Temat: Atari 130XE jak obsługiwać krok po kroku

witam
mam takie cudo jak Atari 130XE, stary monitor, stacja dyskietek LDW SUPER 2000
monitor działa, jak podłączyłem go do atari to też działa, komendy da się wpisywać, ekran pokazuje prawidłowo

jak mam sprawdzić, czy stacja dyskietek działa ?
też mam ją podłączoną pod atari, świecić się świecą lampki, coś tam się odzywa, jak odpalam jest 00, po kilku sekundach wskakuje 39 - dobrze ? i jeszcze:

po 1. mam dyskietki i nie wiem, którą stroną je wkładać, żeby stacja odczytywała zawartość - jak wkładam tak, jak do kompa się wkłada (wycięciem do przodu) to nic się nie dzieje
po 2. czy po włożeniu dyskietki i zamknięciu blokady coś trzeba wciskać ? są przyciski: protect, drive type, track, error
po 3. jak inaczej mogę sprawdzić czy to działa ? długo w ogóle trwa wczytanie zawartości dysku od momentu włożenia ?

robię porządki i chcę sprawdzić czy to działa. Jest ktoś, kto zna to urządzenie i może mi pomóc ? dodam, że wszystko jest prawidłowo podłączone, wszystkie kable są (tak mi się wydaje: kable zasilające, połączenie monitora z komputerem okrągłe i podłaczenie stacji dysków z komputerem takie prostokątne - wszystkie ?)

jeśli zdublowałem temat, to proszę o pomoc w przekierowaniu do odpowiednich źródeł, bo szukam już drugi dzien i nie mogę znaleźć

pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez adasiek (2012-04-06 13:13:59)

2

Odp: Atari 130XE jak obsługiwać krok po kroku

Żeby wczytać coś z dyskietki wpisz najpierw w basicu (na niebieskim ekranie z napisem READY, który pojawia się po włączeniu kompa) "b." i wcisnij Return. Oczywiscie bez cudzyslowow.
Albo wpisz bye i return
Wyskoczy self-test. Wcisnij klawisz OPTION i trzymajac go wcisnij RESET. Trzymaj dalej OPTION a puść RESET. Pokaże się niebieskie tlo z kwadratem w lewym gornym rogu. Możesz puscic OPTION. Jeśli stacja jest sprawna i ustawiona jako napęd 0 (zero), oraz jest w niej włozona dyskietka to zacznie ją czytac.
W stacji nic nie trzeba naciskac, z wyjatkiem zamknięcia dyskietki za pomocą klucza (tej czarnej wajchy nad szczeliną dyskietki w stacji LDW). Jeżeli stacja lub dyskietka sa niesprawne, albo dysk jest pusty to pokaże sie napis BOOT ERROR. Jesli stacja nie zostanie rozpoznana przez kompa, bo jest mocno uszkodzona, albo walniety jest kabel, to po chwili wrocisz do SELF-TESTU.

3

Odp: Atari 130XE jak obsługiwać krok po kroku

Albo z tego, co pamiętam, wystarczy włączyć kompa trzymając przycisk option.

4

Odp: Atari 130XE jak obsługiwać krok po kroku

1. Wkładasz dyskietkę otworem do przodu a opisem do tyłu
2. Zamykasz blokadę na stacji dysków
3. Włączasz Atari trzymając Option
4. Po chwili słyszysz ciche "tikanie" i puszczasz Option
5. Dyskietka się wczytuje

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

5

Odp: Atari 130XE jak obsługiwać krok po kroku

pod warunkiem że dyskietka jest w ogóle sformatowana, na dyskietce jest nagrany jakiś program  'samouruchamialny' a nie tylko dane do odczytania przez inny program, dyskietka jest sprawna, stacja jest sprawna...

