Temat: Czarno-biały obraz na wyjściu VIDEO - 65XE

Witam.
Co może być przyczyną, że Atari 65XE podaje na wyjściu VIDEO czarno-biały obraz?
Dziękuję za pomoc i pozdrawiam

2

Odp: Czarno-biały obraz na wyjściu VIDEO - 65XE

pomyliłeś piny? video jest na 5, a nie na 3 pinie...

3

Odp: Czarno-biały obraz na wyjściu VIDEO - 65XE

To jest niemożliwe. Mam drugą 65XE i obraz na tym przewodzie jest kolorowy.

4

Odp: Czarno-biały obraz na wyjściu VIDEO - 65XE

Secam?

30 lat temu moje poglądy nazywane były normalnymi, 20 lat temu konserwatywnymi, 10 lat temu skrajnie konserwatywnymi, dzisiaj jestem nazywany faszystą. Ja nie zmieniłem poglądów, tylko idioci zmienili wartości!

5

Odp: Czarno-biały obraz na wyjściu VIDEO - 65XE

Podłączając do wejścia VIDEO i do telewizora na chinche to ma znaczenie PAL/SECAM?

6

Odp: Czarno-biały obraz na wyjściu VIDEO - 65XE

kreciłeś na plycie potencjometrem ? Lub moze masz plyte ntsc ;p

"wszystko się kiedyś kończy......."

7

Odp: Czarno-biały obraz na wyjściu VIDEO - 65XE

System chyba nie ma znaczenia na niskiej - poza vsync ale to by bylo widac

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

8

Odp: Czarno-biały obraz na wyjściu VIDEO - 65XE

System ma znaczenie także po niskiej. Nie ma znaczenia przy RGB, bo wtedy sygnał nie jest kodowany w żadnym z systemów, a Vsync też nie ma specjalnego znaczenia. Tak jak napisał Stryker, może być uszkodzony lub źle ustawiony potencjometr. Problemem jest to, że pod spodem Atari jest otwór, przez który można włożyć wkrętak w celu regulacji tegoż potencjometru, a wiele osób pakuje tam wkrętak sądząc, że tam jest jeden z wkrętów obudowy - i pchając i kręcąc na siłę demolują ślizgacz potencjometru, uszkadzając go bezpowrotnie. Wtedy nie ma koloru.
Jeśli podłączasz go do monitora np. 1084S czy Philips CM-8833, to one dekodują tylko PAL. Jeśli komputer jest NTSC nie będzie koloru. Wersja SECAM ma inne gniazdo VIDEO. W TV system nie powinien mieć znaczenia, gdyż znakomita ich większość jest multisystemowa, pomijając starocia z PRL czy ZSRR.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

9

Odp: Czarno-biały obraz na wyjściu VIDEO - 65XE

a potem po kolei :

kwarc, ls74, q3....zaczalbym od potencjometru

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

10

Odp: Czarno-biały obraz na wyjściu VIDEO - 65XE

Dziękuję bardzo.
Wedle wskazówek zacznę od potencjometru.
Może wystarczy go poruszyć, bo jest zaśniedziały.

11

Odp: Czarno-biały obraz na wyjściu VIDEO - 65XE

Hm. na aol jest bardzo podobny temat, tylko komputer inny, 130XE.
http://atarionline.pl/forum/comments.ph … ionID=2101

12

Odp: Czarno-biały obraz na wyjściu VIDEO - 65XE

To może być kwestia TV. Ja mam mały TV Panasonic, w którym występuje następująca anomalia, przy podłączaniu przez Composite, bądź SCART:

65XE, 130XE, 800XE - pal - obraz i kolor ok
800XL - ntsc, pal - obraz ok, kolor ok
800XLF - pal - sprawdzone na kilku egzemplarzach - obraz ok, brak koloru (!). Obraz jest pozbawiony nawet artefaktów, całkowicie monochromatyczny. Wygląda na to, że ten konkretny TV interferuje jakoś z sygnałem koloru generowanym przez płytę XLF.


Na innym telewizorze (JVC i inny Panasonic, starszy) na tym samym kablu Composite mam kolor ze wszystkich powyższych modeli.

13

Odp: Czarno-biały obraz na wyjściu VIDEO - 65XE

a od drugiej strony czym łączysz? EURO vs. CINCH?