1

Temat: Niestabilne Atari 800xlf

Czesc,

Jakis czas temu kupilem 'w pelni sprawne' Atari 800xl z Freddiem. Niestety, jak to czesto bywa, okazalo sie, ze jest problem: Atari po chwili uzywania, zwlaszcza w przypadku gier ze scrollowaniem, wykrzaczalo sie zupelnie (pikele zamienialy sie na znaki alfanumeryczne, ogolnie sieczka na ekranie i zwis). W srodku bylo sporo korozji, wiec ekrany do wyrzucenia, ale ogolnie plyta w niezlym stanie, troche nalotu na nozkach czipow. Wszystkie przeczyscilem i wstawilem w podstawki dla pewnosci.

Wymienilem kondensatory (z wyjatkiem trzech NP w okolicy slotu cartridge, byly w dobrym wizualnym stanie, a nie moglem akurat znalezc odpowiednich zamiennikow); wymienilem tez kwarc, bo slyszalem, ze lubi pasc w 800xl..i nic, problemy zostaly. W miedzyczasie komputer przestal sie uruchamiac (bordowy ekran i pisk), wiec wymienilem wszystkie pamieci na nowe 4164 i wstal, ale ciagle te same problemy. Po kilku przekladkach czipow, okazalo sie, ze padniety jest Antic, wiec wymienilem na nowy (ktos z Czech sprzedaje jeszcze nowe Antiki i Gtia na ebayu) i przestal zwisac, nawet dalo sie pograc w Drop Zone. Jednak po jakims czasie, zaczal znow wariowac: czasem sie uruchamia do Basica, czasem do Self Testu, a czasem czarny lub bordowy ekran. Zupelnie nieregularnie. Czasami Self Test sie wywala (znikaja piksele albo sie zatrzymuje), a czasami przechodzi bezblednie. 'Eksplozje' pikseli w sieczke i zwisy tez sie zdarzaja, ale rzadziej. Co ciekawe, wystarczy wpiac Side2 i poczekac - menu zamienia sie w metlik.

Zaczyna mi brakowac pomyslow. Podejrzewam Freddiego - czy to dobry trop? Ogolnie napiecia sa ok, zasilacz nowka, nie widze zadnych zwarc albo innych uszkodzen.. Procesor testowany w innym Atari jest ok, Gtia tez. Czy ktos madrzejszy ma jakas dobra rade?

Ostatnio edytowany przez mktn (2016-09-13 15:50:43)

2

Odp: Niestabilne Atari 800xlf

A zasilacz to dobry jest?

3

Odp: Niestabilne Atari 800xlf

Jak bordowy ekran to sprawdz jeszcz ROM, ewentualnie MMU. Ale mozliwe ze styki zasiniedziale na ROMie.

4

Odp: Niestabilne Atari 800xlf

mnie w takim wypadku ktoś tutaj chyba doradził obniżyć napięcie z 5.25 do poniżej 5ciu diodą shortkiego czy jakoś takoś i problem zniknął za 50groszy, spróbować nie zaszkodzi, trzeba tylko przeciąć jedną nogę na włączniku

30 lat temu moje poglądy nazywane były normalnymi, 20 lat temu konserwatywnymi, 10 lat temu skrajnie konserwatywnymi, dzisiaj jestem nazywany faszystą. Ja nie zmieniłem poglądów, tylko idioci zmienili wartości!

5

Odp: Niestabilne Atari 800xlf

Zasilacz jest dobry, daje 5.04v na wejsciu, sprawdzilem kilka punktow na plycie i wszedzie jest idealne 5v (5.01, 4.95), wiec watpie, ze to wina zbyt wysokich napiec..

Styki byly czyszczone, ale daleko im jeszcze do idealu, to fakt. Przetre je jeszcze drobnym papierem sciernym dla pewnosci. Bordowy ekran pojawia sie tylko czasem, czasem startuje normalnie, albo startuje to niebieskiego ekranu i nie pokazuje READY. Czasami wszystko dziala ok, a za kilkanascie minut SIDE wywala sie po 3 sekundach od podlaczenia.. Nie widze w tym zadnych zaleznosci. Jakie symptomy dawalby MMU?

