Temat: uszkodzone 130XE

Witam,
Zakupiłem na serwisie całkiem ładne Atari 130XE. Jest niestety coś z nim nie tak. Po włączeniu natychmiast rozpoczyna test pamięci - zawsze. Podczas sprawdzania RAMu zaznacza 7 czerwonych kwadracików. Ogólnie wszystkich kwadracików dla RAMu jest 40. Na płycie jest 16 kostek pamięci, płyta REV 5.
Wszystkie układy lutowane bezpośrednio, tylko ANTIC w podstawce. Od czego należałoby zacząć naprawianie 130? Mam zdekompletowaną płytę innego Atari XE lub XL (nie jestem pewien), więc mógłbym w wolnej chwili nieco pokombinować. Proszę o sugestie.
z góry dzięki :)

2

Odp: uszkodzone 130XE

Czy któreś z kostek są wyczuwalnie cieplejsze od pozostałych?

wszystkie trzy strony świata

3

Odp: uszkodzone 130XE

A czy uszkodzenie pamięci powoduje wywołanie testu? 

Może raczej MMU / Freddie szwankuje ?

4

Odp: uszkodzone 130XE

Dłuższy czas pozwoliłem mu na robienie tego testu w kółko. Nie zauważyłem jednak, aby któraś z kostek nagrzewała się nadmiernie. W ogóle żaden z IC nie nagrzał się jakoś za bardzo. Czy fakt, że zaznacza kilka kostek w teście na czerwono, musi świadczyć o uszkodzonych pamięciach, czy też może to być sprawka innego podzespołu?

5

Odp: uszkodzone 130XE

Zajrzyj tutaj

Ostatnio edytowany przez jer (2012-02-16 05:49:34)

6

Odp: uszkodzone 130XE

Niestety powyższy link nie działa.
Dodatkową rzeczą, jaką ustaliłem, to taka, że płyta nie była nigdy grzebana. To już jakiś plus. :)
Dotarłem do porad DereAtari. Zgodnie z poradą pajero zacznę od podmiany MMU i FREDDIEGO. Zobaczymy czy coś to da. Moim pierwszym wrażeniem było jednak takie, że kwadracików przy testowaniu RAMu jest coś za mało. Może zawiódł C025953?

Ostatnio edytowany przez bakcyl40 (2012-02-15 20:03:12)

7

Odp: uszkodzone 130XE

Porady jer'a http://www.dereatari.republika.pl/serw. … 4%99%C4%87

C025953 to małe MMU, steruje pamięcią >64kB, też może być uszkodzony.

Fredka bym nie ruszał (jeszcze).

8

Odp: uszkodzone 130XE

jer napisał/a:

Zajrzyj tutaj

Mała lekcja poruszania się w Internecie ;)

Masz link: http://www.dereatari.republika.pl/serw.html

Nie działa ? Próbujemy coś z tym fantem zrobić. Może autor pomylił się przy wstukiwaniu adresu ? Hmm.... Usuwamy serw.html i dostajemy:

http://www.dereatari.republika.pl

O kur... ! Teraz działa :) No to szybko kojarzymy że odnośnik SERWIS na stronie może kierować na podstronę, która nam nie działa (serw.html). Klikamy więc na SERWIS.

O w mordę jeża :) Działa ! Jak to !? Ano tak to :) proszę porównać dokładnie adresy :)

Szacuneczek!

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2012-02-15 22:16:04)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

9

Odp: uszkodzone 130XE

Przepraszam, nie sprawdziłem. Już działa. Jedna literka za dużo...

10

Odp: uszkodzone 130XE

jer, to do bakcyla czterdzieści było ... ;)

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2012-02-18 01:07:38)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

11

Odp: uszkodzone 130XE

Witam po przerwie,
Wymieniłem na razie MMU, włożyłem inną kostkę w podstawkę, ale brak jakichkolwiek efektów. Teraz, o ile znajdę innego FREDDY'ego, spróbuję zrobić to samo z nim.
Niestety, wymiana FREDDY'ego również nie przyniosła żadnych efektów. Po włączeniu natychmiast rozpoczyna się test ROMu i RAMu, jest 7 czerwonych kwadracików i w ogóle jakoś mniej kwadracików RAM. W innych 130 jest ich więcej.
Może inne pomysły? Uzbroiłem się w większą ilość podstawek więc jestem gotowy na kolejne "czyny". :)
pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez bakcyl40 (2012-02-19 12:20:56)