Temat: 2 atari: 800xl i 130 xe- coś jakby nie działa

Mam, a raczej miałem atari 800xl. Działało nieźle, ale nagle przestało chodzić. Pokazuje się ciemny ekran, bez ramek, bez napisów. Po tej awarii znalazłem jeszcze atari 130xe, działało też dobrze. Wczoraj stało się coś podobnego. Tym razem sprawdziłem dokładniej, czy coś się nagrzało, czy coś. nagrzały się wszystkie układy scalone MK4564N-20, ale jeden najbadziej- na samym tyle, po prawej stronie. Dotknąć się tego nie dało. Czy może ktoś coś pomóc?

2

Odp: 2 atari: 800xl i 130 xe- coś jakby nie działa

Pytanie nr 1, czy oba komputery podłączałeś do tego samego zasilacza? Jeżeli tak to sprawdź proszę jakie napięcie daje ów zasilacz.

pozdrawiam
Seban

3

Odp: 2 atari: 800xl i 130 xe- coś jakby nie działa

Jak włączyłem zasilacz teraz, ma napięcie 5,15v, ale szczerze mówiąc nie wiem, jak będzie później.

Dzięki, że tak szybko zadziałałeś.

4

Odp: 2 atari: 800xl i 130 xe- coś jakby nie działa

4564 to pamieci ale chyba nie za bardzo orginalne ,typowe uszkodzenie w Atarynach ale obie pod rzad?

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

5

Odp: 2 atari: 800xl i 130 xe- coś jakby nie działa

Dlaczego pytałem o zasilacz... bo to aż nieprawdopodobne aby poleciały dwie Atarki pod rząd. Co do 4564 to tak jak napisał Zaxon to pamięć RAM. Jeżeli jedna z nich jest gorąca to jest na 100% uszkodzona. Czeka Cię niestety jej wymiana. Martwi mnie jednak iż stało się to praktycznie seryjnie. Dlatego pytałem o zasilacz.

6

Odp: 2 atari: 800xl i 130 xe- coś jakby nie działa

no właśnie... chyba jednak to nie wina Atarynki, ale czegoś zewnętrznego, bo nie wierzę, żeby oba atari miały tą samą wadę. Możliwy jest zasilacz, lub telewizor, ale w niego wątpię, bo on cyba nie zniszczy pamięci, jak już to chyba przekaźnik z atari na wyjście antenowe.

Ostatnio edytowany przez Larhard (2008-06-28 19:50:55)

7

Odp: 2 atari: 800xl i 130 xe- coś jakby nie działa

Chłopie nie wahaj się tylko od razu szukaj elektronika z oscyloskopem - i lepiej nie podłączaj ponownie tego zasialcza do atarynek.  /ciach - sposoby partyzanckie, lepiej nie stosować/

//EDIT: czy oprócz telewizora podłączałeś jeszcze atarynkę do czegoś ? wieży ? czy wieża nie jest czasem też podłączona pod telewizor ?

Ostatnio edytowany przez maw (2008-06-29 22:27:39)

___
Press play on tape...

8

Odp: 2 atari: 800xl i 130 xe- coś jakby nie działa

maw napisał/a:

Spróbuj jeszcze znaleźć jakiś duży rezystor (dużej pojemności, dużej mocy)

Tak z pół litra, o mocy 50% będzie w sam raz :D
maw: ty czasem nie zażyłeś tego rezystora i nie zakąsiłeś tą diodą? ;)