Temat: Atari 65XE - nie wczytuje kaset

Witam
Jest to mój pierwszy post na tym forum więc witam wszystkich serdecznie :)

Kupiłem sobie jakiś czas temu taki właśnie komputerek no i tu zaczyna się mój problem, może opisze go od początku:

Od lat byłem fanem marki Commodore, wiadomo C64, A500,600itp, tak sobie pomyślałem aby kupić Atari, padło na model 65XE(czemu akurat ten - a no bo pewnego dnia sprzątając garaż natrafiłem na coś w stylu instrukcji obsługi tego komputera :))wyszukałem taki model na allegro, po 2 dniach przyszła paczka , szczęśliwy odpakowałem karton z komputerem, podłączyłem wszystko pod telewizor i włączyłem - komputer wszystkie wbudowane testy przeszedł pomyślnie więc przystąpiłem do załadowania jakiegoś programu/gry. Jakie było moje zdziwienie gdy po wpisaniu Load"" w głośniku coś pobuczało i komputer  wywalił "Error-      130". Wyczytałem potem w znalezionej instrukcji o klawiszach START i OPTIONS, włączyłem komputer z wcisniętymi klawiszami, włączyłem PLAY w magnetofonie i koniec... Magnetofon nie daje znaku życia po dzis dzien, czasem zaskoczy gdy się nim potrząsnie ale wyraźnie słychać że gdy silnik pracuje - w głośniku telewizora coś buczy, kaset nie odtwarza(przynajmniej tak mi się wydaje)

Teraz pytanie do was drodzy forumowicze: czy mój komputer jest uszkodzony czy to może z magnetofonem cos się stało i jak to naprawić?

Pozdrawiam

Nie kładź trampków na parapecie bo Ci rower z piwnicy ukradną

2

Odp: Atari 65XE - nie wczytuje kaset

Cześć, a jak się czujesz z lutownicą ? Czy oprócz braku życia magnetu są objawy życia komputera ? Tzn. czy jest brzęczyk ?

//EDIT: prawdopodobnie złamane są blaszki stykowe pod przyciskami, co sugerował by Twój opis, za pomocą tego rozwiązania Odtwarzacz MP3 jako magnetofon Atari jeżeli umiesz "machać" lutownicą, to będziesz miał możliwość wgrywać z mp3playera - gdyby była potrzeba, mogę podesłać przygotowane wav-y z grami.

Ostatnio edytowany przez maw (2008-06-20 17:31:09)

___
Press play on tape...

3

Odp: Atari 65XE - nie wczytuje kaset

Komputer wydaje się sprawny, przy naciskaniu przycisków na klawiaturze są dzwięki, test kanałów dzwiękowych też zaliczony, więc to chyba jednak coś z magnetofonem. Lutownicy jako tako nawet nie mam ale da się załatwić, trudniej z odtwarzaczem MP3 bo szczerze mówiąc nie było mi takie coś potrzebne, może da się wczytać ze starego Walkmana?

Nie kładź trampków na parapecie bo Ci rower z piwnicy ukradną

4

Odp: Atari 65XE - nie wczytuje kaset

tu poczytaj...   http://atariki.krap.pl/index.php/FAQ jak nie działa a komputer sprawny, to 100% magnet do bani. Posprawdzać styki kabla bo mogą nie łączyć a potem dobrać się do magnetu... Magnet stary więc głowica też stara to podstawa by temu się przypatrzeć. Jak coś trzeszczy, pooglądać, co trzeba naoliwić na sam koniec czepić się elektroniki.. Jak lutownica cię nie parzy i znasz się trochę na elektronice. to naprawisz, jak nie, to wierć dziurę w brzuchu, na tym forum są życzliwi ludzie niejednemu pomogli.

5

Odp: Atari 65XE - nie wczytuje kaset

nowa_era napisał/a:

może da się wczytać ze starego Walkmana?

Pewnie, że się powinno dać, cóż z tego, jak może silnik być zbyt słaby i nierównomiernie kasetę odtwarzać. Na allegro mp3 player nowy wypasiony 1GB z radiem idzie za 40 zeta dostać, a jak masz szczęście to z aukcji prywatnych też jako "nowy" to za połowę tej ceny. Ewentualnie poluj na inny magnetofon na alledrogo. Ten był z turbo ?

A co to za taśmy chcesz odtworzyć, że tak Ci na nich zależy ?

Ostatnio edytowany przez maw (2008-06-20 17:52:27)

___
Press play on tape...

6

Odp: Atari 65XE - nie wczytuje kaset

W sumie wole oryginalne nośniki, kaset zadnych specjalnych nie mam, kilka gierek tylko. Magnetofon ma z przodu jakiś przełącznik ale jest on chyba tylko do dekoracji bo żadne kable do niego nie idą.

