Temat: [APEL] zasilanie gadżetów przez USB

Większość (a może i wszystkie) gadżetów do retro zasila się przez USB. W zależności od gadżetu może to być mikro/mini/whatever/USB.

Apeluję o standaryzację. Komórki się wystandaryzowały do USB-C, gadżety retro też mogą. Panie konstruktorki, panowie konstruktorzy - przekonstruujcie proszę swoje rozwiązania na USB-C. Nie jestem konstruktorem, ale nie wydaje mi się aby to było bardzo skomplikowane.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

2

Odp: [APEL] zasilanie gadżetów przez USB

a nie może być Panie i Panowie konstruktorzy ?

.

3

Odp: [APEL] zasilanie gadżetów przez USB

Nie może. USB-C to ikona nowiczesności. A bycie nowoczesnym oznacza używanie feminatywów.

4

Odp: [APEL] zasilanie gadżetów przez USB

laoo/ng napisał/a:

Nie może. USB-C to ikona nowiczesności. A bycie nowoczesnym oznacza używanie feminatywów.

Co jest kompletnym idiotyzmem, bo rodzaj męski jest rodzajem zbiorczym, tj. obejmującym albo wszystkie rodzaje, albo przynajmniej męski i żeński (tak to już jest w językach, które rozróżniają rodzaje, że jeden z nich jest zbiorczy).

A na marginesie, skoro już, i skoro już mają być feminatywy, to dlaczego feminatywy mają iść jako pierwsze? Kolejność typu "Panie i panowie", "Ladies and gentlemen" etc. to przecież relikt patriarchalnej struktury społecznej, <gomułka>dziś głęboko niesłusznej i leżącej na śmietniku historii</gomułka>.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2024-06-17 11:22:35)

KMK
? HEX$(6670358)

5

Odp: [APEL] zasilanie gadżetów przez USB

Byłoby fajnie mieć wyprowadzenie 5V na zewnątrz obudowy z zasilacza, do którego podłączałoby się urządzenia zewnętrzne. Oczywiście z umiarem, aby przeciążać.

laoo/ng napisał/a:

A bycie nowoczesnym oznacza używanie feminatywów.

To, jak wspomniał Draco, jest oznaką patriarchatu, tak bardzo znienawidzonego przez środowiska "postępowe". Poprawnie powinno być tak, jak wita się Władysław Sikora na swoim kanale: "panie, panowie oraz inne formy inteligencji ziemskiej" - kolejność dowolna.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

6

Odp: [APEL] zasilanie gadżetów przez USB

Panie i Panowie Konstruktorstwo.

7

Odp: [APEL] zasilanie gadżetów przez USB

Ludu konstruujący miast i wsi.

Ostatnio edytowany przez prz (2024-06-17 20:49:02)

8

Odp: [APEL] zasilanie gadżetów przez USB

Lizard napisał/a:

Poprawnie powinno być tak, jak wita się Władysław Sikora na swoim kanale: "panie, panowie oraz inne formy inteligencji ziemskiej" - kolejność dowolna.

Albo, jak Wojciech, hr. Dzieduszycki : "Piękne Panie, Szanowni Panowie i Ty, Dawidzie Abrahamowiczu."

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

9

Odp: [APEL] zasilanie gadżetów przez USB

"...inne formy INTELIGENCJI?"

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

10

Odp: [APEL] zasilanie gadżetów przez USB

Adam Klobukowski napisał/a:

Apeluję o standaryzację..

Myślę, że prędzej czy później to się samo ustali :)

tOri

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

11

Odp: [APEL] zasilanie gadżetów przez USB

A czy jak się ustadaryzuje (już) to będzie wtyk czy wtyczka? hymmm? :))

12

Odp: [APEL] zasilanie gadżetów przez USB

Ja nie wiem czy można traktować jakikolwiek wtyk USB jako standard na zawsze. Wszystkie one są chwilowe. Było mini usb, ale latało za bardzo i łatwo się wyłamywało. Było micro usb, ale mało inteligentni (myślę, że z 90% społeczeństwa) nie potrafili zrozumieć, że pasuje tylko w jedną stronę i pchali na siłę odwrotnie. Tak więc wymyślono następnie usb c, bo można wkładać w dowolną stronę. Nie przeczę, że coraz nowszy standard jest coraz lepszy i pozbawiany różnych wad najczęściej. Jednak wątpię by którykolwiek z nich był standardem ostatecznym. Wyjdą nowe telefony, pojawi się kolejny nowy standard. Z tego powodu pewnie wszystkie będą funkcjonować zamiennie. A właściwie to i dobrze, bo każdy ma w szufladach różne zasilacze z różnymi końcówkami, to można je wszystkie jeszcze wykorzystać przynajmniej. Jak zrobimy jeden standard, to starsze zasilacze będzie trzeba utylizować i co niektórzy ekolodzy będą płakać. Czy nie będą? A?

13

Odp: [APEL] zasilanie gadżetów przez USB

Jeśli chodzi o "standard ostateczny" to USB-C ma szansę zostać na dłużej.

Zasilanie do 5A przy max 48V pozwoli zasilić wiele urządzeń. Nie spodziewam się tego złącza w elektronarzędziach ale laptopy ogarnie.

Poza parą przewodów dla USB 1.1/2.0 są jeszcze 2 pary po których można cokolwiek. Aktualnie 80Gbps po nich można puścić a kwestia więcej to jak zwykle zależy od długości i jakości kabla.

Do gadżetów i innych wynalazków gdzie USB 2.0 wystarcza są gniazdka bez dodatkowych linii by łatwiej się to lutowało/montowało.


Niestety kable to trochę loteria jak chce się coś więcej niż USB 2.0 lub 3A.