Temat: Czy istnieje mozliwosc zapisania plikow w pamieci atari ?

Witam serdecznie!
Jestem nowy i nie mam jakiegokolwiek doswiadczenia jesli chodzi o atari.
Szczegolowo opisze moj problem.Dokladnie chodzi mi o to,czy mozna zapisac plik tekstowy napisany w BASICu,ale w pamieci komputera,a nie na nosnikach pamieci takich jak dyskietka lub kaseta.Jezeli taka mozliwosc istnieje prosze o szczegolowe informacje,jak zapisac plik i go  nastepnie wyszukac w pamieci komputera.

Z gory dziekuje za uprzejme odpowiedzi.

PS:Przepraszam ale nieposiadam polskich znakow.

Ostatnio edytowany przez Atari65XE (2012-10-07 19:07:46)

2

Odp: Czy istnieje mozliwosc zapisania plikow w pamieci atari ?

jak wylaczysz komputra, pamiec nie ma zasilania...i pupa..

domyslam sie ze masz gole atari ?

mozna pomyslec na ram-dkisiem z potrzymywaniem...ale w Twoim przypadku zaczalbym od sio2sd/sio2pc

Ostatnio edytowany przez lotharek (2012-10-07 20:02:10)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

3

Odp: Czy istnieje mozliwosc zapisania plikow w pamieci atari ?

jezeli nie masz conajmniej 128kB, bedzie ciezko.
co prawda jak przez mgle pamietam jakis handler do ramdysku na 64kB, chyba pod dosem II+, ale to byla wylacznie zabawka, nie do wykorzystania podczas pracy.

a jesli masz 128k+ to ramdysk pod sparta dos x zaklada sie sam podczas uruchomienia (DEVICE RAMDISK jest w domyslnym configu) pod numerem D9:

z kolei mydos ma polecenie S. Set RAMdisk #
po wcisnieciu S nalezy podac numer dysku np. 3
nastepnie formatujemy ramdysk poleceniem I, podac numer (3) i wybrac Y lub A dla gestosci rozszerzonej.

teraz mozna zapisywac i odczytywac pliki zapisane na D9: lub D3:
oczywiscie jak wspominal lotharek, po wylaczeniu zasilania ramdysk idzie w...

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

4

Odp: Czy istnieje mozliwosc zapisania plikow w pamieci atari ?

Skoro chcesz zapisać plik w pamięci komputera, to chyba rozumiesz, że pamięć RAM wymaga zasilania, więc stracisz dane po wyłączeniu zasilania. Potrzebujesz wczytać sterownik ramdysku, bo nie jest on wbudowany w Atari. Takich sterowników jest mnóstwo, ale musisz mieć go skąd wczytać (z dyskietki, z sio2sd, sio2pc, ...). Praktycznie każdy DOS ma wbudowany sterownik ramdysku dla komputerów mających 128 KB i więcej. Jeśli masz gołe 65XE to istnieje sterownik ramdysku 14 KB.

Są też cartridge z własnym RAMem i baterią: RAM-CART.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

5

Odp: Czy istnieje mozliwosc zapisania plikow w pamieci atari ?

Ej. A może koledze chodzi po prostu o wgranie programu w BASICu (który ma na PC w postaci pliku tekstowego) do atari, żeby pojawił się w tam jako program (czyli LIST, RUN... te sprawy)?

6

Odp: Czy istnieje mozliwosc zapisania plikow w pamieci atari ?

bez kasety i dyskietki - pozostaje SIDE. jesli bez czegokolwiek podpinanego do komputera - to (w uproszczeniu) nie ma takiej mozliwosci, bez ingerowania w elektronike.

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

7

Odp: Czy istnieje mozliwosc zapisania plikow w pamieci atari ?

laoo/ng o tym samym własnie pomyślałem.

8

Odp: Czy istnieje mozliwosc zapisania plikow w pamieci atari ?

czyli moze jakies sio2usb by go interesowalo?
moze tylko nie umie sprecyzowac co tak na prawde chce?

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

9

Odp: Czy istnieje mozliwosc zapisania plikow w pamieci atari ?

opcja - kartridż flash (SIC!, MaxFlash)

W pamięci komputera się da tylko, jeśli zmienić kostkę rom na własną. I to programatorem - wydłubać ROM lub Basic, włożyć własną kostkę z czymś zaprogramowanym.

Wyższa para kaloszy.

Tzn. Niby się da, ale na pewno nie w prosty sposób.

10

Odp: Czy istnieje mozliwosc zapisania plikow w pamieci atari ?

Ja się zastanawiam czy problemy kolegi ATARI65XE są prawdziwe. To trzeci jego post w którym po rzeczowych odpowiedziach nie było żadnego odzewu od pytającego, ani dziękuję, ani pocałujcie mnie w d.
Jakoś czuć trolem.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2013-01-07 11:09:41)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.