26

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

Wielkie dzięki Stryker za podpowiedź !

27

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

prawdopodobnie używałem tych płytek (jednostronnie lutowane więc troche z tym zabawy) https://allegro.pl/oferta/umsmd405-plyt … 1551217549

"wszystko się kiedyś kończy......."

28

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

mobby777mj napisał/a:

Do stworzenia wsadu można pewnie wykorzystać też ccmimage - może kiedyś spróbuję.

Jeśli podłączyłeś linię /WR do złącza PoFo (pin 36 /WR ???) to nie widzę powody dlaczego by sam ccmimage nie był w stanie zapisać do tej pamięci. Program Klausa Peichl'a powinien rozpoznać różne pamięci ale do pojemności 128KB, więc do takiej wielkości można zapisywać. Nie wiem czy da się zapisać po "kawałku", ale warto spróbować - bo czyszczenie odbywa się stronami (tak jak i zapis) i jest to chyba wielkość 4KB -> post

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

29

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

Mam pytanie bo się zakręciłem. Użyłem program na ST i zrobiłem obraz plików PoFo 128kb. Zgodnie z opisem. I chciałem przystąpić do programowania przy użyciu SIC!. Ale przecież ta pamięć umożliwia zaprogramowanie 4x128kb. Jak to wrzucić na tą pamięć ???? Aby potem przełączać się pomiędzy bankami?

30

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

Musisz 4 obrazy po 128kB zwyczajnie skleić ze sobą w jeden plik 512kB i taki plik dopiero zaprogramować w kości w SIC!.

31

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

Dzięki !

32

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

Rozumiem że łączyć jako pliki binarne np. Copy /b plik1 + plik2 plik-wynikowy ?

Ostatnio edytowany przez szymonu (2024-07-17 18:34:05)

33

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

Dobra - no to wreszcie przeszedłem całość procesu.
Na STE tworzenie obrazów.
Na MacBook łączenie z 4 w jeden plik.
Po zlutowaniu podstawki PLCC32 do DIP32 flashowanie obrazów na pamięci 29F040.
Trochę podkleiłem karty aby mocniej trzymały się w PoFo.

I mam połowiczny sukces :-) Jako to zazwyczaj bywa. Wydaje mi się że coś z przełącznikiem banków na karcie jest nie tak bo:
Pofo widzi tyko obrazy gdy switch numer jeden jest na off. Czyli 2 z 4.
Dla czystości testu wrzucałem 4x taki sam obraz - kilka różnych i zawsze jest tak samo.
Włączenie switch 1 na on powoduje błąd odczytu.
SIC! programuje całą pamięć z sukcesem więc tutaj nie zakładam błędu.

mobby777mj - co należy sprawdzić?

34

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

Wydaje mi się, że problem może leżeć w łączeniu wszystkiego w jeden plik, którym następnie programujesz flasha. Założenie było takie, że pod STE (lub emulatorem) przygotowujesz cztery obrazy nie większe niż 128kB (w praktyce trochę mniejsze) wgrywasz je kolejno pod adresami: pierwszy od 0x00000, drugi od 0x20000, trzeci od 0x40000, czwarty od 0x60000. Jak poszczególne obrazy nie mają więcej niż 128kB to wszystko ok. W Twoim sposobie, prawdopodobnie po połączeniu i wgraniu do pamięci "początki" każdego z obrazów nie trafiają pod odpowiednie adresy. Ja używam zwykłego chińskiego programatora, wgrywając pojedyncze obrazy po ok 128kB i wszystko działa jak należy.
Może dałoby się coś podziałać w np. hex editorze - poprzesuwać tak żeby początek danego obrazu trafił pod odpowiedni adres.

Ok, szybko zrobiłem test łączenia plików poszczególnych obrazów 128kB w hex editorze w jeden plik 512kB - działa. Można zaprogramować kość flash w jednym cyklu.

Ostatnio edytowany przez mobby777mj (2024-07-31 20:47:52)

35

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

Oj to chyba nie tak. Bo bank 0 by zadziałał. A u mnie bank 0 i 1 nie działa - a 2 i 3 działa. Czyli w kolejności flashowania dalsze widzi a te wcześniejsze przy switch 1 na on - nie.

36

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

Spróbuj poniższego wsadu, który u mnie działa. Są to jakieś testowe rzeczy pod Portfolio. Jest to plik złożony w hex edytorze - powinny być dostępne cztery obrazy, wybierane switchem, przetestujesz kość flash. Tak na marginesie - chyba na 3 obrazie jest demko nucleus, uruchamia się ale potem zawiesza sprzęt.

Ostatnio edytowany przez mobby777mj (2024-08-02 18:44:40)

37

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

Może pull up lub pull down (zależnie od realizacji przełącznika) ci nie działa? O ile tak zostało to zrobione - nie znam schematu.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

38

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

No więc sytuacja wygląda następująco. Wysłałem kartę do kolegi mobby777mj z pamięcią. Po włożeniu do jego PoFo tak jak u mnie zobaczył tylko 2 ostatnie banki. Po wyprostowaniu nóżki pamięci - wszystkie banki. Dla świętego spokoju wysłał mi nową kartę i pamięć z jego wsadem. U mnie PoFo też zobaczył wszystkie 4 banki. Na SV x_angel zaprogramował mi moje pamięci moimi wsadami. Wszystko chodzi i jest widziane. Główny podejrzany zatem całego zamieszania to podstawka PLC to DIP. I od tego zacznę wyjaśnianie plus chyba kupię sobie normalny programator dla ułatwienia procesu. Najważniejsze że karta działa - to spoko rozwiązanie do przenoszenia plików na PoFo do wykorzystania read only!

39

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

To może jeszcze na koniec mojej przygody z tym wątkiem. Karty nowożytne do PoFo które można dostać na ebay są bardzo fajne. I jest tak że jak kupisz na przykład 1.9mb to widzisz całe 1.9 w jednym kawałku a nie po 128kb. Miałem okazję zobaczyć taką kartę w działaniu na SillyVenture. Odczytuje i zapisuje w PoFo. Masz do dyspozycji prawie 2mb przestrzeni. Nie wymaga żadnych modyfikacji portfolio. Jedyny mankament to cena i sposób przerzucania plików ala DOS z linii komend. Można też obejrzeć na YT film z jej użytkowania.

Ostatnio edytowany przez szymonu (2024-08-21 22:08:15)