Temat: Magnetofon, transmisja danych i odsłuch tychże

Ze schematów atarynkowych wynika, że podczas transmisji danych do Atari (demodulacja) można wykorzystac drugi kanał do odsłuchu audio ? Rozumię, że zapis danych na kasecie jest w trybie dual mono ? Czy tak ?

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2011-10-07 22:18:04)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

2

Odp: Magnetofon, transmisja danych i odsłuch tychże

Na kanale prawym nagrywasz zmodulowane FSK dane na lewym audio. Podczas wczytywania nagranego w ten sposób programu słyszysz to co nagrałeś na lewym kanale. Parę tytułów oryginalnych gier i programów tak miało. Również posiadacze oryginalnej wersji Yoomp! dostali w pudełku kasetę na której podczas wczytywanie gry z kasety mogli słuchać audio-tracka przygotowanego przez X-Raya.

Oryginalne magnetofony ATARI podczas zapisu programu w standardzie zapisują na obu kanałach (L,R) zmodulowany sygnał FSK.

3

Odp: Magnetofon, transmisja danych i odsłuch tychże

Dzięki :) Oto mi chodziło !

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

4

Odp: Magnetofon, transmisja danych i odsłuch tychże

seban napisał/a:

Oryginalne magnetofony ATARI podczas zapisu programu w standardzie zapisują na obu kanałach (L,R) zmodulowany sygnał FSK.

No nie wiem. Mój XCA12 (tak, wiem, nie jest to oryginalny magnetofon Atari) zapisywał tylko na prawym kanale.

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

5

Odp: Magnetofon, transmisja danych i odsłuch tychże

a to niespodzianka niesamowita dla mnie :) Wszystkie kasety które mam nagrane na XC12, CA12, XC11 oraz 1010 jak wkładam do decka to widzę zapisane to samo na dwóch kanałach. poszukam XCA12 i jak znajdę to sprawdzę i dam znać.

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2011-10-08 12:04:29)

6

Odp: Magnetofon, transmisja danych i odsłuch tychże

Eeee, coś nie tak. Żaden magnetofon Atari nie ma możliwości nagrania na ścieżce audio. Masz decka mono.

7

Odp: Magnetofon, transmisja danych i odsłuch tychże

to chyba mi się coś zdrowo pokiełbasiło. deck jest stereo jak najbardziej.  Sprawdzę to ponownie bo może faktycznie mam urojenia ;)

8

Odp: Magnetofon, transmisja danych i odsłuch tychże

Może wszędzie masz źle wyregulowaną głowicę? ;-)

Mój XCA12 w ogóle był dziwny jakiś. Nagrywał tylko na prawym kanale, ale przy odtwarzaniu dźwięk ze ścieżki danych był baaardzo wyraźnie słyszalny na kanale audio - do dziś nie wiem, czy to z powodu złego ustawienia głowicy, czy z powodu przesłuchów generowanych gdzieś w elektronice albo na kablu SIO.

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

9

Odp: Magnetofon, transmisja danych i odsłuch tychże

patrząc na schematy magnetofonów Jer jak najbardziej ma rację. Głowica uniwersalna (zapisująco/odczytująca) ma przełączany tylko jeden kanał podczas odczytu/zapisu. Lewy kanał na stałe jest do wzmacniacza m.cz. i do Audio IN w gnieździe SIO. Zdrowo mi się coś porąbało. Ale sprawdzę o co chodzi w praktyce coś musiałem pokręcić :)

10

Odp: Magnetofon, transmisja danych i odsłuch tychże

Ta, patrząc na schemat od np. xc12 (thx Jer). Widać wszystko czarno na białym.

seban napisał/a:

Lewy kanał na stałe jest do wzmacniacza m.cz. i do Audio IN w gnieździe SIO.

W/g mnie prawy kanał [R] ; schemat XC12

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

11

Odp: Magnetofon, transmisja danych i odsłuch tychże

ja patrzę również schemat od jera, dodatkowo przygotowałem sporo kaset z Yoomp-em. I tego akurat jestem pewny, audio-track to kanał lewy, data-track kanał prawy.

http://dl.dropbox.com/u/44199/xc12.gif

Ostatnio edytowany przez seban (2011-10-09 15:48:59)

12

Odp: Magnetofon, transmisja danych i odsłuch tychże

@seban: ale jazda ! Looknij na opis kanałów na głowicach. Schemat pobrałem ze strony jera. Na schemacie widnieje data 2009. Może autor się wypowie ?

http://i53.tinypic.com/246tawi.gif

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2011-10-09 20:12:46)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

13

Odp: Magnetofon, transmisja danych i odsłuch tychże

wiem że kiedyś rozmawialiśmy na tym forum z jer-em przy okazji różnych tematów związanych z jakimś turbo.Wtedy wyszło że Jer ma błąd na sch (zamieniony kanał z lewy z prawym). O ile dobrze pamiętam to być może pobrałem chyba ten plik z wątku w którym o tym dyskutowaliśmy.

14

Odp: Magnetofon, transmisja danych i odsłuch tychże

no i dlatego cały czas mi nie pasiło :) cza było sprawdzić organoleptycznie ;)

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2011-10-09 20:29:29)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

15

Odp: Magnetofon, transmisja danych i odsłuch tychże

A który kanał jest wewnętrzny, bliższy środka taśmy? Na nim są nagrywane dane - w De Re Atari na rysunku (str. 166) widać, że to kanał prawy. Na elektrodzie gadają to samo.