1

Temat: Kolekcjonerzy laczcie sie!

Pisze jako "podstarzaly zbieracz kartridzy" :) Tak sobie ogladam forum, a wlasciwie jego dzialy oraz podzial wiki i nie widze miejsca dla kolekcjonerow wlasnie! Wiem, ze jest w Polsce coraz wiecej ludzi, ktorych wciaga zbieranie softu i sprzetu, ale nie ma serwisow, forow, webringu itp.  poswieconych temu  zagadnieniu. Tzn sa strony poszczegolnych kolekcjonerow, na ktorych chwala sie oni swoimi zbiorami. Pieknie, tylko po co mi po raz setny czytac parametry techniczne tego czy innego komputera?
Po prostu nie ma w naszym kraju "srodowiska kolekcjonerskiego". Ludzie dzialaja osobno albo laczy ich tylko przelotna znajomosc wyniesiona z jednego czy drugiego party albo czesciej z Allegro. Nie znaja swoich zbiorow, nie wymieniaja informacji...
Bez tego wielu (a i pewnie ja) jestesmy bardziej zbieraczami niz kolekcjonerami, jesli czujecie te subtelna roznice.
Ktos moze powiedziec, ze kolekcjonerzy to raczej zwierzeta samotnicze niz stadne - jeden dla drugiego jest konkurencja. Czesciowo tak, ale nie do konca. Oczywiscie nikt nie bedzie zdradzal swoich tajemnic: zrodel, kontatow, sztuczek itp. ale sa wiadomosci, ktore moga przydac sie wszystkim - wszyscy zyskaja, nikt nie straci.
Jako kolekcjoner softu XL/XE i sprzetu spod znaku Atari, chcialbym sie na razie skupic w moich propozycjach na tym sprzecie, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby rozszerzyc to na inne platformy.
Nie mam na razie koncepcji czy lepszy bylby serwis (moze hostowany w *.atari.pl? :), forum, czy dzial wiki, ale wiem wstepnie co bym w takim miejscu widzial (i chetnie wspoltworzyl):

1. "Rarity guide"
Czyli spis wydanego softwaru Atari 400/800/XL/XE (/ST) i "ranking wyjatkowosci" (?) , na ksztalt tego z atariage.com dotyczacego A2600. Widzialem kilka zagranicznych rarity guide dotyczacych cartow (i tylko cartow!) xl/xe ale wszystkie byly nieaktualne (np z 1999r.) albo malo spojne. Moze zaczelibysmy tworzyc swoj wlasny?

2. Kataklog softu/sprzetu. Ale nie taki jak na stronach zbieraczy: dwa zdjecia i przepisane z innych serwisow dane techniczne. Chcialbym miec dokladne zdjecia wysokiej rozdzielczosci, a przede wszystkim opis co znajdowalo sie w komplecie danej gry albo sprzetu, kiedy dokladnie byl wydany dany tytul i w jakiej ilosci egzemparzy (to ostatnie dotyczy tez sprzetu z podzialem na kontynenty/wersje). Czy ktos z Was wie np w jakich wersjach byl sprzedawany Atari 400? Ja znam 4: Programmer, Educator, Communicator, Entertimer (mam tylko jedna i to nie do konca kompletna). Ale podobno chyba tez piata wersja. Ktos ma zdjecia pudelek tych zestawow? Wie co dokladnie zawieraly w komplecie (jaki sprzet, soft, wydawnictwa itp?). A kto wie ile bylo sprzedanych egzemplarzy M.U.L.E. (ja wiem :)? I na ile mozna szacowac ich liczbe egzemplarzy dzisiaj?
Znow odwolam sie do atariage.com z ich katalogiem softu a2600/7800. Maja tam skany pudelek, cartow, instrukcje, screeny i romy. To juz cos.

