1

Temat: Atari 600XL : kilka klawiszy nie dziala

Witam,
to moj pierwszy post tutaj, choc od dlugiego czasu jestem czytelnikiem tego forum.

Ostatnio udalo mi sie zakupic Atari 600XL (byl to moj pierwszy komputer w mlodosci)
zdobylem tez zasilacz i kabel monitor->cinch  i ku mojej radosc staruszek dziala (nawet obraz jest dosc dobrej jakosci).
Jedynym problemem jest kilka niedzialajacych klawiszy.
Tu moje pytanie:
Co moze byc tego powodem?
Komputera jeszcze nie otwieralem - zanim to zrobie, to chce jak najwiecej informacji i porad uzbierac ;)

Przypuszczam, ze to problem z tasma laczaca klawiature z plyta glowna, ale znim zaczne w nim grzebac, chcialbym sie upewnic i mam nadzieje na jakies porady w tej kwestii... 
Niedzialajace klawisze to: 5,8, T, I, G, K, B, M

-pozdrawiam Michal

2

Odp: Atari 600XL : kilka klawiszy nie dziala

Bez rozkręcania i tak nic nie stwierdzisz, z mojego doświadczenia z serią XL opcje są dwie, taśma łącząca płytę klawiatury z płytą główną, raczej zaśniedziała niż przełamana (to nie XE), opcja druga to po prostu walnięty switch czy ewentualnie ścieżka, W XL nie ma jakiejś folii jak w XE, jest laminat i wlutowane switche, duuuuuuuuuuużo mniej awaryjne i z mojego punktu widzenia łatwiejsze w naprawie ;)

3

Odp: Atari 600XL : kilka klawiszy nie dziala

Jeśli możesz to określ typ klawiatury, jedna z nich niestety jest klawiaturą foliową i występuje w 600xl.  Zapewne masz klawiaturę z przełącznikami, typ 3, 2 lub 1 według poniższego zestawienia:

http://atariage.com/forums/topic/105170 … -variants/

Po ustaleniu typu klawiatury można będzie zastanowić się nad sposobem poratowania...

Edit: po przeanalizowaniu sytuacji dochodzę do wniosku, że jest jednak problem z linią sygnałową nr 12 w klawiaturze - przeleć miernikiem taśmę lub folię i sprawdź kontakt na 12 pinie w gnieździe klawiatury.

Ostatnio edytowany przez laborant (2016-10-11 20:31:26)

4

Odp: Atari 600XL : kilka klawiszy nie dziala

Dziekuje wam za te szybkie odpowiedzi!
jak tylko go otworze to dam znac co i jak.
Musze tylko ten 12. pin znalesc, czy one sa jakos opisane? albo od ktorej strony liczyc?

5

Odp: Atari 600XL : kilka klawiszy nie dziala

Jest oznaczony na płycie małą białą jedynką tuż przy gnieździe. Jak się nie mylę to pierwszy jest od strony złącz, czyli bliżej tyłu komputera.

Edit. Znaczy się pierwszy pin, nie 12, bo jakoś dwuznacznie to opisałem.

Ostatnio edytowany przez laborant (2016-10-11 21:21:50)