Temat: Moje Atari 65XE

Witam!
Temat może zbyt ogólny ale mam dużo pytań heh.
Dobra to tak znalazłem w garażu 65XE oczywiście bez zasilacza :P.
Więc zasilacz muszę zrobić na 5V ale jakiej mocy ma być?

Teraz drugie pytanie. Co się mogę spodziewać po 65XE które stało 10 lat w garażu, wsadzone w reklamówkę, postawione na wysokiej półce? Wizualnie wygląda wyśmienicie (O ile ma być szare). Używając zasilacza 3V zapala się czerwona dioda (Nie ma mowy żeby odpaliło coś dalej).

Dalej, Magnetofon, ... Rok temu został rozebrany... Chciałbym coś na niej uruchomić a nie mam magnetofonu, za to mam tylko jeden cartridg z oryginalną naklejką TURBO 2000. Czy dało by się jakoś coś odpalić bez kosztów, czyli bez kupowania żadnych ATARIMAX i SIC, coś co mógłbym zbudować sam? Szukałem dużo pod hasłem SIO2... I chyba najlepiej byłoby zrobić sio2pc, ale powiedzcie mi jak to ma działaś bo wcześniej nie miałem styczności z atari. No to czekam na odpowiedzi.

Marcin648 i Atari65XE

2

Odp: Moje Atari 65XE

na start, zrobic samemu sio2pc (koszt niewielki) lub kupic gotowca http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=9940 (koszt niewspolmierny do zawartosci, ale gotowiec).

by zrobic cos takiego samemu potrzebujesz np. konwerter usb2rs ftdi, ktory przy odpowiedniej aplikacji zapewni ci tez odpowiednie poziomy napiec (czyli rs232 na poziomach ttl, jakich spodziewa sie atarka). "na pajaka" pewnie nawet w 20-25 pln sie zmiescisz.

zajrzyj do http://atariki.krap.pl/index.php/Gniazdo_SIO jak i do http://atariki.krap.pl/index.php/SIO2PC majac na uwadze ze opisany tam sio2pc tyczy sie nie usb, a starego dobrego rs232.

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

3

Odp: Moje Atari 65XE

Ten trzeci link już sobie obcykałem wcześniej ;). Nie będę robić pod usb, zbędny dodatek. Jeszcze tylko znaleźć wtyczkę SIO
z rozebranego magnetofonu. najbardziej interesuje mnie program jaki ma do tego być.

Ale najpierw sobie zasilacz załatwię heh. :)

Ostatnio edytowany przez Marcin648 (2012-05-02 11:43:37)

Marcin648 i Atari65XE

4

Odp: Moje Atari 65XE

http://aspeqt.sourceforge.net/
nie wazne czy windows czy linux, a pewnie i na macu dziala.

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

5

Odp: Moje Atari 65XE

Dobra zasilacz jest. Atari działa. Teraz tylko z tym SIO2PC czy muszę pod RS232 jakieś sterowniki czy jakieś porty ustawić czy coś?

Marcin648 i Atari65XE

6

Odp: Moje Atari 65XE

Dlaczego w zasadzie nie chcesz na USB :) Coraz trudniej o RSa. Ale jeśli masz działającego RS to w aspectq ustawiasz wszystko

Ostatnio edytowany przez wieczor (2012-05-03 12:58:26)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

7

Odp: Moje Atari 65XE

Bo MAX 232 mam na składzie a konwertera nie. Rs232 tego portu nawet nie mam ale na płycie jest gniazdko com i na śledziu sobie je wyprowadzę pod rs232. W sumie będę miał SIO2PC za darmo :)

Ostatnio edytowany przez Marcin648 (2012-05-03 13:45:59)

Marcin648 i Atari65XE

8

Odp: Moje Atari 65XE

Gdybyś chciał śledzia RS232 do płyty to służę pomocą za małe piwo :)
Też posiadam RS232 na płycie i pracuje o wiele lepiej niż na przelotce RS232 > USB, ileż się nakombinować musiałem a tutaj wpinam i działa. Na nowych płytach z reguły nie widzę już RS232 ale zawsze możesz zachomikować jakiegoś starego PC - chyba jakieś płyty EPIA posiadały RS232 a zawsze to mały PC pod ręką lub stary laptop.

Co do SIO2PC to też mam zbudowane własnoręcznie i w sumie jak się ma części to nie ma sensu kombinować.

9

Odp: Moje Atari 65XE

U mnie to i tak prowizorka. Zasilacz od komputera z płytką rozruchową 5v i masa do DIN-a i jest zasilanie heh. Niestety jedyne czego nie mogę znaleźć to SIO. Chyba muszę dolutować kabelki którymi to wyprowadzę na jakąś 13 pinową wtyczkę. Atari nigdy nie było otwierane nawet ma zaślepkę opłaca się otwierać?

Ostatnio edytowany przez Marcin648 (2012-05-03 20:28:47)

Marcin648 i Atari65XE

10

Odp: Moje Atari 65XE

Kabla SIO niestety na pewno nie mam :( Da się jakoś prosto zrobić? Albo wsadzę piny i zaleje silikonem heh :p.
Najbardziej winię siebie za magnetofon... Był to 410... A ja go rozebrałem wlutowałem co się da i wyrzuciłem... A pewnie jeszcze działał...

Ostatnio edytowany przez Marcin648 (2012-05-09 15:54:35)

Marcin648 i Atari65XE

11

Odp: Moje Atari 65XE

Hymm ja chyba o czymś nie wiem mam niby to 65xe ale na płycie pisze 130xe. Czy ostatnie 65xe to były 130 z odjętym ramem?

Marcin648 i Atari65XE

12

Odp: Moje Atari 65XE

Masz rację, tak było.
Możesz też zajrzeć na dereatari w dział SERWIS. Adres w stopce.

Ostatnio edytowany przez jer (2012-05-23 19:16:37)