Temat: Compact Flash zamiast flopa ???

jak podlączyc CF zamiast FDD?
Cf mozna poprzez prosta przejsciowke podlączyc do interfejsu IDE i wtedy jest ona widziana(pamiec CF) jako Twardy dysk.
O zaletach nie musze pisac juz za 45 zl mozna kupic CF o pojemnosci 256 Mb !
Mysle ze mozna byloby prostą przejsciowką podlaczyc CF zamiast Fdd ,albo jako drugą stacje.
Owszem niektore sektory pamieci CF nie bedą czytane ani zapisywane(CF ma 40 wyprowadzen(pasuje do IDE),a fdd 34),ale i tak ultra szybka stacja dyskow mająca chocby 150 Mb jest wielkim luksusem.
nie potrzebny bylby twardziel!
pozdrawiam
Zbychu

2

Odp: Compact Flash zamiast flopa ???

ale fdd  chyba ma malo wsolnego z IDE

3

Odp: Compact Flash zamiast flopa ???

taak!
ale adresy binarne odnoszace sie do danej komorki pamieci i impulsy zapisz, czytaj są takie same(gdyby reagowaly na stan H lub L albo na zbocze narastajace lub opadające to wystarczy pare elmentow (inwerter ew. przerzutniki D( nawet w TTL)
Obecnie szykam rozkladu wyprowadzen Fdd i CF)
pozdr
syntezator
Zbychu

Odp: Compact Flash zamiast flopa ???

No tak, ale jedna karta CF to calkiem sporo dyskietek, wiec potrzebna by byla jakas logika odpowiednio rprzlaczajaca "dyskietki" albo bedzie sporo marnotrastwa.

Lepiej moim zdaniem zainwestowac w kontroler HDD, i przez przejsciowke ktora latwo kupic podlaczyc tam CFke.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

5

Odp: Compact Flash zamiast flopa ???

coś w tym jest, bo czym się zasadniczo różni np. SIO2IDE od stacji, a i przy tym można przecież dorobić sobie w kompie waginke :) - pod karty CF - a przy okazji nie ma potrzeby stawiania obok kompa dodatkowego KLAMOTA :D:D.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

6

Odp: Compact Flash zamiast flopa ???

taak!
ale adresy binarne odnoszace sie do danej komorki pamieci i impulsy zapisz, czytaj są takie same(gdyby reagowaly na stan H lub L albo na zbocze narastajace lub opadające to wystarczy pare elmentow (inwerter ew. przerzutniki D( nawet w TTL)

mylisz pojecia chlopie... tu nie tylko chodzi o ,,impulsy'' ale tez o tzw protokol porozumiewania sie uzadzen...
dla tego jest mozliwa przelotka cf2ide bo cf uzywa wlasnie takiego samego protokolu transmisji...

gdyby udalo ci sie zrobic taka ,,przelotke'' (co jest zajebiscie niefortunnym okresleniem dla takiego interface-u) to moglbys rownie dobrze jako stacje dyskow podpiac dysk twardy - pytanie tylko PO CO?

pewnie dla tego ciebie to interesuje bo kcialbys miec mozliwosc hot-swap-owania tego cf? (w wypadku
udawania dysku twardego trzeba miec hmmm... odwage by to odlaczac w trakcie dzielania kompa :) )

btw. w swietle powyzszego:

Mysle ze mozna byloby prostą przejsciowką podlaczyc CF zamiast Fdd ,albo jako drugą stacje

zle myslisz ;)

Ostatnio edytowany przez jellonek (2005-07-21 15:39:20)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

7

Odp: Compact Flash zamiast flopa ???

Swego czasu (parę lat temu) albo może i teraz, producenci cyfrówek (Olympus napewno inni nie wiem) jako element opcjonalny sprzedawali adapter. Tym adapterem można było czytać karty pamięci w stacji (w tym przypadku Smart Media). USB nie było jeszcze zbyt rozpowszechnione a port szeregowy wolny, zatem był to szybki sposób dostępu do karty pamięci. Ale nie wiem czy do CF byłby taki adapter. Bo i po co. Albo działa jako dysk IDE albo można go czytać poprzez PCIMCIA. W naszym przypadku ta pierwsza możliwość jest brana pod uwagę :). Jedynie odpowiednia "przejściówka" wchodzi w grę. Napisałem "przejściówka" bo trzeba by skonstruować urządzenie (na uP albo FPGA) które "tłumaczy" stację na CF.

8

Odp: Compact Flash zamiast flopa ???

mam Atari STE i TOS2.06 niestety program na którym mi zalezy dziala tylko w TOS 1.02.
Czy moge do ste włozyc Epromy z Tos 1.02, czy ruszy ste?
pozdr.

9

Odp: Compact Flash zamiast flopa ???

Ostatnio kupiłem sobie czytnik kart (PCMCIA, CF i coś jeszcze) na SCSI, takie 3w1. Wszystko fajnie działa na mojej TT-tce z wyjątkiem możliwości boot-owania z CF. Szkoda bo chodzi o wiele ciszej od dysku :)

Było miło :) Do widzenia.