26

Odp: nowa stacja do atari

propozycja Mikeya dotycząca modelu combo, 5.25 i 3.5 jest najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

27

Odp: nowa stacja do atari

Mikey, dzięki za info! dotyczące kontrolera, tyle mi starczy :)  A jak z gęstościami Single/Enchanced? Będą wspierane?

28

Odp: nowa stacja do atari

Jestem jak najbardziej za, zapas dyskietek 3,5" też jest :)h

grzybson/SSG^NG

29

Odp: nowa stacja do atari

Seban, chcialbym :)

30

Odp: nowa stacja do atari

w przypadku rozwiązania zgodnego z XF mamy: 5,25" - 90/130/180/360, a w przypadku 3,5" - 90/130/180/360/720. Dodatkowo napęd daje się zmusić do szybkiego przeplotu sektorów, oraz można przyspieszyć transmisję x2. :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

31

Odp: nowa stacja do atari

No i? Mam sobie kupic XFke i olac temat? :)
Fun baby, fun!

32

Odp: nowa stacja do atari

:) - a powiedz mi, czy chcesz finalnie zrobić klona SN360? :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

33

Odp: nowa stacja do atari

Uwielbiam jak czytasz ze zrozumieniem ;)

34

Odp: nowa stacja do atari

Jestem zainteresowany tematem

pozdrawiam

Sniegowy

35

Odp: nowa stacja do atari

z ciekawosci spytam - stacja bedzie miala jakiegos swojego proca (8051?)? czy bezposrednio z atarki chcesz sterowac napedem? ;)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

36

Odp: nowa stacja do atari

jell: przez sio?

to juz prawdziwy masochizm by byl...

przechodze na tumiwisizm

37

Odp: nowa stacja do atari

Mikey :) - lubuję się w dopytywaniu ;)-

Ostatnio edytowany przez Pin (2009-06-29 23:08:50)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

38

Odp: nowa stacja do atari

Fajnie by było gdyby było to coś w rodzaju CA z ramchargerem czyli żeby można było CPM odpalić :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

39

Odp: nowa stacja do atari

A niech i będzie po SIO, byle by z QMEGiem 4.04 ładnie biegała. :)

Jestem zainteresowany.

I Ty zostaniesz big endianem...

40

Odp: nowa stacja do atari

jell: ROTFL @ 8051. Puk puk, tu rok 2009!

Ja bym się pisał, ale tylko na równoległą.

P.S. Ciekawostka: http://epi.cx/lv1050.jpg

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

41

Odp: nowa stacja do atari

tak nieco poza tematem jako ciekawostkę o architekturze 8051... Epi ma częściowo rację :) 8051 nawet ich twórca czyli Intel przestał to produkować już kawałek czasu temu... jednak jest jeden problem... pozostało sporo ludzi którzy doskonale znają ten mikrokontroler i lata przyzwyczajeń robią swoje. Do tego kilka firm podchwyciło to i postanowiło kontynuować produkcję serii zgodnych z 8051... są nawet takie co robią 8051 chodzące na 100MHz. Do tego taki core 8051 jest mocno zoptymalizowany i czasy wykonania większości instrukcji to 1 cykl. Przykładem firmy która uparcie tłucze 100-mipsowe rdzenie 8051 może być silicon-labs:

https://www.silabs.com/Support%20Docume … 2x-13x.pdf

i takie rozwiązania mają swoją grupę zwolenników :D Można powiedzieć iż mimo swej archaiczności i skazany na wyginięcie '51 wciąż żyje ;)

42

Odp: nowa stacja do atari

epi: 1050 uruchomione w symulatorze? czy co to?
co do 8051 - o to pytalem bo to juz mikey poznal, dlatego tez pytalem o to czy naped (jesli bedzie stacja bez obslugi sio) nie bedzie sterowany zywcem przez 6502 z atarki - bo chyba mikey sie wczytal jak to woz robil w apple (ztcp na ircu wspominal).

seban: sila 8051 lezy tam gdzie sila fortrana czy golego c - bo w tym sie kupe ludzi wyksztalcilo i do tego jest bardzo duzo gotowych zrodel/bibliotek. co z tego ze sa nowoczesniejsze narzedzia pozwalajace znacznie skrocic czas kodowania - skoro maja bardziej uboga biblioteke gotowcow...

inna sprawa - to co wstrzymuje rozwoj w kazdej dziedzinie - strach przed tym co nowe "bo to pewnie trudne"

Ostatnio edytowany przez jellonek (2009-06-30 20:28:02)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

43

Odp: nowa stacja do atari

z takich ciekawostek, to firma Genesis (skalery monitorow LCD i plazmowych) ma rdzen oparty o '51, ale juz taki PixelWorks to sie nie patyczkowal i oparl swoje skalery o 286 :)

przechodze na tumiwisizm

44

Odp: nowa stacja do atari

O, juz wojenka AVR vs 8051?
To ja juz nic nie powiem i zrobie po prostu ta stacje.

