Temat: Atari 130XE problem z dodatkową pamięcią

Mam A130XE, które po włączeniu przechodzi Self Test bezbłędnie (za 1 razem), jednak w drugim przebiegu dodatkowa pamięć jest czerwona. W SDX jest to samo - nie widać dodatkowych banków. Po wyłączeniu i odczekaniu jakiegoś czasu Atari znów widzi całe 128 KB - ale tylko na parę chwil. Wymieniłem wszystkie 4 kostki pamięci, wlutowując podstawki, ale dalej jest to samo. Czy po takich objawach da się stwierdzić co jest do wymiany? Jeżeli to małe MMU, czy ma ktoś może do sprzedania?

2

Odp: Atari 130XE problem z dodatkową pamięcią

skad podejrzenie ze mmu ?

zimny lut predzej, bra styku, zasilacz, tylko nie mmu

Ostatnio edytowany przez lotharek (2012-12-11 19:09:18)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

3

Odp: Atari 130XE problem z dodatkową pamięcią

tak przy okazji - da sie "po kwadracikach" z selftestu ustalic ktora kostka w 800xl jest walnieta?
tj. domyslam sie ze sie da, ale ktos moze ma jakas rozpiske w tej kwestii?

w sumie sam nie pomyslalem ze mozna tez skorzystac z metody "na palca", tj. czy czasem ktorys z ukladow nie grzeje sie mocniej niz inne.

sprawa tyczy sie 800xl maziego. fajny sprzet, a po odpaleniu selftest sie pokazuje, po czym conajmniej jeden kwadracik w tescie pamieci "pali sie".

btw. ma ktos luzem kostki, ktore by mozna bylo do tej 800tki wlutowac? bo mazi na 99% nie chcialby wymiany calego ramu na plycie na jakis "dzisiejszy" uklad, tj. jakiegos statyka...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

4

Odp: Atari 130XE problem z dodatkową pamięcią

Jak mialo by sie dac? Skad procek ma wiedziec ktora aktualnie kostke adresuje? Freddie nie udostepnia takiej informacji bezposrednio a w 800XL na ogol wogole nie ma freda. WIEC JAK TO MOZE BYC MOZLIWE (skoro sie domyslasz - to sie podziel - chetnie sie dowiem)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

5

Odp: Atari 130XE problem z dodatkową pamięcią

Jell - ni chu... sie nie da

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

6

Odp: Atari 130XE problem z dodatkową pamięcią

Płytę obejrzałem i zimnych lutów nie dostrzegłem. Na wlutowanych pamięciach było to samo, więc to nie jest brak styku w podstawkach RAM-u. Jedyny (oprócz RAM-u) układ w podstawce - ten z OS-em - wyjąłem, przeczyściłem i... to samo. Zasilacz (sprawdzałem na dwóch) też odpada, bo na drugim A130XE jest ok.
Scenariusz jest zawsze ten sam - przez parę minut od włączenie dodatkowy ram jest widziany i zielony, a później wyświetlany jest na czerwono lub w ogóle go nie ma (tak jakby to było 65xe); tak jakby jakiś układ (czy jakieś inne coś) się "nagrzewał" i przestał prawidłowo funkcjonować (dlatego pomyślałem sobie, że może MMU...)

Ostatnio edytowany przez ricziricz (2012-12-11 22:13:27)

7

Odp: Atari 130XE problem z dodatkową pamięcią

syscall napisał/a:

Jak mialo by sie dac? Skad procek ma wiedziec ktora aktualnie kostke adresuje?

Procek to "wie" z działania programu, np kartridż testowy wyświetla uszkodzony bit w teście pamięci.

W tym przypadku może być winien Antic.

8

Odp: Atari 130XE problem z dodatkową pamięcią

czyli sam selftest tego nie powie. potrzeba programu na carcie flipujacego poszczegolne bity...

albo... metoda jera.