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2012-04-06 16:23:47)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

6

Odp: Atari 130XE jak obsługiwać krok po kroku

dobra panowie coś tam działa
z początku, przed stworzeniem tematu miałem po prostu zielony ekran z napisem READY i kwadracikiem, nic nie czytało, nic
dziś pomyślałem, że przeczyszczę atari, wydmucham z kurzu i umyję klawiaturę, po złożeniu i podłączeniu nagle zaczęło coś czytać..
samo z siebie (bez dyskietki) po krótkim pikaniu i czegoś wczytywaniu wyskakiwał taki ekran jak poniżej na zdjęciu

http://img18.imageshack.us/img18/11/pict7360c.jpg

włożyłem dyskietkę, wpisywałem B i klikałem RETURN i nic, wyskakiwało 'NO CARTRIDGE'
nie wiem, co chodziło. Później przeczytałem te punkty od kolegi wyżej i zrobiłem tak, że włożyłem jakąś dyskietkę przy wyłączonym Atari a następnie Atari włączyłem - nic nie trzymałem, nic nie klikałem i samo zaczęło czytać dyskietkę
włączyło nawet grę, więc chyba już wszystko działa

dzięki Panowie za pomoc
wygląda to tak, jakby problem sam się naprawił po przeczyszczeniu Atari

7

Odp: Atari 130XE jak obsługiwać krok po kroku

Załadowałeś DOS. Gratulacje, zostałeś ATAROWCEM :)
A ten ekran nie naprawdę jasnoniebieski, jeżeli podłączysz do kolorowego monitora lub tv.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2012-04-06 22:07:50)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

8

Odp: Atari 130XE jak obsługiwać krok po kroku

adasiek teraz kolej na jakis "dysk twardy " dla atari kilku naszych zdolnych koległow robi takie rozwiązania. Gry wczytujesz i przechowujesz na współczesnych kartach pamięci. masz kilka rozwiązań np.
SIDE, SIO2SD lub SIC
Wtedy praca czy zabawa z atari nabiera nowego wymiaru, sam kupiłem Side i kartę cf 4GB taki dos wczytuje się w sekundę i masz zegar podtrzymany baterią.
pozdr.

9

Odp: Atari 130XE jak obsługiwać krok po kroku

póki co muszę poszukać swoich Joysticków, bo wiem, że gdzieś były :)
a powiedzcie mi, czy wszystkie dyskietki takie te kwadratowe są obustronne ?
wczoraj trochę popatrzyłem, co jest na której i jedną sprawdziłem z dwóch stron, na jednej stronie jedna gra, na drugiej stronie druga - czy tak jest ze wszystkimi ?
i pytanie, sporo dyskietek wywaliło errory lub było pikanie z czarnym ekranem - nic się nie działo. Znaczy to, że dyskietki won, czy jeszcze się do czegoś mogą przydać ?

10

Odp: Atari 130XE jak obsługiwać krok po kroku

oczywiście ze możesz mieć na jednej stronie gry i na drugiej inne zależy jak kto nagrał. Ta stacja którą posiadasz ma głowicę po jednej stronie dyskietki i żeby odczytac drugą stronę należy ją przełożyć.  Coś mi się zdajne ze XF551 jest dwustronna.

Ja tez mam w swoim składzie sporo nie działających dyskietek mozna je spróbować przeformatować i może będą do użytku.

11

Odp: Atari 130XE jak obsługiwać krok po kroku

... nie mówcie koledze o SIDE, SIO2IDE, MyIDE, SIC'u, SIO_tó_coś_tam itd - bo podstaw nauczyć się musi na tym, co ma. Chcąc opisać wszystko, co jest i sposób postępowania w każdym przypadku = to w zasadzie należało by napisać sporej objętości "encyklopedię dla początkujących". Najlepszą chyba metodą jest zaczynanie od podstaw - czyli tak, jak większość z nas od lektory "Atari Basic" Wiesława Miguta i nauki podstaw programowania w basicu ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

12

Odp: Atari 130XE jak obsługiwać krok po kroku

tak szczerze mówiąc, to zastanawiam się czy to Atari trzymać, czy (jak już wiem, że sprawne) sprzedać..
jeszcze nie podjąłem decyzji, więc zobaczymy co będzie
i jak piszecie o SIDE, SIO, SIC to ja nie wiem co to nawet :D tak więc jak kolega wyżej mówi, najpierw od podstaw trzeba by było wszystko ogarnąć
dzięki chłopaki za pomoc

13

Odp: Atari 130XE jak obsługiwać krok po kroku

Sprzedaj, co będziesz je trzymał :P

14

Odp: Atari 130XE jak obsługiwać krok po kroku

a chcesz kupić ? ;)