1

Temat: 1040STE i co dalej ?

Witam
Kupiłem na aledrogo Atari 1040ste, nie mam pojęcia jakim kablem podłączyć go do monitora VGA. Posiadam konwerter CM331 tam jest composite i super video. Czy taki kabelek mogę kupić na naszym forum? Jak wyprowadzić dźwięk z tego Atari, czy da się też tym samym kablem monitorowym jak w XE?
Potrzebuje ogólnej informacji takiej od strony użytkownika typu czy mam na coś uważać aby nie uszkodzić czy mają wadliwe części tak jak w przypadku GTIA w XE itp.

dziękuję bardzo z góry za każda opowiedź.
pozdrawiam
secon

Odp: 1040STE i co dalej ?

Nie wiem jak ten konwerter, ale najlepiej mieć taki który przyjmuje sygnał RGB - to ma najlepszą jakość.

Jeśli chodzi o dźwięk, to z tyłu, pod przełącznikiem zasilania masz 2 chinche - masz tam wyprowadzony dźwięk stereo. W gnieździe monitorowym też jest, ale tylko mono.

O wadliwych częściach nic mi nie wiadomo, jest jedna mała niedogodność - odczytywanie dyskietki 'słychać' w głośnikach jako lekkie (najczęściej ledwo słyszalne) zakłócenie. Chyba jest na to jakaś poprawka, ale jest to na tyle mała niedogodność że mało kto to stosuje.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3

Odp: 1040STE i co dalej ?

Jeśli to model STE, to masz sygnał Composite na złączu, ale obraz jest raczej marnej jakości. Najlepiej użyć RGB, ale konwertery zwykle nie przyjmują sygnału z częstotliwością HSYNC mniejszą niż 31kHz, więc pewnie się to nie uda. Jeśli potrzebujesz jakiegoś kabelka, to mogę pomóc.

Ostatnio edytowany przez Duddie (2011-09-19 09:10:12)

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

4

Odp: 1040STE i co dalej ?

Dziekuję.
Moje atari to wersja STE niemiecka QWERTZ czy to coś przeszkadza w użytkowaniu czy tylko po prostu wersja klawiatury? I czy da się zmienić tos na wersję po angielsku?
ps co do kowertera to ten:
http://www.samal.pl/katalogi/konwer/index.htm

Ostatnio edytowany przez secon (2011-09-19 10:18:46)

5

Odp: 1040STE i co dalej ?

Duddie, napewno będe poptrzebował kabelka rgb a przynajmniej tak mi się wydaje. Żeby połaczyć din13 z atari do konwertera do np. s-video.

6

Odp: 1040STE i co dalej ?

Kabelek DIN13 - > Composite da się zrobić. DIN13 - > RGB (VGA) też, ale z tego co wyczytałem w specyfikacji, "nie łyknie" takiego sygnału, ze względu na zbyt niską częstotliwość HSYNC. Ale można spróbować doświadczalnie.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

7

Odp: 1040STE i co dalej ?

Duddie, to co mi polecasz w tej sytuacji?
Oczywiście sprzet potestuje nawet na composite aby cokolwiek zobaczyć. Nie mam nawet myszki i  żadnej dyskietki z grą :(

8

Odp: 1040STE i co dalej ?

A do czego to chcesz podłączyć? Bo jedynie z opisu o konwerterze domyśliłem się że chodzi o jakiś monitor VGA. Dla uzyskania jak najlepszego obrazu przydałby Ci się telewizor ze złączem Scart lub monitor z tunerem TV i takim samym złączem To oczywiście dla trybów Lo i Med (kolor). Dla trybu Hi (mono) wystarczy kabelek do zwykłego monitora VGA.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

9

Odp: 1040STE i co dalej ?

