Temat: flop do ST/Falcon

co trzeba zmienic w piecowatym flopie 3,5 tak aby odpalal w ST i Falcon 720k/1,44k ???

THX

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

2

Odp: flop do ST/Falcon

Aby czytał 720kB wystarczy obrócić tasiemkę o 180 stopni i oczywiście zmienić zworkę z DS1 na DS0. W Falconie powinien czytać i 1.44MB, bo Falcon ma kontroler Ajax. W ST trzeba się pobawić w lutowanie. Ja osobiście korzystam z opisu w AtariFan-ie autorstwa Paskud-a.

Było miło :) Do widzenia.

Odp: flop do ST/Falcon

czyli 1 na tasmie podlaczyc do pina 34 tak ? mozesz ewentualnie podeslac skan artykulu na priva ? THX

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

4

Odp: flop do ST/Falcon

1 do 1. Z tym że w stacjach PC, 1 jest po przeciwnej stronie niż w Atari. Podeślę artykuł.

Było miło :) Do widzenia.

Odp: flop do ST/Falcon

Wielkie dzieki !!!

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

Odp: flop do ST/Falcon

Testowalem i sprawa wyglada ciekawie :

w floppy zmienilem DS1 na DS0 i dodalem sygnal Ready ( pin 33+34 ) i tyle stacja smiga na 520 STE i Falconie ( na Falkonie nie trzeba odwracac tasmy )

have a nice day !!!

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

7

Odp: flop do ST/Falcon

Hej jestem totalnym lamerem w Atarynkach, właśnie przyszła ukochana paczka z Atari 520STE i dupa okazało się że podczas transportu padła stacja dyskietek:(((  Wytłumaczcie mi łopatologicznie jak podłączyć stację od PC, nie potrzeba żadnego kontrolera?? Jak zrobić połączenie i co z czym zlutować?

"Mieliśmy 2 paczki trawy, 75 granulek meskaliny, 5 arkuszy kwasu, pół solniczki kokainy. Całą plejadę stymulantów i barbituranów. Litr tequli, litr rumu, karton piwa, pół litra eteru i dwa tuziny amelu. Nie potrzebowaliśmy wszystkiego, ale jak człowiek zacznie zbierać dragi - trudno skończyć. "

8

Odp: flop do ST/Falcon

Hej wszystkim Atarowcom! A wziąłem sie k...wa do roboty i choć pierwszy raz to robiłem, rozkręciłem świeżo zakupione Atari STE. Strasznie się bałem, bo na eBayu tanio tego sprzedać nie chcieli. Rozebrałem flopa na czynniki drugie, przeczyściłem wszystko spirytusem i... zaczęło śmigać :)) Nie wiem jak długo ten flop pociągnie więc moja prośba jest nadal aktualna, chętnie przyjmę stację wewnętrzną do ST, ale na razie działa i jestem z siebie dumny ;))

"Mieliśmy 2 paczki trawy, 75 granulek meskaliny, 5 arkuszy kwasu, pół solniczki kokainy. Całą plejadę stymulantów i barbituranów. Litr tequli, litr rumu, karton piwa, pół litra eteru i dwa tuziny amelu. Nie potrzebowaliśmy wszystkiego, ale jak człowiek zacznie zbierać dragi - trudno skończyć. "

9

Odp: flop do ST/Falcon

.. a jaka jest procedura postępowania, jeśli nie ma w napędzie zworek d0-d3?? - wiem, że obracało się część sygnałów na taśmie tyle, że teraz nie pamiętam co i jak. Spotkałem się właśnie dziś z kłopocikami z drive'm we Flaku. ;)

Kontakt: pin@usdk.pl

10

Odp: flop do ST/Falcon

z tego co wiem, jeśli chodzi Ci o flopa od pcta, to trzeba obrócić taśmę o 180 stopni, po prostu podłączyć ją odwrotnie

"Mieliśmy 2 paczki trawy, 75 granulek meskaliny, 5 arkuszy kwasu, pół solniczki kokainy. Całą plejadę stymulantów i barbituranów. Litr tequli, litr rumu, karton piwa, pół litra eteru i dwa tuziny amelu. Nie potrzebowaliśmy wszystkiego, ale jak człowiek zacznie zbierać dragi - trudno skończyć. "

11

Odp: flop do ST/Falcon

Jeżeli na płytce flopka nie ma zworek to należy poszukać punktów zwieranych przez lutowanie. Gdy i tego nie ma - trzeba skrzyżować w taśmie przewody idące do pinu 10 i 12 napędu. Jest to równoważne z przezworkowaniem napędu z D1 na D0.
Poniżej macie pinout napędów 5.25" i 3.5":

Mini/Micro Floppy Interface

Pin#    Description             Alternate Functions
----    -----------             -------------------
1       GND                     Eject, Disk Change Reset
3-33    Odd pins are GND
2       High Density
4       Head Load               In Use, Eject
6       Drive Select 3
8       Index Pulse +
10      Drive Select 0          Motor On A      \  IBM twisted
12      Drive Select 1          Drive Select B   \ cable - both
14      Drive Select 2          Drive Select A   / drives are
16      Motor On                Motor On B      /  strapped DS1
18      Direction
20      Step
22      Write Data
24      Write Enable
26      Track Zero +
28      Write Protect +
30      Read Data +
32      Select Head
34      Disk Changed +          Ready +

+ signal from drive to controller

Ostatnio edytowany przez jer (2009-10-02 08:41:13)

12

Odp: flop do ST/Falcon

Przyjrzałem się dwóm napędom pecetowym: Panasonic JU257A606P i Mitsumi D359M3. Obydwa te napędy mają na stałe ustawiony numer flopka D1, czyli tak jak w pececie. Bez ingerencji (prostej zrestą) w elektronikę flopka nie da się tego zmienić. Pozostaje więc skrzyżowanie przewodów nr 10, 11 i 12 w taśmie w sposób podobny jak to się praktykuje w pecetach. Podana numeracja jest zgodna z numeracją taśmy ST i pinów flopka.
Kolejnym problemem może być zbyt krótka oryginalna taśma. Może się bowiem okazać, że konieczne będzie obrócenie złącza wchodzącego do flopka tak, by przewód nr 1 trafiał na pin nr 1. Są różne konstrukcje flopów i gniazda mogą być odwrócone. W przypadku zbyt krótkiej taśmy będzie konieczna jej wymiana lub dobranie flopka z odpowiednio ustawionym gniazdem.
Innym sposobem poradzenia sobie ze zbyt krótką taśmą jest rozdzielenie przewodów w taśmie.

Ostatnio edytowany przez jer (2009-10-02 08:42:10)

Odp: flop do ST/Falcon

Jedna stacja której używałem, miała ustawienie w środku - trzeba było przelutować na płytce.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

14

Odp: flop do ST/Falcon

Wszystkie stacje można przelutować - ale to jest robota precyzyjna. Trzeba przeciąć ścieżkę i podłączyć ją do innego pinu. A ścieżka ma szerokość 0,3 - 0,5mm. Nie każdy ma taką lutownicę,  o umiejętnościach już nie wspomnę...

15

Odp: flop do ST/Falcon

Floppy firmy Alps łatwo dają się przerobić - mają ładnie opisane zworki na`pcb i stosowny otwór w metalowej obudowie.

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim