26

Odp: uszkodzony cartridge z grą

Ależ mi z Wami robota się układa ... :) Donkey Kong Jr po wymianie 7400 działa ! wielkie dzięki za pomoc !
Z 5 niesprawnych cartów został jedynie ostatni - Food Fight. Niestety nie można go chyba otworzyć bez zniszczenia etykiety/naklejki, która prawdopodobnie kryje pod sobą śrubkę. Może macie na to jakieś patenty? Muszę się jakoś dostać do laminatu.

Post's attachments

IMG_4599.JPG 899.27 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

27

Odp: uszkodzony cartridge z grą

Przepraszam za odgrzewanie kotleta, ale z tym ostatnim niesprawnym cartem mam ogromny kłopot. Był ciągle czarny ekran. Wymieniłem na nowy SN74LS374 oraz HD74LS00P. Ciągle czarny ekran. Wymontowałem ROM i próbowałem zczytać jego zawartość, ale był raczej uszkodzony, bo zupełnie nie przypominał wsadu, który ściągnąłem:
http://www.atarimania.com/game-atari-40 … _2036.html
Zaprogramowałem nowy eprom, wlutowałem i po włączeniu atarki normalnie terkocze, pojawia się READY i natychmiast przechodzi do selftestu.
Wymieniłem już wszystko za wyjątkiem 3 rezystorów i 3 kondensatorków filtrujących.

Post's attachments

IMG_4713.JPG 947.11 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

28

Odp: uszkodzony cartridge z grą

To wylutuj te kondensatorki jak w Moon Patrolu, może pomoże.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

29

Odp: uszkodzony cartridge z grą

wieczor napisał/a:

To wylutuj te kondensatorki jak w Moon Patrolu, może pomoże.

Wylutowałem po kolei i sprawdzałem, ale brak jakiegokolwiek efektu. To samo po ich wymianie.  Wylutuję eprom i sprawdzę czy coś się z nim nie stało. Zostaną tylko rezystory ... :)

30

Odp: uszkodzony cartridge z grą

Jesteś pewny, że nie popełniłeś jakiegoś błędu przy wymianie elementów (zwarcie, pęknięta ścieżka...)?
Czy nowy wsad na pewno jest taki jak trzeba?

31

Odp: uszkodzony cartridge z grą

Wygląda na to, że problem stanowi ROM. Z oryginalnym czarny ekran. Z zaprogramowanym selftest. Sprawdziłem plik wsadowy oraz plik z epromu, który zaprogramowałem. Mój eprom kończy się na 7FFF, natomiast plik wsadu ma jeszcze jedną linijkę i kończy się danymi w adresie 800f. Tak jakby eprom, którego użyłem, czyli 256 kbit był zbyt mały o tę jedną linijkę. Co powinienem zrobić? Zaprogramować 512?

A może faktycznie mam zły wsad?

Jak odczytać ten oryginalny ROM? Kiedy próbuję odczytać go bez identyfikacji układu, to pokazuje, po niby prawidłowym procesie odczytu, że cała jego zawartość to FC.  Mam TL866CS.

Ostatnio edytowany przez bakcyl40 (2014-10-17 21:00:38)

32

Odp: uszkodzony cartridge z grą

No 7fff to pojemnosc epromu 27c256 32kilobajtow. To jesli wsad jest dluzszy, to trzeba by uzyc 27c512, ale ja watpie by ten wsad byl dobry. Dlugosc obrazu romow i epromow zawsze jest jakas potega liczby 2, a nie jakas arbitralna wielkoscia typu 800f. Wg. mnie ten wsad jest skopany, albo to obraz romu 32kilo plus jakis naglowek 16 bajtow z np. czyjegos programu narzedziowego, czy cos...

33

Odp: uszkodzony cartridge z grą

a ten wsad działa z emulatorem?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

34

Odp: uszkodzony cartridge z grą

uicr0Bee napisał/a:

a ten wsad działa z emulatorem?

Nie mam pojęcia, nigdy nie używałem emulatora :/
A może zapodam jakiś 100% prawidłowy wsad na eprom i w ten sposób sprawdzę, czy cart jest sprawny?
Macie jakiś?

35

Odp: uszkodzony cartridge z grą

To użyj, to nie boli :) będziesz wiedział czy wsad nie jest walnięty.
Albo podeślij link skąd ściągnąłeś.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

36

Odp: uszkodzony cartridge z grą

uicr0Bee napisał/a:

To użyj, to nie boli :) będziesz wiedział czy wsad nie jest walnięty.
Albo podeślij link skąd ściągnąłeś.

