26

Odp: 8bit ATARI und COVOX 8bit :)

Jak już chcecie rozwijać covoxa, to wymyślcie coś ciekawego, np. niezależne CPU do jego obsługi, dzięki czemu będzie możliwe granie przy niewielkim obciążeniu głównego CPU. Poza tym proponuję zmienić jego lokalizację adresową - IMHO szkoda strony $d6... może lepiej adresacja od $d280 ? Przecież więcej niż 8 POKEY-ów raczej nie będzie standardem w Atarce, a jeżeli Covox juz musi być, to niech będzie tam gdzie inne końcówki dźwiękowe.

27

Odp: 8bit ATARI und COVOX 8bit :)

W sumie pomysl MacGyvera jest ciekawy. Wlasnie, po co zajmowac strony D5-D7, skoro siedza tam jakies kartridze itpd....

Pin: a wiesz ze dopiero teraz sie przyjrzalem dopiero avatarowi Xana? Wczesniej myslalem, ze to zdjecie wioski smerfow ;)  :twisted:

28

Odp: 8bit ATARI und COVOX 8bit :)

Nie - Mac; nie o to chodzi. Bo wówczas powstaną 2 kowoksy - jeden gorszy (ten starszy) i lepszy (nowszy) - i tu rozmowa sprowadzi się do tematu: "Jak założyłem DSP z Flaka do Atari 8 bit" :) - czyli o wyższości świąt wielkiej nocy nad świętami z okazji urodzin świętego Prota (gdy deszcz i wielka słota). I to będzie koniec projektu, a nawet jeśli będzie inaczej - to kilka standartów oznacza ich brak - bo nowy trzeba jakoś oprogramować. Zresztą nie chodzi o fakt odtwarzania msx z jakością "większych" maszyn - wg. mnie chodzi o to, czego nie widzi chyba większość - i zupełnie nie docenia. Atari z maszyn ośmiobitowych z odtwarzaniem modów radzi sobie NAJLEPIEJ - nawet biorąc pod uwage samego POKEYA. Jak na Specu - tak i na komodzie sytuacja przedstawia się nieco ( :P ) inaczej, że tak powiem. COVOX jest, działa i co najważniejsze - jest już tak czy inaczej oprogramowany - a to wiele znaczy. Oczywiście, że wiekszość bywalców wszelakiego rodzaju zlotów nie dziwi się słysząc normalnie brzmiącego MOD'a NEO, czy coś tam. Pamiętam tylko opad szczeny na imprezie organizowanej przez 8-bit f(p)ront - na której to wystąpił choćby i AY riders, z YerzmYeYem z HOOJ PRG :):) - poleciało na koniec conieco z kowoksa - i 90% wiary początkowo nie podejżewało nawet - z czego to leci - i nagle okazało się, że z kompa leci coś, czego nikt się nie spodziewał.
Ale i nie o to chodzi tak do końca. W niedalekiej perspektywie widać dopał z procem na 14MHZ, oraz ramem liniowym o pojemności min. 1MB - zastosowanie kowoksa nasuwa się samo - proc mocniejszy; to i mniej będzie go msx obciążał, ram liniowy = brak ograniczenia do 16kB dla poszczególnych sampli (kosztem jakosci poniekąd), możliwość włączenia ekranu bez większych skutków ubocznych... i dlatego w tym wszystkim wartało by zrobić coś, co jak wspomniałem dodało by temu najbardziej chyba "kretyńskiemu" wynazkowi conieco inteligencji - sprowadzającej się rzecz jasna do możliwości wprost wykrycia badziewia - co obecnie nie bardzo jest możliwe na drodze programowej.

Zmiana strony?? - w zasadzie byłoby to teoretycznie dobrym rozwiązaniem, lecz wykluczyło by to użycie starego softu - więc jest to zaprzeczeniem teorii j.w. - a szkoda. Z drugiej strony - nie spotkałem jeszcze problemu z tytułu obecności rejestrów kowoksa na $d600-$d603.

A tak apropos - do Speca jest kowoks właśnie z oddzielnym procem i bodajże 512kB ramu - z tym, że jest to dość fajnie oprogramowane. Najśmieszniejsze jest to - jak Spec się powiesi... :: oczywiście msx odtwarzany jest dalej :D.. heh- lecz na każdy z 4 chn daje po 22.5 KHZ. (NEO na 6502 grając "prockiem" daje przy 4 chn po prawie 12 KHZ- oczywiście tracker/player obsługuje więcej effów niż stary protraker(ten na Atari :) )).

