1

Temat: SIO2PC - przerwy w działaniu

Witam,

podłączyłem sobie płytkę na FT232, o taką:
http://www.allegro.pl/item578673719_int … kabel.html
do Atari 65XE i...

Na laptopie z WinXP:
Atari810 działa 100% - na SpartaDOS łapie nawet prędkość X3 i śmiga. Żadnych problemów, nawet zapis śmiga.
Na APE są przerwy. Czyta losową ilość sektorów (~15), czeka, po dłuższej chwili czyta i czasem wczyta. Po zmianach w ustawieniach przestał czytać. :)

Na laptopie z linuksem (na którym chcę tego używać) działa jak przy APE - zapuszczam przez femul Robbo - czyta np. 5 sektorów... pół minuty przerwy - znowu kilka sektorów... przerwa... kilkanaście sektorów... znowu przerwa... ale w końcu wczyta. Co ciekawe po wejściu pirackiego loadera do końca już czyta w sposób piękny, bez przerw i jakby szybciej. Niech żyją piraci. :)

Co mogę zrobić? Co może być przyczyną?

Dodam, że Atari 8bit dotychczas używałem tylko z magnetofonem.

**EDIT1**
Jakimś cudem w tym femul.c była zakomentowana instrukcja usleep - po odkomentowaniu działało, ale wolno - po dostosowaniu wartości chyba działa!!!
sio2linux po zwiększeniu usleep-ów też działa

**EDIT2**
A w ogóle to sio2bsd działa najlepiej bo ma ultra-speeda.
http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopic.php?id=3287
Tylko że tu już dużo modyfikacji trzeba - żeby działało na linuksie trzeba powywalać stałe, które są jak zgaduję tylko w BSD (O_EXLOCK, SIGEMT, SIGTHR, MDMBUF) - i zmienić skomplikowaną pętlę opóźniającą na proste usleep. :)

Ostatnio edytowany przez krzyc (2009-05-10 18:11:31)

Krzysztof [Atari 1040 STE + 65 XE]

2

Odp: SIO2PC - przerwy w działaniu

Pamietam, ze robilem poprawki do tego, jest Makefile.Linux, ktory definiuje symbol LINUX, ktory steruje potem inkludowaniem odpowiednich naglowkow,
zmianie niektorych makr itp, tak aby sie bez problemu kompilowalo na linuxie. Draco umiescil ten Makefile w paczce. Byc moze na nowych linuchach to sie nie kompiluje, ale wtedy to dzialalo.

3

Odp: SIO2PC - przerwy w działaniu

krzyc: poczytaj tu: http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopic.php?id=5990

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

4

Odp: SIO2PC - przerwy w działaniu

Ja na moim slackware 10.1 musiałem przy odczytach sprawdzać ile się faktycznie odczytało danych i powtarzać aż do skompletowania żądanej ilości. Ale może wystarczy jakąś stałą zastosować.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

5

Odp: SIO2PC - przerwy w działaniu

mikey napisał/a:

Pamietam, ze robilem poprawki do tego, jest Makefile.Linux, ktory definiuje symbol LINUX, ktory steruje potem inkludowaniem odpowiednich naglowkow, zmianie niektorych makr itp, tak aby sie bez problemu kompilowalo na linuxie. Draco umiescil ten Makefile w paczce. Byc moze na nowych linuchach to sie nie kompiluje, ale wtedy to dzialalo.

Niestety Mandriva 2009.1 64bit nie łyka. Po pierwsze nie podobał jej się procesor ( i486 - a ja mam biblioteki devel właściwie tylko 64bit :), a po drugie niektóre flagi (jak wspominałem myślę, że są one tylko pod BSD), ale wystarczyło je zakomentować. Robię sobie z tego wersję KDE4... na własny użytek oczywiście, ale jak autor nie będzie miał nic przeciwko to może kiedyś ją udostępnię.

Moim zdaniem APE to jakieś nieporozumienie - przecież wystarczyło mi parę minut roboty, żeby dowolny program z dostępnym źródłem doprowadzić do używalności w trybie 57600. A tam 100 opcji i żadna nie dała stabilnego działania... i jeszcze mam za to zapłacić $$$. :) Niech żyje dołączanie źródeł do programów / wolne oprogramowanie.

Podsumowanie:
1. gotowy konwerter z FT232RL jest tym czego nam potrzeba - za <40zł rozwiązuje problem komunikacji,
2. Atari810 pod windę i sio2bsd (z modyfikacją opóźnienia) pod linuksa (i pewnie bsd) zapewniają bezpłatną obsługę tego.

Krzysztof [Atari 1040 STE + 65 XE]

6

Odp: SIO2PC - przerwy w działaniu

"Każdy orze, jak może". ;)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

7

Odp: SIO2PC - przerwy w działaniu

Hmm, ape 3xsio speed,windows xp proffesional,  kontroler FT232, dziala w 3 moich atarkach. zeby nie byc goloslownym:

http://www.youtube.com/watch?v=ZxR87manEXY

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

8

Odp: SIO2PC - przerwy w działaniu

Zaxxoniasty....przecierz ci nie dzialalo...co zmieniles ?? podaj linka do protezy com na usb ?

