526

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Więcej wybierania odpowiedniej wersji xBIOS niż wczytywania na stacji dysków (nie wspominając o urządzeniach na PBI, przy których dłużej się wpisuje nazwę pliku do załadowania niż trwa transmisja).

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

527

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

lemiel napisał/a:

Jak UltraSpeed to z którą szybkością? 52, 57 czy 68 kbps, albo jeszcze szybciej (Speedy)? Czy wykrywanie obsługiwanej przez stację? Plus pilnowanie Happy Warp.
Tak samo Synchromesh: 38 czy 68kbps? Nie pamiętam czy gołe XF551 chodzi w 68k tak jak Indusy z nowym indus.sys ...
Turbo ma tylko 68k, ale...

nie ma to zadnego znaczenia, szybkosc zalezy od drive a nie od xbiosa, xbios (ewentualnie) oddawalby programiscie przelacznik wlacz/wylacz turbo ktore dla innych niz sio oraz takich ktore nie maja turbo zawsze zglosi niepowodzenie. programista nie bedzie mial wplywu na szybkosc turbo, nie bedzie mial informacji co to za turbo i z jaka szybkoscia dziala. tak jak mowie... ewentualnie. pomysle o tym.

Candle napisał/a:

xxl, proszę, oto wzór sprawdzony w boju, na którym możesz wzorować konfigurator na swojej stronie do pobierania xbiosa:

nie ma czegos takiego jak konfigurator na stronie, jest juz tylko jedna wersja xbiosa... mowilem juz o tym :-)


dely napisał/a:

Więcej wybierania odpowiedniej wersji xBIOS niż

wybor jest oszalamiajacy - 1 wersja :-)

wlasciwie to nie ma wyboru, jest tylko XBIOS.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

528

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

dely napisał/a:

PBI, przy których dłużej się wpisuje nazwę pliku do załadowania niż trwa transmisja

Dlatego pomijam ten punkt i używam SC. Powiem więcej, programy ładują się szybciej, niż jestem w stanie nacisnąć RETURN ;)- :D

np. HDD na PBI: odczyt około 90 kB/s, SIO 19200=1.5kB/s, najszybsze turbo dla SIO, to może 8-10kB/s, czyli co najmniej 9 razy wolniej. Komfort używania też się liczy, przynajmniej dla mnie ;)-

Widzę, że cała ta dyskusja ma jakiś ukryty sens. Znając temat niezwykle dokładnie to każdy programista będzie miał wybór; czego używać a czego lepiej nie używać. Wybór jak na chwilę obecną jest dość prosty i jednoznaczny i bardzo duży w swej rozciągłości :)

Ostatnio edytowany przez Pin (2013-01-09 14:27:28)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

529

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Pin napisał/a:

Wybór jak na chwilę obecną jest dość prosty i jednoznaczny

to prawda, jesli nie pojawi sie rozwiazanie ktore odda programiscie conajmniej 61 kb pamieci na nierozbudowanym atari przy zachowaniu mozliwosci operacji na plikach z czytaniem/zapisem to wybor ogranicza sie do xBIOS

:D

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

530

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Owszem. Jeśli. Tak.

Wystarczy jednak zwykłe 130XE i wybór jest jeszcze bardziej prosty ;) ... a ponieważ mało jest komputerów z pamięcią 128k, to sprawa jest tym bardziej prosta mając 256/320/576, lub 1088kB ram. Ale to nie ten dział i nie ten temat. Przepraszam za offtopic ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

531

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

rozbudujesz i ... nadal nie bedziesz mogl zrobic tak banalnych rzeczy jak bezposrednie ladowanie na strone zero. dokupisz kontroler "wszyskich urzadzen" i nadal nie bedziesz mogl zrobic cos tak banalnego jak bezposredni zapis z pamieci RAM pod ROM...

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

532

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

XXL: na ST jakoś nikt się nie przejmuje że od (z górką 20 lat) 99% produkcji nie pójdzie na najniższym denominatorze, czyli 520 ST (512kb RAM) z jednostronną stacją dysków (że o 260ST nie wspomnę). BA! Sam posiadam ST-Formata z bodaj 91, gdzie czytelnik skarżył się że dołączona do poprzedniego numeru dyskietka była dwustronna. Zasadniczo kazali mu spadać na drzewo, ale dyplomatycznie, tak aby cieszył się z czekającej go podróży ;) Najniższym standardem (dla 8bit) powinno być ostatnie produkowane przez Atari ośmiobitowce: 128KB RAMu z PBI.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

533

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

ostatnie bylo produkowane chyba 800 xe ;-) na szczescie nie takie jest kryterium tego co jest standardem :-)

ale po czesci masz racje, dlatego moje gry nie pojda na atari 400 lub atari 800. ale dzieki xbiosowi pojda na standardowych 65xe, 800xe, 800xl :-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

534

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

xxl napisał/a:

dokupisz kontroler "wszyskich urzadzen" i nadal nie bedziesz mogl zrobic cos tak banalnego jak bezposredni zapis z pamieci RAM pod ROM...

