101

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

Wracam do tematu,

Otoz zrobilem tak jak polecali, czyli przywlaczonym falconie ze stingiem i tymi ustawieniami z laptopa zresetowalem modem nastepnie go wlaczylem i niestety ale sie nie pinguje, tutaj nasuwa mi sie jeszcze pytanie skoro modem odczytal inny adres MAC karty netusbee w falconie to czy pozostale ustawienia IP, Bramy, gateway nie ulegaja zmianie.

Pozdrawiam
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

102

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

Oczywiście, mogły ulec zmianie, ale tego się nie dowiesz, bo pod StiNGa nie ma klienta DHCP, jest jedynie pod FreeMiNTa.

Idź kup router.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

103

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

masakra z konfiguracją tego netu na STe ;)- wykonałem wszystko wg. listy szindlera i po załadowaniu ExtenDOS'a TOS wylatuje mi a ja widzę dwie bombki ... jak by jeszcze były święta i było to na czym powiesić - a to choinki czas nadejdzie, lecz niebawem dopiero :)

... okazuje się, iż DRVIN.PRG i SCC.PRG wywala się na TOS 2.06UK, przynajmniej u mnie ;)- czy łaty są potrzebne w przypadku tej wersji TOS'a, czy nie?


... grubo to powalone. STING wstał mi dopiero po tym, jak zmieniłem położenie pliku *.cfg dla owego programu. Jak to komuś działało wcześniej? Nie wiem :D

Ostatnio edytowany przez Pin (2011-09-15 19:14:57)

Kontakt: pin@usdk.pl

104

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

Jak masz sieciówkę to drvin.prg Ci nie potrzebny. Scc.org to tylko dla kompów, które mają scc. Ste nie ma.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

105

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

ok - jak wywaliłem SCC to przestało mi się wywalać bombami :)-

w stingu mam poustawiane IP, maske, urządzenie, widzę nawet MAC adress sieciówki, zapisałem adresy do ROUTE.TAB .... i kiszka.

Podłączone jest to co prawda pod router z włączonym dhcp, lecz z palca STe dostał adres z którym i tak dhcp kolidować nie będzie. No chyba, że włączenie dehacepa uniemożliwia wklepanie adresu komputera z palca. Tego nie pamiętam.


... w czasie ładowania sterów dostaje jednak komunikat: "DNS cache load failed", czy coś takiego. Jaki jest tego potencjalny powód? :)

Ostatnio edytowany przez Pin (2011-09-15 20:40:05)

Kontakt: pin@usdk.pl

106

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

Przyjedź z tym swoim ste na sv2k11 :P
Będzie tam AdamK który jak widzę jest góry w Polsce od tych większych Atari :)
Już nie mogę się doczekać jak odbiorę Falcon-a z działającym netem (internerem!) i usb :)

Ostatnio edytowany przez AS... (2011-09-15 20:56:12)

107

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

... tyle, że prawie mi to działa a na miejscu nie wiem, czy będzie net. Widziałem nawet przez chwilkę maca karty z Atari na statusie routera... jednak ten zniknął po tym, jak co dziwne wywaliłem ponoć "niepotrzebny" drvin.prg ;)-



teraz na domiar złego z panelu kontrolnego poznikały mi rzeczy odpowiedzialne za sieć.... to pewnie podstępny i złowieszczy XBOOT :)

Ostatnio edytowany przez Pin (2011-09-15 21:18:21)

Kontakt: pin@usdk.pl

108

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

Xboot to naprawdę dobry programik, nieużywanie go, to męczarnia...

109

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

no właśnie jak na razie to mi tylko przeszkadza póki co. Używam jednego konfigu a są problemy dodatkowo z tą siecią. Czy istnieje jakiś zmyślny programik do pingowania dla owego wynalazku?


... doszedłem do etapu w którym mogę zapingować cokolwiek, co jest za moim routerem. Nie mam jednak nawet po IP wyjścia na zewnątrz. Rozkopałem ustawienia routera, cała sieć jest ustawiona z "palca" i nic.. hehh.

