1

Temat: Szukam przełącznika tranzystorowego

Dawno nie siedziałem w temacie elektroniki (żeby wprost nie powiedzieć, że: "nie znam się") - czy ktoś z Was zna symbol takiego układu ? Najlepiej, żeby miał wszystko all-in-one - tzn. 4(8) wejść sygnałowych na przełączenie 4(8) wejść niezależnych.

Tzn. wiecie jak działa dżoj - jedna linia gnd daje "1" na każdy kierunek ("0" to stan wysoki, "1" to zwarcie do masy, w dżoju zwieramy 5 linii do masy). Potrzebowałbym jakiegoś układu, który z jednej strony by pozwalał włączyć dżoja, a z drugiej strony łączył tylko daną parę sygnałową (20 linii sygnałowych - po 2 na jeden kierunek + fire) - czyli "stick left" łączy na tranzystorach linię L1 i L2, "stick right" łaczy na tranzystorach linię R1 i R2. Napięcia do 5V maks, sygnałowo - a więc b.mały amperaż.

Ostatnio edytowany przez maw (2008-05-12 09:06:48)

___
Press play on tape...

2

Odp: Szukam przełącznika tranzystorowego

:o

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

3

Odp: Szukam przełącznika tranzystorowego

Co poeta chciał przez to wyrazić???
Weź przybliż problem - co to ma być?
Edit: Coś już... scalaki CD4066 ci to załatwią.

Ostatnio edytowany przez jer (2008-05-12 15:19:35)

4

Odp: Szukam przełącznika tranzystorowego

eeee.......a nie jest przypadkiem tak ze piny PIA pa0-pa7 sa w stanie wysokim, a podanie "masy" czyli zera logicznego powoduje zmiane polozenia joya..bo cos zglupialem

chociaz i tak nie ma sie to nijak do twojego pytania..ja tylko kwestii sprostowania

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

5

Odp: Szukam przełącznika tranzystorowego

yyy... no fakt, 15 w STICK(0) oznacza "żaden nie jest zwarty" - czyli to ja zgłupiałem od tych wszystkich wyświetlaczy do tego sio2sd.

...a zasada działania wyglądała by tak: http://www.flashfactory.ovh.org/show/atari/PRZELACZNIK.gif

___
Press play on tape...

6

Odp: Szukam przełącznika tranzystorowego

czyli potrzebujesz ukladu zawierajacego 4 tranzystory?

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

7

Odp: Szukam przełącznika tranzystorowego

jak już, to 5 i to nie tak do końca, ponieważ L1 L2 muszą być odseparowane od L i GND

___
Press play on tape...

8

Odp: Szukam przełącznika tranzystorowego

no to uklad zawierajacy 5 transoptorow...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

9

Odp: Szukam przełącznika tranzystorowego

hmm... to też jest pomysł, bo jak bym zastosował odpowiednie napięcie sterujące, to już więcej żadnych elementów bym nie potrzebował

___
Press play on tape...

10

Odp: Szukam przełącznika tranzystorowego

a gdyba tak przekaźniki, najzwyklejsze ??

poza tym cos mi sie wydaje ze kolega kombinuje ze sio2sd...mozna wiedziec co to ma byc ? nie bez kozery kolega pisze o 5 liniach, pozniej napomina o sio2sd.. 

sterownie joyem do sio2sd w porcie atarowkim ?? bo tak mi sie cos wydaje ??

Ostatnio edytowany przez lotharek (2008-05-13 09:53:24)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

11

Odp: Szukam przełącznika tranzystorowego

Nie no... transoptory to już jest dla mnie czarna magia - no i odpadają ze względu na ceny i napięcia sterujące (trafo bym musiał mieć do zasilania, a mi chodzi o lekkość układu).

@Jer: CD4066 - to jest czteroportowy ? znalazłem jakiś schemat na TI, ale kompletnie nie rozumiem jego działania, próbowałem znaleźć 10cio/12to portowy, ale dla laika to mordęga...

i teraz tak: dodatkowo potrzebowałbym napięcie 5V ze względu na... autofajery niektórych dżojsticków - czy lepiej użyć do tego zasilania z jednej/dwóch baterii i wzmacniacza operacyjnego, czy też 4ch baterii i zenerki ?

//EDIT: @Lotharek: a wiesz, to też nie byłby niezły pomysł, ale to nie ta działka - uchylę rąbka tajemnicy: zaglądnij tutaj

//EDIT2: zależy mi na tym, by układ był jak najmniejszy

Ostatnio edytowany przez maw (2008-05-13 10:00:16)

___
Press play on tape...

12

Odp: Szukam przełącznika tranzystorowego

Jeżeli to jest DB9 do klawiaturwy, to 2szt. 4066 załatwią sprawę. Możesz zastosować powierzchniowe - są małe. Zasilanie masz z klawiatury. Choć mają wejścia sterujące zabezpieczone przed elektrostatyką - dobrze jest zabezpieczyć je dodatkowo układem RC jak wejścia dżoja w atarynce. Opis układu masz tu: http://www.alldatasheet.com , wpisz tylko typ i kliknij ikonkę pdfa z prawej strony listy wyświetlającej się poniżej.

13

Odp: Szukam przełącznika tranzystorowego

tylko jeszcze na fajera mi braknie portów... (ale i tak już duże dzięki za to, co podałeś)

Ostatnio edytowany przez maw (2008-05-13 11:04:28)

___
Press play on tape...

14

Odp: Szukam przełącznika tranzystorowego

następna zagwozdka...

...a jej wykres napięciowy wyglądał by tak: http://www.flashfactory.ovh.org/show/atari/PRZELACZNIK_astab.gif

//EDIT: napięcia standardowe - znaczy się: 5V

Ostatnio edytowany przez maw (2008-06-02 10:09:50)

___
Press play on tape...

15

Odp: Szukam przełącznika tranzystorowego

To nic innego jak podwajacz częstotliwości. Zbudować to można na dwu uniwibratorach, np. 74121 (74123) i sygnał z nich zsumować... Zaleta, można sygnał OUT jeden i drugi dowolnie wydłużyć (w ramach czasu trwania impulsu wejściowego) Są oczywiście inne rozwiązania zbudowane np na układach 7404 i 7486 dające bardzo krótkie impulsy wyjściowe rzędu nanosekund. Oczywiście uniwibratory budować można tez na bramkach 7400

16

Odp: Szukam przełącznika tranzystorowego

Zenon, nie wiem, czy będą działać tak jak chcę - przy zmianie 0 na 1 i na odwrót (z 1 na 0) na wyjściu potrzebuję impuls ~30-150ms.

___
Press play on tape...

17

Odp: Szukam przełącznika tranzystorowego

Uniwibrator ma potencjometr i nim ustawiasz wymaganą szerokość impulsu. A dlaczego niby miałoby NIE działać?