26

Odp: Co lepsze SIO2SD czy SIDE ?

Andrew__M napisał/a:

-/+ brak obsługi plików ATR - rozpakowuję to przez plugin Total Commandera. W sumie żadna robota.

Tzn jak? Co to za plugin i jaki format dostajesz po rozpakowaniu?

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

27

Odp: Co lepsze SIO2SD czy SIDE ?

zaxon napisał/a:

w Side nie ma wersji firmware

rozumiem, że nie jest planowny rozwój oprogramowania

elektronicznych bebechow na wierzchu

w SIO2SD zamkniętym w obudowie (jak SIDE) nie widziałem żadnych bebechów na wierzchu

urywajacego sie predzej czy pozniej kabla

mam Atari od 1988 r., SIO2SD nabyłem trochę później ;) jakoś żaden kable nigdy mi się nie urwał. Nie słyszałem też aby komukolwiek urywały się kable...

Andrew__M napisał/a:

latek napisał, że obsługuje karty SDHC. Jak jest naprawdę to nie wiem

warto się dowiedzieć, np. tu: http://sio2sd-dev.gucio.pl/wiki/Features_pl

+ Obsługuje chyba wszystkie formaty

nie chyba!

- Nie ma obudowy

ma obudowę: http://www.lotharek.pl/product.php?pid=23

- Brak kabla SIO

ma kabel: http://www.lotharek.pl/product.php?pid=23

- Wolniejszy od SIDE

Bo to dwa różne rozwiązania. Ma to też swoje plusy - np. można przez dłuższą chwile podziwiać obrazek tytułowy w grach, które wyświetlają go podczas ładowania.

SIDE:
+ Szybszy

równie dobrze można napisać przy SIO2SD "szybszy" od magnetofonu, a nawet szybszy od standardowej stacji dyskietek!

-/+ brak obsługi plików ATR - rozpakowuję to przez plugin Total Commandera. W sumie żadna robota.

powodzenia przy rozpakowywaniu gry całodyskowej, która odczytuje dane bezpośrednio z sektorów. Zresztą nie tylko. Przenieś w ten sposób na SIDE "Klony 2010"... ;)

+ forma cartridgea - nie potrzebuję wolnego slotu przy SIDE

a przy SIO2SD jest potrzebny?

a dodatkowo nie plączą się zbędne przewody.

dziwne, bo przy SIO2SD też nie ma zbędnych przewodów


SIO2SD i SIDE to dwie różne konstrukcje. Obie znajdą swoich zwolenników i przeciwników. Myślę, że spokojnie będą te dwa urządzenia funkcjonować obok siebie. SIDE to całkiem fajne rozwiązanie. Sam zastanawiałem się nad jego zakupem, ale jak przemyślałem sprawę, to wyszło, że oprócz szybkości wczytywania nie da mi nic więcej niż to, co daje SIO2SD (zegarka nie potrzebuję, a SDX mam wbudowane i... nie używam), które ma dodatkowo obsługę ATR-ów. Gdybym miał trochę wolnej gotówki pewnie bym się skusił na SIDE po to tylko, aby je... mieć :)

28

Odp: Co lepsze SIO2SD czy SIDE ?

Conrad: zobacz sobie: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=6991
Wygląda to tak, jakbyś zipa otwierał. Wszystkie dotychczasowe pliki (jakie widziałem) w ART były w formacie XEX, ale prawdopodobnie mogą być także inne formaty. Do tematu Atari wróciłem zaledwie kilka tygodni temu...

larek napisał/a:
Andrew__M napisał/a:

latek napisał, że obsługuje karty SDHC. Jak jest naprawdę to nie wiem

warto się dowiedzieć, np. tu: http://sio2sd-dev.gucio.pl/wiki/Features_pl

Dobrze wiedzieć, że obsługa SDHC jest dopiero od wersji 3.0

larek napisał/a:

ma obudowę: http://www.lotharek.pl/product.php?pid=23

Jeśli 85 euro to jest cena zbliżona do SIDE to koniecznie daj adres kantora w którym wymieniasz walutę:D
Jeśli dopłacisz ok. 180 pln za obudowę i kabelek to na pewno nie jest w tym samym przedziale cenowym co SIDE.

larek napisał/a:

- Wolniejszy od SIDE

Bo to dwa różne rozwiązania. Ma to też swoje plusy - np. można przez dłuższą chwile podziwiać obrazek tytułowy w grach, które wyświetlają go podczas ładowania.