Kiedy wlozony byl wadliwy Antic, zawsze wykrzaczal sie w sieczke jak na pierwszym obrazku. Teraz wykrzacza sie rzadziej, ale bywaja momenty, ze np. dziala tylko kilka sekund z Side w porcie i wiesza sie, wyrzucajac na ekran rozne rzeczy - nizej dwa przyklady. Ktos cos? :)

https://drive.google.com/open?id=0B3lMc … ks5Zm41SVk
https://drive.google.com/open?id=0B3lMc … Xc2YzBISlU

6

Odp: Niestabilne Atari 800xlf

nie twierdzę że 5V to za dużo, twierdzę że czasem obniżenie napięcia widać na moim przykładzie pomaga którymś układom (mnie ktoś tak i słusznie doradził), wg mnie spróbować za 50groszy nie zaszkodzi przecież

30 lat temu moje poglądy nazywane były normalnymi, 20 lat temu konserwatywnymi, 10 lat temu skrajnie konserwatywnymi, dzisiaj jestem nazywany faszystą. Ja nie zmieniłem poglądów, tylko idioci zmienili wartości!

7

Odp: Niestabilne Atari 800xlf

Aha, rozumiem teraz. Masz moze linka do tego watku (jezeli to byl publiczny watek oczywiscie)? Albo link do opisu modyfikacji? Jaka diode Schottkiego dales u siebie i gdzie dokladnie? Dzieki z gory (i z dolu).

8

Odp: Niestabilne Atari 800xlf

Ze względu na losowość efektów stawiałbym, że przyczyną jest zetlała, zaśniedziała płyta. Chipy jako takie, w sensie logicznym są sprawne, skoro bywa, że wstaje bez problemu i potrafi działać przez pewien czas. Natomiast gorzej z kontaktem w podstawkach i na powierzchniach pinów układów scalonych.

Miałem podobnie zachowującą się płytę ze śladami korozji. Czyszczenie styków pomagało na pewien czas, ale efekty w mniejszej lub większej sile co pewien czas wracały.  Ostatecznie losowość działania tego egzemplarza sprawiła, że poszedł na rozbiórkę. Mimo to spróbuj w miarę możności bardzo dokładnie oczyścić gniazda i piny układów.

9

Odp: Niestabilne Atari 800xlf

@laborant
No wlasnie, bardzo prawdopodobne, ze tak jest.. Ktos o niego wyjatkowo malo dbal przede mna. Skala inwestycji juz dawno przekroczyla jego wartosc, wiec teraz to juz tylko kwestia ambicji. :) Sprobuje porzadnie wyczyscic czipy, I tak juz praktycznie wszystkie sa w podstawkach. Dam znac jak poszlo.

10

Odp: Niestabilne Atari 800xlf

przypominają mi się tu jazdy z allegrowym 130xe i walką z gtia, który jak się okazało wcale nie miał błędu typu1, a problem tkwił w (starej) podstawce. układ wyjąłem, nóżki wyczyściłem z nalotu, wywaliłem starą podstawkę (płyta miała sporo jakiegoś syfu, mogła być przechowywana w dość wilgotnym otoczeniu i się pooblepiała brudem, przez co nie dałem rady styków w podstawce wyczyścić), wlutowałem nową podstawkę. i problem zniknął :-|
propozycja: wymieniaj po kolei wszystkie stare podstawki ;-P

11

Odp: Niestabilne Atari 800xlf

Sprobuje jeszcze wyczyscic lepiej korozje z nozek, bo podstawki juz chyba wszystkie wymienilem albo wstawilem nowe.. Chyba tylko Pokey i moze jeszcze PIA nie byly wylutowane, reszta juz sprawdzona. Czy jest jakis sposob na diagnoze Freddiego i MMU bez drugiego komputera? Miernikiem albo moze soft? Przelecialem raz Acid800, ktory jest stworzony raczej do testowania emulatorow, z tego co rozumiem. Byl to  jednak jedyny program, ktory robil test wszystkich ukladow na plycie (ale prawdopodobnie wyrywkowe testy i zapewne tylko specjalne funkcje).

12

Odp: Niestabilne Atari 800xlf

Wyglada na to, ze problemem byla rzeczywiscie korozja na nozkach ukladow (zapewne glownie rom albo sally). Po wyczyszczeniu bardzo drobnym papierem sciernym Atari smiga jak nowe! Dziekuje wszystkim za sugestie!