3. Wymiana.
Ja tego właściwie nie używam, ale wiem, że jest wiele sajtów poświeconych emulacji albo konsolom z działem "bazar" albo "wymiana". Może byliby chętni w ten sposób wymieniać się lub sprzedawać nadwyżki swoich zbiorow. Ja niedawno probowalem zalozyc cos w rodzaju "antykwariatu starych programow". Pomyslalem ze Allegro ciut zdziera, a przede wszystkim nasz rynek jest tak niestabilny ze nigdy nie wiem czy sprzedam cos za 10zl czy za 50, nieraz trzeba cos wystawiac pare razy bo jest to rynek dosc specyficzny. Zrobilem wiec strone, wystawilem swoje nadwyzki softu Atar/2600/C64. I bylem potem baaaardzo zdziwiona kaczka :) Otoz wchodzilo tam sporo ludzi ale zainteresowanie bylo nikle. Ale nie to mnie zdziwilo - to normalne. Zdziwilo mnie to ze na stronie oferowalem carty czy kasety powiedzmy po 10zl i nie bylo chetnych. A potem wystawialem je na allegro i szly np za 15zl 8-O. Takze projekt zawiesilem i teraz wystawiam najczesciej na Allegro.

4. Statystyka cen eBay i Allegro.
Kiedys dalo mi sie trafic na strone, gdzie ktos probowal na podstawie aukcji eBay wyliczac statystycznie srednie ceny softu. Mysle ze to fajny pomysl ale dosc trudny w realizacji: poszczegolne tytuly/egzemplarze pojawiaja sie najczesciej w zestawach, sa w roznym stanie itd. Ale mozna by stworzyc archiwum aukcji i dodac wyszukiwanie ich wg slow kluczowych. Sa programy ktgore sluza do takich celow (dla eBay) i pewnie wielu z nas ich uzywa. Tyle ze na eBayu jest srednio 5000 aukcj ze slowem Atari w temacie na raz. Chyba nikt nie ma zapuszczonego softu przez caly czas.  A taki inteligentny archiwizator online bardzo by sie przydal. Inna opcja to dodawanie reczne przez uzytkownikow szczegolnie ciekawych aukcji (i cen) do archiwum + dobra wyszukiwarka tychże. Byłbym za tą druga opcją na początek

5. Co kto ma.
To tez sliski temat - nie kazdy chce sie chwalic swoimi zbiorami. Ale niektorzy pewnie zechca, a taka wiedza moze byc cenna. Ot chocby mozna kogos poprosic zeby podal wage danej rzeczy albo zrobil skan instrukcji... (np. czy ktos wie ile waza te nieszczesne Atari810 i Atari815??? Bo nie wiem do jakiej sumy licytowac na eBayu - czy sprowadzenie sie oplaci...).

To tyle z moich pomyslow.
Ciekawy jestem czy wogole sa tu inni zbieracze i ilu nas jest?
KOLEKCJONERZY WSZYSTKICH SYSTEMOW (a szczegolnie Atari) - LACZCIE SIE! :)

2

Odp: Kolekcjonerzy laczcie sie!

w temacie pierwszym i drugim zapraszam do atariki - doskonale sie nada. dane, screenshoty (byle nie 1600x1200), informacje i ciekawostki beda tam jak najmilej widziane. :))

co do pozostalych, to chyba osobne forum w aa mogloby wystarczyc.

--
= krap.pl =

3

Odp: Kolekcjonerzy laczcie sie!

Glosowalem na 'sprzet'

W zasadzie to wielkiej kolekcji nie mam.. same komputerki 8bit: jedna atarka 'do przerobek' a reszta z sentymentu badz checi posiadania.
Kartow chwilowo nie zbieram, softu tez nie.

Ostatnio mnie wzielo na kupienie sobie konsoli... zreszta na atariki troche sie na temat 2600, 5200 i 7800 nawypowiadalem. Niestety wieczny brak funduszy prawdopodobnie uniemozliwi mi kupienie sprzetu jeszcze przez jakis czas.

