Temat: SIO2IDE problemy....

Witam.
Wmontowałem w ostatnim czasie AKI , a od dwóch dni cieszę się (???) z zamontowanego interface-u SIO2IDE ( z USB ver. 4.4  ) 
Problemy : jak zamontuję dowolny ATR w napdzie D1: po zapisaniu konfiguracji i resecie oczywiście uruchamia go prawidłowo - ale jak w takiej sytuacji powrócić do MyDOSa bez konieczności podłączania VIA USB do PC-ta i edycji plików .cfg... domyślam się że należy zworkę D1/D9 wyprowadzić w formie przełącznika na obudowę - i to załatwi sprawę ?
Drugi problem nie jest już tak oczywisty, w większości przypadków podczas ładowania programów atari zawiesza się , jest to dziwne - bo część plików .ATR ładuje się prawidłowo ( ZAWSZE ) , a część zachowuje się dziwnie ( zatrzymuje się losowo podczas ładowania , jeżeli w trakcie uruchamiało się coś ( jakieś interko , migające napisy itp... - to to przestaje działać ) .   programy/dema które powinny działać bez najmniejszego problemu ( kilka choćby - Nemesis , Das Omen , Studio Dream ;)  ) nie dają się uruchomić . Ten problem dotyczy zarówno programów całodyskowych i "fajli" ładowanych z Mydosa czyli uszkodzenie pliku ATR raczej nie wchodzi w grę ;) 

Nie mam w tej chwili żadnego rozszerzenia pamięci ( mam 65XE na płycie 130XE pamięci 4bit ) . Co może być tego przyczyną ?

Ostatnio edytowany przez RobertN (2008-12-11 12:49:07)

2

Odp: SIO2IDE problemy....

Zwora D1_ZW (bo tak jest na schemacie oznaczona)  wlasnie po to jest zeby nie trzeba bylo kombinowac z edycja plikow konfiguracyjnych.
Co do twoich problemow z ladowaniem ATR'ow to nigdy z takim problemem sie nie spotkalem a przez moje rece przeszlo chyba z 20 tych interfejsow. Sprawdz jak to sie zachowuje na stacji dyskow lub SIO2PC.

3

Odp: SIO2IDE problemy....

Przede wszystkim odpal selftest i zobacz czy nie masz jakiś kwadratów w innych kolorach, potem dla pewności proponuję z Pasia stołówki zassać memtest'a i sprawdzić jeszcze RAM tym drugim programem - jeżeli żaden z nich nie pokaże błędów, to sprawdź na spokojnie jeszcze raz kabel połączeniowy do sio2ide.

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

4

Odp: SIO2IDE problemy....

A ja bym sie zapytal czy uzywasz jakiegos turbo? Bo "niemanie" rozszerzenia RAM nie wyklucza jakiegos QMEGa i stosowania UltraSpeeda. Przy wiekszych predkosciach ladowania wiele programow, ktore odpalaja jakies procedury na przerwaniach dzialajace w czasie wczytywania, moze sie wieszac. Powod prozaiczny - szybsze ladowanie = mniej czasu procesora na inne sprawy, a jesli te inne sprawy maja wyzszy priorytet (przerwania NMI), to nie starcza procesora na szybsze ladowanie. Czy to SIO2IDE czy SIO2SD czy zwykla stacja z dopalaczem problem ten istnial zawsze..... Choc... u mnie nawet Ballblazer czy Rescue on Fractalus (ze sporymi bajerami w czasie ladowania) wchodza na UltraSpeed bez wiekszych klopotow (bo zdaje sie ze wlasnymi procedurami sie laduja ;), ale to juz inna sprawa).

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

5

Odp: SIO2IDE problemy....

Więc tak...:

Nie posiadam żadnych dopałek, Qmegów czy też innych OS-ów jak standardowy , nie mogę sprawdzić komunikacji przez SIO w inny sposób bo nie mam również stacji dysków , magnetofonu czy SIO2PC ( ale zbuduje się w niedalekiej przyszłości ) ;)
Pamięć jest OK
i tu małe wyjaśnienie : część programów uruchamia się ZAWSZE ( czyli komunikacja OK ) , ale część ( Ok. 1/3 zasobów - wcale się nie chce uruchamiać ( za każdym razem te same pozycje )  - najczęściej zatrzymuje się podczas ładowania lub w momencie odpalenia jakiegoś interka po drodze - przy próbie kontynuacji ładowania nic się nie dzieje :(
i sam teraz nie wiem czy przy niesprzyjających okolicznościach blokuje się gdzieś SIO2IDE czy szwankuje atari ...
Mam jeszcze jeden komputer ( nei przerabiany w żaden sposób 65XE z pamięciami 1bit ) spróbuję może przerzucić sam SIO2IDE i sprawdzę czy będzie to samo ...

