1

Temat: Buczący zasilacz

Witam, co może być powodem tego, że buczy zasilacz ?

Nie jest to oryginalny z zestawu, ale jakiś "chiński składak". Buczy samo trafo i przekłada to się też na dźwięk w głośnikach.
Sam zasilacz jako tako nie nagrzewa się za bardzo.

Co mu dołożyć, by siedział cicho ?

//EDIT: by w głośnikach nie buczało - sam zasilacz niech se buczy, skoro musi...

Ostatnio edytowany przez maw (2009-07-05 20:06:27)

___
Press play on tape...

2

Odp: Buczący zasilacz

Jeżeli buczenie przenosi się na głośniki, to musi być niezbyt dobre filtrowanie - jeżeli to są głośniki, które są podłączone do atarki, a ta z kolei do tego zasilacza, to wydaje mi się, że warto pomyśleć o dodatkowych kondensatorach wyższej pojemności podłączonych równolegle do zasilania.

Apropos buczenia transformatora przypomniał mi się dowcip: Na zajęciach z elektrotechniki studentka pyta profesora: "Panie profesorze, dlaczego ten transformator buczy?", na to profesor: "Droga Pani, jakby Pani miała 50 okresów na sekundę, to też by Pani buczała!".

3

Odp: Buczący zasilacz

Brzęczeć może z kilku powodów, np. jest przeciążony(niektóre wtedy wręcz "wyją"), ma luźny/obluzowany rdzeń (od uderzenia, za małej ilości lakieru etc.).

Jeżeli to brzęczenie "przenosi się na głośniki" (w domyśle przez wzmacniacz) to winna może być za mała pojemność elektrolitów w zasilaczu i/lub złe prowadzenie masy(o co duuużo łatwiej niż o dobre czy choćby poprawne).

wszystkie trzy strony świata

4

Odp: Buczący zasilacz

Dzięki za odpowiedzi - czyli tak: jedną blachę z atarki przeznaczam na "kratownicę", żeby separować od reszty, dodatkowo od spodu przylutowuję ją do miejsc, które stwierdziłem, że idą do masy; "szumy" po kablu redukuję kondensatorem - "pod ręką" mam 1 KuF - wystarczy ? @Mac: jesteś pewien, że to równolegle do zasilania, a nie szeregowo za mostkiem zenera ?

Ostatnio edytowany przez maw (2009-07-06 21:39:29)

___
Press play on tape...

5

Odp: Buczący zasilacz

Tysiąc mikro może być troszku mało (zależy ile w zasilaczu już siedzi), jezeli oprócz brumu (zazwyczaj 50Hz i 100Hz) masz jeszcze szumy ew. wszelkiej maści "śmieci" wcz. to warto dać jeszcze trochę małych kondensatorków (np. ceramicznych - zazwyczaj daje się kilkadziesiąt do 220nF) równolegle do diód w zasilaczu i (znów równolegle) do elektrolitów.

Ostatnio edytowany przez Lt_Bri (2009-07-06 21:37:03)

wszystkie trzy strony świata

6

Odp: Buczący zasilacz

obawiam się, że to chyba kwestia prostownika w zasilaczu - czy może być mostek prostowniczy zbudowany na dwóch tyrystorach (na toto mi wygląda:dwa elementy trójnożne zwrócone do siebie czołami, bez oznaczeń przyklejone do radiatora) ?

PS. no i oczywiście, nie mostek zenera, a graetza :-)

Ostatnio edytowany przez maw (2009-07-06 21:48:26)

___
Press play on tape...

7

Odp: Buczący zasilacz

Kiedyś widziałem podwójne diody (bodaj w obudowach TO-220) - ale dosyć drogie (prawie dycha sztuka + przesyłka) były, więc wątpię czy ktoś by je dał do taniego (z tego co zrozumiałem) zasilacza, ale jeżeli tak, to możesz zrezygnować z dodawania tych ceramików równolegle do diód (te podwójne to prawie na 100% schottkiego - więc za bardzo nie ma po co).

wszystkie trzy strony świata

8

Odp: Buczący zasilacz

diody w obudowach to220 po dwie w obudowie to albo wysokonapieciowe szybkie diody impuslowe (np do ukladow odchylania poziomego), albo diody shotky do zasilaczy impulsowych
obie spelnia zadanie, ale to wytaczanie armaty na komary...

przechodze na tumiwisizm

9

Odp: Buczący zasilacz

nie, nie - raczej to nie będą impulsówki, bo w obudowie jest trafo, to raczej kwestia zbyt dużego uproszczenia układu zasilacza - buczenie jest bardzo basowe, nie przypomina tego od 50hz.

