1

Temat: S-video już mam - jak doprowadzić dźwięk?

Przede wszystkim witam szanownych forumowiczów.

Znalazłem na http://www.hardwarebook.info/Atari_8-bit_S-Video sposób polutowania kabla DIN5->S-Video ale nigdzie nie widzę jak do telewizora miałbym wtedy doprowadzić dźwięk...

W samsungu 711mp mam takie wejścia:
http://img.benchmark.rs/tests/monitors/17/TFT/samsung_711mp/Samsung_711MP_06.jpg

Mam wypuścić dźwięk na te dwa gniadka (czerwone i białe) z pinów 2 i 3 wyjścia monitorowego w Atari 65XE? Czy 711mp obsłuży kombinację obrazu z s-video i dźwięku z chinchy?

Chyba, że mogę to opędzić złączem SCART ale nie mogę znaleźć schematu wyprowadzenia chroma/luma osobno. Jedyne co znalazłem to wyprowadzenie obrazu przez "composite video" a podobno chroma/luma osobno byłoby lepiej...

Ostatnio edytowany przez Dobert (2010-08-04 19:09:22)

2

Odp: S-video już mam - jak doprowadzić dźwięk?

Do złącza s-video w monitorze doprowadzasz lumę i chromę ze złącza w Atari (DIN5) a audio bierzesz także ze złącza monitorowego (DIN5) i doprowadzasz poprzez chinch do gniazda audio L lub R w monitorze (możesz też rozdzielić i podłączyć do obu, jeśli nie masz stereo a chcesz by oba głośniki grały). Sam miałem taki monitor, ale poszedł w diabły (sprzedany) gdyż nie współpracował z VBXE. Ale do standardowej Atarki jest świetny :)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2010-08-04 19:05:58)

3

Odp: S-video już mam - jak doprowadzić dźwięk?

Dzięki za odpowiedź. Mam pewność, że nie będę na darmo po wtyczki jeździł:)

A złączem SCART da radę chroma/luma osobno? Bo teraz mam scarta przez "composite video" i na 711mp jakieś artefakty mam wokół sprite'ów co nie występuje na zwykłym telewizorze CRT podpiętym tym samym kablem.

Ostatnio edytowany przez Dobert (2010-08-04 19:12:51)

4

Odp: S-video już mam - jak doprowadzić dźwięk?

Da radę, ale to już musisz się zagłębić w opis (np. tu http://en.wikipedia.org/wiki/SCART) gdzie co podłączyć we wtyczce SCART i jakie napięcie na jednym z pinów by wymusić użycie S-video.

5

Odp: S-video już mam - jak doprowadzić dźwięk?

Ale trzeba pamiętać, że nie każdy TV obsługuje sygnał S-Video na złączu SCART.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

6

Odp: S-video już mam - jak doprowadzić dźwięk?

jeszcze raz dzięki. z Wikipedii wynikało by, że C (chrominance) z Atari idzie do pinu 15 w SCART a masa C z Atari idzie do pinu 13 SCART.

problem mam tylko z Y (luminance) bo nie wiem czy dać go do pinu 19 czy 20 w scart. Niby 20 to input ale cholera wie. No i masa Y do pinu 17 niezależnie czy sam Y idzie do 19 czy 20.

mam nadzieję, że nic nie popalę w atarynce jak będę testował gdzie to luminance zapodać...

Pecus napisał/a:

Ale trzeba pamiętać, że nie każdy TV obsługuje sygnał S-Video na złączu SCART.

oki czyli jak nie będzie działało ani na 19 pinie w scart ani na 20 to dlatego:)

Ostatnio edytowany przez Dobert (2010-08-04 20:28:16)

7

Odp: S-video już mam - jak doprowadzić dźwięk?

Jak uzyskasz czarno-biały obraz podłączając S-Video po SCART to znaczy na 90%, że Twoj TV nie obsługuje tego sygnału po SCART. Najnowsze TV obsługują po SCART nawet sygnał komponentowy (HD, u mnie nawet 1080p60 przechodzi), ale nawet one najczęściej tylko na jednym z kilku gniazd.

Ostatnio edytowany przez Pecus (2010-08-04 23:59:59)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

8

Odp: S-video już mam - jak doprowadzić dźwięk?

No i pytanie czy użycie S-video w SCART jest warte zachodu, skoro masz osobne S-video + audio, które działa na 100% ;)

9

Odp: S-video już mam - jak doprowadzić dźwięk?

Schemat połączeń Atari -Scart.

Ostatnio edytowany przez Bouli_23 (2010-08-26 21:56:30)

Post's attachments

scart.gif 3.18 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Dzieci (dzisiaj prawie 20 letnie) wychowałem na Atari 65XE i LDW2000, teraz po latach wracamy, typowa nostalgia.