Że ktoś nie wpadł na pomysł, coby zrobić instalkę do tego łajna :D

Ostatnio edytowany przez Pin (2011-09-16 01:48:52)

Kontakt: pin@usdk.pl

110

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

Pin napisał/a:

ok - jak wywaliłem SCC to przestało mi się wywalać bombami :)-

Czytanie ze zrozumieniem ma przyszłość :P wyraźnie napisane że SCC tylko w przypadku Falcona :P
Czytaj poooowooooliiiii :]

Pin napisał/a:

Czy istnieje jakiś zmyślny programik do pingowania dla owego wynalazku?

Tak, w katalogu C:\sting\tools\ping.prg czy jakoś tak.

Weź może przeczytaj tego tutoriala jeszcze raz ( tylko powoli i ze zrozumieniem :P ) i wykonaj dokładnie co tam napisane. To powinno działać. A co do drvin.prg, to może faktycznie przy sieciówce nie potrzebny, ale ja go mam i on nie przeszkadza. :D


Edit:
A i jeszcze:

Pin napisał/a:

... grubo to powalone. STING wstał mi dopiero po tym, jak zmieniłem położenie pliku *.cfg dla owego programu. Jak to komuś działało wcześniej? Nie wiem :D

Co masz na myśli "zmieniłem położenie"? Tzn. gdzie ten plik przeniosłeś?

Pin napisał/a:

w stingu mam poustawiane IP, maske, urządzenie, widzę nawet MAC adress sieciówki, zapisałem adresy do ROUTE.TAB .... i kiszka.

Czy na pewno powciskałeś wszystkie "fiftoki" i czy po ustawieniu tych wszystkich parametrów zrobiłeś "Zapisz"? On powinien stworzyć plik sting.prt. Do tego wydaje mi się że tego sting.prt'ka trzeba zapisać bezpośrednio na C, coś mi się kojarzy że jak próbowałem go zapisać gdzieś indziej ( np do katalogu STING ) to przy uruchamianiu ST'ka nie konfigurował Sting'a wg parametrów z prt. Ale z tym to mogę zmyślać, nie pamiętaj już, na pewno działa jak jest zapisany bezpośrednio na C.

Edit2:
OK, wyczytałem z dokumentacji Stinga, że faktycznie plik z konfiguracją ( sting.prt ) musi być bezpośrednio na partycji boot'owalnej.

Ostatnio edytowany przez jury (2011-09-16 06:43:12)

111

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

Z umiejscowieniem pliku konfiguracyjnego STinga, to nie był problem. Problem wył w tym, że dostałem paczkę od YerzmYeYa z informacją, że jest tam wszystko wraz z opisem ... no i w tym opisie brakło uwagi na temat SCC.PRG :D. Stąd też nie czytałem 5 stron tematu - wydawało mi się to niekonieczne, cóż - pomyliłem się :)

Ok - utknąłem na etapie takim, że z poziomu Atari mogę zapodać PING na do dowolnego komputera w sieci lokalnej. Nie mogę jednak wyjść na świat. Teraz kilka pytań:

* w opisie jest zaznaczone, iż w /PORT SETUP/ należy zaznaczyć /Reload Routing Table/. Za każdym razem jak to zaznaczę i wykonam /Save/ po ponownym uruchomieniu /PORT SETUP/ "zaznaczenie" opcji znika

* w /internals/ można w zasadzie wprowadzić wyłącznie większy lub mniejszy Delay, zaznaczyć /active/.. w opcji /Resolver/ przy innej wersji STinga miałem jeszcze ustawienie dla jakiegoś serwera (niewidze tego teraz :D ) - do czego to służy? Opcje Protocols, Drivers, Memory w zasadzie można potwierdzić poprzez "OK" i nic więcej nie da się zrobić. Czy to normalne?

OK - na razie tyle, Jury - pomożecie? ;)-

Kontakt: pin@usdk.pl

112

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

Pin napisał/a:

* w opisie jest zaznaczone, iż w /PORT SETUP/ należy zaznaczyć /Reload Routing Table/. Za każdym razem jak to zaznaczę i wykonam /Save/ po ponownym uruchomieniu /PORT SETUP/ "zaznaczenie" opcji znika

To możesz spokojnie olać, u mnie też tak samo się zachowuje, a że w niczym to mi nie przeszkadzało to nie zagłębiałem tematu.

