Jest tak:
Silnik krokowy ma ustalone, właściwe dla typu (modelu) punkty, w których się zatrzymuje po wykonaniu każdego kroku. Przesuwanie czujnika ścieżki zerowej może albo dodać, albo odjąć jeden lub dwa kroki w zależności od zakresu regulacji.
Żeby stacje dysków mogły czytać jedna drugą - muszą być spełnione dwa warunki:
1. głowica po włączeniu zasilania powinna się ustawić zawsze na ścieżce zerowej. Od tej ścieżki komputer stacji zlicza kroki i zawsze "wie" na której ścieżce jest aktualnie głowica. Gdy głowica przesuwa się na zewnątrz i odbija od podstawy napędu - uszkodzony jest sensor zerowy lub za daleko wysunięty na zewnątrz.
2. głowica musi trafiać w środek nagranych ścieżek (jak w magnetofonie), od tego zależy poziom indukowanego w niej sygnału. Gdy sygnał jest zbyt niski - występuje duża ilość błędów odczytu i stacja czyta słabo lub wcale.
Postępowanie w celu regulacji jest następujące:
Stację rozebrać tak, by miec dostęp do mocowania silnika krokowego głowicy, ale żeby można ją było uruchomić.
Po włączeniu zasilania włożyć dyskietkę sformatowaną "wzorcową", mogą być na niej pliki. Trzeba zmusić stację do kręcenia silnikiem dyskietki, czyli włączyć komputer podłączony do stacji kablem sio.
Na płytce zsilania CA2001 jest układ MC3470 (wzmacniacz sygnału z głowicy). Sondą oscyloskopu dotykać do pinów od 10 do 17. Nie pamiętam dokładnie na którym z pinów znajdziesz przebieg o zmiennej amplitudzie (zakres mV lub oczko większy). Na pinie 10 jest wyjście danych wzmacniacza, tam amplituda jest większa, ale mniej dokładna regulacja. Jeżeli nie ma przebiegu (najlepiej wstępnie obejrzeć przebiegi na pinach scalaczka na dyskietce sformatowanej na tej stacji, żeby zorientować się co do amplitudy i na jakim pinie występuje, a potem włożyć dyskietkę wzorcową).
Naciskając delikatnie na wózek głowicy do środka lub na zewnątrz dyskietki będziesz wpływał na zmianę tej amplitudy. Gdy zorientujesz się, że w obu kierunkach amplituda maleje, to głowica jest na środku ścieżki. Gdy w jednym kierunku sygnał rośnie, odpowiednio trzeba poruszyć silnikiem krokowym tak, by był maksymalny i w tej pozycji silnik zamocować.
Sensor ścieżki zerowej należy ustawić tak, by głowica była rzeczywiście nad ścieżką zerową - wtedy stacja powinna zacząć czytać (o ile dyskietka jest bootowalna). Przesunięcie sensora powoduje przesunięcie głowicy o całą ścieżkę i gdy jest zbytnio wysunięty na zewnątrz - głowica jest nad niezapisanym nośnikiem - stacja nie czyta innych dyskietek. Podobnie jest gdy sensor jest zbyt przesunięty do środka - głowica jest nad ścieżką nr 1 lub nawet 2 i też nie czyta "obcych" dyskietek.
Ufff...
Doczytałem ze zrozumieniem Twój ostatni post i wychodzi na to, że powinieneś nieco ruszyć silnik krokowy. Sensor zerowy zostaw w spokoju.
Ostatnio edytowany przez jer (2008-12-07 21:30:15)