___
Press play on tape...

10

Odp: Buczący zasilacz

Niższe niż 50Hz?
To może wzmacniacz się wzbudza?

wszystkie trzy strony świata

11

Odp: Buczący zasilacz

Ba, żebym to ja wiedział :(  nie mam niestety oscyloskopu, żeby to sprawdzić, zastanawiam się, czy po prostu nie odciąć trafo od płytki i puścić przez jakiś uniwersalny układ prostownika - tylko jaki ?

//EDIT: właśnie wpadłem na to, że mogę nagrać buczenie z głośnika i obejrzeć widmo :-)

Ostatnio edytowany przez maw (2009-07-07 07:28:11)

___
Press play on tape...

12

Odp: Buczący zasilacz

sciagnij sobie audiocity, nagraj atarke i zobacz na analizator widma
jesli masz 100hz i harmoniczne - masz problem z zasilaczem
jesli 50hz i harmoniczne - masz petle masy (zwaliles polaczenia atari<-> reszta gratow)

przechodze na tumiwisizm

13

Odp: Buczący zasilacz

oprócz ćwiczeń na laborkach (ponad 10 lat temu) z oscyloskopem niewiele miałem do czynienia...

przebieg jest taki: http://flashfactory.ovh.org/show/atari/zasilacz.gif

widmo wygląda tak: http://flashfactory.ovh.org/show/atari/zasilacz-widmo.jpg

___
Press play on tape...

14

Odp: Buczący zasilacz

no to prawie zesmy sie dogadali :)
niestety prawie
wolalbym wykres db/czestotliwosc tego widma
no ale nie wazne - to co masz na wykresie wyzej wyglada na sinusoide 50hz - stawiam na sprzezenie po masie - sprawdz co masz podlaczone do atarki i zacznij odlaczac po kolei

przechodze na tumiwisizm

15

Odp: Buczący zasilacz

Pewnikiem XC12

16

Odp: Buczący zasilacz

Już sprawdzałem wczoraj - no jest podłączony XC12 (z blizzardem), ale dodatkowe szumy (dodatkowa nośna ?) pojawia się dopiero po naciśnięciu play, poza tym jest podpięty konwerter VCS->VGA, kable stereo do wzmacniacza ...no i dżoj z autofajerem :D:D:D

Po podpięciu do telewizora przez wyjście antenowe buczenie nieznacznie zmienia się (jest mniej basowe), ale jest dalej słyszalne (to zapewne kwestia próbkowania sygnału), po odpięciu magnetofonu buczenie nieznacznie cichnie.

Czyli co robić ? Dodatkowe kondensatory, czy wywalać te diody i wstawiać jakiś mostek ze sklepu ?

@Candle: to jest wykres amplitudy wzmocnienia - druga czy trzecia opcja spod "ptaszka" w audacity.

Ostatnio edytowany przez maw (2009-07-08 08:40:45)

___
Press play on tape...

17

Odp: Buczący zasilacz

a ten konwerter jest podpiety tylko do atarki tudziez monitor jest podpiety tylko do konwertera,, czy dalej idzie sznurek do pc?

przechodze na tumiwisizm

18

Odp: Buczący zasilacz

zasilacz   zasilacz
    |          |
    V          V
  atari  -> konwerter -> monitor (CRT)
        |
        V
wzmacniacz/tuner
___
Press play on tape...

19

Odp: Buczący zasilacz

zostaw tylko zasilacz->atari->wzmacniacz/tuner - wiem ze niewielka z tego pociecha, ale cos trzeba wykluczyc

przechodze na tumiwisizm

20

Odp: Buczący zasilacz

W takiej właśnie konfiguracji zgrywałem widmo...

___
Press play on tape...

21

Odp: Buczący zasilacz

czy masz jakikolwiek inny zasilacz ktory moglbys podstawic do tego rownania, by cos jeszcze wyeleminowac?

przechodze na tumiwisizm

22

Odp: Buczący zasilacz

Mam, już sprawdziłem :-) wzmacniacz też pozostawia swój ślad na widmie, ale minimalny.

___
Press play on tape...