1

Temat: RASTER Music Tracker (RMT)

Witam

Dzisiaj kij w mrowicho. ;) Może mi ktoś powiedzieć dwie rzeczy? Pierwsza, to gdzie zdobyć dll'ki do tego programu:

sa_pokey.dll
sa_6502.dll.

A teraz druga: Czy może mi ktoś powiedzieć, jaki jest sens istnienia tego programu?  8O  Szczerze mówiąc, programik, który udaje granie Atari, tworzy atarowskie pliki exe albo pecetowe sap i w sumie nic więcej (słyszał ktoś o praktycznym wykorzystaniu formatu rmt?) nie wydaje mi się szczególnie ciekawy. Ani tego używać w wolnym czasie w pracy, bo co ja później zrobię z tak kosmicznym formatem (przenosić mi się nie chce, już wolę emulek i jakiś atarowski edytor), ani cieszyć się atarowską muzą, skoro muszę odpalać na PC Winampa żeby sobie jej posłuchać, a trzymanie muzy w plikach exe jest według mnie bez sensu.  :rolleyes:  Co o tym myślicie?

VLX

2

Odp: RASTER Music Tracker (RMT)

Raster autor RMT napisal kiedys, ze stworzyl ten program, bo TMC nie byl juz rozwijany

no ale skoro Jaskier wzial sie do roboty, i wypuscil tmc2.0, Raster stwierdzil ze kontynuowanie prac nad RMT nie ma juz sensu i oddal paleczke Jaskierowi

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

3

Odp: RASTER Music Tracker (RMT)

Tak to juz niestety jest, ze ostatnio wiekszosc programow do tworzenia czegos dla atari powstaje na PC :/  Podobnie jest np. z tym pogramem graficznym, ktory robi TeBe, podobnie jest z asemblerami typu QASM czy XASM etc. Z jednej strony szkoda, ze to nie powstalo na Atari, z drugiej strony, jezeli to mialoby sie przyczynic do powstawania rzeczy dedykowanych tylko Atari, to jest to usprawiedliwione. Narzedzie to jednak sprawa drugorzedna, najwazniejszy jest efekt koncowy.

4

Odp: RASTER Music Tracker (RMT)

wystarczylo 2 sek pogooglowac..

http://www.infos.cz/raster/atari/sa_lib … raries.htm

;)

a co do praktycznego wykorzystania rmt - patrz demo compo z Forevera 5

Im dłużej czekamy, tym wzorek jest większy" (c) by Sikor

5

Odp: RASTER Music Tracker (RMT)

wystarczylo 2 sek pogooglowac..

Heh, widzisz. Sam zawsze odsyłam do googli, aż i mnie wysłano.  :D  Dzięki za linka.

A co do narzędzi... chciałbym powiedzieć że najlepiej mi się pisze bezpośrednio na Atari (ach, ta klawiatura 800XL), ale niestety fakty są takie, że najlepiej mi się pisze muzę na FT2 i później przenosi na jakiś edytor atarowski (chociażby MPT), dlatego kilka moich muzyczek istnieje jako pierwowzory na atarowskich samplach w formacie XM. Powód? Na FT2 mam edycję całych patternów, a że zaczynałem na ProTrackerze na Amidze, to przyzwyczajenia zostały. Za cholerę nie mogę się przyzwyczaić do składania po jednym tracku, poza tym nie lubię odsłuchiwać tylko jednego tracka - zdecydowanie wolę po kilka naraz. Wiem że na Atari podyktowane jest to oszczędnością miejsca, bo często wykorzystywane tracki w patternach nie są trzymane w pamięci po kilka razy, ale w czasie edycji uprzykrza mi to życie. Nie dałoby się zrobić jakiejś analizy w momencie zapisywania na dysku i zastępowania zdublowanych tracków jakimś znacznikiem? Zresztą, FT2 ma jeszcze jedną zaletę - można tam zapisać sobie każdy jeden instrument na dysku i wykorzystać w innej muzyczce, a tworzenie instrumentów na Atarce zawsze przyprawiało mnie o ból głowy. ;) Zdecydowanie wolę zapisać sobie instrument raz i później tylko go modyfikować.

6

Odp: RASTER Music Tracker (RMT)

Czy może mi ktoś powiedzieć, jaki jest sens istnienia tego programu?  8O  Szczerze mówiąc, programik, który udaje granie Atari, tworzy atarowskie pliki exe albo pecetowe sap i w sumie nic więcej (słyszał ktoś o praktycznym wykorzystaniu formatu rmt?)

Akurat używanie RMT w demie jest bardziej sensowne niż TMC. Player jest szybszy. Poza tym na PC się wygodniej pisze (oczy nie bolą).

A RMT jest wciąż rozwijany. I to nie jako konkurecja, ale współpraca. Raster dał mi kilka dobrych pomysłów do TMC, ja poprawiłem i przyśpieszyłem jego player.