PODSUMOWUJE BO NIEKTORZY NIE UMIEJA CZYTAC

1.Stacja bedzie SIO (57600kbit)
2.Dwa napedy (3.5 i 5.25) - ale bedzie mozliwosc miec tylko jeden jak ktos sobie zamarzy
3.Nie bedzie FDC.
4.Jako CPU bedzie 'ogolnie dostepny w handlu' procesor.

5. Kompatybilnosc wsteczna napedu 5.25 co do formatow Atarowskich.
6. Naped 3.5 - format pecetowy (1.4M)


A co do 8051, to zdaje mi sie ze nadal  w kazdej pecetowej klawiaturze siedzi sobie mniej lub bardziej zminimalizowany  8051 :)

Ostatnio edytowany przez mikey (2009-06-30 22:31:39)

45

Odp: nowa stacja do atari

Mikey: żadna wojenka :D Tylko dyskusja na ciekawe tematy :) Wiadomo że każdy wybiera to co lubi i w czym czuje się najlepiej :) Także wybór MCU zależy tylko od projektującego :)

Co do klawiatur PC to faktycznie we większości PS/2 siedział kiedyś 8031 lub podobny... co potem z tym zrobiła chińska myśl techniczna nie wiem... nie wnikałem ;) Co wsadzili do klawiatur USB? Można tylko zgadywać :) W mojej klawiaturze to MCU ją obsługujący ma postać takiej zalanej papki :)

jak zwykle offtopic się zrobił ;) A więc z czekamy na twoją stację :)

46

Odp: nowa stacja do atari

mikey: ta imputowana nieumiejetnosc czytania wynika z wahania sie pewnej osoby co do "perallel" stacji...
w klawiaturach masz prekursora 8051 - 8048, lub 8049 - chyba z innym zestawem instrukcji.

drążąc - naped bedzie bezposrednio 'ogolno dostepnym w handlu procesorem' sterowany? tj. z pomicieciem specjalizowanych sterownikow? cos jak watek "obok" o sio i portach joystickow ;)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

47

Odp: nowa stacja do atari

jellonek napisał/a:

drążąc - naped bedzie bezposrednio 'ogolno dostepnym w handlu procesorem' sterowany? tj. z pomicieciem specjalizowanych sterownikow? cos jak watek "obok" o sio i portach joystickow ;)

o to jak urat bym się nie bał... przy obecnej wydajności "ogólnie dostępnych" RISC-ów... (np. wspomnianego wcześniej AVR-a) i peryferiów w nich zaszytych (Rozbudowane timery, bloki CCP/PWM), nie będzie chyba problemu aby dokonać softwarowej obróbki danych (np. kodowanie i dekodowanie FM/MFM plus jakieś tam CRC).

I nie ma co ględzić Mikey-owi... ja tam wierzę że mu się uda ;)

Mikey: Jakby coś miało pomóc to gość od projektu Suska (http://www.experiment-s.de) zaimplementował kontroler WD1772 w VHDL-u... można podejrzeć jakby były jakieś wątpliwości.

Link chyba do ostatniej wersji źródełek VHDL-owych: http://download.experiment-s.de/Suska-I … l/vhdl.zip (katalog \vhdl\WF_FDC1772_IP\). Kiedyś nie był pełny bo nie wspierał modulacji FM (tylko MFM). Nie sprawdzałem czy się coś zmieniło od tego czasu kiedy tam zaglądałem.

update: niby teraz pisze: progress: Floppy-Controller      100%             WDC1772

Ostatnio edytowany przez seban (2009-06-30 23:20:17)

48

Odp: nowa stacja do atari

sugerujac sie samym zegarem potrzebnym przy flopie 1.44 mozna chyba wykluczyc avr, no chyba ze bedzie biegal na 32mhz
stawiam na arm'a ;)
mikey nie badz swinka, daj cynk

przechodze na tumiwisizm

49

Odp: nowa stacja do atari

no ciekawego klina zabil ;)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

50

Odp: nowa stacja do atari

A może to: http://en.wikipedia.org/wiki/Parallax_Propeller

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.