Temat: Kalibracja głowicy w CA2001

Potrzebuję zrobić kalibrację głowicy w stacji CA2001. W stacji pękła taśma przenosząca napęd z silnika krokowego na wózek głowicy. Okazało się, że prawie identyczna jest taśma ze stacji 1050 - udało się zdobyć takową "na części" i tasiemkę dopasować. W chwili obecnej stacja formatuje i zapisuje dane a potem bez problemu je czyta - ale tylko swoje. jeśli włożę do niej moje dyskietki nagrywane na innych napędach, stacja nie może ich odczytać albo wcale, albo z ogromnymi kłopotami.

Szukam jakiegoś manuala, jak głowicę ustawić. Przyjrzałem się samemu napędowi i widzę, że będzie trzeba poluzować śruby silnika krokowego a potem nim delikatnie obracać. Ale jak mógłbym - inaczej jak na zasadzie "czyta/nie czyta" potwierdzić poprawność ustawienia? Powiedzmy, że wezmę dyskietkę "referencyjną" (cokolwiek to miałoby znaczyć), wezmę oscyloskop (?) i chciałbym go podpiąć... gdzieś w celu obserwacji procesu kalibracji i stwierdzenia, że już jest dobrze. Z góry dziękuję za konstruktywne podpowiedzi.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

2

Odp: Kalibracja głowicy w CA2001

Napisz do Jer-a...

3

Odp: Kalibracja głowicy w CA2001

Do Jurka to mogę zadzwonić ale nie chcę mu zawracać głowy taką pierdołą - może ktoś ma namiar na opis albo co.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

4

Odp: Kalibracja głowicy w CA2001

Posiłkowałem się tym https://www.google.pl/url?sa=t&rct= … CUWkMnJOYy jak robiłem indusa.
Ale i tak żeby ustawić według tej instrukcji musiałbyś mieć dysk testowy, dziś nie do dostania.
Ja kalibrowałem "na oko", trochę zeszło, ale działa.
Edit;
Oczywiście na początek obroty ustawić co do 1rpm i zestroić WD2797, stacja "wygrzana" tak z godzinę w prądzie...

Ostatnio edytowany przez piwkooo (2022-08-05 07:36:25)

5

Odp: Kalibracja głowicy w CA2001

Odświeżę trochę temat odnośnie kalibracji głowicy w CA 2001 .  Perinoid mam pytanie czy udało ci się tą stację skalibrować . Akurat trafiła mi się ca2001 z podobnym problemem uszkodzona  taśma przenosząca napęd z silnika krokowego .
Taśma już wymieniona dawca Atari 1050 . Ca2001 w sumie się uruchamia wózek głowicy działa na wyswietlaczu pojawia się sektor 00- 39 po tym błąd G5 ( get- odczyt , 5- nie znaleziono sektora ) . Nie czyta mi wcale dyskietek tak jakby nie znajdował ścieżki zerowej .
- Sprawdziłem układ wzmacniacza stacji wyjście noga 16-17 brak sygnału podczas odczytu z głowicy .Tu posiłkowałem się filmem :
https://www.youtube.com/watch?v=0COTMI2Gx80&t=1406s

-Po braku odczytu wnioskuję ze coś jest dodatkowo uwalone.

Ostatnio edytowany przez kismet75 (2024-07-20 10:48:42)

6

Odp: Kalibracja głowicy w CA2001

Kalibracja głowicy wymaga odpowiedniego wyposażenia warsztatu. Najlepiej oscyloskop, dobry praktyk poradzi sobie z analogowym miliwoltomierzem. Trzeba mierzyć amplitudę sygnału na pinie 16 lub 17 układu U2 MC3470AP. Głowicę ustawiamy obracając silnikiem krokowym napędzającym wózek głowicy. Trzeba poluzować wkręty mocujące od spodu napędu i ustawić na maksymalną amplitudę pomiaru. Śrubki dokręcić. Potem ustawić sensor ścieżki zerowej tak, żeby głowica ustawiała się nad ścieżką 00 a nie 01 czy -01. Robota trudna i żmudna, ale da się zrobić. Pomijam tu ustawianie azymutu i innych parametrów, bo zbyt skomplikowane.

7

Odp: Kalibracja głowicy w CA2001

jer napisał/a:

Kalibracja głowicy wymaga odpowiedniego wyposażenia warsztatu. Najlepiej oscyloskop, dobry praktyk poradzi sobie z analogowym miliwoltomierzem. Trzeba mierzyć amplitudę sygnału na pinie 16 lub 17 układu U2 MC3470AP. Głowicę ustawiamy obracając silnikiem krokowym napędzającym wózek głowicy. Trzeba poluzować wkręty mocujące od spodu napędu i ustawić na maksymalną amplitudę pomiaru. Śrubki dokręcić. Potem ustawić sensor ścieżki zerowej tak, żeby głowica ustawiała się nad ścieżką 00 a nie 01 czy -01. Robota trudna i żmudna, ale da się zrobić. Pomijam tu ustawianie azymutu i innych parametrów, bo zbyt skomplikowane.

Ok dziękuję @jer za wskazówki stacja żyje .