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

29

Odp: 8bit ATARI und COVOX 8bit :)

a jaki problem spaczowac stare programy na bombardowanie probkami nowego rejestru?

rej. covoxa powinny byc na stronie pokeya, podobnie z rej. przyszlego ;-) sida czy innego super duper blastera. tak dla porzadku ;-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

30

Odp: 8bit ATARI und COVOX 8bit :)

owszem można - tym bardziej, że autorzy nadal żyją :) - i być może source się jakie ostały. Lecz w takim przypadku wszystkie istniejące "kowoksy" należało by updat'nąć - :P - a nie w każdym kompie jest to takie proste. (Nawet w kompie Jurgiego :D:D )

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

31

Odp: 8bit ATARI und COVOX 8bit :)

No ale wlasnie nie cgodzi o update starych kowoksow, ale o zbudowaniu czegos lepszego na tej podstawie z rejestrami w innym mijescu.

Jak już chcecie rozwijać covoxa, to wymyślcie coś ciekawego, np. niezależne CPU do jego obsługi, dzięki czemu będzie możliwe granie przy niewielkim obciążeniu głównego CPU.

32

Odp: 8bit ATARI und COVOX 8bit :)

Nie jest to mimo wszystko dobre wyjście bo: (co zresztą pisałem)

* po kiego kowoks - jak można włożyć karte z grzyba - i mamy SB np. ave 32 :)
* Od razu na wstępie znajdą się tacy - co powiedzą, że to już nie jest ATARI
* I tak w/w ("tacy") marudzą o sens istnienia covox'a :D:D - bo dla co poniektórych jest to kompletnie nie związane i nie potrzebne w Atari (proszę tego nie komentować, bo znów będzie 100 postów bez sensu)  :twisted:
* Jak wspomniałem - kowoks jest, soft do niego jest;- więc zmierzam cały czas jedynie do tego - by dać możliwość detekcji wspomnianego. W przyszłości dla proca 14MHZ nie będzie Cov. stanowił szczególnego problemu.

Po prostu podchodze realnie do pewnych spraw (mam nadzieje) i wiem, że zrobienie nowego urządzenia, wprowadzenie tegoż w obieg, oprogramowanie tego.. to nie jest kwestią nawet roku - a dla wielu urządzenie takie nie będzie miało żadnego sensu. Dla przykładu; na dzień dzisiejszy pod NEO piszą msx słownie dwie osoby. Ja i Epi. Sądząc z zainteresowania trackerem można wywnioskować, że teoretycznie nie ma nawet sensu pisać v2.0; z tego też powodu prace nad dwójką zostały z czego wiem zatrzymane (na szczęście zaraz na początku). -  Już większym sensem byłoby wrzucenie MP3 playera do SIO2IDE (atmel) - a chciałem zauważyć - ile przy temacie gadaniny było ::)

Jakie potencjalne straty mamy z tytułu obecności COVOX'a na stronie $D6 ?? - bo oprócz uzasadnionego sensu merytorycznego nie widze do tego szczególnego powodu, a więcej z tego zamieszania, niż to warte :P:P

Jeśli ktoś to zrobi - napisze do tego oprogramowanie, a całość nie przekroczy 150 zeta - to biore.  ;) (chodzi o tego super kowoks-blastera)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

33

Odp: 8bit ATARI und COVOX 8bit :)

a czy nie mozna by dolozyc na wyjscie jednego z covoxow (w opcji 4 covoxy)
lub POKEYa ; analogowego filtru sterowanego napięciowo VCF- LP (dolnoprzepustowego) o skutecznosci 18-24dB/oct.Zrobili to w ST ludzie z DropDaBomb . Chodzi o uzyskanie tlustych  analogowych barw .Np przepuszczając  falę prostokątną  o zmiennym wypelnieniu z POKEYa bądz falę trójkątną z Covoxa lub nawet cale sample .  Do sterowania czestotliwoscia filtra mozna by uzyc jednego z covoxów .Napiecie generowane przez covoxa by sterowalo częstotliwoscią filtra .Narazie teoretyzuje ale jeslii chodzi o schematy to mam takowe dla chętnych .Swoją drogą to i tak jakis prosty filtr LP na wyjscie covoxa sie przyda .

34

Odp: 8bit ATARI und COVOX 8bit :)

filtra  8O dolnoprzepustowego do COVOX'a  :?:  ;)

bądz falę trójkątną z Covoxa

8O

z Covoxa lup nawet cale sample

8O - a cóż by innego ??

Do sterowania czestotliwoscia filtra mozna by uzyc jednego z covoxów

8O którego ??

Swoją drogą to i tak jakis prosty filtr LP na wyjscie covoxa sie przyda

8O  :D - osobiście na dzień dzisiejszy nie jestem przekonany :D
Zaznaczam, że na początku topica pytałem kto to ma. :P

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

35

Odp: 8bit ATARI und COVOX 8bit :)

Jak się pojawi dopałka 14 Mhz to programowo można zaemulować prosty filtr LPF bez żadnych dodatkowych elementów - zresztą Ci co słyszeli przykład LPF na sidzie to wiedzą o co chodzi

36

Odp: 8bit ATARI und COVOX 8bit :)

właśnie;- o to mo poniekąd chodzi. Poza tym - przyznawać się prosze - kto to ma.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

37

Odp: 8bit ATARI und COVOX 8bit :)

Tak obserwuję ten temat od jakiegoś czasu wieć pora coś też dopisać jako posiadacz covoxa. Jedyny upgrade jaki widzę na dzień dzisiejszy to zmienić przetworniki "drabinkowe" na scalone. Problemem jest cena takiego ale na szczęście jeszcze niektórzy np. Maxim rozdają darmowe próbki m.in. MX7524. Ten nadaje się świetnie bo nie trzeba dodawać żadnych laci :) (latchów - '574 albo podobne) reszta pozostaje bez zmian ('138). Jest wyposażony w magistralę (szyna danych i sygnały WR i CE) i działa z pojedynczego napięcia zasilania (5V). Na wyjściu nawet nie trzeba wzmacniacza operacyjnego (jak to miało miejsce w moim pierwotnym wykonaniu) a tylko opór i kondziol (i też gra). Jeszcze jedna sprawa - ja zastosowałem 2 przetworniki, czyli mamy następny upgrade covoxa. W skrócie trochę inne ale to samo. Ma to oczywiście jeszcze inny aspekt - mniejsze rozmiary urządzenia :).
A jakby trzeba było inne rozwiązanie to by dawno ktoś już podłączył (a może podłączył) jakiegos syfblasterowego isowego heblowego grajka (+ ISA) do Atarca i po krzyku.

38

Odp: 8bit ATARI und COVOX 8bit :)

albo tlc7528cn tez 'rozdaja' za friko jak sie dobrze zagada ;-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

39

Odp: 8bit ATARI und COVOX 8bit :)

TLC to chyba od Texasa. Nie wiem czy jeszcze rozdają bo były z tym problemy. Ale mogę się mylić. Jak ktoś chce to niech zbada :)

40

Odp: 8bit ATARI und COVOX 8bit :)

Jako, że planowany jest pewien update sprzętowy wspomnianego urządzenia

kiedy on sie pojawi ?:>

"wszystko się kiedyś kończy......."

41

Odp: 8bit ATARI und COVOX 8bit :)

jak wyrobimy - to na Quasta. Jest dużo pracy; każdy z nas coś robi, może nie do końca na kompo, ale na Atarce :P ( nie dot. grupowych nierobów(a) :P

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

42

Odp: 8bit ATARI und COVOX 8bit :)

jak chcecie coś zrobić z covox'em to sie ładnie usmiechnijcie, tylko bedzie to dążyć do ugrzybiania atarki. czy mam się zdenerwować i dorobić dosłownie samogrającą kartę muzyczną opartą na atmelu? nawet bedzie miała 10-bitowy sampler i tyle ramu ile tylko jesteście w stanie uzbierać, na razie moge obsłuzyć 109951627776 banków po 64k, a prędkość odtwarezania hmmm 512 kilobajt'ów na każdy z 16 kanałów wystarczy? przecież mamy już w Polsce mikrokontrolery ARM z zegarem 96MHz za niewielką kasę?
ustrojstwo takie zbudowałem dla pewnej firmy xxx bo chcieli mieć dzwonki "real music" w firmie. czego to ludzie sobie nie pragną...
aby wykrywać covoxa wystarczy dołożyć jeden 574 podłączony z sygnałem 1-go kanału-> wtedy zapis do pierwszego kanału/odczyt i sprawdzenie czy jest tam wartość która była wpisana. nie zrobiłem tego celowo budując pierwsze covox'y, miał być tani. ps 74hct574 kosztuje 2pln w poznaniu. jak bedzie potrzeba to dorobie tą regulacje głośności. problem tylko w tym że rozdzielczość mocno spadnie do 6-bit. chyba że drugi zasilacz do atarka. 5Volt jest niezbyt przyjazne dla zastosowań audio. już lepiej +/-12Volt.

