Temat: Co lepsze SIO2SD czy SIDE ?

Z jednego i z drugiego mozna wczytywac programy. Czy ktos moze napisac o plusach i minusach jednego i drugiego?

Napewno do minusów SIO2SD musze zaliczyc ze jak nie mam pobudowy to wyglada to fatalnie i jest narażone na przepiecia juz 2 razy musialem programowac od zera. Wkurza tez wciskanie tych malych klawiszy i jak sie przeskoczy tytul to brak mozliwosci cofniecia sie. Ogolnie obsluga zniecheca.

2

Odp: Co lepsze SIO2SD czy SIDE ?

SIO2SD

+ karty SD są tańsze od kart CF stosowanych w SIDE
+ 100% emulacja ośmiu stacji dysków bez ingerencji w ROM
+ bez obudowy jest tańsze
+ bezproblemowa praca z SDX i wszystkimi DOS
- z obudową jest droższe :)

SIDE
+ loader fajli z partycji FAT32
+ SDX na pokładzie
+ RTC na pokładzie
+ sprzedawane w obudowie
- nie można odczytać config.sys pod SDX z dysku (nie dotyczy tych, którzy nie grzebią w konfiguracji i nie przeszkadza im, że trzeba config.sys zintegrować ze Spartą)
- średnio zgodnie z architekturą Atari, ale graczom to nie powinno przeszkadzać.

pilat23 napisał/a:

jak sie przeskoczy tytul to brak mozliwosci cofniecia sie.

Nieprawda, SHIFT+klawisz przegląda "do tyłu".

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Odp: Co lepsze SIO2SD czy SIDE ?

SIO2SD

+ loader z partycji FAT
+ obsluguje file i obrazy dyskietek czyli mozesz bawic sie i z osobnymi plikami i z "calodyskowymi" .atr

> Wkurza tez wciskanie tych malych klawiszy i jak sie przeskoczy tytul to brak mozliwosci cofniecia sie.

z menu nie ma takiego problemu (ja nie uzywam guzikow) - "menu" chyba sie zwie konfigurator

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

4

Odp: Co lepsze SIO2SD czy SIDE ?

To znaczy ze mozna dograc jakies menu do SIO2SD i wybierac programy za pomoca TV i joya? Gdzie cos takiego mozna dostac? Masz moze jakis link do czegos takiego. Pliss bardzo by mi zalezalo na czyms takim!!!

5

Odp: Co lepsze SIO2SD czy SIDE ?

To kup Side :P
Wczoraj Zaxoniec jeszcze sprzedawał na alegro Side w wersji light... za sto pare zlotych...

6

Odp: Co lepsze SIO2SD czy SIDE ?

tu jest pokazane jak dziala takie menu z sio2sd http://www.youtube.com/watch?v=ZCekUN6GgCw&NR=1

gdzie go sciagnac? pewnie tu: http://sio2sd.gucio.pl/wiki/Polski sekcja oprogramowanie atari

---
tu tez: http://www.youtube.com/watch?v=5ibOa4wo_M0

Ostatnio edytowany przez xxl (2011-09-09 11:12:00)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

7

Odp: Co lepsze SIO2SD czy SIDE ?

Czy mozna bardziej po ludzku?

PODPINANIE PLIKU SIO2SD.XEX

Z klawiatury K1-K4 można w trybie podpinania (Shift+K3) wstawić plik Sio2SD.XEX
do dowolnego napędu D1-D15 i V1-V99

Plik Sio2SD.XEX to tak naprawdę V100, czyli znajdziecie go między V99 a D1

Sciagnalem plik sio2sd.xex przegralem w glowny katalog karty SD.  Co oznacza z klawiatury k1-k4 w trybie podpinania.?????
Jak to dokladnie zrobic. Czy ktos moze napisac troszke bardziej obrazowo tak jak dla kogos kto sie na tym nie zna. ?

8

Odp: Co lepsze SIO2SD czy SIDE ?

jeszcze inaczej moze zadam pytanie. umiem gry montowac mam na karcie zalozone katalogi alfabetycznie A,B ,C i na wyswietlaczu po uruchomieniu wyswietla mi sie odrazu katalog zalozony a nie glowny karty. nie moge wlaczyc  kataogu glownego karty gdzie jest plik sio2sd.xex widze tylko katalogi zalozone z grami. Jak wyswietlic w celu podmontowania ten plik?