To żeś argument znalazł. Włącz magnetofon w "normalu" i będziesz mógł podziwiać przez kilkadziesiąt minut ten obrazek :)

larek napisał/a:

SIDE:
+ Szybszy

równie dobrze można napisać przy SIO2SD "szybszy" od magnetofonu, a nawet szybszy od standardowej stacji dyskietek!

Niech będzie: + chyba najszybszy :)

larek napisał/a:

-/+ brak obsługi plików ATR - rozpakowuję to przez plugin Total Commandera. W sumie żadna robota.

powodzenia przy rozpakowywaniu gry całodyskowej, która odczytuje dane bezpośrednio z sektorów. Zresztą nie tylko. Przenieś w ten sposób na SIDE "Klony 2010"... ;)

Nie mówię, że przy SIDE odpalę wszystko, ale napisałem, że powinien zaspokoić ">97% moich potrzeb"
Jeśli to będzie zbyt mało, to kupię sobie SIO2SD albo SDRIVE

larek napisał/a:

+ forma cartridgea - nie potrzebuję wolnego slotu przy SIDE

a przy SIO2SD jest potrzebny?

Chodziło mi o to, że mając SIDE nie widzę potrzeby stosowania innych catridge'ów.

larek napisał/a:

a dodatkowo nie plączą się zbędne przewody.

dziwne, bo przy SIO2SD też nie ma zbędnych przewodów

A SIDE nie ma w ogóle przewodów. SIO2SD nie ma zbędnych przewodów, ponieważ ten przewód jest niezbędny :)

Podsumowując to gadamy trochę jak głuchy ze ślepym. Ty nie masz SIDE i piszesz dlaczego SIO2SD jest lepsze, a ja nie mam ani jednego, ani drugiego i piszę dlaczego kupiłem SIDE. Może wypowie się ktoś, kto używał jednego i drugiego, a jednocześnie nie przyzwyczaił się już do SIO2SD?
Jak jeszcze mnie trochę powkręcasz, to zanim przyjdzie zakupiona Atarynka, to będę miał i SIO i SIDE :)

29

Odp: Co lepsze SIO2SD czy SIDE ?

larek, na alledrogo są 2 sio2sd i przy obydwu jest, że obsługują tylko do 2GB :(

Co do klonów 2010, to wydaje się, że powinno działać. Rozpakowałem sobie z ART'a do XEX i uruchomiłem na emulatorze.
Niestety kupiłem Atari 65XE, więc i tak nie uda mi się w to pograć na niczym poza emulatorem. W opisie było, że wymaga 130XE...

30

Odp: Co lepsze SIO2SD czy SIDE ?

Andrew__M napisał/a:

Dobrze wiedzieć, że obsługa SDHC jest dopiero od wersji 3.0

Dobrze też wiedzieć, że zmiana firmware na nowszy to tylko wgranie jednego pliku na kartę SD i włączenie opcji upgrade'u w SIO2SD

Jeśli 85 euro to jest cena zbliżona do SIDE to koniecznie daj adres kantora w którym wymieniasz walutę:D
Jeśli dopłacisz ok. 180 pln za obudowę i kabelek to na pewno nie jest w tym samym przedziale cenowym co SIDE.