Pin napisał/a:

* w /internals/ można w zasadzie wprowadzić wyłącznie większy lub mniejszy Delay, zaznaczyć /active/.. w opcji /Resolver/ przy innej wersji STinga miałem jeszcze ustawienie dla jakiegoś serwera (niewidze tego teraz big_smile ) - do czego to służy? Opcje Protocols, Drivers, Memory w zasadzie można potwierdzić poprzez "OK" i nic więcej nie da się zrobić. Czy to normalne?

Tu też nigdy nie wnikałem. Jedyne co robię w internals to "Active" i tyle. Nawet nie widziałem innej wersji STing'a, więc nie wiedziałem że tam w Internals były jakieś opcje serwera :)

Bardziej mnie zastanawia to:

Pin napisał/a:

Ok - utknąłem na etapie takim, że z poziomu Atari mogę zapodać PING na do dowolnego komputera w sieci lokalnej. Nie mogę jednak wyjść na świat

To mocno zależy jak masz sieć lokalną porobioną :)
Na bank masz napsuty route.tab :P
Jak jesteś podpięty STkiem do internetu? Poprzez router czy przez jakiegoś PCta który udostępnia?
Podaj mi IP Atari + IP bramki do internetu + IP PCta + napisz jaki dodałeś wpis w route.tab.
Bo podejrzewam że w route.tab jako ostatni IP podałeś np IP PC'ta i wtedy nie wyjdziesz na zewnątrz ( no chyba że jest to np IP drugiej karty sieciowej która udostępnia połączenie, to wtedy internet powinien dać się ping'ować ).
Jeśli tak to:
1. na 90% pomoże ( bo na sieciach się nie znam ) jak dodasz jeszcze wpis do route.tab:
192.168.1.30    255.255.255.0    EtherNet    192.168.1.0
tu IP atari         tu maskę             tu j/w         tu IP swojej sieci lokalnej tylko że w ostatnim członie ZAWSZE 0 ( no chyba że masz kilka podsieci u siebie w domu ;) to już nie pomogę )
2. Zmień w route.tab ostatni IP na Twój gateway internetowy.,

Ostatnio edytowany przez jury (2011-09-16 09:41:33)

113

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

Jak nie możesz wyjść na świat, to zależnie co przez to rozumiesz - albo uwalone jest ustawienie bramy domyślnej albo DNSa.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

114

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

Sieć = 4 kompy po routerze, żadne cudo a i nazwa sieć jest tu na wyrost ;)-

router: 192.168.0.1
PC1: 192.168.0.2
PC....                 3

Atari: 192.168.0.130

brama, to oczywiście 192.168.0.1, DHCP na razie wyłączyłem na routerze i w każdym kompie dla fazy testów wklepałem ipki, bramy i DNS'y ręcznie (DNS poza Atari, bo w STingu nie widze opcji do DNS.

ROUTE.TAB:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

192.168.0.130             255.255.255.0             EtherNet          192.168.0.1
0.0.0.0                         0.0.0.0                         Modem1           0.0.0.0

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Kontakt: pin@usdk.pl

115

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

Hmm, wygląda że route.tab masz dobry do tej sieci. Co do DNS w STing'u, to jest. Opcja bodaj nazywa się Resolver, ale na razie to olej :) najpierw trzeba wyjść na zewnątrz, jak już się uda to wtedy dokonfiguruj DNS'a :)
DHCP też nie powiniem przeszkadzać, ja mam włączony ale zakresu moich Atari nie obsługuje i wszystko lata :)
To przyznam że nie mam pomysłu co może być nie tak.

A, oczywiście route.tab masz tab'owany a nie spacje? Bo jak da się spacje to on nie "zobaczy" tych wpisów.

Edit:
To musi być dobrze :) Ping'uj 62.220.235.11 i daj znać.

Ostatnio edytowany przez jury (2011-09-16 10:18:01)

116

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

.. w resolved miałem opcje ustawienia servera - tylko, że znikło mi to jednak. Albo po X-Boocie, albo po zmianie wersji Stinga (zobaczę, czy X-Boot mi czegoś nie wywalił, bo miałem z nim problemy ... albo go na razie oleje po prostu)

ping na 62.220.235.11 wykazał 100% pakietów LOST ;)- jak sądzę, nie dojszły :D

EDIT:

Sprawdzę te taby, bo o tym nie wiedziałem.