Aby odpackować teksty trzeba najpierw odpackować  program do ich odpackowywania - Energy #1

7

Odp: RASTER Music Tracker (RMT)

Akurat używanie RMT w demie jest bardziej sensowne niż TMC. Player jest szybszy.

To dobry argument. :)

Poza tym na PC się wygodniej pisze (oczy nie bolą).

No nie wiem, Atarka z monitorem w sumie męczy mi wzrok tak samo jak monitor PC, ale to moje subiektywne odczucie.

A RMT jest wciąż rozwijany. I to nie jako konkurecja, ale współpraca. Raster dał mi kilka dobrych pomysłów do TMC, ja poprawiłem i przyśpieszyłem jego player.

Dlatego teraz jest szybszy od TMC i warto wsadzać go do demek.  :lol:

Tak sobie myślę... czy dałoby się w TMC zrobić coś takiego jak jest w RMT - wyświetlać wszystkie tracki równocześnie? Pewnie zaraz podniosą się głosy, że 80 znaków w wierszu pogorszy czytelność, ale na przykład jako opcjonalny widok? Cholernie to ułatwia np. wklepywanie echa na innych kanałach.

VLX

8

Odp: RASTER Music Tracker (RMT)

A RMT jest wciąż rozwijany. I to nie jako konkurecja, ale współpraca. Raster dał mi kilka dobrych pomysłów do TMC, ja poprawiłem i przyśpieszyłem jego player.

Yes, yes. I fully respect the TMC as the best Atari composer and I'm glad of Jaskier's continuation with his great work in TMC 2.0.

Tak sobie myślę... czy dałoby się w TMC zrobić coś takiego jak jest w RMT - wyświetlać wszystkie tracki równocześnie?

:lol: ... IT is one of reasons why RMT exists you ask for.
I ask Jaskier for more tracks side by side in TMC, but Jaskier explain it me: TMC is composer - there will be 1 pattern showed for editing only, and RMT is tracker - there can be all the tracks side by side...  ;)

BTW - I like cross-platform tools. I spent hundreds (maybe thousands) of hours in 1987-1997 years with programing on standard Atari 800XE with 64kb RAM, black-and-white TV and dataset only!!! (no diskdrive!) I know what is often waiting for long minutes for loading/saving my MAC/65 assembler source data to cassete, then waiting long minutes to save compiled machine code to cassete, then loading of other graphics data from cassete, then running program... then RESET Atari and loading MAC/65, loading source code, correct source code, save source code, save compiled data, ...
So, now you know, why I like the cross-platform tools and why I develop them...  :)

http://raster.atari.org

9

Odp: RASTER Music Tracker (RMT)

Prosta sprawa: nie chcesz to nie rób nic na RMT i nie komentuj ... bo skoro jest używany to znaczy że jest potrzebny, poza tym RMT nie był pisany z myślą o zatwardziałych czcicielach czystości atarowskiej rasy ;) tylko o ludziach, którzy chca jeszcze coś na tą maszynkę zrobić.

Gdyby nie RMT to raczej NA PEWNO nie wróciłbym do muzakowania na atarce.

Gretz

P.S. chyba nie słyszałeś moich ostatnich releasów zrobionych na RMT.

All I hear is the sound of me falling on the ground

10

Odp: RASTER Music Tracker (RMT)

Tato cos sie tak zaberzyl ??   przecie chlopak tylko wypytuje. Tato przeanalizuj swojego posta   tu piszesz TMC, tu RMT ??   zdecyduj sie  ;))  a moze robisz sobie jaja primaaprilisowe ?

Im dłużej czekamy, tym wzorek jest większy" (c) by Sikor

11

Odp: RASTER Music Tracker (RMT)

Etam ...wypytuje ... od razu chciałem uciąć następne dyskusje na temat tego czy przystoi robić coś na czymś co tylko exeki robi i sapy. Nic osobistego.

poza tym ... wcale nie tylko exeki sapy gdyż:

1. AFAIK jest player RMT na atarkie (jaki jest to jest ale jest)
2. Nic nie stoi na przeszkodzie aby użyć muzy z RMT w demie lub grze.

więc o co chodzi ... narzędzie jak każde inne ...

pozdrawiam i zachęcam do robienia na RMT - im więcej osób na nim robi tym więcej jego możliwości zostanie odkryte.

All I hear is the sound of me falling on the ground

12

Odp: RASTER Music Tracker (RMT)

Raster: You are right, that making something only with cassette recorder is quite hardcore... But present extensions like disk drives with Ultra Speed/Toms Turbo/Happy etc or hard disk are more effective. I like my KMK/JŻ Ide Interface. I think it is good alternative for crosstools. But! Develop your RMT. It's cool prog (unfortunately not for me - better I remain coder :)).

