1

Temat: 800XE dziwna wersja płyty

Jestem w posiadaniu 800xe, po rozkręceniu coś nie halo. Płyta główna na pamięciach 1-bit, złącze ECI jest, GTIA o niskim numerze 8711. Czy były takie wersje 800XE ze starszą płytą? Czy ktoś włożył tu płytę starego 65XE? Mam taki 65XE ale ten z kolei nie ma złącza ECI.

Nic nie sprawdzę więcej bo płyta i tak jest uwalona (bordowy ekran).

Na płycie nie ma żadnych oznaczeń.

2

Odp: 800XE dziwna wersja płyty

mozesz zrobic zdjecie tej plyty?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

3

Odp: 800XE dziwna wersja płyty

Zdjęcie robione telefonem :/

Post's attachments

DSC_0151[1].jpg 1.03 mb, liczba pobrań: 1 (od 2014-02-11) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

4

Odp: 800XE dziwna wersja płyty

Zwyczajna płyta, wszystko OK.

5

Odp: 800XE dziwna wersja płyty

Płyta jak płyta, nic szczególnego - 800XE był produkowany od 1987 roku. Tu inny egzemplarz z taką samą płytą.

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

6

Odp: 800XE dziwna wersja płyty

No to ok. Myślałem że 800xe były wyłącznie na płycie 4-bit od najnowszej 130tki. Gdzieś czytałem że były produkowane w 1990. Skoro były produkowane wcześniej to zastanawia mnie ich niskobudzetowosc. Przecież w tym czasie 65xe musiały być tańsze w produkcji (brak eci i miejsc na pamięci).
Zostaje problem bordowego ekranu, ale to chyba zrobię. W pierwszej kolejności wymienie os, MMU, procesor.

7

Odp: 800XE dziwna wersja płyty

Ekonomia skali, panie - taniej jest produkować jeden typ płyty, na jednej linii produkcyjnej, niż dwa. Podejrzewam że w tym czasie 65XE też już były na tych płytach.

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

8

Odp: 800XE dziwna wersja płyty

Krótki napisał/a:

Ekonomia skali, panie - taniej jest produkować jeden typ płyty, na jednej linii produkcyjnej, niż dwa. Podejrzewam że w tym czasie 65XE też już były na tych płytach.

I w tym sęk :) Skoro budowali już 65xe na tych płytach, tym bardziej nie opłacało się robić innych obudów (ze znaczkiem 800xe) i sprzedawać ich taniej. No chyba że słaby ze mnie biznesmen i coś tam wykombinowali żeby zarobić ;)

Co innego w późniejszych latach, kiedy 65xe już nie produkowali, ot sprzedamy Wam to samo w innej obudowie po "lepszej" cenie, przecież musimy jakoś pozbyć się tych tysięcy płyt.

9

Odp: 800XE dziwna wersja płyty

800XE to była marka wymyślona dla RFN, w celu zdyskontowania niespodziewanego sukcesu modelu 800XL, którego zapasy magazynowe na przełomie 1986/1987 rozeszły się tam na pniu. Najwyraźniej uznali, że wprowadzenie na rynek zachodnioniemiecki 65XE pod inną nazwą da lepsze wyniki.

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

10

Odp: 800XE dziwna wersja płyty

stRing, na początek weź pod lupę zasilacz (ma dawać 5V), a potem pamięci ram. Nie grzeją się?

11

Odp: 800XE dziwna wersja płyty

jer napisał/a:

stRing, na początek weź pod lupę zasilacz (ma dawać 5V), a potem pamięci ram. Nie grzeją się?

Zasilacz mam dobry, na innych działa. Oczywiście że sprawdziłem wpierw pamięci i nie były gorące. Mimo że procek był trochę cieplejszy niż pozostałe układy, poszedłem ścieżką mmu-os-procek (niestety niepotrzebnie), a to dlatego że w ostatnim XEGSie miałem właśnie walnięte os+mmu i podobny objaw. W 800xe jak na złość okazało się być na odwrót :) walnięty był proc.

12

Odp: 800XE dziwna wersja płyty

sprawny 6502 potrafi poparzyć, więc nie przejmował bym się znacząco temperaturą tego układu ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

13

Odp: 800XE dziwna wersja płyty

to czy pamieci sa zimne, czy gorace niewiele zmienia
masz niezainicjalizowane gtia (bordo) wiec do sprawdzenia procz tego co juz sprawdziles jest wlasnie pamiec i uklad resetu procka (zadko, ale coz)

przechodze na tumiwisizm