... taby dla Ethernet były, lecz dla (nieużywanego) Modem 1 były taby i spacje. Zamieniłem to profilaktycznie na taby

Ostatnio edytowany przez Pin (2011-09-16 11:25:53)

Kontakt: pin@usdk.pl

117

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

Wywal ten wpis Modem 1 z route.tab i dodaj:
0.0.0.0        0.0.0.0        EtherNet    192.168.0.1

Ostatnio edytowany przez jury (2011-09-16 11:54:18)

118

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

ale jaja. po dodaniu tego, co napisałeś powyżej zapingował się na zewnątrz adres: 62.220.235.11 !! -


DNS leży, ATARIRC próbuje łączyć się z warszawa.irc.pl, lecz jedynie po IP

Ostatnio edytowany przez Pin (2011-09-16 12:25:55)

Kontakt: pin@usdk.pl

119

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

A masz w katalogu C:/STING plik RESOLVE.STX? Jeśli tak to w stingu powinna gdzieś być opcja do ustawienia servera DNS'u i nie będziesz musiał się bawić w IPki :)

120

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

zaraz sprawdzę, bo na razie rozkminiam działanie ATARIRC :)_

OK - wszystko działa. Tzn - atarirc wraz z DNS'em, no i odpaliłem jeszcze FTP. Pytanie, czy ktoś z Was ma najnowszego atarirc'a w wersji 2.xx? - oczywiście nie chodzi o tego, który jest na stronie autora ;)-

Ostatnio edytowany przez Pin (2011-09-18 13:35:15)

Kontakt: pin@usdk.pl

121

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

Witam Wszytskich,

W koncu i ja kupilem routera i wczoraj w nocy go zainstalowalem. Poo odpaleniu go i uzyskania sieci na laptopie probowalem najpierw na hadesie tutaj ponioslem porazke. Postepowalem tak jak jest stronie Hadesa i sterownikow do karty sieciowej a potem probowalem instalowac DHCP wg instrukcji

http://phsw.110mb.com/sw-mintdhcp.html

Jednak to nie pomoglo to dzisiaj zrezygnowalem i zaczalem to robic na falconie z ct63 i ctpci ale tutaj ponioslem porazke z DHCP, dlatego zwrocilem sie do jurego i przy jego pomocy dokladnie 1-2 godz temu odpalilem siec ale konfigurowalem ja recznie. Sukces taki ze router dziala i mam siec zarowno na laptopie jak i na atari.

Pisze do Was z prosba co robie zle i jak krok po kroku i skonfigurowac aby miec DHCP ?

Pozdrawiam
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

122

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

Kroll: trochę brakuje nam szklanej kuli.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

123

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

AdamK: Wiem przydalaby sie, moze pokrotce sprobuje napisac co i jak.
Do katalogu mint/1-18-cur wrzucilem sterownik netusbee dla ct63 nastepnie zaczalem postepowac jak w opisie na tej stronie o czy pisalem wyzej
stworzylem taki plik etc/mydhcp
dopisalem linijke do pliku mint.cnf praktycznei na koncu wczesniej instalujac te 3 pakiety rpm o ktorym mowa

Tam na tej stronie jest ustawione setenv SDL_VIDEODRIVER gem czy to dopisywac bo tego nie robilem.

Nastepnie zrobilem restart obu maszyn na hadesie pojawialo sie DHCPREQUEST on rtk0 ( a nie ne0) co to jest i jaka jest roznica to nie wiem a na falconie w ogole to tak jakby nie uruchamial w ogole

Moze przy okazji sprobuje to jeszcze raz na nowo zrobic. Jesli chodzi o hadesa to tutaj mam klopot raczej ze sterownikiem ?

Pozdrawiam
Kroll

Ostatnio edytowany przez Kroll (2012-01-06 22:51:16)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

124

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

Kroll: mało. Pokaż pliki.

Jeśli na Falcpnie nie widzisz rezultatów zmian, to zmieniasz nie to co trzeba.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

125

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

AdamK: wyslalem plik mint.cnf mydhcp i utworzony dhcp.out sprawdz moze cos znajdziesz

Pozdrawiam
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE