501

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

dziala normalnie


tak jak podejrzewalem, wpakowales jakiegos starego xbiosa.



sprawdz teraz.


---
pytanie tylko co masz zamiar zrobic ze swoim postem 490? :D

Ostatnio edytowany przez xxl (2013-01-08 23:53:01)

Post's attachments

xbios_720k_demo_makeatrtest.atr 719.64 kb, liczba pobrań: 2 (od 2013-01-08) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

502

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

jestem prawie pewny, że xBios'a do tego ATR'a wrzuciłem stąd:

atari.pl/xbios.atr

Moment, porównam pliki.

EDIT:

Plik, który użyłem pochodził z drugiego odnośnika w #481. Skopiowałem to wprost do ATR którego zrobiłem i podlinkowałem. XXL - nie będę się więc kłócił ani dociekał, jaki plik jest pod adresem atari.pl/xbios.atr, bo na to co jest pod podanym adresem wpływu nie mam ;). Obraz, który podesłałeś tym razem działa, no i więc ok - bo to chyba taki był cel tej całej dyskusji o 720k? :)-

Ostatnio edytowany przez Pin (2013-01-09 00:12:54)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

503

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

az mnie dreszcze przeszly... mial byc blad w matrixie a wyszlo jak zwykle ze dziala :D

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

504

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Wracając do tematu QMEGa, obecny xbios.atr faktycznie bootuje się i działa już spod dowolnego napędu D1-D8.
Pytanie tylko, dlaczego xbios.com tak przeraźliwie wolno wszystko ładuje??? Na APE i SIO2PC ładowanie wykonywane przez xbiosa wygląda nawet na wolniejsze niż standardowy NORMAL, bo sam DOS (nawet z wył. Ultraspeedem) wczytuje się z wyraźnie większą prędkością niż to, co później robi XBIOS. Że o wykorzystaniu szybkiej transmisji przez tego ostatniego nie wspomnę ;) Może byś tak nie wyłączał w xbiosie dźwięku transmisji SIO? :P

Ostatnio edytowany przez Jacques (2013-01-09 00:31:23)

505

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Ładuje tak, jak w normalu z wolnym przeplotem sektorów, czyli fizycznie około 2 razy wolniej niż STD 19200.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

506

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

No właśnie takie są moje odczucia ;)

507

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

:) kolejna "rewelacja" Pin? ;)

transmisja to 19200 i oczywiscie jest wolniejsza niz kazde turbo :) dzwieku nie wlacze bo:

1. dla innych niz SIO urzadzen dzwieku nie ma
2. dzwiek transmisji by mi przeszkadzal przy odtwarzaniu muzy podczas I/O

a odnosnie turbo to ktore turbo Waszym zdaniem jest najciekawsze:

- top drive / toms
- happy warp / us doubler / ultra speed
- synchromesh / xf551

wybierz jedno.... i dlaczego akurat to.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

508

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

A po co wybierać? Każde powinno być wspierane.
Dobranoc ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2013-01-09 00:55:57)

509

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

krolowa moze byc tylko jedna ;-)

dokonaj wyboru.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

510

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Pierwsze pytanie:

1. xbios, ktorego zassalem o 21:42 spod adresu www.atari.pl/xbios.atr rozni sie zawartoscia w stosunku do xbios.com zawartego w "poprawionym" przez Ciebie obrazie 720kB. Dlaczego tak się stało? - Pytam się, bo może się pomyliłem.

2.

xxl napisał/a:

:) kolejna "rewelacja" Pin? ;)

tak ;)

XXL napisał/a:

transmisja to 19200 i oczywiscie jest wolniejsza niz kazde turbo :)

tak, lecz transmisja 19200 z szybkim przeplotem działa praktycznie 2 razy szybciej od tej samej standardowej transmisji z przeplotem wolnym. Wiesz, czym się różni standardowa stacja SN-360 od np. CA2001?

3.

