1

Temat: Atari 130XE (z bajerami) kaputt (znaczy sie umarlo)

Hej! Mam straszliwy problem.
Moje Atari 130 XE (320KB RAM, Covox, Stereo, Qmeg) umarlo.
Przy wlaczeniu w trybie zwyklego systemu swieci sie na czerwono,
albo wcale (w trybie qmeg). Wszystkie scalaki sa umieszczone w podstawkach.

Kupilen na czesci drugie atari: ale Ram ma w 4ech kosciach.
Wszystkie scalaki sa wlutowane w plyte :(

Na czesci mam jeszcze jedno 800XL i od biedy jedno 65XE.

Bardzo mi zalezy aby uratowac ten konkretny egzemplarz, bo jest
dosc wypasiony.

Czy podjal bys sie naprawy ? Dojade gdziekolwiek mieszkasz ;)
Cena tez nie gra roli (oczywiscie w ramach zdrowego rozsadku)
Pomocy blagam!!!

Michal Wronka

2

Odp: Atari 130XE (z bajerami) kaputt (znaczy sie umarlo)

Zenon, Jer ? I XLka na nic Ci się nie przyda, jak chcesz nią ratować 130tkę - przynajmniej w kwestii pamięci - 800tkę będziesz miał 8x 64kB x1bit, a 130tkę co kupiłeś w 4x 64kB x4bit - już prędzej te 65XE - jak masz płytę z expansion, to tam też powinny być kości czterobitowe. Wstydź się, że chciałeś XLkę do tego poświęcać :p

Hmm... piszesz, że dawca "ram ma w 4ch kościach" i nie pasuje ? czyli masz 16tkę jednobitowych ? Zajrzyj tu http://dereatari.republika.pl/serw.htm

___
Press play on tape...

3

Odp: Atari 130XE (z bajerami) kaputt (znaczy sie umarlo)

maw napisał/a:

Zenon, Jer ? I XLka na nic Ci się nie przyda, jak chcesz nią ratować 130tkę - przynajmniej w kwestii pamięci - 800tkę będziesz miał 8x 64kB x1bit, a 130tkę co kupiłeś w 4x 64kB x4bit - już prędzej te 65XE - jak masz płytę z expansion, to tam też powinny być kości czterobitowe. Wstydź się, że chciałeś XLkę do tego poświęcać :p

Hmm... piszesz, że dawca "ram ma w 4ch kościach" i nie pasuje ? czyli masz 16tkę jednobitowych ? Zajrzyj tu http://dereatari.republika.pl/serw.htm

Ale ja kompletnie nie wiem co sie zepsulo (komputer sie zepsuł ;) Nie używałem go ze 2 lata, bo dopiero od niedawna mam miejsce do atarowania - dotychczas emulowałem w łóżku na laptopie - jedynie na taką
forme zgodziło się moje babsko :(

Napisałem tylko co mam na ew. częśći (choć oczywiście lepiej mieć 4 atarynki niż jedną ;)

Szukam kontaktu do "miszcza" który mi reanimuje rozbudowaną 130tke, ew dodatki (covox, kumeg, stereło) przełoży do nowej 130tki. Jednocześnie chciałbym zainstalować sio2sd w środku, ale tu sobie poradze ;)

Jeśli ktoś jest chętny zamieszam foto popsutego ataraka.
www.wronka.pl/atari130xe.jpg

Michal Wronka

4

Odp: Atari 130XE (z bajerami) kaputt (znaczy sie umarlo)

wymien procka i pobaw sie pamieciami. sprawdz napiecia na poszczególnych induktorach (l1-l5) i musi działać. jakby co to pisz

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

5

Odp: Atari 130XE (z bajerami) kaputt (znaczy sie umarlo)

nie musisz mi mówić, jak to z tymi "babami" jest :) - nie dać się! masz prawo do 1/3 szafek w mieszkaniu dla siebie! :D

Widzę, że masz pamięć 8x 64kB x1bit (4164) + 8x 256kB x1bit (41256), a więc jednak może z XLki chyba trzeba będzie przekładać... :( / zacznij od oglądnięcia, co masz w 65ce ;) /

Moja rada taka: wymień pierw jeden zestaw (8) memorek i włóż zamiast jednego rzędu - z tym powinieneś sobie poradzić bez problemu. Przy takiej próbie na 50% powinieneś trafić na linię z uszkodzoną kością :). Dolny możesz odzyskać z dawcy, górny... no jeżeli te będą niesprawne, to trzeba będzie kupić.

Tak jeszcze mi się przypomniało... dociskałeś już po kolei wszystkie scalaki do podstawek ??

//EDIT: Lotharek już napisał w międzyczasie - to może być też procek (czerwony ekran)

Ostatnio edytowany przez maw (2008-07-12 12:05:29)

___
Press play on tape...

6

Odp: Atari 130XE (z bajerami) kaputt (znaczy sie umarlo)

Panowie, jedyne co zrobiłem to dociskałem wszystko co się dało, najchętniej przyjechałbym do którego z was ze 130tka + częsciami. Boje się tego sam dotykać, nie mam stacji lutowniczej...

Dojade choćby do Białegostoku (Polska z jednego końca na drugi - po przekątnej, ma zaledwie 700km ;)

Michał Wronka

7

Odp: Atari 130XE (z bajerami) kaputt (znaczy sie umarlo)

uśmiechnij się do Lotharka ;)

___
Press play on tape...

8

Odp: Atari 130XE (z bajerami) kaputt (znaczy sie umarlo)

przyjedź na party w Głuchołazach 25.07.2008...

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

9

Odp: Atari 130XE (z bajerami) kaputt (znaczy sie umarlo)

To bylo by najlepsze rozwiazanie, tym bardziej ze nie bylem na Atarowym party z 5 lat, ale niestety 19 lipiec - 3 sierpien bede na mazurach a łódka już zaklepana :(

10

Odp: Atari 130XE (z bajerami) kaputt (znaczy sie umarlo)

maw napisał/a:

uśmiechnij się do Lotharka ;)

Uśmiechnołem sie na prv, ale niniejszym uśmiecham sie publicznie ;)

Michal Wronka