Ostatnio edytowany przez pilat23 (2011-09-09 14:54:46)

9

Odp: Co lepsze SIO2SD czy SIDE ?

ja robie tak: wlaczam komputer (lub reset) uruchamia sie menu, wsadzam karte sd, pojawiaja sie programy pokatalogowane (w katalogu glownym), wybieram co chce i naciskam x (boot) na wyswietlacz nie patrze wlasciwie nigdy (teraz sprawdzilem i na wyswietlaczu zawsze pojawia sie to co wybiore klawiatura), przyciskow na sio2sd tez nie uzywam

Ostatnio edytowany przez xxl (2011-09-09 15:43:03)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

10

Odp: Co lepsze SIO2SD czy SIDE ?

szkoda ze nie mozna tego ustawic ze niezaleznie czy karta jest wlozona czy nie ,  uruchamia sie konfigurator z mozliwoscia wyboru ekranowego. Bo ciagle wyjmowanie i wkladanie karty jest dosc stresujace szczegolnie ze nie mam zadnej obudowy i juz 2 x musialem to programowac od zera. Bo mialem poprostu bialy wyswietlacz.

11

Odp: Co lepsze SIO2SD czy SIDE ?

pilat23 napisał/a:

szkoda ze nie mozna tego ustawic ze niezaleznie czy karta jest wlozona czy nie

Oczywiście, że można. Przeczytaj sobie instrukcję obsługi (odpowiednią do posiadanej wersji firmware!).

12

Odp: Co lepsze SIO2SD czy SIDE ?

pilat23 -

Do Setup'u wchodzimy (jak i wychodzimy) przez podwójne kliknięcie w SHIFT. Na początku (oraz
po wciśnięciu K4) jesteśmy w trybie odczytu Configuratora (nagranego jako SIO2SD.XEX w
głównym katalogu karty SD). Jeśli tylko nastąpi Reboot OS (zimny start) zostanie on załadowany.

http://sio2sd.gucio.pl/wiki/Files?actio … _K1-K4.pdf

13

Odp: Co lepsze SIO2SD czy SIDE ?

@Pajero, a mnie się zdaje, że chłopaki mają starą wersję firmware'u. Jeżeli uruchamia im się konfigurator, gdy mają wyciągniętą kartę, to znaczy, że jest on zapisany w pamięci, a nie na karcie! Tym samym żaden dwuklik na Shiftcie nic nie da. Nie ma co mieszać w głowach ;)
Podstawa to przeczytanie instrukcji odpowiedniej do posiadanej wersji oprogramowania:
http://sio2sd-dev.gucio.pl/wiki/KeyboardDoc_pl

Ostatnio edytowany przez larek (2011-09-09 23:00:45)

14

Odp: Co lepsze SIO2SD czy SIDE ?

Virtualne to są od wersji 3.0...

pilat23 napisał/a:

Z klawiatury K1-K4 można w trybie podpinania (Shift+K3) wstawić plik Sio2SD.XEX
do dowolnego napędu D1-D15 i V1-V99

Raczej brak obczytania instrukcji a sugerowaniem się TYLKO informacjami ze strony projektu

Ostatnio edytowany przez pajero (2011-09-09 22:59:40)

15

Odp: Co lepsze SIO2SD czy SIDE ?

Hmmm  w Side nie ma wersji firmware, elektronicznych bebechow na wierzchu, urywajacego sie predzej czy pozniej kabla jest tylko loader na ekranie obslugiwany kursorami (joyem) i cart wciskany do portu , cala filozofia to wybrac XEX,com czy exe z listy wczesniej wygodnie ulozonej na PC  i nacisnac enter( fire).

Wiec jak czytam manuala : Z klawiatury K1-K4 można w trybie podpinania (Shift+K3) wstawić plik Sio2SD.XEX
do dowolnego napędu D1-D15 i V1-V99

Porownujac do tego : poruszajac joystickiem w gore lub w dol w ekranowym loaderze ktory zglasza sie od razu po wlozeniu SIDE w gniazdo cartridge i wlaczeniu Atari , wybieramy odpowiednia gre a w podfoldery wchodzimy wciskajac fire i ponownie mamy wybor wczesniej zaladowanych na karte gier,podswietlenie wskazuje nam wybrana gre,wystarczy wcisnac enter (fire) zeby gra zostala zaladowana.

No i moze cos o predkosci ladowania by tak powiedziec? SIDE jest rownolegle, odczyt rzedu 69 k/sek ,czesto dluzej trwa dekompresja gierek niz ich zaladowanie.