13

Odp: RASTER Music Tracker (RMT)

Witam

Prosta sprawa: nie chcesz to nie rób nic na RMT i nie komentuj ... bo skoro jest używany to znaczy że jest potrzebny

Ech, gdyby to było takie proste... ;) Widzisz, tracker jest bardzo fajny, tyle że nie wiedziałem czy są do niego playerki na Ataraka. Spójrz na to w ten sposób: dostałem trackerek i patrzę jakie obsługuje formaty: jakiś swój kosmiczny, SAP i EXE. Teraz rozumiesz? ;)

poza tym RMT nie był pisany z myślą o zatwardziałych czcicielach czystości atarowskiej rasy ;) tylko o ludziach, którzy chca jeszcze coś na tą maszynkę zrobić.

Przeczytaj mojego posta powyżej. ;) Ja piszę muzę na FT2, bo tak jest mi łatwiej.  :D A plusami dodatnimi w RTM jest to, że jak napisał Raster: "TMC is composer - there will be 1 pattern showed for editing only, and RMT is tracker - there can be all the tracks side by side" i że mogę sobie znacznie ułatwić robotę, a to, plus playerki na Atari naprawdę mnie do tego programu przekonuje.  8)

Raster: thank you for your answer, your tracker is great and I will be use it.

P.S. chyba nie słyszałeś moich ostatnich releasów zrobionych na RMT.

Słyszałem, już zebrałem szczękę z ziemi i zobaczyłem że muszę duuużo nadgonić. ;) Muszę tylko sqmać, jak używa się sampli na Atarce, bo robiłem to tylko raz, a i to w sumie przypadkiem. ;)

Greetings to all :)

VLX

14

Odp: RASTER Music Tracker (RMT)

Raster: thank you for your answer, your tracker is great and I will be use it.

Noo ..trzymam za słowo ... poważnie...

Słyszałem, już zebrałem szczękę z ziemi i zobaczyłem że muszę duuużo nadgonić. ;)

Nooo bez przesady :) przecież większość to covery ...chodziło mi tylko o to, że mimo wielu niedoskonałości naprawdę można wyciągnąć extra kawałki z RMT.

Jeszcze raz zachęcam wszystkich do spróbowania sił z RMT.

All I hear is the sound of me falling on the ground

15

Odp: RASTER Music Tracker (RMT)

Spójrz na to w ten sposób: dostałem trackerek i patrzę jakie obsługuje formaty: jakiś swój kosmiczny, SAP i EXE.

By the way... RMT file format - it is some data in standard 8bit Atari binary file with standard 8bit Atari headers. (You could load it from Atari DOS ;-) ... But it doesn't contains player routine of course, it's data only).

Raster: thank you for your answer, your tracker is great and I will be use it.

Ok, if you want to use RMT, It's your choice, I will be glad of it.
I'm looking forward to new great Atari music.   8)

Słyszałem, już zebrałem szczękę z ziemi i zobaczyłem że muszę duuużo nadgonić. ;) Muszę tylko sqmać, jak używa się sampli na Atarce, bo robiłem to tylko raz, a i to w sumie przypadkiem. ;)

Hmm... there is not possible to use samples in RMT. You have to use pure PM ("pokey modulated") intstruments only in RMT.
Greetings.

http://raster.atari.org

16

Odp: RASTER Music Tracker (RMT)

Tak to juz niestety jest, ze ostatnio wiekszosc programow do tworzenia czegos dla atari powstaje na PC :/

"niestety" ?  Taka jest po prostu kolej rzeczy - rodzaj ewolucji  ;)  :)
Tyle, co sie da zrobic w G2F byloby niemozliwe lub skrajnie utrudnione
na real-nej maszynce....


Narzedzie to jednak sprawa drugorzedna, najwazniejszy jest efekt koncowy.

no, tu masz całkowitą rację!  8)

17

Odp: RASTER Music Tracker (RMT)

Skoro taka kolej rzeczy to co my robimy na tym Atari jeszcze, hę?

"Tyle, co sie da zrobic na PC byloby niemozliwe lub skrajnie utrudnione  na Atari-nej maszynce...."

18

Odp: RASTER Music Tracker (RMT)

Skoro taka kolej rzeczy to co my robimy na tym Atari jeszcze, hę?


udaje(my) scenowanie, wiesz?  ;)

I nie łap mnie za słówka, naprawdę nie domyślasz się, co miałem na myśli ?  8O  Poza tym znasz sytuację,  że do tej pory nie powstał żaden TIP-painter na /|, chociaż tryb TIP był już w paru miejscach używany.
To źle?
Widocznie właśnie było to skranie utrudnione, lol.
Masz coś przeciw narzędziom na PeCe, które mogłyby "sie przyczynic do powstawania rzeczy dedykowanych tylko Atari"  :?:   :P