Temat: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

Kiedyś na portalu aukcyjnym zakupiłem Atari Portfolio, bez żadnego osprzętu. Wiadomo, soft trzeba na czymś przechowywać - karty pamięci podtrzymywane bateryjnie są ok, no ale ta bateryjka... Chciałem spróbować innego rozwiązania - zbudować kartę w oparciu o kości eeprom/flash.
Przyszły zamówione płytki więc przystąpiłem do testów. Konstrukcja karty jest bardzo prosta, podstawka plcc32 i dwusekcyjny przełącznik do sterowania najstarszymi liniami adresowymi. Po włożeniu max. 4 Mb kości pamięci mamy dostępne 4 "banki" po 128 KB, wybierane przełacznikiem. Testy wypadły pomyślnie - stworzyłem 4 różne wsady po 128 KB (gry, demka) - wszystko się uruchamiało bezpośrednio z karty, bez wcześniejszego kopiowania na dysk C. Jedynie przy gierce Folidash nastąpiła na koniec zawieszka bo gra chciała coś zapisać na karcie. Dla testu użyłem dwóch kości: AM29F040 i 39SF010, obie z powodzeniem.
Co do przygotowania wsadu do kości pamięci - używam softu znalezionego w necie, stworzonego przez naszych zachodnich sąsiadów - archiwum w załaczniku. Oprogramowanie jest w wersji dla PC (dos) lub pod Atari ST. Ja korzystam z wersji pod ST - bez problemu działa pod emulatorem. Ogólnie soft działa w ten sposób, że przerzuca zawartość obrazu dyskietki do kości eeprom/flash. Pierwszym krokiem zatem jest przygotowanie pustego obrazu dyskietki (najlepiej format PC, najlepiej 1 sektor na klaster) do którego kopiujemy pliki dla AP - nie może być ich więcej niż 128kB. Jeśli podczas konwersji będzie za dużo program poinformuje o tym. Można tworzyć również katalogi. Po odpaleniu programu podajemy kolejno; skąd ma kopiować (naciskamy A), nazwę wynikowego pliku, wybieramy docelową pojemność kości pamięci - 128 KB (dostępne są także inne ale w tym przypadku bezużteczne). Program tworzy wsad, który zwykłym programatorem wgraywamy do kości pamięci. Do stworzenia wsadu można pewnie wykorzystać też ccmimage - może kiedyś spróbuję.
Ostatnio na ebayu widziałem jakieś nowożytne karty pamięci z obsługą usb, trochę kosztują. AM29F040 jest w miarę tani i dostępny i pomieści 0,5MB softu - jest to jakaś alternatywa.
Mam parę złożonych kart na zbyciu (powiedzmy 40zł/szt+jakaś wysyłka), jak ktoś zainteresowany to proszę o info, ale zaznaczam że sprzęt jest dalej w fazie testów i nie biorę odpowiedzialności za ewentualne szkody ;)
W sumie to  karty prototypowe - posiadają standardowa grubość laminatu tj. 1,6 - dla wygody trzeba czymś podkleić od przeciwnej strony styków. Styki tylko cynowane ale fazowane.

Dodam tylko że kart na zbyciu mam tylko 7 szt. Kość pamięci trzeba sobie zorganizować i zaprogramować we własnym zakresie. Kości pamięci można wymieniać a do programowania wystarczy zwykły programator eeprom/flash (z adapterem plcc32). Wsad przygotowujemy softem z załącznika (pod Atari ST, niestety gdzieś mi się zapodziała wersja pod pc). Widzę, że tworzy się lista -ok. Proszę osoby z listy (które tego jeszcze nie zrobiły) o podanie w prywatnej wiadomości adresu do wysyłki. Koszt karty to 40zł, wysyłka - jeśli paczkomat to gabaryt A - 16,99zł, jest jeszcze Orlen 10,8zł, jeśli ktoś ma jakieś szczególne preferencje to proszę o info. Wyjeżdżam na weekend i część kart wyślę na pewno w okolicy wtorku.

Ostatnio edytowany przez mobby777mj (2024-06-27 14:43:43)

Post's attachments

karta1.jpg 430.41 kb, liczba pobrań: 1 (od 2024-06-27) 

karta2.jpg 660.35 kb, liczba pobrań: 1 (od 2024-06-27) 

karta3.jpg 676.62 kb, liczba pobrań: 1 (od 2024-06-27) 

TE14_ST.zip 11.91 kb, liczba pobrań: 8 (od 2024-06-27) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

Fajne. Dodam tylko że jest takie coś: https://www.apfram.com/

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

Adamie, owszem jest, ale jeżeli pojawiła się alternatywa, to tylko się cieszyć, zwłaszcza porównując ceny.

Mobby777mj, Chętnie nabędę taką kartę do testów. Może w końcu moje Portfolio wyjdzie z szafy i będzie używane. :-) Jaki adapter jest potrzebny do PC czy ST, aby dostać się do karty?

