26

Odp: P29F001 - TOS na pamięci Flash EEPROM w Atari STe

@Mg.  Tak,
Ja też w cuda nie wierzę.
Ale zaprogramowałem tak samo jak zawsze i nie działało. Może przy dzieleniu Tos'u coś było nie tak. Nie wiem.
Zrobiłem chyba 3 próby, nie pamiętam teraz, bo było to jakiś czas temu i nie zadziałało.
Jak zespoliłem 1.62 US i 206 UK zadziałało.
Tak jak napisałem, cudów nie ma, ale może ktoś z forum połączył i potwierdzi że mu działa 1.62 UK i 2.06 UK.
Żeby była pewność, a nie przypuszczenia i nie wiara w cuda.  Może gdzieś popełniłem błąd.

A co do kontaktronu, to fakt. Zresztą napisałem ze mogą być takie uwagi, że się przesunie, odpadnie itd.   
Do takiego włączania trzeba w środku przykleić (metoda eksperymentów) odpowiedniej wielkości blaszkę, i wykorzystać magnes neodymowy wielkości 20 groszy i na pewno nie odpadnie.  Raczej może być ciężko go odkleić. Ale jak zrobię takie testy i będę miał jakieś prawdziwe wyniki, a nie przypuszczenia, to powiem jak wyszło.
Raczej stojąca figurka na wierzchu obudowy, to nie jest dobry pomysł. 
Myślę ze najlepszym miejscem byłyby okolice bocznej obudowy pod klawiszem * pod klawiaturą numeryczną. 
I nie jakiś wystający kawałek odłamanego magnesu od głośnika, tylko pastylka neodymowa wielkości 20 Groszy.

27

Odp: P29F001 - TOS na pamięci Flash EEPROM w Atari STe

Idealne miejsce na przełącznik jest w okolicy portu kartridża. Tu przykład: Przełączanie stacji dysków A/B w Atari STe bez cięcia ścieżek/nóżek. Dostęp bezproblemowy, nic nie trzeba wiercić ani ciąć, z zewnątrz nic nie widać:
https://obrazki.elektroda.pl/1264983400_1514402585_thumb.jpg

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

28

Odp: P29F001 - TOS na pamięci Flash EEPROM w Atari STe

No.  To też jest bardzo dobre miejsce i też rozwarzałem instalacje własnie tak jakiegos przełącznika.
Jest jeszcze moim zdaniem jedno dogodne miejsce na umieszczenie małego przełączniczka. 
W wgłębieniu od spodu obudowy na bocznehj ściance przy gniazdach Mysz/ Joy.  popatrzyłem tak z grubsza i można  tam tez umieścić przełaćznik, bez cięcia obudowy.
Warte eksperymentu.  Może mniej wygodne, ale nie będzie przełączało się Tos'u co chwile.

29

Odp: P29F001 - TOS na pamięci Flash EEPROM w Atari STe

To może i Atari-User trafił na walniętą wersję 1.62UK.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

30

Odp: P29F001 - TOS na pamięci Flash EEPROM w Atari STe

Silna pastylka neodymowa w okolicach stacji dyskietek nie zaburzy jej pracy, lub też nie uszkodzi dyskietki? Nie wiem, tak pytam, nie wiem jak mocne są te pastylki w sensie "zasięgu" silnego pola magnetycznego, ale drzwi od ikeowej szafy trzymają tak, że ciężko je otworzyć.
W kwestii umieszczania przełączników, to miejsce przy kartridżu bardzo fajne, pod spodem przy portach myszy/joya też. Ale to wszystko zależy od tego jak często coś tam przełączamy, trzeba dobrać indywidualnie. Ja np. mam w Amidze bootselector, którego wcale nie przełączam, więc mam zworkę w środku obudowy w ogóle bez dostępu i też mi się świetnie sprawdza:-)

31

Odp: P29F001 - TOS na pamięci Flash EEPROM w Atari STe

To ja dodam, że też miałem problem z TOSem 2.06 w 520ST podzielonym dla odmiany na 6 banków - brałem obrazy z sieci, dzieliłem, wgrywałem do Epromów i nie działały. Chyba ze trzy podejścia zrobiłem, w końcu się wkurzyłem i wziąłem jakiś gotowy 1.04 i wrzuciłem i działa. W sumie nie wiem do dziś czemu nie działały, bo po scaleniu w Total Commanderze dawały idealnie plik wyjściowy. Dzielone było specjalnym programem pod emulatorem ST (nie pamiętam nazwy), chyba ze strony atari.wroclaw.pl

Ostatnio edytowany przez x_angel (2018-02-05 19:24:50)

32

Odp: P29F001 - TOS na pamięci Flash EEPROM w Atari STe

Z TOS 2.06 to nie zadziała, trzeba inaczej.

Było miło :) Do widzenia.

33

Odp: P29F001 - TOS na pamięci Flash EEPROM w Atari STe

1.04 UK też mi coś nie śmigał jak sam dzieliłem.
A z tym 2.06 to chciałem zrobić taki w Medze, ale potem doczytałem, że trzeba GALa (nawet sobie taki zaprogramowałem i wlutowałem podstawkę) i potem stwierdziłem, że zrobienie dwóch TOSów na raz to już będzie jakaś tam komplikacja i sobie odpuściłem... I tak nie mam nic dodatkowego do Megi, więc ten TOS 2.06 byłby bez sensu :)

34

Odp: P29F001 - TOS na pamięci Flash EEPROM w Atari STe

No to jest sukces w temacie.
Jak pisałem wyżej, w cuda nie wierzę, i dzisiaj, rozkręciłem swoje 1040 STE i ponownie dzieliłem i programowałem TOS’y  1.62uk  i 2.06uk.
No i udało się.  Okazało się jednak  że TOS 1.62uk, który miałem wcześniej był jakiś walnięty.
Tak mi się wydaje.
Co prawda, podzielony na HI i LO  i zaprogramowany jako jedyny w dwóch układach chodził, natomiast zaprogramowany i zespolony razem z 2.06uk, odpalał ekran i świecił cały czas na biało.
Nie wiem, już się nad tym nie zastanawiam, coś było nie tak, dzisiaj znalazłem w swoich zbiorach inny  1.62uk, i zacząłem ponownie dzielić, programować , lutować itd.  No i jest sukces.
Na STE działają obydwa TOS’y
Sprawdziłem jeszcze 1.62uk w Mega STE, i nie działa. Jest biały ekran :)
Mogę jeszcze dodać że EmuTOS’y dostępne w sieci podzielone na HI i LO i zaprogramowane jak inne TOS’y,  działają na real STE.