Temat: Folia klawiatury XE - jak naprawić?

Ma ktoś jakiś sprawdzony patent na zaśniedziałe/utlenione (czarne) styki sygnałowe folii klawiatury z XE?
Chodzi o sytuację gdy czyszczenie spirytusem nic nie daje, a próba przeszlifowania usuwa ścieżki z tego złącza wchodzącego w płytę główną ;)

2

Odp: Folia klawiatury XE - jak naprawić?

Problem ze START/SELECT/OPTION/RESET, czy coś innego?

Ostatnio edytowany przez Simius (2012-11-18 19:55:49)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

3

Odp: Folia klawiatury XE - jak naprawić?

W najtrudniejszym przypadku już wszystko, ewidentnie nie ma kontaktu ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2012-11-18 19:56:14)

4

Odp: Folia klawiatury XE - jak naprawić?

Na początek można by prysnąć na folię sprayem Kontakt S używanym w elektrotechnice do zaśniedziałych styków i złącz. Rozpuszcza (lub sprawia, że stają się przewodzące) warstwy tlenków i siarczków. Nie wiem, jak zareaguje ze srebrnym lakierem z taśmy, bo sam nie próbowałem, ale chyba niewiele jest do stracenia. Środek jest raczej delikatny, myślę że nie zaszkodzi. Druga sprawa - scieżki mogą być w tak złym stanie, że metalicznego srebra już praktycznie tam nie ma. Ale to łatwo sprawdzić, jeżeli od drugiej strony, poprzez folię ścieżki są również widoczne jako kompletnie czarne, to niestety nic im już nie pomoże.

5

Odp: Folia klawiatury XE - jak naprawić?

Jacques na allegro były nowe folie klawiatury do Xe, poszukaj w zakończonych aukcjach..

6

Odp: Folia klawiatury XE - jak naprawić?

Tak, widziałem, ale były w cenie za jaką da się kupić całą Atarkę XE ;)

7

Odp: Folia klawiatury XE - jak naprawić?

AS: a wiesz ile jest ich rodzajow? 3 rozebrane xe ktore mam teraz w domu - kazda ma inny zestaw otworow/srubek, a co za tym idzie rowiez i inne folie...
sam bym chetnie zanabyl folie/klawiature (nawet za cene atarki) do tej sprezynkowej.
jest prawie tak samo mila w uzyciu jak 800xlowa.

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

8

Odp: Folia klawiatury XE - jak naprawić?

A może dałoby radę te ścieżki złącza sygnałowego wychodzącego z klawiatury "namalować" na nowo jakimś lakierem przewodzącym?

Np. czymś takim:
http://allegro.pl/lakier-przewodzacy-pr … 66067.html ?

Ostatnio edytowany przez Jacques (2012-11-19 15:23:59)

9

Odp: Folia klawiatury XE - jak naprawić?

Można też podciąć o parę milimetrów, ja np. nieraz tak ratowałem folię, na złączu której brzeg był całkowicie utleniony i pozdrapywany - pół centymetra krótsza taśma wychodziła, ale działało (o ile wyżej są styki w lepszym stanie). Trzeba pilnować tylko, by uciąć równo i nie za dużo, bo potem ma się problem :) Lepiej ciachać parę razy po 1,5 milimetra i sprawdzać czy łapie niż od razu dużo.

10

Odp: Folia klawiatury XE - jak naprawić?

Jacques - sam sie zbieram do zakupu tego typu lakieru - to powinno zadzialac (podobnie jak "mazaki" przewodzace).

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

11

Odp: Folia klawiatury XE - jak naprawić?

A masz jakiś namiar na takie mazaki? Bo mi na Allegro wyskoczył jeden za blisko 200 PLN ;)
Taki mazak byłby wygodniejszy, bo tym pędzelkiem to trzeba by każdą ściezkę najpierw oklejać papierem z obu stron i tak jedną po drugiej robić...

Ostatnio edytowany przez Jacques (2012-11-19 15:53:03)

12

Odp: Folia klawiatury XE - jak naprawić?

http://www.cyfronika.com.pl/iiark7p4.htm
ceny troche odstraszaja, ale...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

13

Odp: Folia klawiatury XE - jak naprawić?

Do zaśniedziałych (czarnych) styków na folii super nadaje się dobra miękka gumka do ścierania ołówka. Ja tym zwalczam niekontakty w klawiaturach z folią do pecetów. Efekt jest jak by dopiero wyszło z fabryki. Tak samo można potraktowac styki złącz pamięci lub innych krawędziowych.

14

Odp: Folia klawiatury XE - jak naprawić?

Rownie dobra jest wełna stalowa 000.

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

15

Odp: Folia klawiatury XE - jak naprawić?

Patent z gumką od ołówka jest mistrzowski. Muszę wypróbować. W odróżnieniu od papieru ściernego czy wełny stalowej ołówek z gumką prawie zawsze się ma pod ręką, czy to w domu czy w pracy.

16

Odp: Folia klawiatury XE - jak naprawić?

No i gumka ściera wyłącznie osad, a nie metalizację.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

17

Odp: Folia klawiatury XE - jak naprawić?

laborant napisał/a:

Patent z gumką od ołówka jest mistrzowski. Muszę wypróbować. W odróżnieniu od papieru ściernego czy wełny stalowej ołówek z gumką prawie zawsze się ma pod ręką, czy to w domu czy w pracy.

Niby racja, ale np u mnie nie ma ołówków, a jak są to zaraz giną, za to wełny stalowej jest pod dostatkiem :)

wieczor napisał/a:

No i gumka ściera wyłącznie osad, a nie metalizację.

Welna 000 tez nic nie zetrze poza osadem.

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021