Nie kładź trampków na parapecie bo Ci rower z piwnicy ukradną

7

Odp: Atari 65XE - nie wczytuje kaset

Eeee. jest przełącznik? To nie dekoracja, zapewne masz jakieś turbo wbudowane T2000. Taśmę musisz ustawić na początku pliku inaczej nici z wczytywania. Wpisz  w BASICU takie polecenie POKE 54018,52  i naciśnij RETURN. Teraz wciśnij PLAY w magnecie to w głośniku masz podsłuch tego co na taśmie. Bzzzk, brrrmmm to rekordy gry/pliku. cisza to zapewne 20 sekundowy pilot. Taśmę musisz ustawić na początku tej ciszy. Gdy teraz uruchomisz wczytywanie gry (opis w FAQ) to powinien wczytać loader, potem właściwa gra. To ogólnie od czego zacząć.
POKE 54018,52 uruchamia magnet (silnik)
POKE 54018,60 stop magnetu, silnika

8

Odp: Atari 65XE - nie wczytuje kaset

Ten przełącznik to chyba miało być turbo, w środku nie idą od niego żadne kabelki, moge sobie nim pstrykać i nic mi to nie da, wpisałem POKE 54018,52, niby coś tam słychać ale widocznie silnik jest troche sfatygowany bo kręci raz szybciej raz wolniej, słychać też jakieś szumy i nadal to buczenie...

Nie kładź trampków na parapecie bo Ci rower z piwnicy ukradną

9

Odp: Atari 65XE - nie wczytuje kaset

oj, chyba będzie go czekać reanimacja...

___
Press play on tape...

10

Odp: Atari 65XE - nie wczytuje kaset

To niekoniecznie silnik musi być kaput. Zobacz czy rolka dociskowa dobrze dociska do wałka napędowego taśmy a poza tym odkształceniu mogła ulec obudowa kasety i taśma ciężko kręci. Ale silnik i owszem, choć to na samym końcu bym zakwalifikował, Zobacz czy inne taśmy (nawet te z muzyką) kręcą podobnie. Oś napędowa może być wyrobiona i występuje za małe tarcie między nią taśmą a rolką dociskową. Jak buczy, to pewnie przydźwięk sieciowy wskazuje to na jakieś kłopoty z ekranowaniem, masą układu.

11

Odp: Atari 65XE - nie wczytuje kaset

Włączyłem ładowanie z taśmy, włożyłem kasete, na górze po lewej pojawił się kwadracik i to chyba wszystko ;/ kaseta jest już prawie przy koncu, raczej nic się nie wczyta, dodam że z magnetofonu dochodzą odgłosy jakby cos się obcierało

Nie kładź trampków na parapecie bo Ci rower z piwnicy ukradną

12

Odp: Atari 65XE - nie wczytuje kaset

To ustal co obciera,,,, albo mechanizm magneta albo coś w kasecie. A poza tym weź czystą taśmę jak masz i coś na nią nagraj potem spróbuj odczytać.
W BASICU napisz
10 A=2 i naciśnij RETURN, teraz nagraj to na taśmę, wpisz CSAVE załącz magnet do nagrywania i naciśnij RETURN i jak dwa razy zapyrczy to naciśnij RETURN. Potem cofnij taśmę na początek nagrania i spróbuj wczytać, wpisz CLOAD , magnetofon puść na odtwarzanie i naciśni8j RETURN jak zapyrczy to ponownie RETURN.....

13

Odp: Atari 65XE - nie wczytuje kaset

Ten "szum" występował najczęściej w magnetofonach z wmontowanym turbo w przypadku podłączenia do TV kolorowego (natężenie wzrastało, jak zbliżyło się dłoń do magnetofonu). Masz możliwość zgrać gdzieś do wave'a kawałek sygnału z Twojej kasety ? Jeżeli to jest normal, to kasetę trzeba przewinąć do jednolitego pisku (zaraz jak skończy się cisza). Jeżeli turbo, to dźwięki podobne będą do trzasków koputerowej płyty CD puszczonej w zwykłym odtwarzaczu.

Co do "zabiegów": przydało by się rolkę dociskową wyczyścić jakimś alkoholem, podobnie z głowicą, no i kropelkę oleju do silnika, potem sprawdzić, czy równo ciągnie - jeżeli nie, czeka Cię szukanie zastępczego paska. Jeżeli blaszki są ułamane, to czeka Cię też kombinowanie, na co je zmienić. Czy to w przypadku paska, czy w przypadku ułamanych blaszek sprawa jest na tyle beznadziejna, że odlutowywałbym te dwa rezystory i dołączał gniazdo minijack - wtedy możesz nawet z karty dźwiękowej sygnał brać.

