1

Temat: Rodzaje partycji + system

Probowalem znalesc w sieci informacje na ten temat ale jakos sie nie natknalem byc moze zle szukalem ale mam pytanie odnosnie rodzaji partycji pod roznymi systemami. Nawiazujac do poprzedniego mojego watku to chcialbym odpowiednio zpartycjonowac sobie ten nowy dysk. W zwiazku z tym nasuwa sie pytanie. Wiem z doswiadczenia zeby zainstalowac Easyminta to parytcje musza byc LNX lub RAW (jesli dobrze pamietam ale zawsze robilem to poprzez zrobienie odpowiedniej parytcji LNX w HDDriverze, no i oczywiscie wtedy partycje powyzej 1 GB i wiecej sa widoczne i tu jest wszystko jasne.

Oczywiscie partycje C jest standardowa i widoczna dla TOSu
Na tej parytcje chcialbym miec tez Magica oczywiscie to nie jest klopot ale co z parytcjami dalszymi wiekszymi od 1 GB (co powinien wybrac w HDDriverze, przeczytalem w nim ze moga miec max 2 GB i byc tzm DOS kompatybilne (chyba ze cos mieszam).

Czy Magic bedzie widzial partycje wieksze niz 2 GB i czy w ogole jest mozliwe aby widzial on partycje mintowe.

Z gory dziekuje za konkretne informacje i wyjasnienie mi kwestii tych wszystkich rodzajow partycji

Pozdrawiam
Piotrek

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

Odp: Rodzaje partycji + system

Więc tak...
Pod TOSem 4.04 maksymalna wielkość partycji to 1GB. Częściowo łapie też 2 GB, ale nie do końca i można łatwo stracić dane.
Magic łapie partycje praktycznie nieograniczone. Z tym że, musi byc po cześci zainstalowany na partycji czytelnej dla TOSa, bo inaczej nie wystartuje.
FreeMiNT łapie też nieograniczoną wielkość.

Jest jeszcze kwestia systemu plików: FreeMiNTa najlepiej zainstalować na Ext2. Tego Magic nie odczyta. Dlatego, jeśli chcesz korzystać z obu systemów - zadbaj o odpowiednio dużą partycję transferową.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3

Odp: Rodzaje partycji + system

Adam Klobukowski napisał/a:

partycje praktycznie nieograniczone

No, nie, FAT16 to 2 GB i ani centa więcej: 32768 klastrów po 64k. FalconTOS ma właśnie, oidp, możliwość, być może tylko teoretyczną, odczytu i zapisu klastrów po 64k, bo jeszcze w TT to było "tylko" 32k. Pamiętam ukierunkowany na to patch w starym (sprzed FATFS) GEMDOS-ie MiNT-a.

MiNT obsługuje za to FAT32 (MagiC podobno również), i tu jest "praktycznie nieograniczone"  (znowu, oidp) 268435456 klastrów po, zapewne, 64k, czyli 16384 gigabajty.

KMK
? HEX$(6670358)

4

Odp: Rodzaje partycji + system

Jeszcze do uzytkownikow HDDrivera, czy ktos moze sie spotkal z czyms takim zauwazylem to wczesniej na dyskach SCSI ze mialem dysk podzielony np na 6 partycji (<1 GB) i w momencie jak daje opcje instal HDDriver to on jak nie potrafil wyswietlic wszystkich partycji ale poniewaz potem jak juz zrestartowalem komputer to w systemie widzial wszystkie dobrze a ze bylo to SCSI a do startowania systemu uzywalem IDE to sie tym nie przejmowale, pozatym wiedzialem ze ze SCSI moga byc klopoty ale jak dokupilem teraz ten 20 GB dysk IDE i zainstalowalem go jako slave tzn w chwili obecnej jako master mam dysk 1.3GB podzielony na 2 partycje (startowa C i D) a ten drugi dysk podzielilem np na 9 partycji o roznej wielkosci to w HDdriverze sytuacja sie powtorzyla. Wyglada to w tej chwili tak ze w momencie jak daje opcje Instal to widze 2 partcje tego pierwsze dysku potem tylko 3 tego drugiego dysku IDE a potem i to tak samo nie wszystkie dyskow SCSI.

Czy ktos z czyms takim sie spotkal

Pozdrawiam
Piotrek

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

5

Odp: Rodzaje partycji + system

Mgliście pamiętam, że na atari był podobny mechanizm jak z partycjami w pececie, czyli partycje podstawowe, rozszerzone itp. Nie pamiętam teraz jak to się nazywało na atari, ale prawdopodobnie sterownik dysku można zainstalowac tylko na podstawowej ?

