1

Temat: CT60 i nie tylko

Mam pytania do uzytkownikow CT60?

1. Mam klopot jesli chodzi o date i czas. Uruchamiam system ustawiam odpowiednio date i godzine poczym resetuje albo ponownie uruchamiam godz i data znowu jest bledna. Czy to problem z bateria podtrzymujaca zasilanie
2. Jesli chodzi o ustawienia w NVramie to ustawiam sobie aby bootowal mi sie w rozdzielczosci 640x480 np w 16 kolorach aby znaczek atari byl maly i jest niby dobrze.
- ale to sie zmienia gdy np przejde do pracu w trybie 030 to bootuje mi si jak normalnie 320x200 pozatym ustawienia mam TV i NTSC jesli w CPX wywolam NVrama. Czy da sie tak zrobic aby je pamietal i zarowno wczasie pracy z CT60 jak w trybie normalnym znaczek atari byl maly.
3. Jeszcze jedno pytanie odnosnie samych ustawien w czasie pracy z CT 60. W CPX co daje ustawienie aktywnego Replace NVRAM oraz czy moze ktos mi wytlumaczyc lub podac gdzie moge poczytac na temat Cache i tego 5s opoznienia.

Na razie te pytania mi sie nasuwaja z gory dziekuje za odpowiedz

Pozdrawiam

Piotrek

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

2

Odp: CT60 i nie tylko

Kroll - mam ten sam problem, który opisałeś w punkcie nr. 2 Przypuszczam, że to problem z baterią co się wiąże z punktem nr. 1, ale nigdy nie zwracałem uwagi na datę i czas w Falconie, a teraz nie mam chwilowo nie mam nawet jak tego sprawdzić, bo mam mały remoncik/przestawianka w domu i moje "nieprodukcyjne" komputery tymczasowo są niedostępne ;)

Odp: CT60 i nie tylko

Opcja replace NVRAM powstała konkretnie na moją prośbę :)

Problem jaki miałem (i jaki ty też ewidentnie masz) to rozładowanie baterii podtrzymującej NVRAM. Opcja Replace NVRAM powoduje że CT60 zapisuje we flashu to co powinno być w NVRAMie i ustawia jak powinno być przy starcie systemu. Z wyjątkiem niestety zegara, który musisz ustawiać sam.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

4

Odp: CT60 i nie tylko

A czy ktos moze mi powiedziec o co dokladnie chodzi z tym cachem i opozniem 5s jakie mozna ustawic w CPX.
Cos czytalem ze sa klopoty z urzadzeniami SCSI pod CT63. Sam uzywam u siebie dwoch dyskow SCSI i cos takiego zauwazylem ze czasami jak uruchomie kompa to na partycjach dysku SCSI nie widze czasami wszystkich katalogow czy plikow czy to jest normalne i jak sobie z tym radzic.
Podobnie zauwazylem ze czasami wiesza sie system jak proboje cos rozpokowac bezposrednio pod TOSem.

Pozdrawiam

Piotrek

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

5

Odp: CT60 i nie tylko

A masz tzw. clock patcha ? Pamiętam, że u mnie świeżo po zainstalowaniu CT60 falcon potrafił się zawiesić nawet przy zbyt intensywnym przewijaniu zawartości okienek - mała poprawka lutownicza na płycie Falcona i problem zniknął - tutaj jest opis, zaczerpnięty oczywiście ze strony Rudolfa Czuby.

6

Odp: CT60 i nie tylko

O co dokladnie chodzi z tym clock patchem i gdzie moge znalesc informacje o nim

Piotrek

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

7

Odp: CT60 i nie tylko

Generalnie problemy ze stabilnością - w pierwszym linku jest opisane jakie objawy towarzyszą i na jakie dolegliwości pomaga ten "clock patch".

8

Odp: CT60 i nie tylko

OK rozumiem czyli taka mala inferencja w plyte glowna to wszystko zalatwia. Czy dobrze rozumuje i taki akcelerator PhantomS to wszystko zalatwia razem z podbiciem szyny.
A teraz jeszcze pytanie dotyczace NVRam jesli mam opcje replace wlaczano to jest to normalne ze podczas uruchamia komputera w czasi startu TOS-u pojawia sie komunikat NVream read error i przycisk Init. Jakie ogolnie korzysci to daje ?
Chcialbym CT63 uzywac razem z Eifflem.

Pozdrawiam

Piotrek

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

9

Odp: CT60 i nie tylko

Co do podbijania szyny, to tego nie czyniłem i nie mam zamiaru tego robić. Ograniczyłem się jedynie do tych poprawek z pierwszego linka + wstawienia karty bez jakichkolwiek innych modyfikacji.

Odp: CT60 i nie tylko

Daj ci takie korzyści, że będzie pamiętało ustawienia NVRamu mimo że 'oficjalnie' jest on ranny.

Z Eifflem bez problemu wsio działa.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

11

Odp: CT60 i nie tylko

Adam,
a co ty sadzisz o tym clock patchu o czym pisze macgywer ?
Robiles cos akiego ?

