1

Temat: Problem z magnetofonem

Witam mam mały problem jak nagram coś na kasetę magnetofonem ca12 to nie mogę tego odczytać ponieważ dzwięki słyszę bardzo cicho ( tylko na ca12 bo na zwykłym bumboxie jest normalnie głośno ) może wiecie jak dostroić głowicę?? acha gry które nagrywam sobie w wieży słychać normalnie (głośno i wyraźnie)

2

Odp: Problem z magnetofonem

witam, weź zmostkuj obydwa kanały albo zamień na kabelku lewy kanał z prawym (przy nagrywaniu oczywiście)

Ostatnio edytowany przez maw (2008-03-14 20:58:25)

___
Press play on tape...

3

Odp: Problem z magnetofonem

A poza tym.... głowica ma 20 lat i jak jej się przypatrzysz od czoła, tzn od tej strony od której taśma do niej przylega to po pierwsze zauważysz brązowy nalot. Należy go zmyć, np czystą benzyną i tamponikiem z waty. A po drugie zauważysz że czoło głowicy jest starte. Słowem głowica do wymiany, potem można kombinować co dalej......

4

Odp: Problem z magnetofonem

głowica do wymiany ale gry wgrywa za każdym razem

5

Odp: Problem z magnetofonem

jak nagram coś na kasetę magnetofonem ca12 to nie mogę tego odczytać ponieważ dzwięki słyszę bardzo cicho

to co, wgrywa, czy nie wgrywa ? :|

___
Press play on tape...

6

Odp: Problem z magnetofonem

jak nagram plik z cas2waw to się wgrywa ale to co sobie nagram z mojego magnetofonu to słychać bardzo cicho i nic boot error a sekundę później SELF TEST
Acha na głowicy nie ma żadnego nalotu ani nie jest starta wię co to może być????

Ostatnio edytowany przez mtek (2008-03-15 11:15:26)

7

Odp: Problem z magnetofonem

A czy to co nagrywasz na magnetofon to nie jest przypadkiem program w BASIcu? Bo jeśli tak, to w żadnym wypadku nie można tego później wczytać przez START+OPTION, zawsze wyskoczy SELF TEST. Spróbuj w BASICU wczytać ten plik przez CLOAD albo LOAD"C:" (ktoś już o tym pisał w innym wątku).

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

8

Odp: Problem z magnetofonem

mtek: możesz mieć popsuty układ wzmacniacza sygnału w magnecie - przy nagrywaniu idzie zbyt słaby prąd na głowicę i dlatego masz taki cichy sygnał. Możliwe, że gdzieś po tylu latach zrobił się zimny lut - nie znam schematu ca12, ani jego głowicy, nie wiem czy nagrywa poprzez odwrócenie sygnału, czy osobnym obwodem. Stawiałbym na podłączenie oscyloskopu i sprawdzenie, jaki jest poziom sygnału na nóżkach głowicy przy odczycie, a jaki przy zapisie - jeżeli taki sam(albo niższy niż przy odczycie), to masz wzmacniacz sygnału do kitu.

___
Press play on tape...

9

Odp: Problem z magnetofonem

Wgrywam to właśnie przez cload i słychać te popiskiwanie bardzo cicho ale zato słychać takie przerywane buczenie

10

Odp: Problem z magnetofonem

I tak powinno być. Program na taśmie składa się ze 128-bajtowych rekordów danych plus bity synchronizacji na początku każdego rekordu i suma kontrolna na końcu rekordu.  Bity zakodowane są częstotliwościowo - wyższa częstotliwość to logiczne 1, niższa to logiczne 0. Przy odsłuchu nagranego sygnału na zwykłym magnecie będziesz miał ton wysoki przez ok. 20sek, następnie kilka rekordów danych słyszalnych jako zakłócenie tonu wysokiego,  potem  ton wysoki przez kilkanaście sek. i rekordy "zakłóceń" aż do końca nagrania programu. Przy wgrywaniu do komputera zaś powyższe nagranie będzie słyszalne jakby w tle, a w trakcie tych "zakłóceń" powinno być słychać dźwięczny ton generowany przez POKEYa, o ile nie wystąpił jakiś błąd. Napis BOOT ERROR pokaże się tylko w przypadku, gdy błąd odczytu wystąpi w trakcie ładowania pierwszych kilku rekordów do momentu pojawienia się wykrzyknika bądź gdy program jest ładowany jednoblokowo, tzn. nie wymaga on uprzedniego załadowania loadera z wykrzyknikiem (o ile pamiętam to Super Boulder Dash tak się ładuje i kilka innych).
W Twoim przypadku magnetofon CA12 jest prawdopodobnie uszkodzony, choć może to być wina komputera, jak pisałem wcześniej.

EDIT: Co wgrywasz przez CLOAD??? Boulder Dasha? bo już zgłupłem....

Ostatnio edytowany przez jer (2008-03-15 16:15:03)

11

Odp: Problem z magnetofonem

wgrywam program nagrany przez csave

Ostatnio edytowany przez mtek (2008-03-15 17:11:12)

12

Odp: Problem z magnetofonem

Bardzo to chaotycznie opisujesz. Wcześniej:

to słychać bardzo cicho i nic boot error a sekundę później SELF TEST

Później:

wgrywam program nagrany przez csave

Zdecyduj się jaki program wgrywasz. Program ładowany komendą csave nigdy nie przejdzie do SELF TESTU, tylko wyświetli numer błędu (jeśli taki wystąpi) i/lub pojawi się READY. Jeśli pojawi się READY a nie będzie ERROR nr, tzn., że program się załadował. Teraz możesz napisać LIST i nacisnąć Return i w wyniku otrzymasz listing wgranego programu, lub napisać RUN i nacisnąć Return - wtedy program się wykona. Jeśli wywali ERROR nr, to masz uszkodzony magnetofon.
Do SELF TESTu przejdzie natomiast program, który ładuje się przez START + OPTION, czyli program "maszynowy". Takimi programami są gry.

13

Odp: Problem z magnetofonem

jer, nie zawsze będzie błąd. Może wyświetlić READY i nie zgłosić błędu. Jedyna różnica wtedy, że "normalnie działający" magnetofon się zatrzymuje jak jest o'key, a "kręci" dalej jak jest nie okey.

___
Press play on tape...