Jest kilka postów wyżej :)
http://www.atarimania.com/game-atari-40 … _2036.html

37

Odp: uszkodzony cartridge z grą

Plik na Atarimanii jest OK, tyle że ma błędne rozszerzenie - zamiast BIN powinno być CAR. To kartridż 32kB ze standardowym bankowaniem XEGS. Poprawnie odpala się pod Atari800, a wywala pod Altirrą. W załączniku goły wsad bez 16-bajtowego nagłówka. :)

Ostatnio edytowany przez voy (2014-10-17 22:08:15)

Post's attachments

Food Fight.bin 32 kb, liczba pobrań: 3 (od 2014-10-17) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

38

Odp: uszkodzony cartridge z grą

Niestety, po zaprogramowaniu tym wsadem nadal nie odpala carta. Jest jak było, Terkocze, a później selftest. :(

Ciągle próbuję też bezskutecznie odczytać ten oryginalny. Czy to możliwe, że cały układ wypełniony jest (np. wskutek uszkodzenia) wyłącznie FC ?

Ostatnio edytowany przez bakcyl40 (2014-10-17 22:35:43)

39

Odp: uszkodzony cartridge z grą

tak, to możliwe. prawie całkiem wyzerowała się zawartość bo blisko FF :)
prawdopodobnie ma uszkodzenie na liniach adresowych tez, skoro sie powtarza jeden bajt.

Ostatnio edytowany przez laborant (2014-10-17 22:39:44)

40

Odp: uszkodzony cartridge z grą

Faktycznie, wsad podesłany przez voya (dziękuję :)) działa bez problemu pod Altirrą. Ale włożony do carta nie. Nawet sprawdziłem z 2 Atarkami, ciągle to samo.
Coś nadal nie pasuje ten wsad. Dzisiaj już się poddaję, ale jutro z nowymi siłami, i oczywiście przy Waszej pomocy, ruszam do boju.
dziękuję za dotychczasową pomoc, dobranoc

41

Odp: uszkodzony cartridge z grą

Nie wiem, jakie w tym carcie jest bankowanie, czy 4x8kb czy 2x16kb, ale jesli wsad byl zczytany nie programatorem, a jakims programem narzedziowym pod atarka do robienia zrzutu carta, to kolejnosc blokow (bankow) w pliku moze nie odpowiadac fizycznej kolejnosci w jakiej znajduja sie w oryginalnym romie. Np. blok 1 z pliku moze byc w romie 4 etc. Przeanalizuj logike przelaczania bankow w carcie - bedzie wiadomo, czy to nie taka sytuacja.

42

Odp: uszkodzony cartridge z grą

laborant napisał/a:

Nie wiem, jakie w tym carcie jest bankowanie, czy 4x8kb czy 2x16kb, ale jesli wsad byl zczytany nie programatorem, a jakims programem narzedziowym pod atarka do robienia zrzutu carta, to kolejnosc blokow (bankow) w pliku moze nie odpowiadac fizycznej kolejnosci w jakiej znajduja sie w oryginalnym romie. Np. blok 1 z pliku moze byc w romie 4 etc. Przeanalizuj logike przelaczania bankow w carcie - bedzie wiadomo, czy to nie taka sytuacja.

Bardzo bym chciał :) Niestety oprócz umiejętności wylutowania i wlutowania, które dopiero co nabyłem, z elektroniką nie miałem nigdy do czynienia. Zdjęcie carta umieściłem kilka postów wyżej, jeśli coś z tego da się wydedukować, to byłoby fajnie, ja nie mam pojęcia jak się do tego zabrać.

Zauważyłem też po wyedytowaniu kilku binów z gierkami, że wiele z nich (Atarimania, Nitroroms) mają właśnie zawartość z dodatkową linią 16 bitów. Wg opisu są to wsady dokładnie zczytane z fabrycznego carta, dokładnie takiego jak mój. Czy to kwestia umiejętnego przerobienia tego wsadu, czy też inna, nie mam pomysłu. Spróbuję jeszcze wrzucić cały plik na eprom 512.
Temat jest dla mnie wielce ciekawy, ten cart kosztował mnie już dużo czasu, kasy (kasowarka, programator, epromy, układy do podmiany :)), a i nerwów nawet, ale nie odpuszczę mu ... :) Właśnie przy takich okazjach można się najwięcej nauczyć.

Ostatnio edytowany przez bakcyl40 (2014-10-18 10:13:16)

43

Odp: uszkodzony cartridge z grą

Te dodatkowe 16 bajtów na początku pliku to informacja dla emulatora, wg jakiego schematu ma przełączać banki kartridża i by użytkownik nie musiał robić tego ręcznie za każdym razem, gdy uruchamia zrzut kartridża bez takiego nagłówka. W serwisach ze zbiorami dla komputerów retro takie pliki często mają błędne rozszerzenie, które zawsze powinno ustawione jako .CAR.

