26

Odp: TOSSTer czyli programowalny przełącznik 4 TOS dla Atari STe

Jestem zainteresowany jedną sztuką dla STE.

27

Odp: TOSSTer czyli programowalny przełącznik 4 TOS dla Atari STe

@MatGuru, dostałeś PW wczoraj?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

28

Odp: TOSSTer czyli programowalny przełącznik 4 TOS dla Atari STe

@ucr0Bee tak dostałem, nawet 2 razy :) i odpisałem do Ciebie i Lopeza że wyślę w poniedziałek bo wersja ST jeszcze będzie przez weekend testowana.
Sprawdźcie też proszę jakie macie ułożenie romów na płytach ST bo było ich wiele i nie wiem którą wersję TOSTera wysłać. Najlepiej zdjęcie mi wyślijcie emailem

Mój jest ten kawałek podłogi ...

29

Odp: TOSSTer czyli programowalny przełącznik 4 TOS dla Atari STe

@KrISS wysłałem wiadomość na PW

Mój jest ten kawałek podłogi ...

30

Odp: TOSSTer czyli programowalny przełącznik 4 TOS dla Atari STe

Ucr0Bee  chyba nie odbiera PW bo ma zapchana skrzynkę. Model płyty ci podeślę, ale czy to nie jest tak, że 6 tosowe jedno kolumnowe są wszystkie takie same ?

31

Odp: TOSSTer czyli programowalny przełącznik 4 TOS dla Atari STe

Otworzę dziś STF/Mega i zrobię zdjęcia.

PW to zuo. A maili forum nadal chyba nie umie ? Jak (r)żyć? Czy to jest akcja nastawiona na przetrzymanie, mająca na celu przejście wszystkich na dyskordy i śmierć tego forum?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

32

Odp: TOSSTer czyli programowalny przełącznik 4 TOS dla Atari STe

Jak macie  w jednej kolumnie to kwestia tylko czy obsadzone wszystkie kości czy tylko 2.
Niektóre płyty pozwalały to zmieniać jumperami smd ale nie wszystkie, dlatego na płytce przełącznika do ST w układzie 1 kolumna jest opcja przełączenia czy płyta jest "ustawiona" pod obłożenie kompletem kości po 32kb czy 2 kości po 128kb.
Chciałem wam to od razu ustawić

Mój jest ten kawałek podłogi ...

33

Odp: TOSSTer czyli programowalny przełącznik 4 TOS dla Atari STe

Jeśli o mnie chodzi to możesz ustawić na dwie kości, tylko napisz jak zmienić w razie czego na 6. Bo tak naprawdę to jeszcze nie wiem do którego ST to zamontuje :-)

34

Odp: TOSSTer czyli programowalny przełącznik 4 TOS dla Atari STe

Spoko, przez weekend jak będę maił dostęp do różnych płyt to napiszę też instrukcje

Ostatnio edytowany przez MatGuru (2024-06-14 08:11:25)

Mój jest ten kawałek podłogi ...

35

Odp: TOSSTer czyli programowalny przełącznik 4 TOS dla Atari STe

Wyciągnąłem zdjęcia z archeo i nie musiałem otwierać komputerów. Mam nadzieję że wystarczą do identyfikacji:
https://drive.google.com/drive/folders/ … sp=sharing

Zdjęcie #:
#1. 1040STF - tu rozumiem że obecna płytka nie wejdzie, ale masz @MatGuru zdjęcie poglądowe, dla jakiej ew. wersji jeszcze można popełnić płytkę.
#2-3 1040STE - liczę że tu wejdzie obecny TOSSter dla STE
#4 - "krótkie" ST Rev.H - i tu liczę że wejdzie obecny TOSSter dla ST
#5 - "krótkie" ST Rev.C - podstawki pod TOSy wyglądają raczej tak samo jak w Rev.H

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

36

Odp: TOSSTer czyli programowalny przełącznik 4 TOS dla Atari STe

@uicr0Bee, wyglada na to, jak patrze na zdjęcie, jutro się okaże ze mam "krotkie" ST rev H. to bedziemy duzo wiedzieli :) Będziemy kompy rozkręcac i dokladnie opisywac co i jak.

Ostatnio edytowany przez Kroll (2024-06-14 19:41:48)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

37

Odp: TOSSTer czyli programowalny przełącznik 4 TOS dla Atari STe

Fajnie. Dzięki za info.
Mam jeszcze Mega 4, ale nie znalazłem zdjęcia. Weekend mam dość zajęty, ale może dam radę otworzyć do niedzieli.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2024-06-14 20:25:17)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

38

Odp: TOSSTer czyli programowalny przełącznik 4 TOS dla Atari STe

@uicroBee zapewne wszystkie uwagi opisze twórca MatGuru :), ale moge ci napisać bo byles zainteresowany do "krotkiego" ST. Mam rew. H, ale okazuje sie że musi przeprojektowac plytke, bo jest inny rozstaw kosci ROM niz w wersji STFM na 6 kości.
Okazalo się ze inaczej jest też w MEGA. Ja mam MEGA 1 rozszerzona do 4 MB ramu ale TOS był w tylko na dwóch kosciach, cztery pozostałe w ogole nie bylo podstawek na plycie. I ta plytka tez wymaga przeprojektowania. Tyle na teraz :)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