Ostatnio edytowany przez RobertN (2008-12-12 20:47:38)

6

Odp: SIO2IDE problemy....

NO TO TERAZ CAŁKIEM ZGŁUPIAŁO !!!

w pewnym momencie po resecie MyDos już nie wstał. przy założonej zworce HD1_ZW nic się nie dzieje ... nie próbuje bootować , nie świecą kontrolki SIO i HDD . przy braku zworki HD1_ZW próbuje bootować , lecz cały czas jakby się resetuje i pojawia się cały czas BOOT ERROR... , w trybie IDE2USB działa wszystko ok, jest dostęp do plików, można normalnie formatować i ładować pliki na kartę CF ( system plików FAT32 ) . Jest szansa że rozsypał się wsad ATMELa ? czy to może być coś poważnieszego ? SIO2IDE mam wbudowany w ATARI , każda manipulacja związana jest ze skręcaniem i rozkręcaniem kompa :(

a tak to wygląda w środku

http://www.voila.pl/207/3oc54/2.jpg
pełen rozmiar

Ostatnio edytowany przez RobertN (2008-12-12 22:09:53)

7

Odp: SIO2IDE problemy....

Przeformatuj moze karte CF i zaladuj na nia atr z mydosem i plik konfiguracyjny. Moze pomoze.

8

Odp: SIO2IDE problemy....

robiłem to wielokrotnie, zmieniłem również kartę CF aby wykluczyć jej uszkodzenie. spróbuję przeprogramować Atmela

przeprowadziłem testy z drugim atari ( golas beż jakichkolwiek rozszerzeń ) podłączając  tylko SIO2IDE , po sformatowaniu jeszcze raz karty (w czytniku na PC ) i wgraniu potrzebnych plików ruszyło w końcu.... tzn. MyDos odpala się ale w dalszym ciągu występuje problem z uruchamianiem/ładowaniem prawie połowy programów które nie chcą działać ( całodyskowe i file ) . i zastanawia mnie jedno - dla czego formatując kartę w czytniku PC działa wszystko OK, a jak formatuję ją przez USB z interfejsu SIO2IDE podłączonego do PC to pojawiają się problemy z zainicjowaniem systemu ( boot error lub zero reakcji ze strony SIO2IDE ) karta formatuje się prawidłowo - przynajmniej PC-et nie zgłasza problemów ( testowałem przy systemach plików FAT16/32 ) można wgrywać i kasować pliki ale działać wtedy nie chce :(

Ostatnio edytowany przez RobertN (2008-12-13 17:41:05)

9

Odp: SIO2IDE problemy....

jak dla mnie cos masz nie tak z pokeyem....popatrz na laczenie stereo z org pokeyem. tez mi sie kaszanilo sio2ide wlasnie z powodu zlego polaczenia 2giego pokeya..cos sie losowo chrzanilo przy transmisji

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

10

Odp: SIO2IDE problemy....

hmmm.... problemy z pokeyem ? ...na obu kompach ? ...... w tym jeden bez przeróbek ...? chyba nie to ........
zastanawia mnie dla czego nie działają mi np. demka "nemesis", "Studio Dream", Das Omen" które powinny śmigać .... a przy próbie odpalenia "Garfield-a" wali mi  się cały system - tak że po restarcie już się nie podnosi ( boot error ) - jakby skasowało tablicę partycji lub pliki systemowe ( ale na karcie fizycznie wszystko jest , nie zmienia również systemu plików itp..., to nie wiem o co chodzi )

11

Odp: SIO2IDE problemy....

A może spróbuj z inną kartą CF? Mi działa bez problemu ze standardowym Kingstonem, nie jakaś wersja szybka.

12

Odp: SIO2IDE problemy....

Testowałem z kartami Kingston 512MB ( jak na zdjęciu powyżej ) , 2GB , 4GB ( wszystkie wooooolne ) - i to samo ...  część programów nie uruchamia się - czyżbym miał uszkodzone pliki ATR? ale pobierałem już różne i nawet w spakowanych archiwach - a co gorsza działają pod emulatorem a na atari nie :( ,  może być tak że SIO2IDE mam zje...hmmm...uszkodzone ?

Ostatnio edytowany przez RobertN (2008-12-22 16:56:58)

13

Odp: SIO2IDE problemy....

Naprawdę dziwna sprawa :( Jeśli dobrze kojarzę Twojego nicka z forum z nazwiskiem, to SIO2IDE kupiłeś ode mnie... Wystawiłem na Allegro nieużywany model, zbudowany przez Pigułę/Shpoon, który leżał u mnie chyba rok w szafie. Generalnie na pewno Piguła to testował, mam też od niego SIO2SD i nigdy złego słowa na sprzęt nie mogłem powiedzieć, tak samo raczej nikt z pozostałych Atarowców...

Ostatnio edytowany przez Jacques (2008-12-22 17:48:57)