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

4

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

Adam Klobukowski napisał/a:

Fajne. Dodam tylko że jest takie coś: https://www.apfram.com/

Trochę inne zastosowanie. No i cena jest zdecydowanie... powalająca.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

@perinoid

79$? Nie przesadzajmy że to w świecie gadżetów retro powalająca cena ;)

@mobby777mj:

1. Adam Kłobukowski

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

6

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

@mobby777mj:

1. Adam Kłobukowski
2. Newton

7

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

1. Adam Kłobukowski
2. Newton
3. dely

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

8

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

1. Adam Kłobukowski
2. Newton
3. dely
4. MatGuru

Mój jest ten kawałek podłogi ...

9

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

Pan tu nie stał!

Byłem pierwszy i nie ustąpię nikomu miejsca. Nie jesteście staruszkami w autobusie. :-p

0. Lizard
1. Adam Kłobukowski
2. Newton
3. dely
4. MatGuru

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

10

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

0. Lizard
1. Adam Kłobukowski
2. Newton
3. dely
4. MatGuru
5. SzymonU

11

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

0. Lizard
1. Adam Kłobukowski
2. Newton
3. dely
4. MatGuru
5. SzymonU
6. as.. (a dało by się gotowca z pamięciami itd?) ... $$

12

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

No to lista zamknięta.
@as - jeśli chodzi o gotowca to akurat nie mam za dużo kości pamięci ale jedną sztukę mogę oddać - musiałbyś podesłać pliki, które miałyby być skopiowane na kartę. Koszt całości to ok. 44 + wysyłka

13

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

Społeczeństwo domaga się otwarcia nowej listy!!! :-)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

14

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

Miałem ograniczoną liczbę kart, jak ktoś się nie zgłosi to dam znać. Chciałbym uzyskać jakieś informacje zwrotne od osób, które będą używać. Muszę rozpoznać temat dostępnych pamięci - może da się przygotować wersję 8Mb?

15

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

Ja swoją dostałem. Teraz muszę zaopatrzyć się w kość i ją oprogramować.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

16

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

mobby777mj napisał/a:

Muszę rozpoznać temat dostępnych pamięci - może da się przygotować wersję 8Mb?

1. pierwszy!!! :-)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

17

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

Czy ktoś poleci jakiś fajny a tani programator do tego i ta przejściówkę plcc32? Jestem laikiem w temacie :-)

18

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

TL866II plus, na Ali z adapterami jakieś 250zł

Mój jest ten kawałek podłogi ...

19

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

szymonu napisał/a:

Czy ktoś poleci jakiś fajny a tani programator do tego i ta przejściówkę plcc32? Jestem laikiem w temacie :-)

SIC! (jedynka) + adapter na PLCC i na 99% powinien też działać SIC!+ ...ale to musiałbym sprawdzić :)
jakby co strona: sic.mam.gratis

Ostatnio edytowany przez stryker (2024-07-04 14:19:25)

"wszystko się kiedyś kończy......."

20

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

Ale numer! Sic! mam i nawet sam sobie zmontowałem. Czyli co? Dokupić przejściówkę plcc32 na dip32?
Czy to obsłuży kości podane 2mb?

Ostatnio edytowany przez szymonu (2024-07-04 17:21:16)

21

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

Co do opisanego w tym poście rozwiązania to jest to karta read only z poziomu PoFo. Nabyłem i będę testować :-)
Natomiast to co podlinkował Adam to karty read/write z poziomu PoFo a to dość znacząca różnica funkcjonalna a co za tym idzie w cenie też. Ta pojemność 1,9mb jest dostępna w całości a nie w blokach po 128kb. Co do rozwiązania jest podobna do kart Optrol które kiedyś wychodziły. Jedna nawet posiadam i używam ale o pojemności 1mb.

Ostatnio edytowany przez szymonu (2024-07-04 17:26:31)

22

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

szymonu napisał/a:

Ta pojemność 1,9mb jest dostępna w całości a nie w blokach po 128kb.

Jak to? To dlaczego jest napisane "1.9 MegaBytes (as 16 cards of 128K)"

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

23

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

A masz rację. Tego z kolei ja nie doczytałem. Czyli też dzieli po 128kb.
Czyli ten Optrol którego mam musi działać jeszcze inaczej bo on widzi cały 1mb.
Najwięcej potrafiły zobaczyć 2mb. Były też wersje 4mb ale to było 2x2mb widziane jako dysk d i e.
Śmieszne te karty są bo możesz na nie nagrywać i usuwać ale usunięcie nie powoduje zwolnienia miejsca. Co jakiś czas trzeba uruchamiać specjalny program do czyszczenia.
Może ktoś kiedyś się pokusi i je odtworzy. Soft i sterowniki są.

Ostatnio edytowany przez szymonu (2024-07-04 19:00:06)

24

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

szymonu napisał/a:

Ale numer! Sic! mam i nawet sam sobie zmontowałem. Czyli co? Dokupić przejściówkę plcc32 na dip32?
Czy to obsłuży kości podane 2mb?

Obsłuży od 1Mbit do 4 Mbit czyli od 128 do 512 KB (5V)
Trzeba pamiętać żeby przejściówka miała cienkie piny precyzyjne bo inaczej nie wejdzie do podstawki precyzyjnej w SIC'u

"wszystko się kiedyś kończy......."

25

Odp: Karta pamięci do Atari Portfolio bez podtrzymania

Chociaż z trzeciej strony zgadzam się z Perinoidem że opisywane wcześniej rozwiązanie z użyciem kart CF to najlepsza opcja dla PoFo :-)