Hmmm....

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

16

Odp: Co lepsze SIO2SD czy SIDE ?

miało być wady i zalety obu urządzeń, a zeszło na temat jak intuicyjnym soft w sio2sd jest - trochę słabo
jak widać z powyższej dyskusji sio2sd ma głównie wady, które zwykle się określa cechami

spróbujmy jeszcze raz:

SIO2SD:
+ obsługa transmisji poprzez emulacje SIO - każda gra, każdy całodysk czy kożysta z własnych procedur odczytu, czy z systemowych pójdzie
+ praca ze wszystkimi dosami (ze względu na powyższe)
- mizerna szybkość transmisji (19200-126675bps, czyli 2.3-15.4kB/s max, pomijając narzut DOS'a)
- skomplikowana obsługa za pomocą wbudowanych klawiszy (chociaż to najprostrze do poprawienia z punktu widzenia softu, wciąż pokutuje)
- niewielka szybkość nawigacji po karcie z poziomu menu (jeśli się czegoś szuka, a nie wie, gdzie to jest)
- losowe "wypadki przy pracy" powodujące konieczność flaszowania MCU wcześniej zdobytym programatorem
- niedopasowanie elektryczne między interface karty SD a MCU, co wpływa na prace z różnymi kartami od różnych producentów
- cena na poziomie SIDE

SDRIVE (jakoś skrzętnie pomijane):
+ obsługa transmisji poprzez emulacje SIO - każda gra, każdy całodysk czy kożysta z własnych procedur odczytu, czy z systemowych pójdzie
+ praca ze wszystkimi dosami (ze względu na powyższe)
+ proste, intuicyjne menu (http://www.youtube.com/watch?v=Jst95dFjU-E&feature=related)
+ doskonale dopasowany elektrycznie do kart SD
+ cena
- mizerna szybkość transmisji (19200-126675bps, czyli 2.3-15.4kB/s max, pomijając narzut DOS'a)

moim zdaniem zdecydowanie lepsze niż SIO2SD

na koniec SIDE:
+ własne procedury odczytu (około 56kB/s)
+ forma cartridga z przyciskiem wywołującym loader
+ możliwość ładowania bezpośrednio z partycji FAT32
+ przejrzyste, szybko działające menu (http://www.youtube.com/watch?v=L18-GSILAhI&feature=related)
+ bezproblemowa praca z SDX dla ludzi którzy tego potrzebują, a więc możliwość odpalenia produkcji wieloplikowych
+ wbudowany zegar czasu rzeczywistego (znów, zaleta tylko dla użytkowników SDX)
+ stabilna praca z każdą kartą CF (SIDE nie pracuję z tzw MicroDrive)
+ umiarkowana cena
- zupełny brak możliwości uruchomienia programów całodyskowych lub innych DOS-ów poza SDX

pisanie, że SIDE nie jest zgodne z architekturą Atari to kompletna nowomowa - tj że co? na zasadzie, że jakby Bóg chciał, aby rolnicy używali traktorów, to by je stworzył?
interface nie wymaga żadnych hacków wewnątrz Atari do działania, wiec argument jest bardzo, bardzo słaby
podobnie jak i argument za 100% zgodnością ze stacją dysków Atari bez ingerencji w ROM - przecież nikt w ten ROM nie ingeruję?

podsumowując, najlepszym, najbardziej uniwersalnym urządzeniem do codziennej zabawy jest SDRIVE, jednak, jeśli ktoś głównie gra, lub używa SDX'a (pisze programy, komponuje, pisze eseje - cokolwiek co wymaga wielu plików) to za niewielkie pieniądze dostaje cartridge wraz z interface do dysku twardego oraz zegarem czasu rzeczywistego, który przy okazji może służyć jako bardzo szybka ładowarka do gier

przechodze na tumiwisizm

17

Odp: Co lepsze SIO2SD czy SIDE ?