Piotrek

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

Odp: CT60 i nie tylko

Osobiście nie robiłem (bo nie znam się na lutowaniu), ponadto kupiłem Falcona już z 'wbudowanym'. To jest po prostu korekcja fabrycznej wady Falcona.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

13

Odp: CT60 i nie tylko

@Kroll

Z tym Eifflem to ze wyswietla ci jak zrozumialem INIT ERROR to jest problem z samym interfejsem jezeli dobrze pamietam to chodzi o to ze schrzanil sie firmware, trzeba upgradeowac samo firmware albo zaprogramowac raz jeszcze kontroler.

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

14

Odp: CT60 i nie tylko

Czyli po tych wszytklich wypowiedziach rozumiem ze cos takiego (zainstalowanie clock patcha poprawi sytuacje) bo faktycznie na dysku SCSII dzieja sie dziwne rzeczy tak opisywalem to w poprzednich postach. Zwlaszcza co czesto sie zdarza powiesi sie system wczasie wykonywania roznych ioperacji i wtedy pojawiaja sie bledy w strukturze katalogow i itp. Dla lepszego dzialania powinien instalowac programy na dysku IDE, mam dwie partycje C i D. Na mam dyst systemowy a na D instalowalem jakies gierki, dema i itp.

A teraz mam prosbe do uzytkownikow CT63 i Calamusa. Jesli z was uzywa Calamusa to moglby mi podeslac konfiguracje w Xboot'cie, bo czytalem informacje w necia ale nadal mam klopoty aby odpalic go zarowno pod zwyklym TOSem jak i np w magicu czy pod mintem. Co powinien odpalac w katalogu auto i jakie CPX. Chodzi mi o najnowszego z 2006 roku.

Jakiego programu uzywac do uzyskania rozdzielczosci 800x600 wymaganej dla Calamusa, centscreena czy czegos podobnego np Blow up.

Pozdrawiam

Piotrek

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

15

Odp: CT60 i nie tylko

Problem ze SCSI w Falconie jest wielorakiego rodzaju. Wprawdzie Czuba zaleca w instrukcji zrobienie "patcha" na SDMA co ma zwiazek poniekad ze SCSI (zwyklego CLOCK PATCHA trzeba usunac!) ale rowniez mowi ze przy CT60 moga wystepowac problemy stad tez najlepiej nie uzywac SCSI pod 060 tylko IDE, zreszta ma duzo racji poniewaz transfery IDE przy 060 na tyle wysokie zeby zapomniec o SCSI.  To jest jakies rozwiazanie. Ale zalozmy ze Czuba nie dostatecznie powaznie potraktowal problem SCSI (co jest wielce prawdopodobne) i problem mozna rowiazac.

Problem lezy czesto rowniez w samym SCSI, jest to kwestia jakosci uzytych elementow, teminatorow jak i np. dlugosc tasmy laczacej urzadzenia. Ale to juz jest osobny temat.

Natomiast, w przypadku Falcona uzyty kontroler HOST SCSI tez nie jest jakiegos najwyzszego lotu, a co wiecej w przypadku kontrolerow z tego czasu (nie tylko w Falconie) odkryto blad, stad tez istnieje poprawka dla samego SCSI ktora podobno ma rozwiazywac problem. Pisze podobno bo sam jeszcze nie mialem czasu zrobic z tym porzadku, i chociaz sam nie uzywam raczej SCSI to sa sytuacje w ktorych przydaje sie sprawne SCSI i najlepiej miec sprzet w pelnej gotowosci jak i porzadku.

Ostatnio edytowany przez vulgar (2008-01-14 11:15:56)

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

16

Odp: CT60 i nie tylko

To juz sam nie wiem co mam robic. W tej chwili mam 3 dyski. Mam jeden dysk IDE 1.3 GB i dwie partycje na nim 300 i 900 MB i z niego uruchamiam system. Pozatym posiadam jeszcze 2 dyski SCSI po 4GB na jedym z nich mam postawionego minta. To w takim razie co radzicie zrobic. Bo na czystym falconie nie mialem klopotow ze SCSI? Co do konfiguracji SCSI. To z komputera idzie kabel a potem na tasmie mam jeszcze podlaczone te 2 dyski, CD Rom oraz nagrywarke.

Pozdrawiam

Piotrek

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

17

Odp: CT60 i nie tylko

Osobiście nigdy nie podłączałem do mojego Falcona nic na SCSI - na dzień dzisiejszy mam dysk IDE 6GB + CD-ROM IDE. Kroll: wydaje mi się, że podłączenie większego dysku IDE byłoby rozwiązaniem, bowiem nie ma problemu, żeby z jednego dysku startować czystego TOS-a jak i MiNT-a.

