1

Temat: Myszka (ST) raz jeszcze...

Na początku od razu wielkie SORRY, ale nie znalazłem na forum (wujek google tez niewiele pomógł).

Otóż moje pytanie brzmi - jakiej należy dokonać przeróbki aby podłączyć myszkę od Amigi do Atari ST (i najlepiej żeby ona jeszcze działała)? Wiem, że stosowny artek był w numerze #4 Syzygy, niestety ten się u mnie nie chce przeczytać (z jego tylko znanych powobów)...

Z góry thx za zainteresowanie. :)

I Ty zostaniesz big endianem...

2

Odp: Myszka (ST) raz jeszcze...

http://www.atari-forum.com/viewtopic.ph … ight=amiga

3

Odp: Myszka (ST) raz jeszcze...

jeśli to nie pomoże to prosze:

0 X 0 0 X
_0 0 0 0

widok od strony :) - otworów - zaznaczone IKSAMI otwory zamieniamy miejscami - tzn syglały w nich występujące - i mysz od amigi = ST

Ostatnio edytowany przez Pin (2005-08-07 22:20:16)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

4

Odp: Myszka (ST) raz jeszcze...

Miker: Syzygy nie czytałeś? };> Polecam.

5

Odp: Myszka (ST) raz jeszcze...

Dzięki! jak wrócę z roboty, spróbuję przerobić mojego gryzonia. :)

Jurgi: czytaj z łaski swojej posty do końca... (SZG #4 z Azbe100wni nie działa mi via sio2pc)

Ostatnio edytowany przez miker (2005-08-08 05:35:58)

I Ty zostaniesz big endianem...

6

Odp: Myszka (ST) raz jeszcze...

aha - wspomniana przeróbka działa - co najmniej z XL/XE, nie sprawdziałem tego z ST.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: Myszka (ST) raz jeszcze...

Moze napisz do Artura Miareckiego, on kiedys napisal artykul o "gryzoniach" w TAJEMNICACH ATARI, no i (chyba) wszystkie jego gry mialy taki support... ;)
http://tiny.pl/q7sd

Ostatnio edytowany przez Dracon (2005-08-08 10:15:17)

8

Odp: Myszka (ST) raz jeszcze...

Wystarczy napisać do Paskuda...

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

9

Odp: Myszka (ST) raz jeszcze...

zamiana kierunkow LEWY-PRAWY i masz alebo AMIGA alebo ATARI ST.

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

10

Odp: Myszka (ST) raz jeszcze...

Pin napisał/a:

jeśli to nie pomoże to prosze:

0 X 0 0 X
_0 0 0 0

widok od strony :) - otworów - zaznaczone IKSAMI otwory zamieniamy miejscami - tzn syglały w nich występujące - i mysz od amigi = ST

Do tego co podał Pin w sprawie podłączenia myszki z Amigi dodam swoje trzy grosze - nie trzeba do tego rozwalać wtyczki - niby jest ona zdejmowalna i ze sztywnej gumy, ale po latach ta guma twardnieje i robi się łamliwa, przez co można bardzo łatwo rozwalić wtyczkę. Łatwiejszy sposób to otwarcie myszki (odkręcenie dwóch śrubek) i popatrzenie dokąd idą kabelki - będzie to złącze ośmiożyłowe. Ciekawcy mogą sprawdzić*, które przewody idą do dziurek wskazanych przez Pina - dla tych, którym nie chce się sprawdzać mam podpowiedź - to jest przewód trzeci od góry i trzeci od dołu:

^^^ do wyprowadzenia kabelka z myszy ^^^

.......................... 
.................. |---|
.................. || || czarny
.................. |---|
.................. || || niebieski
.................. |---|
.................. || || brązowy [X]
.................. |---|
.................. || || pomarańczowy
.....[płytka]..... |---|
.................. || || biały
.................. |---|
.................. || || żółty [X]
.................. |---|
.................. || || czerwony
.................. |---|
.................. || || szary
.................. |---|
.......................... 
..........................

zaznaczone [X] przewody należy zamienić - potrzeba do tego igły albo wąskiego wkrętaka zegarmistrzowskiego - przed wyjęciem śledzia z otworu przeszkadza mały języczek blokujący, widoczny od góry łącza po wyjęciu go z płytki - jedną ręką dwoma palcami trzymamy za przewód, który chcemy wyjąć, drugą przytrzymujemy złączkę i jednocześnie nie za mocno wpychamy końcówkę wkręta w języczek - powinien ustąpić. Po wyjęciu obu przewodów zamieniamy je miejscami, jeżeli nie uszkodziliśmy języczków, powinno być słychać cichy "ptsryk" jak zaskakują.

Po tym wystarczy skręcić i myszka bez problemów powinna już działać - miłej zabawy** :)

Ci, którzy nie boją się majsterkowania mogą zrobić coś jeszcze - a mianowicie pokusić się o zamontowanie mikroprzełącznika z boku|tyłu|przodu myszy - dzięku temu mysz staje się myszą uniwersalną :)

Uff... rozpisałem się - proponuję to wsadzić do atariki, może się komuś jeszcze przydać :)

PS. nie gwarantuję, że we wszystkich myszach układ złącza będzie taki sam (teoretycznie powinien być) - można to sprawdzić odkręcając płytkę - trzeci pin złącza od góry (od strony wejścia kabelka) idzie do pierwszego rezystora pod nim i pierwszej nóżki z prawej strony układu (widok od strony druku); trzeci od dołu powinien iść do lewej strony drugiego rezystora pod nim oraz do pierwszej nóżki z lewej strony układu (także patrząc od strony druku). Układ powinien być standardowy - u mnie to BA10339, płytka wyprodukowana przez Mitsumi Elec. Co. LTD

--------
* - wypiąć złącze z płytki, żaróweczka, bateryjka trzy kawałki drucików - jeden od + bateryjki do jednego z otworów wskazanych przez Pina, drugi od bateryjki do żaróweczki, trzeci od żaróweczki i... jego końcówkę wtykami po kolei do dziurek złącza.

** - oczywiście, jeżeli myszka i gniazdko są jest sprawne, bo jak nie są, to to nie pomoże...

//EDIT: niestety, na chwilę obecną nie mam możliwości zrobienia zdjęć - dysponuję tylko kamerką internetową, która bardzo rozmywa obraz i niedoświetla go (nie było by widać poszczególnych kolorów)

Ostatnio edytowany przez maw (2008-07-15 20:46:52)

___
Press play on tape...

11

Odp: Myszka (ST) raz jeszcze...

w kwestii wspomnianych otworów, chodziło mi oczywiście o zamianę sygnałów wewnątrz gryzonia :) - jeśli już chodzi o odgrzewanie starych tostów... eee - postów :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info