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

9

Odp: Atari 130XE problem z dodatkową pamięcią

Zaraz momencik. Program wie który obszar pamięci adresuje? Wie. Kostki na płycie są podpięte w stałe miejsca przecież. Chyba że czegoś nie wiem i mmu wybiera je w Atari dynamicznie ale nie sądzę. Masz 8 kostek i 64 kilo to odpowiadają one przecież fizycznie 0-8191 , 8192-16383 itp. Oczywiście self test może nie wiedzieć jakie masz kostki ale TY wiesz.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

10

Odp: Atari 130XE problem z dodatkową pamięcią

No nie bardzo, pamięci są 1-bitowe, każda przechowuje 1 bit w całym obszarze 64K.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

11

Odp: Atari 130XE problem z dodatkową pamięcią

Czyli można założyć, że pierwsza kostka przechowuje 64K zerowych bitów, druga 64K pierwszych bitów, trzecia 64K trzecich itd. ? No to trzeba zrobić łatkę na SELFTEST żeby numer uszkodzonego bitu wypisywał ;-).

___
Press play on tape...

12

Odp: Atari 130XE problem z dodatkową pamięcią

To może ja się delikatnie przypomnę z moim problemem :) Czy ktoś ma jakiś pomysł?

13

Odp: Atari 130XE problem z dodatkową pamięcią

epi napisał/a:

pamięci są 1-bitowe, każda przechowuje 1 bit

Acha, pewnie chyba że masz 130XE z 4-bitowymi? Maw, zrób dwie łatki :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

14

Odp: Atari 130XE problem z dodatkową pamięcią

Jer: ok, numer bitu tak, manipulujac nim mozna odczytac ktory bit jest uszkodzony, ale nadal nie mapuje sie to na nr kostki imho.

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

15

Odp: Atari 130XE problem z dodatkową pamięcią

No dobrze ale jakoś mapować się w końcu musi. Każdy bit czy coś tam , siedzi gdzieś w fizycznej kostce i chyba raczej to jest zawsze ta sama.

Fajny byłby test dla laików - wykrywający model a potem wyświetlający obrazek z odpowiednią płytą i zapalał na czerwono które kostki są uszkodzone, nie tylko ramu, jeśli się da :D

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

16

Odp: Atari 130XE problem z dodatkową pamięcią

Skoro pamięci były wymieniane, to trzeba przyjąć, że są dobre, bo prawdopodobieństwo identycznego, jak opisane, uszkodzenia w nowo zamontowanych jest nie większe niż szansa na "6" w totka.
Całkiem możliwe, że uszkodzony jest C025953, czyli tzw. małe MMU 130XE. Najprościej byłoby przełożyć dla sprawdzenia "na krzyż" z innego komputera. Jeśli takowego brak, to sprawdź przynajmniej sterowanie od strony PIA, bo zdarzają się uszkodzenia C025953 polegające na przebiciu wejść, które zaczynają być dużym obciążeniem dla sygnałów sterujących. To akurat da się wyłapać zwykłym miernikiem uniwersalnym. Włącz goły komputer, bez SDX i bez wciskania OPTION, żeby się zgłosił BASIC. Zmierz napięcia na nóżkach 12,13,14 i 15 PIA. Na wszystkich czterech powinno być przynajmniej 4,5V.  Wpisz POKE 54017,193. Zmierz ponownie. Na wszystkich czterech powinno być najwyżej 0,4V. Inne wartości wskazują na uszkodzenie, choć niekoniecznie C025953, bo może PIA lub rezystorów podwieszających porty do +5V.

Ceterum censeo Germaniam esse delendam.

17

Odp: Atari 130XE problem z dodatkową pamięcią

wieczor: miej na uwadze ze ten test musialby byc odpalany z carta, lub musialby zastepowac selftest w romie.

