1

Temat: 65 XE problem z klawiszami funkcyjnymi

Witam,

Problem pojawił się niedawno wcześniej ATARI śmigało z sio2sd aż milo.
Zaczęło się od sporadycznego nie działania klawisza OPTION - nie wyłączał BASIC-a i niektóre gry się nie wczytywały.
Potem zaczął przerywać START - SELECT - pewnie tez HELP.
Na końcu przestały działać wszystkie klawisze funkcyjne łącznie z RESET-em.
Dodam że klawisze klawiatury QWERTY działają prawidłowo.

Gdzieś na forum wyczytałem że problem może być z podłączeniem taśmy lub z sama taśmą.
Rozkręciłem ATARI poruszałem taśmą wypiąłem i wpiąłem ją najpierw bez rezultatu, a za drugim razem pomogło w ten sposób że działa RESET
tylko tez tak dziwnie nie jak się go naciska tylko jak się puszcza nie pamiętam czy tak powinno być.

Co do samej taśmy - jest w dobrym stanie choć końcówki ma zaczernione i w kolorach tęczy.
Nie wiem co mógł bym z nią zrobić przeczyścić czymś czy pozaginać.
Proszę o pomoc!

Pozdrawiam!!

2

Odp: 65 XE problem z klawiszami funkcyjnymi

rozkrec ta klawiature, wydlub folie i ja obejrzyj od strony folii - nie od strony metalizacji
szukasz ciemniejszych fragmentow - napewno bedzie ich troche od strony metalizacji ale te sie jakby nie licza
jesli oksydacja dotrze na druga strone, wtedy taka sciezka traci swoje wlasciwosci jako przewodnik i klawiaturka umiera
jak juz cos wypatrzysz - miernik w lape ustawiony na test ciaglosci i potwierdz swoje znalezisko - jesli to miejsce okaze sie faktycznie wadliwe, wtedy trzeba sie ratowac papka do naprawy podgrzewania szyb samochodowych - taka papke po nalozeniu trzeba podgrzac do 240 stopni co by nabrala swoich wlasciwosci, lub - odczekac ze dwie doby
papke nalezy klasc dosc grubo
inna alternatywa sa pisaki przewodzace, ale na temat ich skutecznosci nie moge nic powiedziec

przechodze na tumiwisizm

3

Odp: 65 XE problem z klawiszami funkcyjnymi

tak, reset dziala jak sie go puszcza, start,select,option w momencie nacisniecia

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

4

Odp: 65 XE problem z klawiszami funkcyjnymi

podlacze sie z pytaniem :)

Czy mozna gdzies kupic taka tasme 'do klawiatury'? sama tasme 24 rzedowa plaska. Jak to wogole sie fachowo nazywa?

5

Odp: 65 XE problem z klawiszami funkcyjnymi

Chodzi Ci o klawiaturę XL czy XE? W przyadku XL taśma jest z jednej strony lutowana do klawiatury, z drugiej ma odsłonięte styki do złącza. Raster taśmy 2,54mm. Bardzo trudna do zdobycia. Łatwiej jest zdobyć przewód płaski (szara wstążka) SCSI i połączyć co drugim przewodem. Wstążkę trzeba zwęzić do 47 żył i parzyste skrócić o 10 mm z obu stron. Powstanie taśma do wlutowania w klawiaturę i w płytę. Zamiast wlutować w płytę można zrobić końcówkę z cienkiego laminatu z wytrawionymi stykami (niektóre 600XL mają takie przejściówki).

6

Odp: 65 XE problem z klawiszami funkcyjnymi

XL. te lepsze (na switchach) klawiatury mialy tasme lutowana do klawiatury, i ze 'zlaczem' do plyty.
No wlasnie chyba trzeba bedzie rzezbic z tasma scsi i laminatem....

7

Odp: 65 XE problem z klawiszami funkcyjnymi

Rozkręciłem klawiaturę, folia dzieliła się na 3 części środkowa jest pusta. Wszystkie są gorą i dołem połączone takimi spinkami
nie wiem czy można to rozerwać??

Zaczernień jest bardzo dużo, ale po stronie metalizacji od strony folii nie dopatrzyłem się niczego szczególnego.
Po stronie metalizacji ścieżki są całkiem zaczernione miedzy RESET-em a OPTION-em nie mam żadnego miernika żeby cokolwiek sprawdzić.
Pożyczę od kumpla elektronika miernik to będę działał dalej.

Dzięki za dotychczasowe informacje!

8

Odp: 65 XE problem z klawiszami funkcyjnymi

xxl napisał/a:

tak, reset dziala jak sie go puszcza, start,select,option w momencie nacisniecia

w mojej 65xe pierwotnie reset nie czekał na puszczenie trzeba było go lekko zmodyfikować żebym mógł przełączać ROM'y

Takich dwóch jak nas trzech to niema ani jednego.

9

Odp: 65 XE problem z klawiszami funkcyjnymi

pustak: tak, mozesz, pozniej to mozna ladnie poskladac uzywajac plastikowej czesci klawiatury jako szablonu (ma wypustki, w ktore wejda wyciecia folii)
kontynuuj czelendz z miernikiem

przechodze na tumiwisizm

10

Odp: 65 XE problem z klawiszami funkcyjnymi

Tak się zastanawiam... Może nie warto babrać się z folią i jej reanimacją...
Może warto zainwestować w micro switche ? Wywalić folie i wstawić w to miejsce przyciski... Tylko że najbardziej to się by sprawdziło w XEGS bo ma oddzielną klawiaturkę. W pozostałych może być problem z umocowaniem i wycentrowaniem switch - plastikowa "pokrywka" klawisza.
A propo wydaje mi się że kiedyś była w sprzedaży przeróbka / modyfikacja klawiatury z ATARI 400 zaminiająca ją na klawiaturkę na switchach albo jakoś tak.... tak mi się co przypomina ale pewny nie jestem

11

Odp: 65 XE problem z klawiszami funkcyjnymi

Jeszcze jedno pytanie związane z tematem, mianowicie czy folia w klawiaturze od 800 XE jest taka sama jak w 65 XE?
Chyba kuzyn ma padniętą 800 XE, ale folie można by odzyskać.

Na razie nie mogę się skontaktować z kolega od miernika pewnie sprawa z naprawa starej foli przeciągnie się pewnie do nowego roku.


Zdrowych i wesołych życzę!!!

12

Odp: 65 XE problem z klawiszami funkcyjnymi

Czytajcie, dziatki, atariki: http://atariki.krap.pl/index.php/XE#Typy_klawiatur

Ostatnio edytowany przez drac030 (2009-12-24 13:29:15)

KMK
? HEX$(6670358)