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

9

Odp: SIO2PC - przerwy w działaniu

Ok, sprawa przetestowana na 3 atarkach i 2 roznych plytkach z FT232, jedna prototypowa z www.sparkfun.com druga to Candle IO board.
Komp testowy pentium quad 6600, plyta abit ab9 pro, windows xp prof
Sterownik do FT232 ze strony Ftd, Ape najnowsze, wersja trial z atarimax.

Instalujemy driver do FT232, podlaczamy kabel USB, port com ustawiamy w advanced: latency timer na 1, timeout oba na 500, zapamietujemy i dopiero wtedy uruchamiamy ape,  w ape mam ustawione : framing treshold:11, first ACK margin : 2

transfer x3 bez problemow, testowane przy kopiowaniu duzego pliku mov do kmk i partycji 16mb z kilkudziesiecioma plikami, kilka razy.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

10

Odp: SIO2PC - przerwy w działaniu

krzyc napisał/a:

Niestety Mandriva 2009.1 64bit nie łyka. Po pierwsze nie podobał jej się procesor ( i486 - a ja mam biblioteki devel właściwie tylko 64bit :), a po drugie niektóre flagi (jak wspominałem myślę, że są one tylko pod BSD), ale wystarczyło je zakomentować. Robię sobie z tego wersję KDE4... na własny użytek oczywiście, ale jak autor nie będzie miał nic przeciwko to może kiedyś ją udostępnię.

Udostępnić, proszę, jak najbardziej udostępnić. Nawet nie gotową wersję KDE, tylko taką gołą konsolową, która się dała pod Linuxem skompilować.

Też podchodziłem do kompilacji SIO2BSD pod Linuxem, ale zwątpiłem, kiedy Makefile.linux nie zadziałał.

rag

11

Odp: SIO2PC - przerwy w działaniu

mozesz podeslac skrypta z kompilacji z uzyciem Makefile.linux? (skrypta mam na mysli /usr/bin/script)

12

Odp: SIO2PC - przerwy w działaniu

Makefile.linux w ostatniej wersji nie działa, bo jest nieaktualny. Aktualny jest tylko Makefile dla BSD, nie mam Linuxa, nie miałem jak poprawić/sprawdzić.

Co do "stałych", prawdopodobnie sa niepotrzebne, a pętla zapewne może być zrobiona równie dobrze na usleep(), niemniej skoro działa, to postanowiłem już nie ruszać. Kod, taki jaki jest, jest wynikiem długich eksperymentów, przeważnie prób i błędów. W końcu się okazało, że transmisja jest tym stabilniejsza, im wyższa jest częstotliwość schedulingu - co jest rzecz jasna logiczne, kiedy już się to wie ;)

U mnie transmisja chodzi w obie strony na 38400, na 57600 mam tylko odczyt, przypuszczalnie konwerter COM2USB, jakiego używam, nie radzi sobie na dłuższą metę z częstotliwością generowaną przez Pokeya. Ale może przyczyna jest inna, rzecz na pewno jest warta zbadania. W każdym razie zapisu na 57600 nie mogłem u siebie uzyskać za Chiny Ludowe łącznie z Tybetem i Królestwem Nepalu.

Edit: chętnie przyjmę wszelkie patche do SIO2BSD. W pierwotnym wątku co prawda napisałem, że nie będę się tym dalej zajmował, ale jednak od czasu do czasu coś tam dłubnę.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2009-05-14 15:23:14)

KMK
? HEX$(6670358)

13

Odp: SIO2PC - przerwy w działaniu

mikey napisał/a:

mozesz podeslac skrypta z kompilacji z uzyciem Makefile.linux? (skrypta mam na mysli /usr/bin/script)

Posłane mailem.

rag

14

Odp: SIO2PC - przerwy w działaniu

Uaktualniona wersja http://drac030.krap.pl/sio2bsd.tar.gz

Zmiany:

- zastąpienie "skomplikowanej pętli" przez usleep() :) wg sugestii jak wyżej

- ze dwie drobne poprawki (w tym jedna endian)

- uaktualniony Makefile.Linux (by mikey, podziękowania)

- dodany program bsdtime.sys, pod SDX, pozwalający odczytać czas/datę peceta i ustawić ją na Atarce (trzeba wrzucić do config.sys-a DEVICE JIFFY oraz np. DEVICE A:>BSDTIME )

KMK
? HEX$(6670358)

15

Odp: SIO2PC - przerwy w działaniu

A sprawdzil ktos pod winda te ustawienia ktore podalem? Wlasnie testuje ft232 pod windows 7 i Ape, dziala na full sped 3x sio.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993