XXL napisał/a:

a odnosnie turbo to ktore turbo Waszym zdaniem jest najciekawsze:

- top drive / toms
- happy warp / us doubler / ultra speed
- synchromesh / xf551

wybierz jedno.... i dlaczego akurat to.

Po co wybierać jedno? - to xBios ma ograniczenia do jednego obsługiwanego systemu turbo? Żartujesz chyba ;)- Czyli chcąc mieć np. grę pod kilka systemów, to trzeba kilka plików ATR z grami i bibliotekami w różnych wersjach? - dobrze to rozumiem?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

511

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Włącz, włącz, choćby poglądowo w xbios.atr dźwięki transmisji... W wersji finalnej(!) sobie włączysz z powrotem, w końcu nie ma nic do ukrycia? :) Ja widzę jak wolno biegają te znaczki w APE gdy do "akcji" wkracza xbios i zdecydowanie nie wygląda to jak 19200. Niech użytkownicy innych urządzeń SIO niż SIO2PC, którzy nie mogą zobaczyć, chociaż usłyszą tę prędkość :)

Dobranoc, tym razem już definitywnie, a wybór najciekawszego turbo, hmm... Każde jest ciekawe, bo usprawnia korzystanie z komputera i jako takie są wspierane od LAT.

512

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Pin napisał/a:

to xBios ma ograniczenia do jednego obsługiwanego systemu turbo?

ja bym nawiet powiedzial ze xBIOS nie uzywa zadnego turbo, dziala ze standardowa szybkoscia stacji np. 810 :D

Ostatnio edytowany przez xxl (2013-01-09 01:07:45)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

513

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Dlaczego nie odniesiesz się do postu #510? Grzecznie pytam ;)-

W tym przypadku podtrzymuję to, co pisałem #490, oczywiście na czas pisania tego posta. Pytanie Vaska na tamtą chwilę było więc zasadne. Tak mi się wydaje przynajmniej :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

514

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

coz moge odpowiedziec, ze magia xBIOS udzielila sie takze Tobie?

czegos pragniesz i ... dostajesz to natychmiast. biblioteka byla aktualizowana jak rozniez zawartosc atr od wczoraj 2x zwiazane to bylo z bootowaniem z qmega (moim zdaniem niepotrzebne bo znacznie szybciej i prosciej jest z qmega wybrac "L" niz bootoeac z innego drive) w momencie kiedy - ja jak mowisz - poberales biblioteke muiala byc dobra. nie wiem dlaczego tak sie nie stalo.

---
co bylo zrobione:
- pelna pojemnosc filesystemu (Pajero)
- dynamiczna zmiana formatu mapowania plikow - fajna sprawa
- mozliwosc bootowania z dowolnego napedu pod qmeg (Jacques)

Ostatnio edytowany przez xxl (2013-01-09 01:53:30)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

515

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Pin napisał/a:

tak, lecz transmisja 19200 z szybkim przeplotem działa praktycznie 2 razy szybciej od tej samej standardowej transmisji z przeplotem wolnym. Wiesz, czym się różni standardowa stacja SN-360 od np. CA2001?

Uwzględnij też, że transmisja standardowa z przerwami miedzy sektorami rzędu kilku sek. to nadal będzie 19200, więc się nie czepiaj. Przerwy się nie liczą ;)

516

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

xxl napisał/a:

czegos pragniesz i ... dostajesz to natychmiast.

Poproszę o obsługę stacji Karin Maxi (jak najbardziej standardowej i obsługiwanej od zawsze przez niemodyfikowane procedury systemu operacyjnego Atari, każdy DOS, loader itp.).

Ostatnio edytowany przez Pecus (2013-01-09 02:32:56)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

517

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

nawet najwieszy sceptyk w koncu przekona sie do xBIOS, witaj po stronie swiatla Pecus.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

518

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Słabo się dyskutuje jeśli inerlokutor prowadzi monolog.....

