601

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Kapitula uznala, ze xBIOS zostanie wzbogacony o kilka nowych funkcji (jesli sie zmieszcza):

1. obsluge katalogow
2. mozliwosc rejestracji wlasnego urzadzenia komunikacyjnego, np. RAMDYSK, CAR, NEWDEV ;-)
3. relokacja bufora

jesli na cos konkretnie trzeba zwrocic uwage to ostatni moment...

mam kilka pytan:
- ktory dos (atari dos i pochodne mydos itd.) zaklada ramdysk z sektorami 256b ?
- czy w katalogu moze sie pojawic taka sama nazwa pliku i podkatalogu?
- czy sa jakies problemy zeby dos ktory nie obsluguje duzych pojemnosci np. dos2.5 zapisywal na dysku np. 720 formatowanym np. mydosem ?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

602

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

sporo zmian... najwazniejsze:

xBIOS_LOAD_DIR – pozwala czytać katalog. Funkcja zwraca w Y starszy bajt adresu bufora w którym jest nazwa pliku, X – indeks do nazwy, w A znacznik PLIK = 0 lub KATALOG inna wartość. Jeśli chcemy czytać kolejny wpis w katalogu należy wyzerować rejestr Y, Y różne od zera pozwoli czytać katalog od początku.

czyli teraz w A dostajemy informacje czy mamy do czynienia z plikiem czy katalogiem



xBIOS_SET_PARAMS – umożliwia relokację wektorów RUNAD ($2E0) i INITAD ($2E2) dla plików binarnych oraz relokację bufora dla operacji I/O. Dzięki tej funkcji możemy uwolnić stronę $02xx i nadal używać plików binarnych z segmentami RUN i INIT. W akumulatorze przekazujemy parametr: bit0 = 1 oznacza zmianę wektora RUNAD, bit1 = 1 oznacza zmianę wektora INITAD, bit2 = 1 oznacza zmianę lokacji bufora operacji I/O – w rejestrze X przekazujemy starszy bajt adresu bufora. Zmiana adresu buffora jest bezpieczna, adres bufora może być zmieniany nawet podczas operacji I/O, dane nie zostaną utracone.

latwo i przyjemnie relokujemy bufor I/O, mozna go umiescic... gdzie kolwiek na stronie zero lub pod romem rowniez


xBIOS_SET_CURRENT_DEVICE – funkcja umożliwia dodanie do xBIOS urządzenia I/O.

komus nie pasuje urzadzenie domyslne? prosze uzyc swojego :-)


xBIOS_CHANGE_DIRECTORY – funkcja umożliwia zmianę obecnego katalogu. Katalog bazowy nie musi być katalogiem głównym.

menu xbiosa moze ustawic katalog bazowy - nie musi to byc katalog glowny, po uruchomieniu gry programista ma dostep tylko do tego katalogu plus wszystkie podrzedne, do nadrzednego swojego katalogu glownego nie.


zmiana nazwy xBIOS_CLOSE_FILE na xBIOS_FLUSH_BUFFER w.g sugestii

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

603

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Przecie kapituła wie wszystko lepiej, to po co się kapituła pyta?

- nie ma to znaczenia. DOS, swój RAMdysk udostępnia programom jako system plików a nie "całodyskowo", na ramdysku nie ma sektorów, DOS może sobie działać dowolnie, bo kogo to obchodzi. Ważne jest że po DIR dostaniesz listę plików, a OPEN otworzy Ci plik do odczytu. Znowu starasz się obsługę plików zrobić na poziomie sektorów? - nie ma sektorów w plikach i już. Oczywiście DOS może sobie ułatwiać pracę symulując w RAMie sektory, ale nie musi (większość i tak to robi, bo umożliwia to uproszczenie procedur).
- teoretycznie tak, a w praktyce może to spowodować problemy.
- tak, są problemy z VTOC np. i jeszcze parę innych.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

604

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

w 3 odpowiedziach umiesciles p*.*... jak ty to robisz...


---
przepraszam...  tylko w dwoch :-)

Ostatnio edytowany przez xxl (2013-01-12 23:55:12)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

605

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Wiesz co...... pozostań sam ze swoimi problemami.

Dopiero teraz poczułem się głupio, że starałem się w miarę kulturalnie dyskutować z idiotą.

Ostatnio edytowany przez Pecus (2013-01-12 23:57:27)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

606

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

odpowiadasz jakbys nie mial pojecia o czym piszesz... chyba ze nie masz

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

607

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

co do nazwy pliku i katalogu to rozmawialiśmy i sprawa jest oczywista raczej ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

608

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

xxl napisał/a:

- czy w katalogu moze sie pojawic taka sama nazwa pliku i podkatalogu?