___
Press play on tape...

14

Odp: Atari 65XE - nie wczytuje kaset

Ale bajer z tym odtwarzaniem kaset muzycznych na Atari, umie ktoś tak zrobić na C64? Program nagrałem, niby się udało ale wczytać go zpowrotem już się nie da.

Nie kładź trampków na parapecie bo Ci rower z piwnicy ukradną

15

Odp: Atari 65XE - nie wczytuje kaset

Załatw sobie kilka kartridży z grami i będzie zabawa pełną parą.

16

Odp: Atari 65XE - nie wczytuje kaset

Bajer, bajer.... sztuczka jest prosta. A popatrz na czoło głowicy, jak bardzo starte i jest rowek to wymiana. No i jakiś dowcipniś mógł przed tobą pokręcić śrubkami ustalającymi położenie głowicy. Tak czy owak, remont pewny.

17

Odp: Atari 65XE - nie wczytuje kaset

na czole głowicy jest lekki, prawie niewidoczny rowek, kasety muzyczne odtwarza z normalną szybkoscią więc silnik i reszta chyba jest OK, jedynie czasem trzeba popukać bo silnik nie obraca(zato chyba mechanizm zatrzymywania silnika jest uwalony bo silnik sie kręci nawet przy wyłączonych klawiszach)

Nie kładź trampków na parapecie bo Ci rower z piwnicy ukradną

18

Odp: Atari 65XE - nie wczytuje kaset

Nie powinien kręcić. Jeżeli wyłączniki pod klawiszami prawidłowo zwierają/rozwierają to może ktoś kto próbował w elektronice grzebolić dokonał jakichś przeróbek. Ale to najmniejszy problem. Mogę Ci jeszcze polecić przemycie czoła głowicy benzyną, spirytusem, a jak nie pomoże to konieczna interwencja jakiegoś elektronika, by na to popatrzył., Obroty dobre, zakładam że stabilne, odczytuje muzykę, zapisuje, więc jak płyta sprawna to może coś być z ustawieniem głowicy, lub... właśnie, popatrz  na kasetę w miejscu gdzie w jej otwór wchodzi głowica powinna być taka blaszka, sprężynka dociskowa z filcem dociskająca taśmę do głowicy. Może taśma niezbyt dobrze do głowicy dociska..

19

Odp: Atari 65XE - nie wczytuje kaset

Obroty stabilne ale cały czas odtwarzaniu towarzyszy to wredne buczenie i lekki szum, moze faktycznie ktoś grzebał przy magnetofonie i mu nie wyszło ;/

Nie kładź trampków na parapecie bo Ci rower z piwnicy ukradną

20

Odp: Atari 65XE - nie wczytuje kaset

Grzebał, grzebał, bo jak przełącznik jest którego fabryka nie dała.... Buczy bo złe ekranowanie. Zobacz czy do głowicy są przylutowane 4 przewody,Wtyczki kabla trzeba by przejrzeć bo jak styki zaśniedziałe to źle łączy
Lekki szum będzie, te typy tak mają

Ostatnio edytowany przez Zenon/Dial (2008-06-20 20:04:38)

21

Odp: Atari 65XE - nie wczytuje kaset

Zajrzyj na moją stronę dereatari, tam w dziale "Serwis" masz opisany magnetofon, sposoby nagrywania, kopiowania i wczytywania programów, a przede wszystkim jak go naprawić.
To wredne buczenie to normalka przy magnetofonach XC12/XCA12/CA12 - taka ich uroda. Zakłócenia pochodzą z toru fonicznego, który ma za duże wzmocnienie.

22

Odp: Atari 65XE - nie wczytuje kaset

Do głowicy idą 4 kabelki, ale rozbierając manetofon zobaczyłem jakis "modchip", moze jutro jak będzie jasniej dam zdjęcia

Edit
Mój magnetofon to... w sumie nie wiem, na spodzie pisze"For ATARI Computer"

Ostatnio edytowany przez nowa_era (2008-06-20 20:18:52)

Nie kładź trampków na parapecie bo Ci rower z piwnicy ukradną

23

Odp: Atari 65XE - nie wczytuje kaset

No, jeżeli "For Atari Computer" to taki lub taki. No, chyba że jakaś przeróbka innego, czy też total unikat. ;)

I Ty zostaniesz big endianem...

24

Odp: Atari 65XE - nie wczytuje kaset

Tak, właśnie CA12, mam nadzieje że coś się jeszcze z niego da zrobić bo na allegro magnetofony w przeciwienstwie do C64 nie są tak tanie

Nie kładź trampków na parapecie bo Ci rower z piwnicy ukradną

25

Odp: Atari 65XE - nie wczytuje kaset

Pewnie że się da, nie takie startowały