Pisałeś, że SIO2SD nie ma obudowy i nie ma kabla, więc pokazałem, że ma jedno i drugie - nikt w tym kontekście nie mówił o cenie urządzenia

To żeś argument znalazł. Włącz magnetofon w "normalu" i będziesz mógł podziwiać przez kilkadziesiąt minut ten obrazek :)

Argument jak każdy inny. A zwolennicy magnetofonów i odczytu z kasety też są. Z tymi kilkudziesięcioma minutami to oczywiście przesadziłeś

A SIDE nie ma w ogóle przewodów.

No cóż, taka jego uroda :P

SIO2SD nie ma zbędnych przewodów, ponieważ ten przewód jest niezbędny :)

Nie do końca jest to prawda. Mam SIO2SD wewnątrz Atari i żadne przewody mi się nie plączą. Nie ma też płaczu przy szukaniu taniego kantora do wymiany waluty, bo obudowa i wtyk SIO też są zbyteczne

(...)piszesz dlaczego SIO2SD jest lepsze(...)

Przyznam, że włączyłem się do tej wyliczanki wad i zalet z pełną premedytacją. Jak zacząłem czytać, jakie to SIDE jest super (bo jest!), a jakie to SIO2SD jest do bani i ma same tylko wady (g...o prawda!), to nie mogłem się powstrzymać. Pewnie i tak nie przekonam nigdy kogoś, kto większe możliwości urządzenia (z których wcale nie trzeba korzystać przy podstawowym jego użytkowaniu) traktuje jako wadę, bo nie może pojąć instrukcji...

Życzę Wszystkim użytkownikom wielu radości z obu urządzeń :)


--------edit----------

Andrew__M napisał/a:

larek, na alledrogo są 2 sio2sd i przy obydwu jest, że obsługują tylko do 2GB

Może tak być, bo pewnie mają jeszcze firmware <3.0, ale jak napisałem wyżej - zrobienie upgradu to kwestia nagrania jednego pliku na kartę SD (na PC), włożenie karty do SIO2SD i włączenie upgradowania. Od tego momentu karty SDHC śmigają aż miło, a i bardziej rozbudowany konfigurator mamy do dyspozycji.

Co do klonów 2010, to wydaje się, że powinno działać. Rozpakowałem sobie z ART'a do XEX i uruchomiłem na emulatorze.

Byłbym conajmniej zdziwiony, gdyby się uruchomiły z SIDE. Wiem co piszę ;)

Niestety kupiłem Atari 65XE, więc i tak nie uda mi się w to pograć na niczym poza emulatorem. W opisie było, że wymaga 130XE...

Jest też starsza wersja tej gry, która działa z 64KB RAM, ale jej też nie uruchomisz z SIDE, bo wymaga DOSa i nie może to być SDX :)

--------edit 2---------
Panie Kierowniku, coś się porobiło i wyszły mi dwa posty, a chciałem tylko edytować mój pierwszy. Pewnie coś źle zrobiłem. Można prosić o usunięcie tego poprzedniego? Chodzi o #30. Z góry dziękuję.

Ostatnio edytowany przez larek (2011-09-12 07:42:23)

31

Odp: Co lepsze SIO2SD czy SIDE ?

larek napisał/a:

Byłbym conajmniej zdziwiony, gdyby się uruchomiły z SIDE. Wiem co piszę ;)

Twórcy Atari ST też uważali że w trybie średniej rozdzielczości maksymalna ilość kolorów jaką ten sprzęt wyświetli to 4 kolory ;)

32

Odp: Co lepsze SIO2SD czy SIDE ?

larek napisał/a:

zmiana firmware na nowszy to tylko wgranie jednego pliku na kartę SD i włączenie opcji upgrade'u w SIO2SD

Ale do tego i tak potrzebujesz karty bez HC :)
Z tego co widzę, to v3.0 jest jeszcze w fazie RC...

larek napisał/a:

Mam SIO2SD wewnątrz Atari i żadne przewody mi się plączą

To już wiem dlaczego dotąd żadnego nie urwałeś :P

A tak poważnie, to SIO2SD wewnątrz obudowy to niezły pomysł. Jak mi nie przejdzie, to kupię sobie drugie Atari do tuningu.
AVR ATMega32 gdzieś powinienem mieć, JTAG do AVRów i LCD też jest. Brak tylko gniazda do SD i 74HC245 :D

33

Odp: Co lepsze SIO2SD czy SIDE ?