Mam monitor VGA CRT ale mam tez telewizor LCD ze złączmi różnymi jest tes scart

Odp: 1040STE i co dalej ?

secon:

> Kupiłem na aledrogo Atari 1040ste, nie mam pojęcia jakim kablem podłączyć go do monitora VGA.
--------------
Ostatnio od Hellboja kupiłem bardzo ciekawy konwerter RGB=>USB=>VGA, pogłączyłem to do laptopa i wyłazi z tego niebrzydki obraz na monitorze laptopowym własnie. Do gier może być średnie, bo są delaye, ale Hellboj mówi, że można to porządnie ustawić w jakichś "properties".
Podłączaliśmy do tego 520ST z Pinokiem w piątek - jest OK .


> Czy taki kabelek mogę kupić na naszym forum?
----------------
Trzeba zrobić/zamówić kabel specjalny dla ST. STkowy din => chinch. Ja tam mam, zrobił mi właśnie Pinokio; bardzo sobie chwalę.
Może Duddie takie produkuje też? (A jeśli nie, to może warto się zastanowić, bo ten temat ostatnio dość często "staje" ;) na wokandzie).


> Jak wyprowadzić dźwięk z tego Atari, czy da się też tym samym kablem monitorowym jak w XE?
---------------------
Poniekąd. Zasada jest ta sama, natomiast kabel oczywiście inny. Tego samego kabla, co powyżej, używam też do dźwięku (w ST) - z monitorowego DINa wychodzą da kable. Jeden to chinch video, drugi to chinch audio.
I jeszcze jedna sprawa. STe zazwyczaj mają fabrycznie zje.bany dźwięk (przestery). Jak wspomniano powyżej, STe ma wyjścia audio na cinchach na tylnej ścianie. Ten dźwięk jest stereo i prawdopodobnie będzie spieprzony.
Jeśli nie zależy Ci na stereo, to prawdopodobnie dźwięk z monitorowego powinien być znacznie czystszy - ale mono. No cóż, przynajmniej w teorii.

Pozdr.

Trzy najpopularniejsze w Polsce platformy 8-bit: Piwo, Wino i Wódka.
http://ym-digital.i-demo.pl/ - http://yerzmyey.i-demo.pl - https://soundcloud.com/yerzmyey
ŻADEN DOBRY UCZYNEK NIE UJDZIE BEZ KARY.

Odp: 1040STE i co dalej ?

Duddie napisał/a:

Dla trybu Hi (mono) wystarczy kabelek do zwykłego monitora VGA.

Tryb monochromatyczny pójdzie na zwykłym VGA?????
Czy byłbyś w stanie sprokurować mi taki kablik dla serii ST/STfm????????????????????????????????
Po cenie.

Trzy najpopularniejsze w Polsce platformy 8-bit: Piwo, Wino i Wódka.
http://ym-digital.i-demo.pl/ - http://yerzmyey.i-demo.pl - https://soundcloud.com/yerzmyey
ŻADEN DOBRY UCZYNEK NIE UJDZIE BEZ KARY.

Odp: 1040STE i co dalej ?

secon napisał/a:

Mam monitor VGA CRT ale mam tez telewizor LCD ze złączmi różnymi jest tes scart

Najlepiej to własnie wykorzystać. Ja na kablu STE<->SCART miałem obraz najlepszej jakości.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

13

Odp: 1040STE i co dalej ?

Powiem więcej - na kablu RGB nie da się oglądać dem, obraz jest tak ostry, że aż boli momentami :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

14

Odp: 1040STE i co dalej ?

@Yerzmyey: tak, o ile monitor obsłuży 72Hz częstotliwości odchylania pionowego. Większość to potrafi, poza bardzo starymi LCD. Napisz, jakiej długości potrzebujesz, czy to ma być kabel, czy przejściówka do standardowego złącza VGA i czy chcesz mieć dźwięk wyprowadzony na cincha.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

15

Odp: 1040STE i co dalej ?

CM331 nie ma wejścia RGB dla sygnałów PAL - natomiast STE nie ma wyjścia sygnałów w standardzie S-Video, zatem pozostaje composite - tak miałem podłączonego Falcona dla trybów "telewizorowych". Do ST-High w wypadku ST(E) trzeba dorwać przelotkę na VGA i wpiąć do wejścia VGA CM331.