Wystarczy coś kulturalnie zaprogramować i jest to jak najbardziej możliwe ;)-

Wiesz, wielu posiada prawo jazdy i korzysta z wynalazków współczesnej motoryzacji. Niektórzy jednak powinni uprawnienia zamknąć w szufladzie a klucz zakopać w nieznanym sobie miejscu ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

535

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

xxl napisał/a:

dlatego moje gry nie pojda na atari 400 lub atari 800. ale dzieki xbiosowi pojda na standardowych 65xe, 800xe, 800xl :-)

Ciekawe, że dotychczasowe Twoje gry chodziły na standardowych 65xe, 800xe, 800xl pomimo braku xbiosa - cud :)
To szykujesz jakąś niezwykle wymagającą, która bez tego by nie poszła czy tak tylko... ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2013-01-09 14:51:09)

536

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

kto przy zdrowych zmyslach potrzebuje ladowac cokolwiek na strone zerowa? zaznaczam: przy zdrowych zmyslach!
jedyne co mi przychodzi na mysl - to chyba taka potrzeba  w przypadku jakiegos intra...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

537

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Jacques napisał/a:

To szykujesz jakąś niezwykle wymagającą, która bez tego by nie poszła

tak

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

538

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

mazezam 2

przechodze na tumiwisizm

539

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Pin napisał/a:
xxl napisał/a:

dokupisz kontroler "wszyskich urzadzen" i nadal nie bedziesz mogl zrobic cos tak banalnego jak bezposredni zapis z pamieci RAM pod ROM...

Wystarczy coś kulturalnie zaprogramować i jest to jak najbardziej możliwe ;)-

myslalem ze rozmawiamy o faktach a nie Twoich fantazjach :D

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

540

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Candle napisał/a:

mazezam 2

dzieki. nie sadzilem ze az tak podoba sie "jedynka"... moze kiedys pomysle o seqelu :D

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

541

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

podoba sie dowolna gra logiczna, jesli bedzie pod xbiosa - pogram po prostu w cos innego, xbios nie dziala (nie mam urzadzen sio, tzn mam 1050 i 810, ale nie po to mam twardy dysk, zeby katowac flopa (ktorego to fizycznie brak))

przechodze na tumiwisizm

542

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Mi by się pogranie w DeathChase podobało lub inne schowane w szufladzie gry ;)

543

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Jacques napisał/a:

Ciekawe, że dotychczasowe Twoje gry chodziły na standardowych 65xe, 800xe, 800xl pomimo braku xbiosa - cud

Nie zawsze, bo z każdą jedną zawsze się zastanawiałem co zrobić, by to odpalić ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

544

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Candle napisał/a:

podoba sie dowolna gra logiczna, jesli bedzie pod xbiosa - pogram po prostu w cos innego, xbios nie dziala (nie mam urzadzen sio, tzn mam 1050 i 810, ale nie po to mam twardy dysk, zeby katowac flopa (ktorego to fizycznie brak))

obawiam sie ze na tak zdegradowana konfiguracje nie bede mogl niczego ciekawego napisac, przykro mi.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

545

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

btw. jak to jedna wersja xbios? przeciez dla cartow miala byc osobna...
to juz nie bedzie wersji dla cartow?

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

546

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

XXL: ostatnia, a tak naprawdę chodziło mi o najbardziej wypasioną konfigurację.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

547

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

jellonek napisał/a:

btw. jak to jedna wersja xbios? przeciez dla cartow miala byc osobna...
to juz nie bedzie wersji dla cartow?

dlaczego nie?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

548

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

xxl napisał/a:

jest juz tylko jedna wersja xbiosa... mowilem juz o tym :-)

aaa, przedszkole? http://www.youtube.com/watch?v=bGcTsG6zxZs

Ostatnio edytowany przez jellonek (2013-01-09 15:42:17)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

549

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

xxl napisał/a:

(...) nadal nie bedziesz mogl zrobic cos tak banalnego jak bezposredni zapis z pamieci RAM pod ROM...

Proszę ja Ciebie, nie wpychaj kitu. Kilkadziesiąt (kilkaset) postów temu pokazałem źródłówkę, która ładowała pod ROM i program działał na kilku popularnych DOSach.

Na stronę zero też chyba możesz ładować, w te miejsca, których OS nie wykorzystuje.


A w ogóle to naszedł mnie genialny pomysł - xBios można by napisać tak aby każdy był zadowolony. Jak? Zrobić z niego nowy OS ROM :D
Wziąć oryginalny OS, zostawić tylko obsługę IO, skrócić, zoptymalizować, zostawiając wektory procedur i lokacje samych procedur w tych samych miejscach co w OS. Coś a'la Translator czy XL-Fix. Powinno bez dodatkowego wysiłku ładować z SIO, PBI, gwoździa(?), a RAMu zostaje więcej. Wilk syty i owca cała.

grzybson/SSG^NG

550

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

xxl napisał/a:
Pin napisał/a:

Wystarczy coś kulturalnie zaprogramować i jest to jak najbardziej możliwe ;)-

myslalem ze rozmawiamy o faktach a nie Twoich fantazjach :D

Tylko widzisz Grzybson - dla XXL takie kodowanie to fantazja poza możliwościami percepcji umysłu.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info