Temat: Pisk w dźwięku

Witam.

Posiadam Atari takie jak w sygnaturce na dole postu, sprzęt zakupiłem od zRo, któremu ładnie wszystko zamontował Pajero. Dołożyłem tylko drugiego Pokeya oraz uCovoxa. Ze sprzętem mam tylko mały problem - w dźwięku wydobywającym się z Atari (nie ważne czy jest uCovox czy 1 lub 2 Pokeye) słychać pisk i inne zakłócenia (na wyjściach chinchowych oraz słuchawkowym z AKI-Stereo). Opisane metody z instrukcji montażu do AKI nie pomogły, zasilacz mam sprawny (5,09 V przy obciążeniu). W związku z tym mam pytanie, czy któryś z kolegów nie zna sprawdzonego sposobu walki z tą przypadłością? Nie chcę wywarzać otwartych drzwi, jednak jak by co to sam wezmę się w wolnej chwili za rozgryzanie problemu.

Pozdrawiam :)

* Atari 65XE 1MB RAM, AKI-Stereo, 2xPokey, uCovox, Qmeg, SIO2SD
* A1200T / Blizzard PPC 68060-62MHz & 603-210MHz / 192MB Fast / BVision PPC / Fast ATA MK3 / Delfina DSP
* Minimig / 2MB chip + 1,5 MB slow / ARM Controller
* 2*C64C / 1541 Ultimate II / ZX Spectrum +2 / Divide+ / ZX Spectrum 48k AY / Speccy2010

2

Odp: Pisk w dźwięku

Pokaż fotke jak to złożone no i możesz też nagrać pisk ;)

Ekran rozumiem masz w komputerze wyjęty?
Kabelki od dźwięku długie czy krótkie? Ekranowane?

Ostatnio edytowany przez xan (2009-09-18 14:01:43)

3

Odp: Pisk w dźwięku

Blacha górna jest zdjęta, przewody są króciutkie, większość ekranowana, blacha ekranująca pod płytą główną jest. Na dniach jak znajdę trochę czasu, zrobię zdjęcie wnętrza i nagram dźwięk.

* Atari 65XE 1MB RAM, AKI-Stereo, 2xPokey, uCovox, Qmeg, SIO2SD
* A1200T / Blizzard PPC 68060-62MHz & 603-210MHz / 192MB Fast / BVision PPC / Fast ATA MK3 / Delfina DSP
* Minimig / 2MB chip + 1,5 MB slow / ARM Controller
* 2*C64C / 1541 Ultimate II / ZX Spectrum +2 / Divide+ / ZX Spectrum 48k AY / Speccy2010

4

Odp: Pisk w dźwięku

Rozumiem, że Stereo i Covox gra, problem jest w pisku podczas "ciszy"?
Nagraj pisk na AudaCity i przyślij mi go...

Nie napisałeś, czy przed dołożeniem Covoxa miałeś piski. Wtedy łatwiej szukać.

Odłącz wszystko od SIO.
Daj inny zasilacz, nie koniecznie inną cegłę 20-letnią.
Na początek odłącz zasilanie od wzmacniacza.
Potem odłącz sygnał U1B od kompa.

Jak ustalisz przyczynę to daj w to miejsce duży kondek (2200uF) LOW ESR (od zasilaczy PC)...
ale może za daleko wybiegam.

To tak na początek...

5

Odp: Pisk w dźwięku

Dzięki, w pierwszym poście napisałem, że ten efekt występował także przed włożeniem drugiego Pokeya oraz przed zainstalowaniem Covoxa. Tak, wszystko gra dobrze. Dokładnie wsłuchałem się zakłóceniom - są zależne od tego, co w danej chwili wyświetlane jest na ekranie, a także zmniejszają się podczas wygaszonego ekranu, ale np. jak jakiś program jest dekompresowany przy pustym ekranie to często słychać zakłócenia (oczywiście mówię o przypadku, gdy w tym momencie nic nie jest "wypluwane" przez Pokeya). Najmniejsze są wtedy, gdy Atari się totalnie zawiesi :) Wygląda na to, że słychać to co się dzieje na szynach. Ale ciężko to opowiedzieć - znajdę trochę czasu, to nagram dźwięk i zrobię zdjęcia, a także przed tym zastosuję się do wyżej podanych rad.

Ostatnio edytowany przez gorzyga (2009-09-19 21:11:38)

* Atari 65XE 1MB RAM, AKI-Stereo, 2xPokey, uCovox, Qmeg, SIO2SD
* A1200T / Blizzard PPC 68060-62MHz & 603-210MHz / 192MB Fast / BVision PPC / Fast ATA MK3 / Delfina DSP
* Minimig / 2MB chip + 1,5 MB slow / ARM Controller
* 2*C64C / 1541 Ultimate II / ZX Spectrum +2 / Divide+ / ZX Spectrum 48k AY / Speccy2010

6

Odp: Pisk w dźwięku

Witam.

Zrobiłem zdjęcie wnętrzności mojego Atari: KLIK (uwaga, duża bitmapa, ok. 6MB)

Zgrałem także dźwięki : KLIK

0 - 20s   : Atari bez żadnych zewnętrznych peryferii, na ekranie kursor i napis Ready
20 - 40s : Wczytany obraz dyskietki Homesoft Games 219 z SIO2SD - na ekranie menu
40 - 60s : uruchomiona z tej dyskietki gra Tekblast - wyświetla się ekran z gry.
60 - 80s : Tak samo jak w pierwszym punkcie, z tym, że z odłączoną prawą, większą wtyczką od uCovoxa.

Jak widać (słychać:)) gro zakłóceń wchodzi z płytki uCovoxa, nie zauważyłem tego wcześniej. Podłączyłem do Atari pewny, warsztatowy zasilacz, nic się nie zmieniło, wypiąłem z wtyczki AKI Stereo kabel z sygnałem U1B - żadnej różnicy.