Może parę sprostowań dla Sio2SD

Candle napisał/a:

- skomplikowana obsługa za pomocą wbudowanych klawiszy (chociaż to najprostsze do poprawienia z punktu widzenia softu, wciąż pokutuje)

te klawisze używa się w 10% do rotowania ATRów gier wielodyskowych pod D1
i 90% by dwukliknąć SHIFT - do wczytania wybieraczki plików: http://www.youtube.com/watch?v=ZCekUN6GgCw&NR=1

Candle napisał/a:

- niewielka szybkość nawigacji po karcie z poziomu menu (jeśli się czegoś szuka, a nie wie, gdzie to jest)

trudno o coś lepszego na wyświetlaczu 2x16

Ale, czego nie ma SIDE - Sio2SD ma funkcje FIND (we wybieraczce plików=menu) - wpisujesz używając  maski *?  - np. Drac*.* i odnajduję Ci z całej karty SD pliki Draconusa - 1GB/10s
Można odczytywać katalogi z zawartością z maskami itd.
Masz ulubione/ ostatnio używane katalogi/pliki...

Sorki - ale to raczej Twoje menu może kucać....

Candle napisał/a:

- losowe "wypadki przy pracy" powodujące konieczność flaszowania MCU wcześniej zdobytym programatorem

tak, był błąd, usunąć go można programatorem i tematu nie ma

Candle napisał/a:

- niedopasowanie elektryczne między interface karty SD a MCU, co wpływa na prace z różnymi kartami od
różnych producentów

nie prawda, wsad 3.0 bierze wszystko

Dodałbym jeszcze do SIO2SD

+ możliwość ładowania bezpośrednio z partycji FAT32 i paru innych rodzajów partycji
+ przejrzyste, szybko działające menu ze ścieżkami podkatalogów
+ bezproblemowa praca z SDX dla ludzi którzy tego potrzebują, a więc możliwość odpalenia produkcji wieloplikowych


Jeśli mam oceniać Candle twój program wybieraczki plików to dlaczego obsługa katalogów jest taka sztywna - patrz jak ma to Sio2SD i Win7 - można skakać w środek ścieżki katalogów.
A nie można zapamiętywać w Side - gdzie ostatnio się było, każdorazowe wchodzenie od Root jest męczące


Inna sprawa, dlaczego gdy wiadomo, że SIDE jest 3x szybsze można mówić o PORÓWNYWANIU.
Czekam na swój egzemplarz i nie zamierzam ortodoksyjnie męczyć się z wolnym Sio2SD, tak jak to miało miejsce w momencie jego powstania - 1050 i CA poleciały do kartona.
Ja to nazywam ewolucją na 8-bit :)
Tylko Candle, rozwiń mozliwości menu - bo obecnie jest cieniutko

Moja ocena: do grania tylko SIDE

Ostatnio edytowany przez pajero (2011-09-10 19:12:26)

18

Odp: Co lepsze SIO2SD czy SIDE ?

pajero, a nie słyszałeś, że w prostocie jest piękno? nikomu nie potrzeba miliona opcji, by w nich utonąć oraz miliona featorów, po bugu w każdym
nie ma katalogów? zupełna nowość ;)

przechodze na tumiwisizm

19

Odp: Co lepsze SIO2SD czy SIDE ?

Ciężko te katalogi wypatrzeć w menu - bo brak ścieżki.

Dziwnie rozumiesz piękno - user zmuszony do ciężkiej pracy w wybieraniu gry.
Popraw swój program, dodaj FIND - no ale czy Cię stać na to (umiesz?).

Ostatnio edytowany przez pajero (2011-09-10 19:14:36)

20

Odp: Co lepsze SIO2SD czy SIDE ?

najwazniejsze dla graczy a co rozni te dwa urzadzenia:

SIO2SD
+ karty SD (obecne w kazdym laptronie banalne przenoszenie programow z pc)
+ obsluga gier calodyskowych
- szybkosc: w najgorszym wypadku szybkosc na poziomie stacji dyskow

SIDE
- karty CF (kto ma czytnik?)
- nie obsluguje gier calodyskowych
+ szybkosc wczytywania

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

21

Odp: Co lepsze SIO2SD czy SIDE ?

nie rozumiem, naprawdę
katalog jest zawsze oznaczony znakiem przed nazwa tak jak np w loaderze ide+
brakuje ci ścieżki w jakimś podsumowaniu? czego konkretnie oczekujesz? moje gg nie uległo zmianie ;]

przechodze na tumiwisizm

22

Odp: Co lepsze SIO2SD czy SIDE ?

xxl napisał/a:

SIDE
- karty CF (kto ma czytnik?)

Ja ;)

Są na allegro po 5zł + 15 za przesyłkę :D

Candle napisał/a:

czego konkretnie oczekujesz?