Simius: spox test. sie zastanawiam gdzie go do atariki wrzucic ku pamieci ;)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

18

Odp: Atari 130XE problem z dodatkową pamięcią

Wieczor: 'chyba zawsze ta sama' nie napawa pewnoscią :)
Ja od poczatku (zarowno post #4 i #14) pytam jak CPU ma WIEDZIEC KTORA KOSTKE adresuje? Odpowie ktoś bez mądrzenia się?

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

19

Odp: Atari 130XE problem z dodatkową pamięcią

A ja się zapytam : a po co CPU ma to wiedzieć? :) To jaka kostka odpowiada za który bit, którego bajtu, jest sztywne i ustalone. Jest to wiedza która trzeba by w programie zawrzeć. CPU nie ma oczu, dla niego pamięć to pamięć, ale raczej wie jaki adres adresuje i na których bitach tam operuje.

Ostatnio edytowany przez wieczor (2012-12-12 15:52:23)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

20

Odp: Atari 130XE problem z dodatkową pamięcią

wieczor napisał/a:
epi napisał/a:

pamięci są 1-bitowe, każda przechowuje 1 bit

Acha, pewnie chyba że masz 130XE z 4-bitowymi?

Jasne jasne, ale mówiłeś o 64K w 8 kostkach.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

21

Odp: Atari 130XE problem z dodatkową pamięcią

Tak, zgadza się. Zastanawiam, czy w perspektywie programu do testowania, można jakoś programowo wykryć ten fakt, tzn. czy kompy z 1-bitowymi kostkami róznia się czymś wykrywalnym od tych z 4-bitowymi?

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

22

Odp: Atari 130XE problem z dodatkową pamięcią

wieczor napisał/a:

A ja się zapytam : a po co CPU ma to wiedzieć? :) To jaka kostka odpowiada za który bit, którego bajtu, jest sztywne i ustalone. Jest to wiedza która trzeba by w programie zawrzeć. CPU nie ma oczu, dla niego pamięć to pamięć, ale raczej wie jaki adres adresuje i na których bitach tam operuje.

Zobacz w ktorym miejscu wlaczylem sie w watek i na jaki post odpisywalem. Jelonek podal pomysl ze mozna jakos wykryc nr kostki (tzn tak mu sie wydawalo) i w od tego momentu mnie to zaciekawilo i pytam. Ale dostaje odpowiedzi jak twoje, fajne, tylko zypelnie nie na temat.

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

23

Odp: Atari 130XE problem z dodatkową pamięcią

A jednak winne okazało się małe MMU. Z braku miernika pod ręką wylutowałem MMU z innego A130 XE i wsadziłem w podstawkę - wszystko działa jak należy. Ten "zepsuty" MMU zachowuje się tak samo w tym drugim Atari - tzn. brzydko się zachowuje. W związku z tym mam pytanie - ma ktoś może na zbyciu to małe MMU?

Ostatnio edytowany przez ricziricz (2012-12-12 17:27:02)

24

Odp: Atari 130XE problem z dodatkową pamięcią

syscall napisał/a:

Jelonek podal pomysl ze mozna jakos wykryc nr kostki (tzn tak mu sie wydawalo) i w od tego momentu mnie to zaciekawilo i pytam. Ale dostaje odpowiedzi jak twoje, fajne, tylko zypelnie nie na temat.

Jelonek nie podał pomysłu tylko zadał pytane czy można :) No to odpowiedź brzmi można, pod warunkiem że wiesz jakie adresy sa w jakich kostkach, w skrócie masz dwie opcje (dla standardowego Atari) pamięci jednobitowe i czterobitowe. Jeśli wiesz który adres (i bit pod tym adresem) jest uszkodzony to wiesz też która kostka , ufff... I to samo wie procesor. Jak mu zaimplementujesz mapę kostek. Jeśli mapy nie ma to nie ma, procesor działa na adresach a nie na 'kostkach'.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

25

Odp: Atari 130XE problem z dodatkową pamięcią

Odpuszczam.....

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021