Temat: VBXE i S-video w jednym stały domu ;-)

Minister zdrowia (tzn. Candle :) ) ostrzegał gdzieś na forum, że gdy korzystamy z VBXE, to lepiej nie mieć jednocześnie podłączonego do monitora S-video z gniazda monitorowego, bo może paść scalak 4050.
Chciałbym móc wygodnie przełączać pomiędzy źródłami obrazu VBXE/S-video, niekoniecznie odłączając za każdym razem jeden bądź drugi kabel...

Macie może jakieś rozsądne rozwiązanie podłączenia do Atarki przełącznika VBXE/S-video, który zapewniłby bezpieczeństwo w tym względzie? Tak, żeby jedynymi czynnościami było "cyk" na przełączniku i wybór innego wejścia na monitorze?

Ostatnio edytowany przez Jacques (2010-05-31 21:55:43)

2

Odp: VBXE i S-video w jednym stały domu ;-)

podłączaj - nic nie padnie - jak masz sygnał rgb podłączony ? używsz csync czy composite jako synchronizacji ? Jaki monitor ?

pomidor

3

Odp: VBXE i S-video w jednym stały domu ;-)

RGB + CSYNC podłączony do gniazda EURO. S-video z gniazda monitorowego XE podłączone do gniazda S-VHS. Monitor LG 17" LCD-TV.

Z composite zamiast CSYNC jako źródłem synchronizacji byłoby bezpieczniej? ;) Monitor nie działa w trybie "obraz w obrazie", także teoretycznie jednocześnie wykorzystuje jedno wejście... Teoretycznie ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2010-06-01 13:10:20)

4

Odp: VBXE i S-video w jednym stały domu ;-)

Generalnie w standardzie SCART jako źródło synchronizacji w trybie RGB służy sygnał CVBS (Composite Video) więc nie tylko bezpieczniej ale i zgodnie ze standardem by było.

Prawda jest jednak taka, że podłączając CSYNC do SCART obciążasz je impedancją 75 Omów czyli typową dla CVBS ... To mało i mocno daje w kość układowi 4050. Podłączenie oprócz tego S-Video już tu nic nie zmienia.

Ostatnio edytowany przez electron (2010-06-01 20:45:36)

pomidor

5

Odp: VBXE i S-video w jednym stały domu ;-)

Czyli użyję composite zamiast CSYNC i generalnie nie ma co się wówczas przejmować dodatkowo podłączonym na stałe do monitora S-video i spokojnie mogę zamiennie używać tych dwóch różnych źródeł obrazu?


EDIT:

composite jednak nie użyję, bo w Atarce już nie mam modulatora ;) za to jak podłączam COMP LUMA zamiast CSYNCa, to na niebieskim ekranie basica znaki mają cienie po lewej stronie o szerokości pół znaku, poza tym obraz stabilny...
Czyli jak używam CSYNCa, to obciążenie 4050 za duże, composite nie użyję, bo już nie mam a COMP LUMA daje cienie... Jakie wyjście z sytuacji? ;) Może wziąć sygnał z któregoś miejsca "pomiędzy" czystym CSYNC a COMP LUMA?

Ostatnio edytowany przez Jacques (2010-06-01 21:37:51)

6

Odp: VBXE i S-video w jednym stały domu ;-)

A nie można zbuforować CSYNC z GTIA przez wolną bramkę 74LS08 na płycie? O ile już nie jest wykorzystana. Można też dorzucić jakiś porządny bufor. I zwiększyć moc zamówioną w elektrowni :D

7

Odp: VBXE i S-video w jednym stały domu ;-)

jer: przepuścić CSYNCa przez pojedynczą bramkę AND?

electron: co myślisz o rozwiązaniu problemu gdy nie mam composite już  w kompie a COMP LUMA zamiast CSYNCa daje nieidealny obraz z cieniami?

Ostatnio edytowany przez Jacques (2010-06-02 10:04:00)

8

Odp: VBXE i S-video w jednym stały domu ;-)

Przepuść może przez zwyczajny wtórnik emiterowy.

Ceterum censeo Germaniam esse delendam.

9

Odp: VBXE i S-video w jednym stały domu ;-)

Wolałbym skorzystać z tego co mam w kompie/w domu, czyli jakieś LS-y, tudzież wziąć synchro z jakiegoś innego miejsca niż goły CSYNC, jeśli to możliwe... Bo trudno mi się wybrać na zakupy obecnie po "wtórnik emiterowy" ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2010-06-02 11:10:38)

10

Odp: VBXE i S-video w jednym stały domu ;-)

Wtórnik emiterowy to pojedynczy tranzystor w układzie OE, czyli dokładnie takim, jaki występuje w torze video - kolektor do zasilania, baza do źródła sygnału, emiter do masy przez rezystor (tu: 100ohm, ale dla samego csync wystarczy 470ohm). I tego rezystora bierzesz sygnał wyjściowy.

Ceterum censeo Germaniam esse delendam.

11

Odp: VBXE i S-video w jednym stały domu ;-)

1. użyj CSYNC ale daj go przez rezystor 100 omów szeregowo

2. Dodatkowo można zbuforować nieużywaną bramką w 4050 - sam tak robiłem w kilku atarkach.

pomidor

12

Odp: VBXE i S-video w jednym stały domu ;-)

electron, dzięki. Zrobiłem jak w p. 1.  :)