39

Odp: TOSSTer czyli programowalny przełącznik 4 TOS dla Atari STe

Dzięki za wieści. Przydały się do decyzji, które wersje ostatecznie zaKupić.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

40

Odp: TOSSTer czyli programowalny przełącznik 4 TOS dla Atari STe

Dostałem paczkę z płytkami dla mnie i lopeza. Przetestowałem wstępnie dwie płytki dla STE, na razie bez kabelka RESET. Z obydwu wstaje (po wciśnięciu RESET) polski  EMUTos.
Pytanie #1. Czy to że najednej płytce jest dioda niebieska a na drugiej czerwona, coś znaczy, czy tak się nawinęły? :)
Pytanie #2. Dioda ma sobie migać?
Pytanie #3. Na obydwu płytkach zdarzył mi się zwis - raz w Sysinfo, a raz po prostu na desktopie po chwili bezczynności. W obydwu przypadkach było to po zabootowaniu z dyskietki (konkretnie .st. z Goteka) gdzie automatycznie ładuje się ControlPanel. Może on się gryzie z EMUTOS? Bez C.Panela na razie wszystko działa prawidłowo, przechodzi np. test RAM z ST DIAGNOSTIC, ale tak tylko chcę się upewnić, że mogę bezpiecznie uruchomić flasher i wgrać dodatkowe TOSy.
--poprawka--
Właśnie zaliczył zwis przy teście klawiatury w ST DIAGNOSTIC... ale może to też się gryzie z EMUTOS? Po zwisie dioda nadal miga. Nie kombinować, tylko flashować fabryczny 1.62 i testować dalej?

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2024-06-18 19:47:20)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

41

Odp: TOSSTer czyli programowalny przełącznik 4 TOS dla Atari STe

Wygeneruj sobie flaszer fabrycznego 1.62 i zaflaszuj na inny slot. Flaszer po starcie wydrukuje gdzie jest emutos a które są wolne.

Jakby pojawił się błąd weryfikacji, to możesz albo powtarzać aż się zweryfikuje albo zignorować bo to false negative przy odczycie zaflaszowanego rdzenia - soft jest do korekty.

Jeszcze jedno - teraz kabelek jest potrzebny bo nie dopisałem w software opcji przełączania rdzenia, trzeba resetem.

Ostatnio edytowany przez laoo/ng (2024-06-18 20:34:45)

42

Odp: TOSSTer czyli programowalny przełącznik 4 TOS dla Atari STe

Tak, już się za to wziąłem, ale znalazłem na dysku dwie wersje 1.62 GB, różniące się dwoma bajtami. Czy ktoś ma pewność jaki MD5 ma prawidłowy obraz? Nazwy wg TOSEC:

a4cfd3c7412002dd693f69a15d4d961c *TOS v1.62 (1990)(Atari)(GB)[a][STE TOS, Rev 2][STE].img
1cbc4f55295e469fc8cd72b7efdea1da *TOS v1.62 (1990)(Atari)(GB)[STE TOS, Rev 2][STE].img
--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

43

Odp: TOSSTer czyli programowalny przełącznik 4 TOS dla Atari STe

Tosster jest wielorazowego użytku. Możesz zaryzykować ;)

44

Odp: TOSSTer czyli programowalny przełącznik 4 TOS dla Atari STe

ad #1 dioda jest w celach diagnostycznych, jej kolor jest przypadkowy,

ad #2 powolne miganie oznacza że przełącznik jest w trybie emulacji ROM, podczas przyciśnięcia i przytrzymania przycisku reset miganie przyspiesza sygnalizując przejście najpierw do odliczania pauzy a potem cyklicznego przełączania aktywnego slotu. Wprowadzenie w tryb programowania przez flasher to trzecia prędkość migania diody

ad #3 może być przez emutos. Ja testowałem odpalając dema pod 2.06 :). Jest to nowe urządzenie i może mieć "choroby wieku dziecięcego". Jeżeli pojawią się problemy to oczywiście wprowadzę odpowiednie poprawki i udostępnię nowy firmware. Aktualizacja firmware wygląda podobnie jak wgrywanie TOS i również jest wykonywana z poziomu Atari.

emutos jest wgrany do 4 slotu co sygnalizowane jest dwoma wysokimi tonami, tos jest wgrany za pomocą programatora dlatego przy zmianie za pomocą flashera wszystkie sloty zgłoszą się jako empty.
Wgraj sobie inny tos do slotow 1-3

Przełączać możesz zwierając wyprowadzenie reset na TOSSTErze do GND

Ostatnio edytowany przez MatGuru (2024-06-19 07:44:49)

Mój jest ten kawałek podłogi ...