Nie można założyć 2 wpisów o tych samych nazwach. Taki banał..

- czy sa jakies problemy zeby dos ktory nie obsluguje duzych pojemnosci np. dos2.5 zapisywal na dysku np. 720 formatowanym np. mydosem ?

NIE. Spie...li pierwszy bajt statusu, ostatnie bajty (linki) w sektorach, itp.
Masz struktury DOS2, DOSII, MyDOS, Sparta. I każdy w różnym stopniu coś popierniczy innemu.

Ostatnio edytowany przez pajero (2013-01-13 10:10:15)

609

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

@Pajero: zgadza sie. xB dynamicznie dobiera parametry statusu i linki w sektorach, mozna uzywac kazdego z rodziny ataridos.


ok, xB slick do pobrania i przetestowania w zalaczniku. w menu xbios katalogi oznaczone sa "+", do katalogu glownego wychodzimy Esc.

tak, wnukom bedziemy opowiadac... bylismy swiatkami tego wydarzenia; przed era xB byl tylko mrok. barbarzynskie czasy dos.

Post's attachments

xbios.obx 1.61 kb, liczba pobrań: 12 (od 2013-01-13) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

610

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

xxl napisał/a:

tak, wnukom bedziemy opowiadac... bylismy swiatkami tego wydarzenia; przed era xB byl tylko mrok. barbarzynskie czasy dos.

Nastał czas chaosu. Mamy rok 2045. xBios przejmuje kontrole nad globalnym systemem. Nagle z lasu wyłania się Chuck. Chuck Norris.... aż tu nagle Chuck się wkurzył i niespodziewanie oraz z półobrotu wykopał xBiosa w kosmos. Biedaczek przepadł bo wleciał w czarną dziurę. Ludzkość została uratowana. Planeta ziemia została ocalona przed krwiopijczym pasożytem.

Na kwestie xBiosowe życzysz sobie takich odpowiedzi? Jak chcesz, to mogę Ci wklejać w ten topic sprawozdania z relacji sejmu ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

611

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

smutna statystyka:
xbios w szczycie osiągnął magiczne 10 pobran, 2 razy zdarzyło mu się 5 pobrań, pozostałe to 2 lub 3 pobrania, jeśli odrzucić pobranie testowe przez xxl'a który zastanawiał się czy się na pewno daje pobrać - żal...
ale wszak wiadomo że to spisek kapitalistycznych świń, xbios jest standardem

przechodze na tumiwisizm

612

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Candle napisał/a:

xbios jest standardem

.. w dziale sprzętu AGD i w przykościelnych kółkach gospodyń wiejskich? :D

@XXL - pytanie. Na sektor przeznaczasz w xBios jedną stronę pamięci. Czy w przyszłości będzie możliwość implementacji obsługi np. sektora 512 bajtowego?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

613

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

xBios naszym Skynetem :D

grzybson/SSG^NG

614

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

@Candle: sugerujesz, ze jakis masta developer, oprocz mnie rzecz jasna, interesuje sie xBIOS-em?

@Pin, oczywiscie i nie w przyszlosci tylko juz teraz jest to mozliwe (xBIOS_SET_PARAMS i xBIOS_SET_CURRENT_DEVICE) bufor, jako taki xB jest potrzebny tylko do przekazywania parametrow natomiast jego wielkosc to szczegolik implementacji urzadzenia I/O (moze byc chociazby 4kb) i tak naprawde sam xB nic nie np o interfejsie SIO itp. :-) innymi slowy, nie ma znaczenia dla xB jaka jest wielkosc bufora (nie moze byc mniejszy niz 11 bajtow hehehe, bo np. dla urzadzenia SIO2SD i FAT bufor I/O moze byc jeszcze mniejszy).
xB operuje na filesystemie, potrzebuje pobrac lub zapisac dane? - odwoluje sie do urzadzenia komunikacyjnego (programu) :D xB nie wie nic o sektorach, ich wielkosci, gestosci, szybkosci lub pojemnosci urzadzenia :-) tych informacji nie ma w bibliotece :-) takimi sprawami zajmuje sie modul komunikacji ktory teraz mozesz sobie wymienic na swoj :D

---
a zeby jeszcze bardziej podgrzac atmosfere... biblioteka nadal zajmuje mniej niz 1kb - 4 strony pamieci :D

