1

Temat: Atari 65XE- brak reakcji na monitorze, może jest uszkodzony

Witam
O kilku godzin posiadam Atari 65XE. Podłączam go do monitora commodore (zdobyty razem z atari) przez kabel cinch. Wkładam kabel w gniazdo "Television" w Atari, a w monitorze w gniazdo video. Uruchamiam Atari przełącznikiem. Zapala się na nim czerwona lampka w lewym dolnym rogu ale na monitorze nic się nie dzieje tak samo na innym telewizorze. Jest tam jakiś przełącznik Channel 2 3 ale ja nie widzę tam żadnego suwaka i nie wiem na co jest teraz ustawiony. Co radzicie?

2

Odp: Atari 65XE- brak reakcji na monitorze, może jest uszkodzony

Bo nie będzie reakcji, to jest na kabel tzw. "antenowy", a takiego gniazda monitor nie ma.

Zanabądź drogą kupna np. taki kabelek: http://allegro.pl/kabel-wtyk-din-4x-cin … 91899.html i dopasuj video i audio. Myślę, że powinno ruszyć. :)

I Ty zostaniesz big endianem...

3

Odp: Atari 65XE- brak reakcji na monitorze, może jest uszkodzony

miker napisał/a:

Bo nie będzie reakcji, to jest na kabel tzw. "antenowy", a takiego gniazda monitor nie ma.

Zanabądź dorgą kupna np. taki kabelek: http://allegro.pl/kabel-wtyk-din-4x-cin … 91899.html i dopasuj video i audio. Myślę, że powinno ruszyć. .)

Dzięki. Może jutro rozejrzę się za tym kablem. Chyba na giełdzie pod trasą łazienkowską będą mieli.

4

Odp: Atari 65XE- brak reakcji na monitorze, może jest uszkodzony

Albo przeszukaj kanały w telewizorze po włączeniu komputera lub przełącz na tryb AV. Obraz powinien się znaleźć.

5

Odp: Atari 65XE- brak reakcji na monitorze, może jest uszkodzony

BartoszP napisał/a:

Albo przeszukaj kanały w telewizorze po włączeniu komputera lub przełącz na tryb AV. Obraz powinien się znaleźć.

Patrzyłem w trybie AV ale spróbuje jeszcze raz.

EDIT:
Niestety brak reakcji na telewizorze. Spróbuję zdobyć jutro ten kabelek DIN-Cinch

Ostatnio edytowany przez Linkas (2011-06-20 21:56:51)

6

Odp: Atari 65XE- brak reakcji na monitorze, może jest uszkodzony

Wystarczy dowolny kabel CINCH - CINCH aby sprawdzić bez wnikania w jakość obrazu.

7

Odp: Atari 65XE- brak reakcji na monitorze, może jest uszkodzony

BartoszP napisał/a:

Wystarczy dowolny kabel CINCH - CINCH aby sprawdzić bez wnikania w jakość obrazu.

Właśnie takie kable mam i nie działa. W monitorze mam wejście Video jak w telewizorze. Tu i tu nic.

8

Odp: Atari 65XE- brak reakcji na monitorze, może jest uszkodzony

Ech. Tak nie zadziała.

Musisz mieć kabel DIN z wyjściem na dwa CINCHe... (AUDIO I VIDEO)

W wyjście 'głowicy' da się wetknąć cincha ale obrazu na AV nie będzie bo to sygnał zespolony HF obrazu z dźwiękiem więc nie gadajcie głupot. Miker ma rację.

Jak chcesz zrobić taki kabel sam kup 'piątkę' i dwa cinche a ja jutro tu wrzucę schemat jak to połączyć

Z resztą tutaj jest... http://c64.com.pl/Allegro/Kabel_DIN_DIN/schematbr4.jpg

[opuściłem to miejsce bezpowrotnie][dziękuję za skasowanie mojego konta]

9

Odp: Atari 65XE- brak reakcji na monitorze, może jest uszkodzony

http://allegro.pl/przewod-audio-video-d … 22051.html

[opuściłem to miejsce bezpowrotnie][dziękuję za skasowanie mojego konta]

10

Odp: Atari 65XE- brak reakcji na monitorze, może jest uszkodzony

Kupiłem przewód taki jaki polecił miker za 12 zł i działa!!! Niestety monitor jest uszkodzony(obraz jest ale cały czas lata) ale na telewizorze jest ładny obraz. Nie wiem dlaczego obraz jest w niebieskiej tonacji.

11

Odp: Atari 65XE- brak reakcji na monitorze, może jest uszkodzony

W monitorze spróbuj pokręcić synchronizacją.
Niebieski, bo taki jest ekran Basica. Napisz BYE i naciśnij Return to się zmieni.

12

Odp: Atari 65XE- brak reakcji na monitorze, może jest uszkodzony

jer napisał/a:

W monitorze spróbuj pokręcić synchronizacją.
Niebieski, bo taki jest ekran Basica. Napisz BYE i naciśnij Return to się zmieni.

Pomogło pokręcenie. Choć nie wiem czy jest niebiesko bo monitor okazał się czarno biały.  Muszę zobaczyć memory test w kolorze :D

Ostatnio edytowany przez Linkas (2011-06-21 17:31:32)

13

Odp: Atari 65XE- brak reakcji na monitorze, może jest uszkodzony

To nawet wysmienicie :) . Wazny jest kolor tych kwadracikow (powinny byc zielone), czego nie sprawdzisz bo masz monitor B/W.

Atari 65/130XE + SDrive + SIO2SD +xc12 ; AMIGA 600 2Mb + CF IDE+HxC SD ; AMIGA 500 +512Kb; C64 + 1541 +mag; klon A2600

14

Odp: Atari 65XE- brak reakcji na monitorze, może jest uszkodzony

Dobrze, tak ma być.
Poprzednio pisałeś: " Nie wiem dlaczego obraz jest w niebieskiej tonacji."  Ale czy ten monitor na pewno jest czarno-biały? Może pokręć pokrętłem Tint.
Możesz też mieć monitor NTSC a komputer PAL lub odwrotnie. To tłumaczyło by potrzebę synchronizowania obrazu.

15

Odp: Atari 65XE- brak reakcji na monitorze, może jest uszkodzony

axg napisał/a:

To nawet wysmienicie :) . Wazny jest kolor tych kwadracikow (powinny byc zielone), czego nie sprawdzisz bo masz monitor B/W.

Na telewizorze wszystkie kwadraciki zielone.

jer napisał/a:

Dobrze, tak ma być.
Poprzednio pisałeś: " Nie wiem dlaczego obraz jest w niebieskiej tonacji."  Ale czy ten monitor na pewno jest czarno-biały? Może pokręć pokrętłem Tint.
Możesz też mieć monitor NTSC a komputer PAL lub odwrotnie. To tłumaczyło by potrzebę synchronizowania obrazu.

Monitor jest z USA (ma amerykańską wtyczkę i muszę kombinować z transformatorem) a atari jest w wersji europejskiej. Prawdopodobnie jest on kolorowy bo ma pokrętła "color" i "tint" ale nie widać kolorków ani trochę jakkolwiek kręcę nimi. To commodore model 1702.

Ostatnio edytowany przez Linkas (2011-06-21 17:52:30)