Co do rarity guide to mysle, ze w naszych Polskich warunkach ciezko cokolwiek sensownego stworzyc.. nie bedziesz sie przeciez opierac na tym ile kartow masz w swojej szufladzie :) Co innego gdybys przeanalizowal zbiory kilku/set/tysiecy kolekcjonerow.. wtedy jakis wymierny obraz by byl, jednak ilu jest kolekcjonerow kartow do 7800 u nas?

4

Odp: Kolekcjonerzy laczcie sie!

ja postanowilem uzbierac jak najwiecej Atari7800, a potem wyjac z nich MARIE, wiec spieszcie sie bo niedlugo nie bedzie konsol a7800 ;)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

Odp: Kolekcjonerzy laczcie sie!

ja tez kolekcjoner , raczej konsole zbieram ( ale takich firm konsolowych , bo atari i konsole to tak jak ...... i chlop sie powiesil  ;) ) kiedys zbieracze mogli nawiazywac kontakt przez VGCPL teraz kicha , no moze troche ludzi jest na http://www.8-bit.interbit.com.pl/forum/ ale tez cisza

co do softu to w Polsce jest ibyl problem , bo przez lata piraty krolowaly ,  kto mogl sobie pozwolic na orginaly w tamtych czasach ( pamietam za atarke 65xe + magnet i joy dalem w pewexie 120 $ , a sama gra "joust" na  kardridzu kosztowala 20 $ : szok )


aktualnie mam okolo 50 komputerow i z 40 konsol i jakies 2000 orginalnych gier ( wiekszosc na Sega Megadrive ponad 500 )  , Saturn , Dreamcast , Nec , Neo Geo .......... ostatnio zaklepalem sobie "www"  ;) jak bede mjal czas to rozwine moja strone zwiazana z kolekcja gier i hardware Seaga ,
adres www.segarama.net   :idea:

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

6

Odp: Kolekcjonerzy laczcie sie!

Zbieram wszystko;- soft / hardware;- pomysł z Fotkami;- w sumie niezły. Mam nieco "zachodnich" - pudełkowych wydań gierek / użytków, carty (17 chyba; nie dużo może, ale zawsze coś), różniaste - nie dokońca często spotykane peryferia, czy inne wynalazki - (AtariLAB, XMM801, Trakball, XM301, TouchTablet.. SOFT; i.e.: Rescue on Fractalus - oryg. kaseta :D , AtariWriter/manual, MULE, Ultima3, RoadRace, Ballblazer, Spelunker..itd. ).

Oczywiście - w ramach relaxu - lubie też "mocno" dopalone sprzęty.

Ogólnie;- musze to wywalić z szafy i sprawdzić, co jest, a czego nie ma. :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: Kolekcjonerzy laczcie sie!

wnioskuje o wykluczenie Bitmana z szeregów atarowcow, to DYWERSANT !!! sponsorowany przez konkurencje  8)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

Odp: Kolekcjonerzy laczcie sie!

Popieram bo też zbieram.
RYSIEK_M :D

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

9

Odp: Kolekcjonerzy laczcie sie!

ja zbieram znaczki i monety:)


///\//////////// /////////////// /////////////// /////////////// /////////

`~//!~'hELLo wOrLd! tHat's mY fIrSt tXt sCroLLeR. gReEtiNgZ tO mY pReTty gIrlFrIeNd, mOm & dAd. haAl00n dEZiGn- wHeN dReAms cOmEs trU. iF yOu wAnNa cOnTacT mE aSk yOuR sIsTer wHo iS hEr dAdDy ;) tHaT's a lAsT 4 kB sO bYe!`~//!~

[ y/n ] set unlimited ammo
[ y/n ] set unlimited lives

///\//////////// /////////////// /////////////// /////////////// /////////


                                                                     -copy (zapożyczone)

zbieram też kraktra;)

gep/lamers^dial

10

Odp: Kolekcjonerzy laczcie sie!

zbieram grzyby, pleśnie i zarodniki. :)

--
= krap.pl =

11

Odp: Kolekcjonerzy laczcie sie!

Ja podchodzę do tego praktycznie - na ch.. mi zbierać sprzęt tylko po to, żeby snobistycznie leżał i się kurzył...  no chyba, że założę muzeum ;)
Posiadam Atari 8-bit, bo lubię ten sprzęt i jeszcze mi nie przeszła ochota tworzenia czegoś na nim - wszelka jego rozbudowa ma na celu poprawę wygody w pracy na nim. Posiadam Falcona, bo nie ma emulatora Falcona na PC, a lubię sobię pooglądać stare produkcje scenowe z tej maszynki, jak uda mi się zakupić CT60 to nawet zamierzam wrócić do kodowania na tej platformie.

Nie zbieram natomiast sprzętu zbędnego, np. XEP80 (po co ? i tak tego nie będę używał), ATARI ST(e) (na cholerę, mam Falcona i bardzo dobry emulator STEEM na PC). Nie zbieram konsol do gier, bo nigdy gierki mnie za bardzo nie pociągały (poza Pinball Obsessions, którą mam i na Falconie i pod STEEMem). Nie zbieram też maszyn innych platform typu Amiga, C64, bo jedyne, co mnie interesuje to ichne produkcje scenowe, a te z powodzeniem oglądam na emulatorze ;) Fakt, mam w domu 4 pecety, ale nie dlatego, że uwielbiam kolekcjonować ten sprzęt tylko z powodu praktycznego zapotrzebowania. Pierwszy to moja workstacja do odpalania emulatorów, internetowania, słuchania muzyki i oglądania filmów. Drugi to maszyna do P2P zawierająca syfy typu eDonkey, kazaa. Trzecia maszyna to router/serwer mailowy, natomiast czwarta służy do odpalania starych programów DOS-owych (np. 3D Studio) i starych produkcji scenowych.

12

Odp: Kolekcjonerzy laczcie sie!

Ile płacisz za prad mac skoro 4 pecety stoja? (w tym jak mniemam 3 jednoczesnie) :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

13

Odp: Kolekcjonerzy laczcie sie!

Właśnie, mnie po kupnie peceta rachunek za prąd podskoczył o jakieś 20%...

[ Dodano: Sty 08, 2005 22:45:00  ]
A tak się ma -1 do upływu dni i wieczną młodość.  :mrgreen:

14

Odp: Kolekcjonerzy laczcie sie!

dely: router/mailserver i P2P pracują nonstop - z tego co liczyłem to pobierają łącznie w granicach 80-100W - czy to tak dużo ? Napewno miesięcznie wydajesz znacznie więcej na fajki ;)

15

Odp: Kolekcjonerzy laczcie sie!

ja obliczylem i tak:

ruter kosztuje mnie :15 zl/mc (P166, 128ram, boot z CF, bezdysk, bez monitora)
workstacja z monitorem ok: 40zl/mc (P3 600, 512ram, 1 dysk IDE,Monitor 20")
serwer pocztowy/dns ok: 30zl/mc (P2 300, 128ram, 2 dyski SCSI, bez monitora)

Tak wiec nie jest to malo suma sumarum ;)

[ Dodano: Pon Sty 10, 2005 12:13 am ]
wlaczone non-stop sa tylko 1 i 3 :)

16

Odp: Kolekcjonerzy laczcie sie!

Ale przecież workstacja nie pracuje non-stop przez 24 godziny ;)

17

Odp: Kolekcjonerzy laczcie sie!

cytacik:
"natomiast czwarta służy do odpalania starych programów DOS-owych (np.  3D Studio)"

  hyhy :)  :D  niepojęty rulez.

gep/lamers^dial

18

Odp: Kolekcjonerzy laczcie sie!

co w tym takie rulez? bo przeciez 3dstudio (nie max) to stricte dosowy program.

19

Odp: Kolekcjonerzy laczcie sie!

no własnie o to chodzi.Szacun Mac...wielki szacun,frasun.RULEZ.

gep/lamers^dial