> na alledrogo są 2 sio2sd i przy obydwu jest, że obsługują tylko do 2GB

jaki problem zamowic SIO2SD z wersja oprogramowania 3.0 ktore obsluguje SDHC ? :)

> Rozpakowałem sobie z ART'a do XEX

nie kazde atr da sie "rozpakowac" do  xex.

zaleta SIO2SD jest tez to, ze mozna wykonac boot gdy mamy wlozony kardridge (np. ACTION!) czy jest taka mozliwosc w przypadku SIDE?

byc moze SIDE ma bardzo ciekawy a przemilczany gadzet - to guzik-reset; widzialem cos takiego na zlocie w jakims niemieckim karcie i jest to super sprawa. byc moze SIDE mozna zaprogramowac tak, ze bedzie dziala jak zwykly kardridge a to by byl ogromny PLUS gdyby mozna bylo wgrac z karty do pamieci SIDE obraz .CAR nacisnac guzik i uruchomic gre na carta.

---
niestety SIDE nie ma takich mozliwosci - a szkoda. moze to kwestia oprogramowania SIDE?

---
tu sa kolejne filmiki interfacow http://www.atariage.com/forums/topic/18 … p__2370217

Ostatnio edytowany przez xxl (2011-09-12 07:37:17)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

34

Odp: Co lepsze SIO2SD czy SIDE ?

Dziekuje zalozylem temat ale nie spodziewalem sie takiego odzewu. Co prawda widze ze kwestia co jest lepsze to rzecz indywidualna zalezna od potrzeb. Ja jak wspomnialem mam SIO2SD dzieki waszej pomocy udalo mi sie uruchomic ten konfigurator i zaraz po wlaczeniu najpierw on sie uruchamia i dopiero z niego wybieram np gre. Obsluguje to sie klawiatura atari co o niebo jest lepsze niz naciskanie tych przyciskow na interface. Od Zaxona na allegro kupilem SIDE wersje lite zadnych zegarow czy Dosow (jeszcze nie doszlo ale jak dojdzie to podziele sie co o tym mysle i przy czym zostane). Faktycznie ja nie jestem specjalista od Atari i zalezy mi tak naprawde na wgrywaniu gier wiec wodotryski nie sa mi potrzebne. Jeszcze raz dziekuje za pomoc.

P.S SIO2SD pewnie sobie zostawie jakby jednak naszla mnie chec na jakas bardziej profesjonalna prace.

Ostatnio edytowany przez pilat23 (2011-09-12 17:31:00)

35

Odp: Co lepsze SIO2SD czy SIDE ?

Hm...

Po lekturze całego wątku aż prosi się, żeby powstała jakaś dokumentacja podsumowująca *obiektywnie* każde z rozwiązań i wrzucenie na Atariki.
Na pewno da to użytkownikom pełniejszy obraz możliwości wszystkich urządzeń i ewentualnie pozwoli wybrać odpowiednie dla siebie.
Zbędne stanie się zadawanie pytań na forum typu - "a w czym lepszy SIDE od SIO2SD", etc.

Niestety osobiście nie czuję się kompetentny w tej materii,  żeby zrobić takie obiektywne podsumowanko. 
Tak tylko wrzucam taką propozycję.

To chyba pierwszy taki ciekawy wątek, który opisuje każde z urządzeń - nareszcie można było dowiedzieć się jakichś szczegółów, porównać je i stąd pomysł, żeby to jakoś utrwalić na Atariki.

Ostatnio edytowany przez dss (2011-09-16 19:48:46)