Swoją drogą, szkoda, że na Falconie nie wpadł nikt na pomysł, na który wpadli amigowcy, którzy też mieli tylko jeden port IDE na płycie głównej - mianowicie zrobili drobne rozszerzenie sprzętowe, które daje im możliwość podłączenia do 4 urządzeń IDE i oczywiście wspierają to softwareowo - widziałem kiedyś takiego "ficzera" u jednego amigowca :)

Odp: CT60 i nie tylko

W amidze to się dało zrobić bo oni do obsługi IDE mieli 'custom chip' made by Commodore. W Falconie IDE jest zrobione na najprostszych scalakach 'z tajwanu' które nic ponad to co mogą - nie mogą ;). Tak mnie to przynajmniej tłumaczono.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

19

Odp: CT60 i nie tylko

Ale w tej sytuacji co mamy w falconie mozna wkoncu podlaczyc jeden dysk IDE czy dwa. Bo chcialbym dokupic drugi wiekszy dysk (10-20GB) w zwiazku z tym ze TOS moze obslugiwac parytcje tylko do 1 GB,i nie ma sensu zakladac partycji wiekszych jesli maja byc uzywane tylko w TOS-ie. czy li pozostala pojemnosc wykorzystam na partycje Magica lub Minta.

Pozdrawiam

Piotrek

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

Odp: CT60 i nie tylko

W sumie, Falcon może obsłużyć 2 urządzenia IDE.

Pod TOSem możesz użyć 16 partycji (czyli maks 16GB).

Pod FreeMiNTem czy Magicem możesz użyć maksymalnie 32 partycji, praktycznie bez ograniczeń wielkości.

Pamiętaj! Partycja startowa (C:) musi być czytelna dla TOSu!

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

21

Odp: CT60 i nie tylko

Z tego co wiem co tam w Amidze opierało się to na bardzo prostym rozwiązaniu, mianowicie dodatkowa linia sterowała numerem urządzenia (nie znam protokołu komunikacji IDE, ale jest tam jakaś linia, która decyduje, czy komunikacja idzie do urządzenia 0-master/1-slave) a dodatkowy bit multipleksujący pozwalałby na adresowanie 4 urządzeń), więc kwestia nie w tym jaki chip został zastosowany tylko prostej modyfikacji (dosłownie jeden prosty scalak TTL) dodatkowa linia sterująca (w Falconie mógłby to być np. bit sterujący włączeniem/wyłączeniem SPEAKERA) i mamy 4 urządzenia - ważne, aby sterownik dysków uwzględniał ten ficzer.

A co do wątpliwości - do Falconowego IDE można podłączyć 2 urządzenia IDE, niezależnie czy to będzie HDD i CD-ROM czy też 2 HDD - sprawdzałem praktycznie ;)

Ostatnio edytowany przez macgyver (2008-01-15 15:04:35)

Odp: CT60 i nie tylko

MacGyver: to nie jest takie proste, bo w IDE jest cały zestaw rejestrów które się zapisuje i odczytuje, do tego czasami co innego oznaczają przy zapisie a co innego przy odczycie.

Pomóc może moje przypadkowe odkrycie - W Falconie rejestry te są mapowane nie w jednym miejscu, lecz co najmniej w dwóch. Nie jest to udokumentowane, a odkryłem to, błędnie wpisując adres bazowy w moim nieskończonym sterowniku IDE. (rejestry powtarzają się w pamięci, nie pamiętam czy od razu, czy 'o stronę 4KB'). Może to coś mogłoby pomóc?

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

Odp: CT60 i nie tylko

No i: w IDE, w najprostszej wersji (czyli w tej w Falconie), w komputerze nie ma kontrolera, (de facto kontroler jest w dyskach), I po prostu rejestry tego kontrolera (a dokładnie kontrolerów) są zmapowane w pamięci.

O ile się orientuje, to oba urządzenia IDE cały czas nasłuchują, a 'działa' te które w danym momencie jest 'wybrane' (przez odpowiedni bicik w rejestrze),

To co zapewniają nowoczesne kontrolery to przede wszystkim DMA (czego w Falconie nie ma dla IDE).

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

24

Odp: CT60 i nie tylko

W przypadku ficzera Amigowskiego to zdaje sie ze byl to odpowiednio zaprogramowany PAL lub inny GAL. Z tego co sie orientuje to w Falconie wogole nie ma nic takiego co odpowiada za obsluge IDE. Na necie jest schemat "kontrolera" IDE do atari ktory jest komaptybilny z oficjalnym IDE atarowskim, czyli tym ktore zostalo zaimplementowane w Falconie i STBooku. I nie ma tam nic procz GALa tlumaczacego ADRESY, reszta jest podpieta bezposrednio do procesora. To samo jest w Falconie. Podejrzewam ze moznaby cos takiego zrobic od nowa, a najlepiej z DMA bo co z tego ze podlaczysz 4 urzadzenia jak pewnie transfer spada 2krotnie? W przypadku CT60 to jeszcze jeszcze ale np. w golym falconie to bedzie porazka.

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

25

Odp: CT60 i nie tylko

np. tu http://atariki.krap.pl/index.php/IDEal, jest taki kontrolerek. I w tym przypadku dopiero TOS 2.0x rozpoznaje takiego IDE.

Wszystko da sie zrobic i jak pisze Mac kwestia SOFTU, z tym ze pewnie sens to by mialo gdyby wogole zrobic nowy kontroler na CT60.

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///