45

Odp: TOSSTer czyli programowalny przełącznik 4 TOS dla Atari STe

A tego właśnie nie wiedziałem, czy pierwsze wgranie emutosa jest flaszerem czy programatorem. Tylko flaszer ingeruje w obszar opisu wgranych TOSów, więc rzeczywiście przy pierwszym uruchomieniu będzie wyglądał na pusty. Dodatkowo błąd weryfikacji też nie uaktualnia tego wpisu (że też będzie pusty).
Mam nadzieję, że niedługo powstanie więcej software'u, ale mam teraz urwanie głowy z milionem innych rzeczy i jeszcze nie dałem rady do tego usiąść.

46

Odp: TOSSTer czyli programowalny przełącznik 4 TOS dla Atari STe

Przylutowaem przewód do resetu, ale nadal było niestabilnie. Zwisy, a nawet błędy PANIC EmuTOSa, na obydwu egzemplarzach TOSSTera.
W tym STE miałem wymieniony CPU na MC68HC0000EI16. Po wstawieniu oryginalnej Motoroli, wszystko na razie działa prawidłowo.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2024-06-19 19:22:12)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

47

Odp: TOSSTer czyli programowalny przełącznik 4 TOS dla Atari STe

Dziękuję, cenna informacja.
Czy ta podmiana procesora to jakiś mod? Jestem ciekaw co powodowało niestabilności, przypuszczam że inne czasu dostępu w porównaniu z oryginalnym CPU. Jak możesz to podeślij mi jakieś informację na ten temat.
Może będzie się dało rozwiązać ten problem w kolejnym firmware

Mój jest ten kawałek podłogi ...

48

Odp: TOSSTer czyli programowalny przełącznik 4 TOS dla Atari STe

Dawno temu z tym STE miałem problemy z UltraSatanem (efekt "BAD DMA" mimo że kość DMA "dobrego typu" - wg "klasyfikacji Jookiego"). Gdzieś później wyczytałem że zmiana CPU na wersję HC i/lub kości TOS z oryginalnych ROM na FLASH pomaga. Kupiłem więc taki CPU i zestaw kości FLASH, przy okazji z przełącznikiem TOS 1.62/2.06, ale zanim to wszystko przyszło i zanim zabrałem się za wymianę jednego i drugiego, to w międzyczasie przestałem używać US z tym STE. W końcu jednak zamontowałem te FLASHe i CPU, ale za testy z US się do tej pory nie zabrałem.

W każdym razie to nie był żaden mod typu jakieś-turbo, czy coś takiego, tylko wymiana 1:1 CPU w podstawce.

Na tyle na ile to STE używałem, to do tej pory działało z tym CPU HC stabilnie, bez problemów.
Jak chcesz się pobawić z tym procesorem, to mogę go wypożyczyć do testów.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

49

Odp: TOSSTer czyli programowalny przełącznik 4 TOS dla Atari STe

Dzisiaj pobawiłem się chwilę TOSSTer'em dla STE, udało mi się zaprogramować TOS 1.62 oraz TOS 2.06 ze zintegrowanym sterownikiem ASCI-CF. Pomimo ok 30 prób programowania za każdym razem miałem błąd verification failed. Programowanie wykonywałem na zmianę w slotach pierwszym oraz drugim. Z powodu błędu weryfikacji, przy kolejnym programowaniu flasher twierdzi, że slot jest pust (tak jak to opisał sam laoo/ng). Pomimo tego błędu TOS wydaje się startować bezproblemowo.

Samo przygotowanie TOSów robiłem na PC, po czym gotowe pliki *.TOS przeniosłem na dyskietkę za pomocą Hatari i później za pomocą goteka wgrywałem do przełącznika, tak mi podpowiedział uicr0Bee i tego się trzymałem ;-).

Samo urządzenie jest super, nie wadzi nigdzie w STE, przełączenie resetem działa bardzo dobrze, ogólnie jak tylko uda się poprawić soft, to z czystym sumieniem mogę polecić.

Jeśli chodzi o 1040STFM z 6 kośćmi w rzędzie, to niestety nie udało mi się uruchomić TOSSTera. MatGuru testował na takiej samej płycie od Krolla, ale z dwoma kościami, moja miała oryginalnie 6 kości (IMHO powinny różnić się tylko zworkami na płycie), tylko moja ma dodatkowo zamontowane 4MB. Niestety na mojej jakoś niezatrybiło, więc  w porozumieniu z autorem, wysłałem do niego płytę aby obadał co jest nie tak i mam nadzieję wszystko się niebawem wyjaśni

50

Odp: TOSSTer czyli programowalny przełącznik 4 TOS dla Atari STe

Tak, to znany problem flashera, czasami wyrzuca błędy weryfikacji pomimo że wszystko zaprogramowało się prawidłowo. Nazwa slotu jest zapisywana po weryfikacji dlatego jest empty.
Laoo zna problem i wolnej chwili obiecał poprawkę.

Problem z 1040STFM ogarnięty, chcę jeszcze rozwiązać problem ekranów przez przesunięcie TOSSTera na "górne" podstawki, myślę że przez weekend to skończę, zrobię finalne testy i wyślę

Ostatnio edytowany przez MatGuru (2024-07-02 20:16:32)

Mój jest ten kawałek podłogi ...