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

519

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

xxl napisał/a:

a odnosnie turbo to ktore turbo Waszym zdaniem jest najciekawsze:
- top drive / toms
- happy warp / us doubler / ultra speed
- synchromesh / xf551

happy warp / us doubler / ultra speed

xxl napisał/a:

i dlaczego akurat to.

QMEG potrafi to wykorzystać.

520

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Przecież tak samo QMEG działa w trybie szybkiej transmisji z TOMSami np. (testowane z CA 2001 MultiDrive).

xxl napisał/a:

zwiazane to bylo z bootowaniem z qmega (moim zdaniem niepotrzebne bo znacznie szybciej i prosciej jest z qmega wybrac "L" niz bootoeac z innego drive)

Ech... Gdy nie bootowało się z dowolnego napędu negowałeś potrzebę istnienia QMEGa i czegoś innego niż D1, bo nie miałeś takiej możliwości... Po testach i poprawce z użyciem emulatora sugerujesz, że Twoje ATR-y nie muszą się bootować z dowolnego Dx, bo przecież można wylistować pojedynczy plik QMEGiem i go uruchomić... Gdzie logika?
Wyobrażasz sobie grę dystrybuowaną na dyskietce, gdzie ktoś musi mieć najpierw możliwość wylistowania zawartości, żeby uruchomić pojedynczy plik? Sam uciekasz od DOS-ów, systemów operacyjnych, a tu sugerujesz, że QMEG załatwiał sprawę swoim "listerem" przecież i fix był z gruntu niepotrzebny, ech.

No i dodać trzeba, że już baaaardzo stare gry całodyskowe (tak, wiem, Twoje rozwiązanie to nie typowe "całodyski" sensu stricte) w ogromnej większości przypadków nie mają problemu by zabootować się z dowolnego napędu, działają w trybie szybkiej transmisji o ile napęd to wspiera, itp.

Naprawdę, zyskanie paru kilobajtów RAM (nie wiem ile dokładnie i pisze ogólnie, więc proszę nie czepiaj się ;) ) i granie muzyczki na pokeyu przy upiornie niskiej prędkości ładowania (żeby zdążyła trochę pograć? :P ) to jakiś obłęd na tę chwilę i koszmarny krok wstecz, właśnie kojarzący mi się z filozofią/(bez)użytecznością peryferiów znaną z C64.

Nie wiem czy to poza, czy faktycznie obecnie masz taki stan w głowie, ale kiedyś pytałeś ludzi co chcą otrzymać w ramach pierwszej konwersji. Ja zaproponowałem Knight Lore i miałem szczęście :) 2 konwersje nawet popełniłeś w wersjach VBXE...
A teraz zachowujesz się jak krzyżowiec, pisząc naprawdę dziwne rzeczy na forum, ignorujesz lub bagatelizujesz opinie koderów i użytkowników, gdy wytykają obecne mankamenty i potencjalne przyszłe problemy.

Tylko w takim razie po co ten wątek na forum, skoro wychodzi, że piszesz to niejako dla siebie, Twoje potrzeby spełnia najlepiej i jesteś pewien o słuszności tej dziwnej jak na ATARI w roku 2013 misji?

Ostatnio edytowany przez Jacques (2013-01-09 09:42:56)

521

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Jacques napisał/a:

Ech... Gdy nie bootowało się z dowolnego napędu negowałeś potrzebę istnienia QMEGa i czegoś innego niż D1, bo nie miałeś takiej możliwości... Po testach i poprawce z użyciem emulatora sugerujesz, że Twoje ATR-y nie muszą się bootować z dowolnego Dx, bo przecież można wylistować pojedynczy plik QMEGiem i go uruchomić... Gdzie logika?