43

Odp: 8bit ATARI und COVOX 8bit :)

z takimi mozliwosciami.... nakierujcie goscia!

moze sida podlacz do atari ?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

44

Odp: 8bit ATARI und COVOX 8bit :)

Nie, nie chcemy. Pokey jest dobry.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

45

Odp: 8bit ATARI und COVOX 8bit :)

Hej!

Psychol/MadTeam napisał/a:

chyba że drugi zasilacz do atarka. 5Volt jest niezbyt przyjazne dla zastosowań audio. już lepiej +/-12Volt.

Może ja się nie znam... ale co to ma za znaczenie. Sygnał wyjściowy w standardzie musi mieć 1Vpp lub 0.75Vpp. +/- 12V do czego? do zasilania wzm. operacyjnych w torze audio? Można bez tego się obejść ;) No chyba że jakość +5V (zakłócenia, szumy) Ci nie wystarcza, ale to można odfiltrować.

Co do SID-a to już gotowy praktycznie leży ale w związku z narodzinami mojego syna nie mam za bardzo czasu w domu aby dokończyć soft dla MCU sterującego SIDem.

pozdrawiam
Seban/SLIGHT

46

Odp: 8bit ATARI und COVOX 8bit :)

> Co do SID-a to już gotowy praktycznie leży ale w związku z narodzinami mojego syna nie mam za bardzo czasu w domu aby dokończyć soft dla MCU sterującego SIDem.

! ! ! ! :-) nareszcie :-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

47

Odp: 8bit ATARI und COVOX 8bit :)

Czy mogę zadać głupie pytanie?
Po co tam jeszcze MCU?

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

48

Odp: 8bit ATARI und COVOX 8bit :)

Hej!

Pierwsza wersja była na kilku scalakach serii HCT, miałem jednak problemy z asynchronicznością zegarów i nie miałem zupełnie czasu aby w to wnikać... więc ponieważ SID jest sterowany swoją częstotliwością asynchronicznie do zegara ATARI, wykorzystałem mikrokontoler PIC do odbierania danych z ATARI. Po czym zostają one umieszczone w buforze pierścieniowym (ring buffer) a następnie zgodnie z częstotliwością SIDowego zegara są zapisywane do SIDa. Chciałem uniknąć jakikolwiek różnicy w taktowaniu pomiędzy C64 a ATARI, więc najprostszym sposobem było dla mnie zastosowanie MCU który poprzez swój PSP (Parallel Slave Port) ma mapowane kilkanaście rejestrów w obszar $d500. Tak zupełnie przy okazji można to wykorzystać aby na przykład zrobić sobie "fast floating point" na PICu który jest taktowany prawie 40MHz zegarem :) Działa to tak iż ładujesz sobie np. dwie liczby FP w komórki D5xx, potem do innego D5xx wpisujesz komendę co ma zostać z tym zrobione i masz za chwilę wynik.  Można w ten sposób zrobić wszystko co chcesz... mnożenie macierzy... obroty... no jaki masz pomysł na obliczenia, itd. , itp. SID wyszedł niejako przy okazji :) Ja na razie nie mam niestety czasu aby przepisać atarowskie FP na asm PICowy. Jak dzieciak pozwoli postaram się to dokończyć  :)

pozdrawiam
Seban/SLIGHT

Ostatnio edytowany przez seban (2007-02-22 23:55:24)

49

Odp: 8bit ATARI und COVOX 8bit :)

ano dlatego +/- 12V ponieważ dzisiaj scalony 8-mio przetwornik c/a jest tańszy od 8-miu covox'ów. ale wymaga zasilania +/- 5V, a wzmacniacze operacyjne muszą mieć jeszcze +/- 2V wiecej. dlatego wieksze napiecie zasilające. ogólnie dużo zajmuje sie przetwarzaniem a/c i c/a. szumu kwantyzacji nie trzeba wycinać bo i tak go nie słychać, a wzmacniacze same wycinają wszystko co za wysoko przychodzi. no chyba że to super audio filski wzmacniacz który dobrze przenosi harmoniczne aby nie zniekształcać dzwieku. takie wzmacniacze potrafią przenieść sinus do 2MHz.

50

Odp: 8bit ATARI und COVOX 8bit :)

Hm, a jaki głośnik to zagra?

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.