Całość należałoby podłączyć w sposób jak przedstawia to obrazek:

http://www.atari.apox.pl/img.php?image=converter.png

Oczywiście w tym wypadku należy pominąć to, co dotyczy Atari 8-bit i odnieść się do Falcona.

Ostatnio edytowany przez macgyver (2011-09-19 13:04:17)

16

Odp: 1040STE i co dalej ?

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM napisał/a:

RGB=>USB=>VGA

Duby smalone.

to nie konwerter, tylko urządzenie do przechwytywania wideo i do tego potrzebny jest też pecet. Obraz jest średnio - mizerny - było trzeba sobie jeszcze zobaczyć jak wygląda rozdziałka MEDIUM ;)-

najlepszym rozwiązaniem by było faktycznie zrobić kabel RGB do Scarta i podłączyć pod TV, które radzi sobie z rgb, bo faktem jest (jak wspomnieli przedmówcy), iż composite (bodaj 2-pin din 13) jest mizernej jakości. Do demek / gier jeszcze się nadaje, lecz do użytkowych zajęć jest totalnie bez sensu.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

17

Odp: 1040STE i co dalej ?

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM napisał/a:

:
I jeszcze jedna sprawa. STe zazwyczaj mają fabrycznie zje.bany dźwięk (przestery).
Pozdr.

Zabiłeś mnie tym.... tak długo szukałem STE i okazuje się bublem?

Ostatnio edytowany przez secon (2011-09-19 19:02:18)

18

Odp: 1040STE i co dalej ?

Secon, nie panikuj... Jeśli masz TV ze Scartem, to robię kabel i będziesz zachwycony obrazem :)

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

Odp: 1040STE i co dalej ?

Przestery na STe można skorygować programowo przez LMC, więc nie jest tak źle.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

20

Odp: 1040STE i co dalej ?

Do tego bez przesady, moje gumowe ucho dopiero po 6 latach użytkowania po raz pierwszy uznało że chyba coś lekko "pierdzi" ;)

21

Odp: 1040STE i co dalej ?

Nastraszyliście chłopaka i tyle, a przetworniki STE wcale źle nie grają - a jak ktoś ma zapędy "audiofilskie", to niech podłączy STE do wzmacniacza złotymi przewodami ;)

22

Odp: 1040STE i co dalej ?

nastraszyli naprawdę
Lotharek twierdzi że STE to cudowny komputer, czytałem takie jego słowa.
Duddie, więc tak, jak możesz to zrób mi kabel do Euro w tv lcd wyprowadź mi ten dźwięk mono z monitorowego gdyby faktycznie przestery mnie wkurzały za mocno. Czytałem jeszcze że trzeba tam na płycie wymienic rezystor na mniejszy czy w takim razie mam to odrazu wykonac czy narazie nie ma takiej potrzeby?

ps. słuchałem utwór YERZMYEYa Octopush na STE i nie słyszałem jakichś przydzwięków czy przesterów no chyba że moje ucho tego nie słyszy

Ostatnio edytowany przez secon (2011-09-20 07:57:24)

23

Odp: 1040STE i co dalej ?

@secon: ok, zrobię. Jak będzie coś nie tak z tym dźwiękiem, to przyślesz mi komputer do modyfikacji.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

24

Odp: 1040STE i co dalej ?

Duddie, sądzisz że da się coś zrobić z przesterami?

25

Odp: 1040STE i co dalej ?

Duddie: jak to jest z jakoscia obrazu na lcd takiego kabelka ste -> euro? Bylbym takze chetny tylko nie chcialbym sie zawiesc jak pisze Dely, ze obraz jest tak ostry, ze do nieczego sie nie nadaje :) Chcialbym tylko alby dzwiek byl podlaczony do wyjscia stereo w ste. Jaka cena za taki kabel?