Oczekuję SIDE w domu, pobawię się i na bank złożę apelację co moich wypowiedzi jak i wniosków.
Teraz to ja się teoretyzuję.

Ostatnio edytowany przez pajero (2011-09-10 19:23:51)

23

Odp: Co lepsze SIO2SD czy SIDE ?

To ja też wrzucę swoje 3 grosze, żeby jeszcze bardziej podgrzać atmosferę ;)

SIO2SD:
+ obsługa przez SIO
+ symulacja wielu stacji dyskietek
+ odczyt plików XEX, ATR i pochodnych
+ możliwość zapisu danych
+ prosta obsługa za pomocą wbudowanych w urządzenie przycisków
+ bardzo łatwa nawigacja po rozbudowanym menu ekranowym
+ możliwość wyszukania pliku na karcie używając maski (wyszuka dany plik we wszystkich katalogach)
+ wykorzystanie tanich kart SD i SDHC
+ obsługa partycji FAT32 (bezproblemowe zgrywanie plików w PC)
+ możliwość włączenia Atari i zabootowania go z wcześniej już podpiętym plikiem (po właczeniu Atari uruchamia nam się np. ta sama gra, co graliśmy dzień wcześniej - bez ponownego jej szukania w katalogach)
+ możliwość "wrzucenia" kolejnej dyskietki do stacji w trakcie pracy komputera (np. gdy gra wymaga zmiany dyskietki na inną)
+ przyzwoita cena, jak na urządzenie tej klasy
- wymaga kabla z trudno dostepną wtyczką SIO (problem jest do ominięcia)

SIDE:
+ duża prędkość odczytu
- brak obsługi plików ATR i pochodnych (obrazów dyskietek)
- forma cartridgea (konieczne wolne miejsce z tyłu komputera XE)
- używa drogich kart CF
- cena na poziomie SIO2SD przy braku jego zalet

Ostatnio edytowany przez larek (2011-09-10 19:41:25)

24

Odp: Co lepsze SIO2SD czy SIDE ?

oczekiwania nie są wobec mojej osoby
najprościej odpalić sobie altirrę wraz z loaderem w wersji xex - wszak jest taki dostępny na jednym z amerykańskich forów

przechodze na tumiwisizm

25

Odp: Co lepsze SIO2SD czy SIDE ?

Pozwolę włączyć się do dyskusji.
Kiedyś przez kilka lat miałem Atari z magnetofonem z Turbo 2000. Jak na tamte lata, to było super.
Niedawno przeglądając strony Allegro znalazłem tam płytkę SIO2SD. Tak mnie wzięło, że postanowiłem kupić sobie Atarynkę i SIO2SD. W międzyczasie pojawił się SIDE. Porównałem sobie jedno i drugie i wyszło mi:

SIO2SD:
-/+ Czyta karty SD. Gdzieś natknąłem się na informację, że obsługuje tylko karty do 2GB, czyli będzie coraz ciężej z ich dostępnością. latek napisał, że obsługuje karty SDHC. Jak jest naprawdę to nie wiem,  ale był to jeden z czynników który wpłynął na moją ostateczną decyzję.
+ Obsługuje chyba wszystkie formaty
- Nie ma obudowy
- Brak kabla SIO
- Wolniejszy od SIDE

SIDE:
+ Szybszy
-/+ brak obsługi plików ATR - rozpakowuję to przez plugin Total Commandera. W sumie żadna robota.
+ forma cartridgea - nie potrzebuję wolnego slotu przy SIDE a dodatkowo nie plączą się zbędne przewody.
+ używa kart CF - Karta CF Kingstona 4GB kosztuje ok 30pln - trochę drożej od SD, ale bez przesady. Nie wiem co miałbym nagrywać, żeby to zapełnić.
+ dzięki SIDE trafiłem na to forum :)

Szczerze powiem, że nie zastanawiałem się długo. Dla mnie SIDE jest lepszym, tańszym, estetyczniejszym i mniej pracochłonnym rozwiązaniem. Do SIO2SD musiałbym dorobić obudowę i kabel SIO (dzieci w domu).
Teraz wyszła jeszcze jedna wada SIDE. Jeszcze nie dotarł :D

Jeśli nawigacja po menu będzie uciążliwa lub będzie mi czegoś znaczącego brakowało w SIDE to posypię głowę popiołem i dokupię SIO2SD, ale wydaje mi się, że SIDE zaspokoi >97% moich oczekiwań.
Z resztą, chyba te projekty się nie wykluczają?