Ostatnio edytowany przez xxl (2013-01-13 15:40:47)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

615

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

uwaga - zwiększam ilość pobrań xBiosa z 2 na 3. Muszę coś sprawdzić :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

616

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

niewiedza jest błogosławieństwem

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

617

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Była o tym demie mowa w innym wątku i jest ono "poprawione" w stosunku do oryginalnej wersji, lecz - spróbuj uruchomić to demo w wersji oryginalnej pod xBios ;)-

http://atari.fandal.cz/detail.php?files_id=961

u mnie nie działa. XXL - Nie podmieniaj tylko tak jak ostatnio xbiosa na serwie i nie mów, że działa ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

618

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

nie... nie bede przerbial xbiosa zeby toto zaladowal :-) http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 13#p162713

Pin napisał/a:

XXL - Nie podmieniaj tylko tak jak ostatnio xbiosa na serwie i nie mów, że działa

nie masz wrazenia ze ktos Cie sledzi? ;-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

619

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

nie - bo to nie ja podmieniałem pliki i to nie ja jestem "śledzony" ;)-

Co dziwne, Studio Dream w oryginalnej postaci ładuje się z loadera sio2sd. Czyli xBios nie załaduje każdego pliku :P

Ostatnio edytowany przez Pin (2013-01-13 17:19:12)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

620

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

wobec tego nie jest to plik. ta kwestie najlepiej rozwikla Pecus, stawiam na calodysk albo sektor

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

621

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

xxl napisał/a:

tak, wnukom bedziemy opowiadac... bylismy swiatkami tego wydarzenia; przed era xB byl tylko mrok. barbarzynskie czasy dos.

To przypomina mniej więcej tekst typu: "tak, wnukom będziemy opowiadać, byliśmy świaDkami tego wydarzenia: przed erą narzędzi z krzemienia był tylko mrok - narzędzia współczesne".

Atari 8-bit: 2600, 2600Jr, 7800, 400, 600XL, 800XL, 65XE, 130XE, 800XE, XEGS
Atari 16-bit: 260ST, 512ST, 512ST+, 512STE, 1040STE, 1040STF, 1040STFM, MEGA1

622

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

PunBB bbcode test

definicja słowa wariat - członek jednoosobowej mniejszości ;)

gep/lamers^dial

623

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

gepard napisał/a:

tylko niech przestanie przy tym pierd.olić głupoty i wciskać brednie (degeneroscena, rozszerzenia to zło, twórcy atari przewidzieli mapram i inne syfy... ) czystej krwi megaloman
(...)

można zrobic zrzutę i zakupić:
http://www.kaftanybezpieczenstwa.pl/

(...)

upalony fają ze Stambułu stwierdzam że .....dünya dönüyor .... wink
(...)

ja mam nadzieje ciągłą, że to tylko trollowanie bo jeśli nie to klinika req :-]
(...)

definicja słowa wariat - członek jednoosobowej mniejszości ;)

Gepard, po co się tak żołądkujesz, nie szkoda czasu? :P
Przecież tematyka tego działu to nie Twoja domena, podobnie jak i nie moja. :D

Mnie tam nie rusza, co XXL myśli o rozszerzeniach sprzętu (szczególnie pamięci),
a wybieram sobie z nich tylko to, do czego mam przekonanie czyli np. ostatnio Sio2SD. :)

624

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Prosze nie zrazac Geparda do zabierania glosu w temacie, sadze ze jest obdarzony odpowiednim potencjalem i moze jeszcze sporo niemerytorycznej tresci wniesc do watku.

a tym czasem nastepne zgloszenie ze swiata zostalo przyjete. Kapitule wzbogacil kolejny Architekt... ciagle czekamy na zgloszenia do Zespolu Produkcyjnego.

I Ty mozesz zostac terminatorem!

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

625

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

a jakże :D a na bezludną wyspę to proszę zabierz słownik ortograficzny ;)

Michał: ja sie juz przestałem ciskać (choć średnio lubię wszelkiej maści fantastów) a wręcz bardzo mnie ten temat zaczął bawić :D generalnie dyskusja nijak mnie nie dotyczy - xbiosa nie używam i używać z racji moich skromnych potrzeb na XL/XE nie będe, więc pisząc językiem dzisiejszej młodzieży "lata mi to koło chu*a"

Na Peruna!!! jest wesoło :D  sekta Architektów rośnie :D chyba jednak uczczę to okazjonalnym "łajldem" ;)

Ostatnio edytowany przez gepard (2013-01-14 16:19:18)

gep/lamers^dial