Jak ktoś ma jakiś pomysł, to proszę o podpowiedź, z czasem zacznę eksperymenty z filtrowaniem zasilania...

Pozdrawiam.

* Atari 65XE 1MB RAM, AKI-Stereo, 2xPokey, uCovox, Qmeg, SIO2SD
* A1200T / Blizzard PPC 68060-62MHz & 603-210MHz / 192MB Fast / BVision PPC / Fast ATA MK3 / Delfina DSP
* Minimig / 2MB chip + 1,5 MB slow / ARM Controller
* 2*C64C / 1541 Ultimate II / ZX Spectrum +2 / Divide+ / ZX Spectrum 48k AY / Speccy2010

7

Odp: Pisk w dźwięku

Typowe zjawisko przy braku ekranowania przewodów audio. Odpowiednie ekranowanie/odkłócenie powinno przynieść dobry efekt. To jest trudne do osiągnięcia przy tylu płytkach i plątaninie drutów. Zakłócenia pochodzą od impulsowych (a więc szerokopasmowych)  przebiegów elektrycznych w na płycie atarynki.
Spróbuj maksymalnie odsunąć przewody audio od pozostałych, najlepiej wymień je na ekranowane (np od słuchawek). Miejsce podłączenia do masy trzeba dobrać doświadczalnie. Dobrze jest poprowadzić masę audio osobno, a nie korzystać z masy logiki.

Ostatnio edytowany przez jer (2009-09-23 12:46:45)

8

Odp: Pisk w dźwięku

Zrobiłem Ci widma 4 części z tego WAVa:

http://www.fothost.pl/upload/09/39/beafce89.jpg

Jak widać, harmonicznie co 50Hz mamy zakłócenia.
Niestety atarka ma wspólną masę dla cyfry i audio. To spory problem. Można zrobić tak:

1. Jak JER radził - kable od audio w ekranie z masą bez zapętlenia [*]
2. Zmień główny kondek C1 470uF na LOW ESR
3. Może w uCovoxie puścił lut, np. od kondków 1uF (te największe od spodu 4 szt) - proponuje wszystkie wylutować i wlutować jeszcze raz
Kolejność dowolna....

[*] układy audio nie lubią pętli z masą (patrz to co ma atarka na około).
Czyli robisz jeden centralny punkt poboru masy dla x-odbiorców audio (także jacków i cinchy). Tam warto wrzucić dodatkowy kondek LOW ESR 1000uF. Na n-atarek różne efekty - myślę,  że zależy to od modelu.

Jeśli to uCovox - to odetnij GND od płytki Aki-Stereo która idzie do uCovoxa. Czy masz podłączoną masę do złącza po prawej stronie (między 12V i D6xx). Jedno "dojście" masy do uCovoxa wystarczy.

Ma ktoś lepsze "sposoby" ?

Ostatnio edytowany przez pajero (2009-09-23 22:59:49)

9

Odp: Pisk w dźwięku

hmm, wlasnie posluchalem  i chyba ktos tu wariuje, przeciezto normalnia atarke slychac w tym zgranym audio,  a i tak musialem na maxa podglosnic, . Ona tak ma i co tu robic doktoraty?

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

10

Odp: Pisk w dźwięku

Fakt, jeszcze nie spotkałem atarki której zawartość ekranu nie miała wpływ na "odgłosy" w głośniku.

Myślę, że jednak przez wzmocnienia na uCovoxie u Gorzycy wychodzi to gorzej niż u innych. I oto kolega pyta.
Czasami wystarczy inaczej podłączyć się (z masą czy 5V) i jest efekt. Ale można i tydzień przesiedzieć a efektów super się nie uzyska.
Dotychczasowe moje zmagania uwidatniają problemy konkretnego egzemplarza. Cóż - starość nie radość. Wszystko zależy od samozaparcia....

11

Odp: Pisk w dźwięku

Muzykę na http://epi.atari8.info/music.php nagrywałem przy wyłączonym ekranie. :)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

12

Odp: Pisk w dźwięku

mnie na starosc gluchota ogarnia, bo nie slyszalem nic, nawet jak byl tam jakis dzwiek, to w glosnikach cisza - az sie zastanawialem czy napewno wzmacniacz wlaczony :P

masz wzgorek na -20 paru dB, pajero zaczynal od 10 na plusie ;)

przechodze na tumiwisizm

13

Odp: Pisk w dźwięku

Dziękuje bardzo Panowie za odpowiedzi. Na razie walczę z brakiem czasu, ale jak go znajdę, to biorę się za ekranowanie przewodów, oraz inne podpowiedzi.

Dzięki Pajero za wnikliwą analizę problemu, widać, że przede wszystkim szumów dodaje uCovox, zrobię to co napisałeś i dam znać, czy pomogło.

Oczywiście, nie jestem nawiedzonym audiofilem itp, te zakłócenia nie są dla mnie jakimś wielkim problemem, jednak są dość słyszalne (szczególnie w dobrych słuchawkach) i jak by udało się je zmniejszyć, to było by fajnie, a jak nie, to nie będę płakał :)

* Atari 65XE 1MB RAM, AKI-Stereo, 2xPokey, uCovox, Qmeg, SIO2SD
* A1200T / Blizzard PPC 68060-62MHz & 603-210MHz / 192MB Fast / BVision PPC / Fast ATA MK3 / Delfina DSP
* Minimig / 2MB chip + 1,5 MB slow / ARM Controller
* 2*C64C / 1541 Ultimate II / ZX Spectrum +2 / Divide+ / ZX Spectrum 48k AY / Speccy2010