? z qmega bootowalo sie ZAWSZE, nie bootowalo sie gdy qmeg podmianial napedy bo xbios nie korzysta z systemu a to system podmienia napedy. nie widze sensu w ustawianiu w qmegu drive bootujacego bo xbios przejmuje numer urzadzenia z ktorego zostal uruchomiony jako domyslny wiec wsadzasz dysk w dowolny naped "L" i dziala, po co zmieniac w qmegu naped i dodatkowo bootowac skoro to samo mozna zrobic szybciej... ale... dorobilem tez taka mozliwosc i niech sobie jest :-)

Jacques napisał/a:

No i dodać trzeba, że już baaaardzo stare gry całodyskowe (tak, wiem, Twoje rozwiązanie to nie typowe "całodyski" sensu stricte) w ogromnej większości przypadków nie mają problemu by zabootować się z dowolnego napędu, działają w trybie szybkiej transmisji o ile napęd to wspiera, itp

te ktore korzystaja i godza sie na ograniczenia zwiazane z uzywaniem dos owszem (a i to nie zawsze), inne nie zabootuja sie z dowolnego napedu i nie w szybkiej transmisji.

Jacques napisał/a:

Naprawdę, zyskanie paru kilobajtów RAM

troche wiecej niz pare :-)

Jacques napisał/a:

i granie muzyczki na pokeyu przy upiornie niskiej prędkości ładowania

taka szybkosc wczytywania maja standardowe stacje :-)

Jacques napisał/a:

właśnie kojarzący mi się z filozofią/(bez)użytecznością peryferiów znaną z C64

mysle, ze koledzy z c64 mogli by tu podyskutowac.

Jacques napisał/a:

ignorujesz lub bagatelizujesz opinie koderów i użytkowników, gdy wytykają obecne mankamenty i potencjalne przyszłe problemy.

i pewnie dlatego z Twojego zgloszenia dodalem BOOT z dowolnego napedu pod qmegiem, czy dynamiczna zmiane formatu mapowania pliku - owszem mailowo tez dostaje zgloszenia ;-) - ze wymienie tylko ostatnie 2 dni ;-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

522

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Nie no... Poprawka dla BOOT z dowolnego napędu pod QMEGiem Ci się chwali, choć wydawała się czymś podstawowym :)
Bardziej miałem na myśli trzymanie się prędkości SIO 1x, argumenty, że standardowa stacja tak ma... Trochę lat minęło, większość używanych wsp[ółcześnie ATARI ma lepsze i o wiele nowocześniejsze pamięci dyskowe niż 810 czy 1050, więc po co równać w dół... O to mi chodziło z porównaniem do C64, a i oni się przekonali do 1541 Ultimate, SD2IEC, Reu, itd...

Ostatnio edytowany przez Jacques (2013-01-09 11:29:14)

523

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Jacques napisał/a:

Bardziej miałem na myśli trzymanie się prędkości SIO 1x

zastanowie sie, nie wykluczam jesli bedzie dobrze przemyslany.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

524

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Jak UltraSpeed to z którą szybkością? 52, 57 czy 68 kbps, albo jeszcze szybciej (Speedy)? Czy wykrywanie obsługiwanej przez stację? Plus pilnowanie Happy Warp.
Tak samo Synchromesh: 38 czy 68kbps? Nie pamiętam czy gołe XF551 chodzi w 68k tak jak Indusy z nowym indus.sys ...
Turbo ma tylko 68k, ale...

To jest chore!

Ostatnio edytowany przez lemiel (2013-01-09 13:47:46)

525

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

xxl, proszę, oto wzór sprawdzony w boju, na którym możesz wzorować konfigurator na swojej stronie do pobierania xbiosa:
http://wiki.altium.com/download/attachments/3080343/ProjectOptions_Matrix.png?version=1&modificationDate=1312870102775

nie odbieraj tego jako zlosliwosc - staram ci sie jedynie przedstawic dobry, przemyslany sposob, ktory sprawdza sie w codziennym uzywaniu w profesjonalnym oprogramowaniu

przechodze na tumiwisizm