Temat: Visage 2.6

cze guys,

what about improving visage viewer that it's possible to access device "H:" for harddisc support??? right now it's just disc 1-8...

if i haven't found the option then call me stupid... ;)

so i could run visage on atari800win and would not need to copy the RIP,TIP files to ATRs...

heaven/tqa

ps. check out the oldschool intro on atari 7800... ;) runable in MESS emulator... seems powerful little beasty... :D don't expect too much... just few hours to code these to get practiced again on 7800...

http://www.atariage.com/forums/viewtopic.php?t=41740

2

Odp: Visage 2.6

visage is not tested with hdd  :)

p.s.
to mialo brzmiec 'visage nie byl testowany z hdd'

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

3

Odp: Visage 2.6

cze guys,
what about improving visage viewer that it's possible to access device "H:" for harddisc support??? right now it's just disc 1-8...
if i haven't found the option then call me stupid... ;)
so i could run visage on atari800win and would not need to copy the RIP,TIP files to ATRs...

I found very easy solution of this "problem" lately.  :idea:
You can go to Monitor ( F8 ) and replace the character "H" with "D"
in HATABS (Handler Address Table, beginning at $31a).
For example:
>m 31a
>c 329 44
>cont
Then you will be able to read/write from/to H1-8 through D1-8 device.  ;)

http://raster.atari.org

4

Odp: Visage 2.6

Jak dla mnie, to urządzenie H: nie oznacza HDD ..  :D  :D ; pozA tym TIP leży jak długi.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: Visage 2.6

nic nie lezy, w wersji 2.7 wyswietla wszystko bez zarzutu, testowane na prawdziwym Atari, a w 2.6 jest o 1 linie za duzo i dlatego ekran sie wykrzywia

Dely-emu juz wyslalem, teraz tylko czekac az wrzuci na aarea

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

6

Odp: Visage 2.6

to ty tebe w ogóle masz atari?

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

7

Odp: Visage 2.6

mam i mialem go juz gdy Ty dopiero zaczynales rozpoznawac pierwsze litery A ... T ... A ... R ... I

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

8

Odp: Visage 2.6

no, masz, tylko w szafie, bo na biurku zajetym przez dwa grzyby nie starczyło ci miejsca :>

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

9

Odp: Visage 2.6

hehehe;- no to TeBe;- wygrałeś pojedynek.

Dla moderatora;- ... a Vis. działa już ok, i polecam ten soft wszystkim, którzy lubią sobie pooglądać gołe laski w Tip'ie. :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info