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

44

Odp: uszkodzony cartridge z grą

voy napisał/a:

Te dodatkowe 16 bajtów na początku pliku to informacja dla emulatora, wg jakiego schematu ma przełączać banki kartridża i by użytkownik nie musiał robić tego ręcznie za każdym razem, gdy uruchamia zrzut kartridża bez takiego nagłówka. W serwisach ze zbiorami dla komputerów retro takie pliki często mają błędne rozszerzenie, które zawsze powinno ustawione jako .CAR.

W takim razie pozostaje mi już tylko się poddać. Nie mam bladego pojęcia, co jeszcze mógłbym zrobić w tym temacie. Rezystory chyba można sobie darować ? Wylutuję jeszcze raz oba ic, dam następne, przecież gdzieś musi być błąd.
Dziwne jest jednak to, że po włożeniu fabrycznego romu mam czarny ekran, a kiedy wkładam eprom z wsadem - ciągle selftest. Potraficie to jakoś logicznie wytłumaczyć?
Samo programowanie epromu raczej opanowałem w stopniu wystarczjącym - zaprogramowany eprom do Atari 800XE ożywił maszynę, zatem jest ok. Poza tym sprawdzam zawartość po zaprogramowaniu i porównuję z plikiem wsadowym - są identyczne.

Ostatnio edytowany przez bakcyl40 (2014-10-18 11:37:28)

45

Odp: uszkodzony cartridge z grą

Rezystor z jednym czarnym paskiem pośrodku to de facto druciana zworka ?
Co do oryginalnego ROMu z carta to, mimo że jest wypełniony danymi FC, jednak zawartość pokazuje 64 KB, czyli dwa razy więcej niż wsad ze stronki. Poszedłem tym tropem i zaprogramowałem "podwójnie" eprom 512. Ale też nie ruszyło. Atari z epromem zachowuje się tak, jakby go w ogóle nie było. Po wyciągnięciu z płytki carta epromu jest dokładnie taki sam objaw. Tylko kiedy wstawię w podstawkę oryginalny ROM mam czarny ekran. Uparty jestem, ale brakuje mi pomysłu. Pomocy !!\

No i to jeszcze:
Po zaprogramowaniu epromu porównuję jego odczyt z wsadem i pokazuje mi coś takiego:
>hex komunikat
Po wyedytowaniu tego additional stream pokazuje takie coś:
>additional stream

Ostatnio edytowany przez bakcyl40 (2014-10-20 17:28:41)

Post's attachments

additional stream.jpg 131.92 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

hex komunikat.jpg 140.62 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

46

Odp: uszkodzony cartridge z grą

Zworka? Niemążliwe... Pokaż no fotke tego "rezystora". I gdzie siedzi. A już widzę... Faktycznie dziwny.. 0 omów?

Ostatnio edytowany przez wieczor (2014-10-20 17:30:05)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

47

Odp: uszkodzony cartridge z grą

wieczor napisał/a:

Zworka? Niemążliwe... Pokaż no fotke tego "rezystora". I gdzie siedzi. A już widzę... Faktycznie dziwny.. 0 omów?

Mierzony w układzie pokazuje 2 omy. Na pewno jest oryginalny. Rozkręciłem carta jako pierwszy po jego wyjściu z fabryki.

Ostatnio edytowany przez bakcyl40 (2014-10-20 17:36:14)

48

Odp: uszkodzony cartridge z grą

Ten rezystor z czarnym paskiem ma 0 R, czyli jest to zwora.
Czy ten oryginalny układ z programem to standardowy EPROM czy ROM? Jeśli nie to być może jest to jakiś układ na zamówienie ze zmienioną kolejnością jakichś nóg. Oryginał nie działa, bo walnięty, standardowego EPROM-u nie widzi bo nie te nogi...

Ostatnio edytowany przez Bluki (2014-10-20 18:29:45)

49

Odp: uszkodzony cartridge z grą

Bluki, to brzmi bardzo logicznie.  Poniżej foto ROMu.
Znalazłem w sieci taki wątek:
http://www.atari-forum.com/viewtopic.ph … mp;t=10171
Prawdopodobnie niezbędna jest tajna wiedza, które piny muszą być zamienione/pokombinowane. Bardzo ciekawa i wciągająca przygoda z tym cartem... Dlatego tak lubię ośmiobitowce :)

Ostatnio edytowany przez bakcyl40 (2014-10-20 19:44:19)

Post's attachments

ROM Food Fight.JPG 736.96 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

50

Odp: uszkodzony cartridge z grą

Żadna wiedza tajemna nie jest potrzebna ponieważ należy prześledzić ścieżki od styków złącza carta do pamięci i porównać chociażby z opisem pamięci 27C256 - od razu się okaże co i jak. Poza tym na PCB jednak jest opis XE Supercart co sugeruje standardowy cartridge XEGS według tego linka:

http://www.atarimax.com/jindroush.atari … _docs1.jpg

pozdrawiam

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site