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

6

Odp: Rodzaje partycji + system

kroll: mgłbyś napisać posta jakoś po ludzku? ;))) napisz po prostu co chcesz zrobić i w czym jest problem :P. Odnośnie partycji to TOS 4.04 nie obsłuzy Ci partycji większych niż 1GB. W HD driverze zauważyłem (przynajmniej w mojej wersji), że jak się poda w bajtach, "po bożemu", rozmiar 1GB (1024^3 bajtow) to HD DRIVERowi się wydaje, że przekroczyliśmy rozmiar 1GB dla partycji TOSowej (BGM) i nie można się poźniej do niej dobrać po przebootowaniu systemu, więc trzeba ustawić ten rozmiar na mniejszy tj. poniżej 1000 000 000 bajtow (nie wiem jakiego hd drivera uzywasz).
Odnośnie bootowania to można zmienić kolejność bootowania urządzeń (dyskow) (zwykły drag&drop, przsuniecie odpowiednie podświetlonych na czarno wykrytych urządzeń) w opcjach Instalacja (po krzyżacku "Einstellungen") (ctrl-G, opcja urzadzenia i partycje). Więc można ustawić, żeby urządzenia IDE/SCSI(niepotrzebne skreślić) odpalały się jako pierwsze.. Dodatkowo przy bootowaniu można wcisnąć literkę partycji z ktorej chcesz zabootować system..

Kroll napisał/a:

Oczywiscie partycje C jest standardowa i widoczna dla TOSu
Na tej parytcje chcialbym miec tez Magica oczywiscie to nie jest klopot ale co z parytcjami dalszymi wiekszymi od 1 GB (co powinien wybrac w HDDriverze, przeczytalem w nim ze moga miec max 2 GB i byc tzm DOS kompatybilne (chyba ze cos mieszam).

Czy Magic bedzie widzial partycje wieksze niz 2 GB i czy w ogole jest mozliwe, aby widzial on partycje mintowe.

Magic będzie widział tylko partycje BGM(TOS), F32(FAT32), windowsowe.
Freemint - BGM, F32, LNX i pewnie jakieś minixy i inne cuda wianki, windowsowe pewnie też.

Zabootować system można tylko z partycji BGM... Są jeszcze wynalazki typu BigDos, ale nie bawiłem się w z tym zbytnio i chyba dla Twojego przypadku to raczej nie to..... I tak jak mowił Adam K w swoim poście nie ryzykowałbym z partycjami 2GB BGM dla TOSa.

Ostanio jak wrzucałem sobie dysk IDE 80gb, to zroibłem w ten sposob, że utworzyłem sobie maksymalną ilość partycji widocznych dla TOSU (literki C-P po 1gb), a resztę rozdystrybuowałem na partycje MiNTowe tj. lnx ..

Odnośnie Magica to nie wiem po co sobie nim głowę zawracać, bo ten twor jest jakby tu powiedzieć.. martwy ;)..

Kroll napisał/a:

Wyglada to w tej chwili tak ze w momencie jak daje opcje Instal to widze 2 partcje tego pierwsze dysku potem tylko 3 tego drugiego dysku IDE a potem i to tak samo nie wszystkie dyskow SCSI.

Jak dla mnie to wygląda na jakiś błąd, no chyba, że jest to sposob/umyślne ograniczenie działania hd drivera. Jakiej wersji hd drivera używasz? Jakbyś miał oryginalną kopię, to mgłbyś odpytać bezpośrednio autora, bo bez oryginału to aż głupio ;)...

=========================================
[www] https://nokturnal.pl
[ 16/32 bit Atari development wiki] https://bus-error.nokturnal.pl

7

Odp: Rodzaje partycji + system

To opisze Ci teraz dokladnie na czym mi zalezy ten dysk 20 GB chcialem podzielic na kilka partycji 1GB widocznych dla TOS-a pozostala czesc na widoczne dla magica i MiNT'a.
Z tym ze zawsze literki O i P przeznaczalem dla CDromu i nagrywarki (sa to urzadzenia SCSI). W takim wypadku nie da sie zrobic aby partycja mintowa miala literke np R., bo jesli dobrze rozumiem to nie da sie chyba zainstalowac dystrybucje Easyminta na parytcji LNX (literka R) bo TOS jej nie widzi.
Dlatego chce zrobic np partycje M i N jako Mintowe i tutaj nie powinno byc problemow. Chyba ze da sie to jednak zrobic.

Mam nadzieje ze teraz bedzie to troche jasniejsze, jak bede mial jeszcze jakies pytania odnosnie HDDrivera to napisze do Ciebie to moze mi wytlamaczysz jakies jego opcje ktorych nie rozumiem

Pozdrawiam
Piotrek

Ostatnio edytowany przez Kroll (2008-04-07 21:14:36)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE