1

Temat: Ciemność i grzejący Basic???

Pacjent 65XE na płycie 130XE, pomacałem wszystkie układy i zero wizji, co ciekawe kość z Basic`iem się grzeje mocniej niż CPU, oczywiście na płycie ani jednej podstawki więc bez lutownicy nic nie podziałam, ktoś z taką głupotą się spotkał?

2

Odp: Ciemność i grzejący Basic???

Nauka radziecka zna takie przypadki, bowiem już tow. Lenin je przewidział.

3

Odp: Ciemność i grzejący Basic???

pamięci zimne czy zaczynają wyraźnie się grzać ?

4

Odp: Ciemność i grzejący Basic???

Zimne więc z nimi chyba wszystko ok?!

5

Odp: Ciemność i grzejący Basic???

.. nie wiem, czy ten patent przejdzie, ale jeśli masz luzem jeszcze jakiś rom z basicem, to spróbuj na "pająka" zarzucić na kość w kompie dodatkowy scalak tak, by wszystkie nogi "przyłożonego" układu dotykały tego na płycie .. i odpal kompa sprawdzając, czy czasem nie raczy powstać. Taki patent działa np. z pamięciami ;)-

Kontakt: pin@usdk.pl

6

Odp: Ciemność i grzejący Basic???

Z Basic`iem nie przechodzi ten manewr ;)

7

Odp: Ciemność i grzejący Basic???

jak odłączysz zasilanie i zegar to zapewne przejdzie... ale jak miał bym się już męczyć, to przygotował bym sobie podstawkę (najlepiej precyzyjną), wlutował - i w nią wstawiał.

___
Press play on tape...

8

Odp: Ciemność i grzejący Basic???

Podstawka wstawiona, testowane na trzech kościach, bez zmian, raz się grzeje a raz normalnie, loteria, poza tym dupa ciemności

9

Odp: Ciemność i grzejący Basic???

Komputer, jeśli sprawny, wstanie nawet bez BASIC ROM, więc spokojnie można go w ogóle nie wkładać. Jeśli nie wstaje, to uszkodzenia należy szukać gdzie indziej. Sprecyzuj pojecie "zero wizji". Bo ciemny ekran może oznaczać zarówno całkowity brak sygnału (impulsów synchronizacji H/V), jak też obecność sygnału, a tylko brak treści obrazu.

Ceterum censeo Germaniam esse delendam.

10

Odp: Ciemność i grzejący Basic???

Po włączeniu na telewizorze błysk jak przy odpaleniu sprawnego atari, potem nicość, sprawdzałem przez Composite, Chrome i Lume, wszędzie to samu, dźwięku również brak więc na moje oko poprostu sprzęt nie wstaje.

P.S. Reszta układów normalna temp. pamięci (czterobitowe) również, klasyczne 65XE z ECI na płycie 130XE.

Ostatnio edytowany przez Iron (2013-07-03 10:18:36)

11

Odp: Ciemność i grzejący Basic???

Mam rozumieć, że z powodu braku oscyloskopu nie jesteś w stanie sprawdzić tego bezpośrednio? Pierwszą rzeczą, którą należałoby ustalić, jest to, czy w ogóle w systemie działa taktowanie. Bez oscyloskopu najprostszy sposób to zmierzenie napięcia na potencjometrze do regulacji koloru. Z tym, że nie na suwaku, tylko na jednym z jego końców. Jeśli taktowanie chodzi, powinno tam być ok. 10V.
Jeśli BASIC ROM się grzeje, to najprawdopodobniej z powodu przeciążenia na szynie danych. Może to wynikać albo z tego, że jakiś inny układ, dołączony do szyny danych, ma uszkodzony bufor i zwiera do masy lub zasilania któreś z bitów danych, albo uszkodzone MMU uaktywnia na raz więcej niż jeden układ (w tym BASIC ROM). W tym drugim przypadku można by się jednak spodziewać grzania także innego uruchamianego równolegle układu. Sprawdź omomierzem szynę danych na okoliczność zwarć do masy, do zasilania i pomiędzy poszczególnymi bitami danych. Bez oscyloskopu niewiele więcej można zrobić. Nie licząc oczywiście eksperymentalnego wymieniania jednego elementu po drugim.

Ceterum censeo Germaniam esse delendam.